Ako a ako dlho variť mrkvu | Odborný materiál

V živote každého človeka nastane čas, keď si musí uvariť mrkvu. A vy si myslíte, že to nie je nič ťažké? Umyjete koreňovú zeleninu, hodíte ju do vody, zapálíte sporák a uvaríte. Nesprávne uvarená mrkva však môže byť nechutná, rozpadávať sa a jednoducho zničiť celý šalát.

Preto mrkvu poriadne uvarte. S touto kulinárskou záhadou vám môžeme pomôcť.

Ako a ako dlho variť mrkvu

Ako a ako dlho variť mrkvu na šalát

Na šalát je najlepšie vziať veľkú, „starú“ koreňovú zeleninu strednej veľkosti, bez viditeľného poškodenia a najmä bez viditeľnej „zelenej“ hornej časti. Táto mrkva je nielen mimoriadne chutná, ale má aj hustú štruktúru. Vďaka tomu sa v šaláte „nerozleje“ a zachová si svoju chuť.

Pokyny:

 1. Mrkvu dôkladne opláchnite mäkkou špongiou pod teplou vodou a odstráňte všetky nečistoty. Snažte sa zbaviť nečistôt aj na ťažko prístupných miestach, ale nepoškodzujte šupku;

 2. Vložte ich do hrnca a zalejte vodou tak, aby bola koreňová zelenina úplne zakrytá;

 3. Hrniec položte na sporák, prikryte pokrievkou a po začatí varu varte 20 minút až pol hodiny;

 4. Po 20 minútach skontrolujte, či je výrobok uvarený. Aj do najhrubších častí by sa malo dať ľahko pichnúť vidličkou a odlepiť od nej. Ak sa tak nestane, oplatí sa variť ďalších 5-10 minút;

 5. Mrkvu scedíme, precedíme do cedníka a necháme mierne vychladnúť.

 6. Potom sa uvarená zelenina môže ošúpať. Šupka sa bude dať ľahko olúpať jedným pohybom noža (pri niektorých odrodách ani nebudete potrebovať nôž).

Ako a ako dlho variť mrkvu na polievku

Keďže varenie oranžovo sfarbeného sladkého zemiaka trvá o niečo dlhšie ako varenie ostatných surovín v polievke, mal by sa variť samostatne, kým nezmäkne.

Pokyny:

 1. Povrch zeleniny dôkladne opláchnite mäkkou špongiou pod teplou vodou a odstráňte všetky nečistoty;

 2. Koreňovú zeleninu vložte do hrnca a zalejte ju vodou tak, aby bola zakrytá;

 3. Hrniec prikryte pokrievkou a mrkvu po uvarení varte 10 minút;

 4. Uvarenú mrkvu scedíme, vychladíme, ošúpeme nožom alebo špeciálnou škrabkou na zeleninu a nakrájame na kolieska alebo polkruhy;

 5. Pripravené kolieska alebo polkruhy pridajte do polievky 10 minút pred jej dokončením.

Tento spôsob je vhodný najmä na varenie zeleninových, rybacích a mäsových polievok s čírym vývarom. Pridaním tejto zložky do polotovaru je pokrm nielen chutný, ale aj krásny.

Ako a ako dlho variť mrkvu v pare

Varenie mrkvy v parnom hrnci sa veľmi nelíši od varenia v hrnci. Táto metóda sa však najlepšie používa pri mladej mrkve alebo dokonca pri tzv. baby mrkve, ktorá má najjasnejšiu a najintenzívnejšiu chuť. Tento spôsob varenia ju pomôže zachovať a znásobiť.

Pokyny:

 1. Ak je koreňová zelenina stará – umyte ju a ošúpte. Mladú mrkvu stačí umyť tuhou špongiou;

 2. Spodnú časť parného hrnca naplňte vodou a pripravenú mrkvu položte na hornú priehradku;

 3. Celú mrkvu varte pol hodiny a nakrájanú mrkvu 20 minút;

 4. Skontrolujte pripravenosť varenej zeleniny. Najhrubšiu časť koreňa napichnite vidličkou. Ak ide ľahko dovnútra a von, výrobok je pripravený.

Mladú mrkvu by ste mali po varení v pare ošúpať aj so šupkou, pretože jej štruktúra bude tvrdšia ako u ostatných.

Pokyny na varenie mrkvy v multicookeri

Ako a ako dlho variť mrkvu

Multicooker je v podstate high-tech ekvivalent hrnca s pokrievkou. Na varenie s týmto spotrebičom teda nie sú žiadne špeciálne požiadavky.

Pokyny:

 1. Umyte povrch koreňovej zeleniny a snažte sa z neho odstrániť všetky nečistoty;

 2. Uvarenú zeleninu vložte do misky multicookera a zalejte ju vodou, kým ju tekutina úplne nezakryje. Zatvorte jednotku;

 3. Multicooker nastavte na režim „Varenie“ a zeleninu varte pol hodiny.

Multicooker možno používať aj ako parný varič. Budete potrebovať vhodný podnos.

Pokyny:

 1. „Staré“ rastliny zbavte šupky a mladé jednoducho dôkladne opláchnite tvrdou stranou hubky;

 2. Naplňte misu multicookera vodou – nie príliš veľa, asi do tretiny objemu. Priložte parný hrniec a vložte doň mrkvu. Zatvorte spotrebič;

 3. Na multifunkčnom variči nastavte režim pary a varte 40 minút.

Tieto viacnásobne varené jedlá sa chuťovo nelíšia od jedál pripravených v hrnci alebo parnom hrnci.

Varenie mrkvy v mikrovlnnej rúre

Varenie mrkvy v mikrovlnnej rúre sa neodporúča. Viditeľne sa scvrknú a majú nepríjemne suchú štruktúru (niektoré mrkvy sú dokonca gumené, čo je prinajmenšom nepríjemné). Ak však nemáte žiadne iné kuchynské náčinie, môžete ich pripraviť aj v mikrovlnnej rúre.

Mrkvu varte v mikrovlnnej rúre najlepšie v špeciálnych vreckách – opakovane použiteľných, odolných voči pare alebo určených na pečenie. Potom sa jeho vzhľad a štruktúra zmenia len minimálne.

Pokyny:

 1. Umyte mrkvu. Odporúča sa variť 3-4 stredne veľké druhy koreňovej zeleniny naraz, pretože pri varení menšieho množstva sa zelenina môže jednoducho spáliť. Ak nemáte dostatok karfiolu, zemiakov alebo iných rastlín, môžete si pripraviť aj zmes;

 2. Nožom urobte 3-4 hlboké rezy po celej dĺžke zeleniny;

 3. Zeleninu vložte do misky, prikryte pokrievkou, zabaľte do vrecka a vložte do mikrovlnnej rúry. Nie je potrebné pridávať vodu;

 4. Nastavte mikrovlnnú rúru na 800-1000 W a varte 5-7 minút v závislosti od veľkosti;

 5. Uvarenú mrkvu zbavte šupky nožom alebo špeciálnou škrabkou na zeleninu.

Kúsky mrkvy sa dajú variť aj v mikrovlnnej rúre. V tomto prípade sa však odporúča pridať do hrnca s nimi 5 polievkových lyžíc vody a samotné varenie bude trvať 4 minúty pri výkone 800 W.

Odporúčania na varenie mrkvy v tlakovom hrnci

Varenie mrkvy v tlakovom hrnci sa neodporúča. Teplo a tlak spôsobujú, že sa štruktúra zeleniny rozpadá, takže sa drobí, je triviálna a nevhodná ani do šalátov alebo ako príloha.

Ak chcete tento pokrm naozaj uvariť v tlakovom hrnci (alebo ak ste príliš zaneprázdnení všetkými ostatnými kuchynskými pomôckami a spotrebičmi), po uvarení bude trvať 5 minút.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: