Top 15 odrôd zimolezu

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je určený ako reklama a nepredstavuje odporúčanie na nákup. Pred kúpou je potrebné odborné poradenstvo.

Zimolez sa popri malinách, ríbezliach a egreši už dlho pestuje v záhradníctve. Najobľúbenejšie sú modré a jedlé druhy. Na ich základe boli vyvinuté mnohé odrody. Táto rastlina môže rásť v krátkom lete. Plody zimolezu dozrievajú čo najrýchlejšie.

Milovníci zimolezu, ktorí nie sú prvým rokom zapojení do jeho chovu, vyberajú najlepšie odrody, venujú pozornosť chuťovým vlastnostiam ovocia, výnosu, priateľskosti dozrievania, vzhľadu kríka. Naši odborníci v tejto oblasti vykonali výskum a zostavili rebríček najlepších skorých, stredne skorých a neskorých odrôd černíc, ako aj odrôd vhodných na pestovanie na moskovských predmestiach.

Poradie najlepších druhov zimolezu

Nomináciamiestonázov výrobkuhodnotenie
Najlepšie skoré odrody zimolezu1Modrý ventilátor5.0
2Nymfa4.9
3Longiflorum4.8
4Tomichka4.7
5Bluebird4.6
Najlepšie stredne a neskoro dozrievajúce odrody zimolezu1Yugana5.0
2Velvet4.9
3Obrova dcéra4.8
4Malvina4.7
5Volhova4.6
Najlepšie druhy zimolezu pre oblasť Moskvy1Pavlovská5.0
2Violet4.9
3Azure4.8
4Kamčadalka4.7
5Gerda4.6

Najlepšie skoré odrody zimolezu

Podobne ako ostatné ovocné kríky vysadené na pozemku, aj zimolez dozrieva ako prvý. Tento proces možno urýchliť výsadbou najranejších odrôd plodín. V prvej polovici júna si bude možné vychutnať chutnú úrodu.

Modrý šepot

Hodnotenie: 5.0

HONEYWOOD VERETEN.webp

Prvé miesto v rebríčku obsadila odroda zimolezu Blue Veleteno. Chovajú ho barnaulskí chovatelia. Vrchná časť rastliny je oválna, s riedkymi vetvičkami a listami. Výhonky so zeleným sfarbením sú vzpriamené. Pri pohľade na bobule vyzerajú ako podlhovasté vreteno. Odtiaľ pochádza aj názov odrody.

Modré bobule sú modré s hustým voskovým povlakom a majú veľa hľúz. Každý plod váži od 0,9 do 1,5 g a je dlhý takmer 3 cm. Za priaznivých podmienok je dužina zimolezu Blue Rope sladká s výraznou kyslosťou. Ak však dlhší čas neprší, prevláda horkosť. Dozrievanie koncom druhého júnového týždňa. Mali by sa zbierať okamžite, pretože rýchlo opadávajú.

V recenziách záhradníci chvália tento typ zimolezu za to, že prináša veľkú úrodu. Z jednej rastliny sa dá nazbierať až 2,5 kg plodov. Modré lano sa zaraďuje medzi najlepšie aj preto, že kríky každoročne prinášajú dobré ovocie. Surovina je veľká a má dobré chuťové vlastnosti. A prudký pokles alebo nárast teploty, ako aj všetky druhy škodcov, ktorých sa tento zimolez nebojí.

Výhody

 • Bobule sú pomerne veľké;
 • Dozrieva skoro;
 • nepriaznivé faktory nemajú vplyv na úrodu;
 • Ovocie každý rok.

Nevýhody

 • zrelé bobule rýchlo skončia na zemi;
 • Bobule zimolezu v suchom počasí horknú.

Nymfa

Hodnotenie: 4.9

NYMPH

Nymfa, zimolez vyšľachtený v Petrohrade, je v rebríčku na druhom mieste. Stredne veľký ker. Ich horná časť je rozprestretá a zaoblená, zatiaľ čo kostrové vetvy rastú priamo nahor. Stonky sú hrubé, pomerne dlhé, ale previsnuté. Majú tmavozelené oválne listy.

Bobule sú modré s modrastým voskovým povlakom. Každý z nich váži do 3 g a je dlhý do 3 cm. Sú dlhé, vretenovité a majú veľmi hrboľatý povrch. Šupka je pevná, ale tenká a dužina je vláknitá. Sladkosť, ako aj kyslosť a horká príchuť. Korenisté tóny vo vôni. Dozrieva bližšie k polovici júna.

Záhradníci si vo svojich recenziách všimli, že mladé kríky Nympha nestrhávajú bobule, ale s vekom plodiny častejšie končia na zemi. Samoopelivá, ale ľahko sa s ňou manipuluje, takže potrebuje opeľovačov. Naši odborníci zaradili Nymfu do hodnotenia najlepších pre jej vysoký výnos (až 2 kg plodov na rastlinu), odolnosť a príjemnú chuť.

Výhody

 • Príjemná dezertná chuť;
 • Ovocie sa rýchlo urodí;
 • odolné voči náhlym poklesom teploty;
 • dozrieva v druhom júnovom týždni.

Nevýhody

 • Koruna je často zarastená.

dlhoplodné

Hodnotenie: 4.8

DLHODOBO PLODNÉ

Zimolez dlhoplodý je uralská odroda, ktorá sa umiestnila na treťom mieste. Rozširujúce sa kríky dosahujú strednú veľkosť. Majú zaoblenú hornú časť. Stonky sú štíhle, dlhé a zahnuté. Listy sú malé, kopijovité a tmavozelené.

Zimolez Longiflorum má pomerne veľké bobule. Každý z nich môže vážiť až 2 g a dosahovať dĺžku 2,7 cm. Sú valcovité a mierne bočne stlačené. Farba plodov je modrofialová a je na nich aj povlak z vosku, ktorý dodáva zimolezu belosť. Jeho plody sú sladké s trpkosťou a šupka je tenká. V dochuti nie je žiadna horkosť. Dozrieva začiatkom/polovicou júna.

Z recenzií záhradkárov vyplýva, že z jedného kríka možno zozbierať až 3 kg zimolezu. Zrelé bobule sedia pevne na konároch a stredne sa triešti aj pri silných nárazoch vetra. Zimolez dlhokvetý je zaradený do rebríčka, pretože dozrieva súčasne a patrí k dezertnému typu. Krík je malý a ľahko sa udržiava.

Výhody

 • príchuť dezertu;
 • všestranné použitie;
 • Dobrý výnos;
 • dozrievajú v rovnakom čase;
 • dobre odoláva jarným mrazom.

Nevýhody

 • Zvnútra skrútené konáre sťažujú zber.

Tomichka

Hodnotenie: 4.7

TOMIČKA

Bakchar špecialisti vyvinuli odrodu zimolezu – Tomichka, ktorá sa nachádza na štvrtom mieste v hodnotení. Stredne veľký ker. Jeho konáre sú pri základni navzájom uzavreté a smerom k stredu sa rozširujú a oblúkovito sa stáčajú k zemi. Listy sú oválne, stredne veľké, svetlozelené a mierne ochmýrené.

Bobule Tomichka sú zvláštne: ich vrchná časť je sploštená a mierne vtlačená, zatiaľ čo spodná časť je rozšírená. Vyzerajú trochu ako džbán alebo kvapka. Zrelé bobule sú tmavo fialové s dymovou, voskovou farbou. Má tenkú kožu a hrboľatý povrch. Ich dužina je šťavnatá a príjemne chutí – je v nej vyvážená sladkosť a kyslosť. Tomichka dozrieva do polovice júna.

V spätnej väzbe záhradníci uvádzajú, že bobule rastú v strapcoch, takže ich zber nie je obzvlášť náročný. Zrelé bobule však rýchlo padajú na zem, preto je dôležité nepremeškať tento okamih. Tomička je zaslúžene v rebríčku najlepších, pretože má potravinovú hodnotu a vďaka svojim okrasným vlastnostiam sa môže stať vynikajúcou záhradnou dekoráciou.

Výhody

 • chutné a šťavnaté;
 • stabilný výnos;
 • Dobre odoláva silným mrazom;
 • okrasné.

Nevýhody

 • Zrelé bobule rýchlo padajú na zem.

Bluebird

Hodnotenie: 4.6

MODRÁ BÁBIKA

Piate miesto patrí zimolezu sibírskemu – Bluebird. Kríky tejto odrody rastú silno a môžu dosiahnuť výšku až 1,8 m. Stonky sú štíhle a vzpriamené. Vrchol kríka je rozložitý, hrubý a má oválny tvar. Tento druh je samoopelivý, takže bez prítomnosti opeľovačov nedáva úrodu.

Bobule modrého vtáka sú stredne veľké: dlhé 2 cm a vážia maximálne 1,2 g. elipsovitého tvaru, podlhovastého obrysu a veľmi tmavej farby, takmer čiernej s modrastým nádychom. Koža je tenká a pokrytá voskom. Ich chuť je podobná chuti čučoriedok. Ich mäso je jemné, majú sladkokyslú chuť a ľahkú trpkosť. Dozrieva v polovici júna.

Spätná väzba od nadšencov zimolezu naznačuje, že sa oň ľahko stará a nie je rozmarný. Bluebird patrí medzi našich odborníkov, pretože má príjemnú dezertnú chuť, nemá problém s rýchlym dozrievaním, dobre znáša extrémne podmienky a prakticky netrpí chorobami.

Výhody

 • chuťou a vzhľadom sa podobá čučoriedkam;
 • dobre znáša poklesy teploty;
 • prakticky neochorie;
 • Veľmi zriedkavo končia bobule na zemi.

Nevýhody

 • stredná výťažnosť.

Najlepšie stredne a neskoro dozrievajúce odrody zimolezu

Zimolezové odrody dozrievajú koncom júna alebo v polovici júla. Označujú sa ako stredne až neskoro dozreté. Existuje tiež široká škála odrôd.

Yugana

Hodnotenie: 5.0

UGANA

Prvé miesto v hodnotení obsadila odroda zimolezu Baccharus, vydaná v roku 2010. Priemerná zrelosť patrí k stredne zrelým odrodám. Zber sa uskutočňuje koncom júna. Krík rastie každoročne a časom dosiahne výšku 1,5 m. Jej koruna je pomerne kompaktná a mierne bujná.

Bobule Yugana sú tmavo fialové, takmer čierne. Majú na sebe voskový povlak. Hmotnosť každého plodu dosahuje až 1,8 g. Ich tvar je podobný džbánu. Má zhrubnutý vrchol a oválny, zaoblený výtok. Ich chuť je sladká s miernou kyselinkou.

Fanúšikovia tejto kultúry v recenziách poznamenávajú, že táto odroda zimolezu má stabilné plodenie a vysoký výnos (od 3,5 do 6 kg ovocia z dospelého kríka). Jugana sa právom umiestnila na vrchole rebríčka najlepších, pretože jej plody sa po dozretí nerozpadávajú, počas prepravy si zachovávajú dobrý tvar, po zmrazení prakticky nemenia chuť.

Výhody

 • Organická rovnováha sladkosti a kyslosti;
 • Plody sú veľké;
 • Možnosť zberu až 6 kg bobúľ z jedného kríka;
 • Dobrá odolnosť voči chorobám a mrazu;
 • zrelé bobule zostávajú na konároch až 4 týždne.

Nevýhody

 • samooplodnenie.

Velvet

Hodnotenie: 4.9

BARHAT

Zimolez Barkhat je na druhom mieste v rebríčku. Ide o odrodu Barnaulian, ktorá dozrieva v druhej polovici júna. Krík má veľké rozpätie a dorastá do 2 m. Stonky sú stredne hrubé, vzpriamené, mierne ochlpené, zelenej farby. Samoopelivý, ale využíva opelenie inými odrodami zimolezu.

Jeho bobule sú oválne, tmavomodré a pokryté voskom. V ich chuti sa spája sladkosť, kyslosť a horkosť. Ovocie je úplne bez zápachu. Bobule dozrievajú hladko okolo 20. až 25. júna. Každá bobuľa váži v priemere približne 1,2 g. S dôverou visia na vetvičkách.

Záhradníci túto odrodu milujú a vo svojich recenziách ju chvália pre jej skorú plodnosť a všestrannosť. Odborníci ju zaradili do hodnotenia, pretože prakticky netrpí chorobami, je odolná voči škodcom a znáša aj tuhé zimy. Aj na zásluhách Velvetu je netrieštivé ovocie.

Výhody

 • Jeho rýchle plodenie;
 • vysoký výnos;
 • Odolnosť voči rozbitiu;
 • Veľmi odolný voči zime.

Nevýhody

 • Mierne horká chuť.

Dcéra obra

Hodnotenie: 4.8

DCÉRA OBRA

Tretie miesto v rebríčku obsadila odroda Daughter of the Giant. Tento ker je pomerne veľký. Maximálnu výšku (1,7 m) dosahuje vo veku 8-9 rokov. Koruna je oválna so strednou hustotou. Mladé stonky majú na začiatku svojho vývoja karmínovú farbu.

Farba bobúľ Dcéry obra je tmavo fialová, takmer čierna. Majú však voskovú škvrnitosť, ktorá je spôsobená ich voskovou patinou. Možno ho zaradiť medzi dezertné ovocie. Sladký s miernou kyslosťou, ale bez náznaku horkosti. Hmotnostne sú najväčšie bobule Dcéry obrov (1,8-2,5 g). Ich tvar sa podobá dlhej hruške alebo obrátenej čiarke.

Záhradníci vo svojich recenziách chvália túto stredne neskorú odrodu zimolezu. Dcéra obrov je zaslúžene zaradená do hodnotenia najlepších, pretože jej plody sú jedny z najväčších a najsladších, takmer sa netrhajú a majú dobrú zimovzdornosť. Vhodné na konzervovanie alebo mrazenie. Nie je to príliš zlé, pokiaľ ide o prenosnosť.

Výhody

 • veľkoplodé;
 • veľmi sladké
 • vysoký výnos;
 • slabo sa rozbije;
 • Dobre prežíva zimu.

Nevýhody

 • prvé 1-2 roky ker rastie pomaly.

Malvina

Hodnotenie: 4.7

MALVINA

Štvrté miesto v hodnotení patrí stredne skorému zimolezu Malvina. Je to ker, ktorý dosahuje výšku jeden a pol metra. Vrchná časť rastliny je hrubá a oválna. Stonky sú štíhle, vzpriamené a mierne ochlpené. Listy sú zelené, tmavé, pomerne veľké a husté.

Každá bobuľa dosahuje dĺžku až 3 cm a váži niečo vyše 1 g. Majú tvar podlhovastej hrušky. Slabé kopčeky na povrchu. krásne modré bobule a husto pokryté voskom. Dužina je vláknitá a koža hrubá. Tento zimolez chutí sladko, ale s miernou trpkosťou. Jeho vôňa je takmer nepostrehnuteľná.

V recenziách záhradníci často obdivujú skutočnosť, že jeden ker Malvina môže zbierať viac ako tri kg bobúľ. Zrelé plody dlho visia na stopkách a takmer neopadávajú. Naši odborníci zaradili Malvínu do hodnotenia, pretože je chutná, prináša bohatú úrodu bobúľ, nebojí sa poklesu teploty a prakticky neochorie.

Výhody

 • plody sú veľké a chutné;
 • prakticky nespadne na zem;
 • Dobre znáša mráz;
 • netrpí škodcami.

Nevýhody

 • Plody sa ťažko oddeľujú od stopiek.

Volhova

Hodnotenie: 4.6

VOLHOVA

Piaty v poradí je zimolez Volhova, ktorý patrí do strednej odrody. Kríky dosahujú výšku 2 metre. Ich koruna je prikrčená, oválneho tvaru. Stonky sú hrubé, mierne chlpaté, vzpriamené a rastú rovno. Jeho listy sú veľké a kompaktné, tmavozelenej farby. Zimolez Volhova sa často používa na záhradný dizajn.

Bobule sú pomerne malé, merajú len 0,8 g a sú dlhé menej ako 2 cm. Sú oválne, podlhovasté, s tupou špičkou. Plody sú modré s modrastým nádychom. Vyznačuje sa šťavnatou, sladkou dužinou s malou alebo žiadnou kyslosťou a pevnou šupkou. Jeho vôňa je podobná vôni jahôd.

Fanúšikovia zimolezu vo svojich recenziách chvália odrodu Volkhova. Páči sa im, že zrelé ovocie sa takmer neroztrieštilo. Zaradený do hodnotenia najlepších zimolezov pre svoju chuť a schopnosť znášať teplotné extrémy počas tuhých zím.

Výhody

 • Sladká chuť a vôňa jahôd;
 • Ľahko sa začleňuje do záhradného dizajnu;
 • rozbitnosť je veľmi nízka;
 • odolné voči náhlym poklesom teploty; – odolné voči náhlym poklesom teploty.

Nevýhody

 • Jeho plody nie sú veľké.

Najlepšie odrody zimolezu pre moskovský región

Zimolez je plodina, ktorá často dobre znáša nižšie teploty, takže mnohé jeho odrody sú vhodné na pestovanie v Moskovskej oblasti a v oblastiach severne od Moskvy.

Pavlovská

Hodnotenie: 5.0

PAVLOWSKI

Prvé miesto patrí Pavlovskej zimolezu. Môže rásť v akejkoľvek oblasti vrátane moskovskej oblasti. Široký stredne veľký ker. Jeho koruna je inverzne kužeľovitá. výhonky svetlozelené s miernym fialovým nádychom. Sú hrubé, rovné a previsnuté.

Pavlovskaya zimolez sa vyznačuje pomerne veľkými bobuľami (každá váži asi 1,6 g). Ich tvar je podlhovastý a špičky sú špicaté. Tmavomodrá farba s výrazným voskovým nádychom. Dužina je hustá, zvlnená, sladká s nádychom kyslosti.

V recenziách záhradníci chvália zimolez Pavlovskaya pre jeho odolnosť voči mrazu. Tento druh si zaslúži byť v zozname najlepších pre svoj rýchly čas dozrievania a slabú tendenciu k dozrievaniu. Po dozretí v polovici júna visia na konároch až 10 dní.

Výhody

 • netrpí mrazom;
 • rýchlo dozrieva;
 • bobule sú veľké a chutné.

Nevýhody

 • zrelé bobule po 10 dňoch: rozpadávajú sa.

Violet

Hodnotenie: 4.9

VIOLET

Na druhom mieste sa umiestnil zimolez fialový. Plody tejto rastliny dozrievajú v strednom a neskorom období. Kríky dorastajú do výšky 1,3-1, 5 m s vetvami rozprestierajúcimi sa mierne od seba. Vrchná časť kríka je zaoblená, hustá. Stonky sú silné, rastú vzpriamene, majú zelenohnedú farbu. Majú veľa veľkých, oválnych, jasne zelených listov.

Bobule vážia niečo vyše 1 g a sú dlhé až 2,8 cm. Ich tvar je podlhovastý a pripomína džbán. Plody majú mierne hrboľatý povrch. Ich farba je modrofialová, pokrytá vrstvou vosku. Vláknitá, napnutá dužina pokrytá tenkou šupkou. Jeho chuť je kombináciou sladkej a trpkej. Fialový zimolez má príjemnú, ľahkú vôňu.

Fanúšikovia tejto plodiny v recenziách poznamenávajú, že kríky tejto odrody zimolezu dokonale zapadajú do krajinného dizajnu. Páči sa im aj to, že bobule Violet sa dobre prepravujú a počas znášky sa nekazia. Naši odborníci ho zaradili do najlepšieho rebríčka, pretože dobre odoláva zime a iným nepriaznivým faktorom.

Výhody

 • Plody sú veľké a chutné;
 • Kríky sa používajú na dekoratívne účely;
 • odolné voči mrazu;
 • Dochádza k minimálnemu rozbitiu.

Chyby

 • samooplodnenie.

Azure

Hodnotenie: 4.8

LASURE

Zimolez Lazurnaya, chovaný na Sibíri, je na treťom mieste v hodnotení. Kríky so stredne rozložitými konármi dorastajú do výšky 1,7 m. Ich horná časť je inverzne kužeľovitá. Stonky sú štíhle a nie sú pokryté páperím. Spočiatku sú svetlozelené, ale ako rastú, na slnečnej strane sú ružovkasté. Listy sú pomerne veľké, oválneho tvaru. Má ľahký chĺpok a jeho základňa je vypuklá.

Plody zimolezu azúrového vážia 1,4 g a sú dlhé až 2 cm. Sú oválne, mierne kužeľovité. V strede sú zhrubnuté a majú špicatý vrchol. Šupka nie je príliš pevná a dužina je vláknitá s dobrou dezertnou chuťou. Farba modrá, tmavá s modrastým nádychom.

Výhody

 • Bobule sú veľké a chutné;
 • Nebojí sa mrazu;
 • Drobí sa len minimálne;
 • Slabo poškodené škodcami;
 • čiastočná samovoľná plodnosť.

Nevýhody

 • Ovocie slabo v prvých rokoch.

Kamčadalka

Hodnotenie: 4.7

KAMCHADALKA

Štvrté miesto v rebríčku patrí zimolezu kamčadálskemu. Kríky dosahujú výšku jeden a pol metra. Ich vrcholy majú tvar obráteného kužeľa. Stonky sú krátke, svetlozelené s jemným fialovým leskom. Listy sú podlhovasté, stredne veľké a matné. Krík vyzerá celkovo kompaktne.

Každý plod kamčadalky váži 1,3 g a je dlhý takmer 3 cm. Majú podlhovastý, oválny tvar, špicatý vrchol a hladký povrch. Majú modrú farbu a výraznú voskovú škvrnu. Dužina je vláknitá a pokrytá tvrdou, ale tenkou kožou. Ovocie má výraznú vôňu a jemnú sladkú chuť s ľahkou kyslosťou.

Milovníci Kamčadalky vo svojich recenziách uvádzajú, že táto odroda veľmi dobre znáša zimy a je odolná voči dlhodobému suchu. Choroby a škodcovia zriedkavo postihujú tento zimolez. Táto odroda sa dostala do rebríčka, pretože jej bobule sú veľké a po dozretí neopadávajú. Kamčadalka sa používa aj pri chovateľskej práci.

Výhody

 • Plody sú veľké a chutné;
 • Výnosy sú vysoké;
 • bez problémov prežije zimu;
 • Zrelé plody takmer neopadávajú.

Nevýhody

 • Bobule sa ťažko oddeľujú od stopiek.

Gerda

Hodnotenie: 4.6

GERDA

Zimolez kamčatský Gerda je na piatom mieste. Krík má krátky, bujný vzrast (menej ako 1,5 m). Korunka je mierne zaoblená. Listy sú podlhovasté a kužeľovité, zelené a svetlé. Mladé výhonky stoja vzpriamene. Majú mierne matný vonkajší povrch.

Stredne veľké bobule (do 0,7 g), oválne, s mierne predĺženou špičkou. Ich farba je modrá, bližšie k čiernej. Keď sú plody zrelé, získajú modrastú patinu. Zimolez Gerda je aromatický, sladký s miernou kyslosťou. Jeho mäso je veľmi jemné. Bobule po dozretí dlho neopadávajú.

Výhody

 • chutí dobre;
 • Odolnosť voči nepriaznivým podmienkam;
 • Bobule nebudú opadávať príliš rýchlo;
 • vysoké výnosy.

Nevýhody

 • bobule pomerne malé.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: