Ako skontrolovať počítač na prítomnosť chýb

Zlyhania počítača, ako je zamrznutie alebo opakované reštartovanie, sú často spôsobené chybami. Naši odborníci vám ukážu, ako otestovať počítač pomocou nástrojov systému Windows.

Kontrola systémových súborov

Kontrola systémových súborov umožňuje nájsť a opraviť softvérové chyby v operačnom systéme, ktoré sa môžu vyskytnúť počas prevádzky z rôznych dôvodov.

SFC

Prvá vec, ktorú by ste mali použiť na testovanie, je nástroj SFC na pracovnej ploche. Je súčasťou všetkých súčasných operačných systémov spoločnosti Microsoft.

Vyvolanie rozšírenej ponuky Štart pomocou klávesovej skratky Win+X. Kliknutím na ohraničenú oblasť spustíte shell so zvýšenými oprávneniami.

Po zobrazení výzvy zadajte „sfc /scannow“. Stlačte kláves Enter na fyzickej klávesnici a počkajte na dokončenie skenovania. Výsledok je zobrazený v oblasti označenej dvojkou na snímke obrazovky. Program našiel poškodené systémové súbory a úspešne ich nahradil kópiami z chráneného úložiska.

DISM

DISM je modernejší náprotivok SFC s rozšírenou funkčnosťou. Slúži na nasadenie obrazov operačného systému Windows a správu jeho služieb.

Spustite shell v režime správcu pomocou vyššie popísanej metódy. Zadajme príkaz na skenovanie a automatické obnovenie „Dism /On

 • ne /Cleanup-Image /RestoreHealth.

  Stlačením klávesu Enter na fyzickej klávesnici počkáme, kým sa indikátor označený „1“ naplní na 100 %. DISM vykoná obnovu a zobrazí konečný výsledok. Na snímke obrazovky je označená číslicou 2.

  Test pevného disku

  Po otestovaní a obnovení systémových súborov otestujeme najzraniteľnejšie prvky hardvérovej konfigurácie, ktorých zlyhanie testy POST okamžite neindikujú.

  Grafický režim

  Otvorte Prieskumníka systému Windows a prepnite na zobrazenie štruktúry disku. Kliknite pravým tlačidlom myši na oblasť s grafickým znázornením jednotky, čím sa rozbalí kontextová ponuka. Vyberte položku označenú „3“ na snímke obrazovky.

  V otvorenom okne vyberte kartu Nástroje. Stlačte tlačidlo označené číslicou 2.

  Kliknutím na políčko spustíte manuálne skenovanie.

  Počkajte na výsledky testovania a zatvorte dialógové okno.

  Príkazový riadok

  Spustenie shellu so zvýšenými oprávneniami. Zadajte „chkdsk c: /f /r“ a stlačte kláves enter. Príkaz na nasledujúcom obrázku je pre jednotku „C“ systému. „f“ skontroluje chyby a „r“ chybné sektory. Ak sa na HDD zistia poškodené oblasti, systém sa automaticky pokúsi uložiť obsah.

  Systémový disk sa kontroluje len vtedy, ak je uzamknutý – to nie je možné, keď je systém spustený. Akceptujte výzvu na vykonanie testovania pri ďalšom reštarte. Do oblasti označenej šípkou zadajte latinské písmeno „Y“ a stlačte kláves Enter.

  Zadaním príkazu shutdown /r reštartujete systém bez ukončenia shellu. Systém vykoná požadovanú operáciu do jednej minúty, čo vám umožní zatvoriť okná spustených programov. Test sa spustí pri štarte systému a jeho priebeh sa zobrazí v dolnej časti obrazovky.

  Test pamäte

  Pamäť RAM je ďalším prvkom hardvérovej konfigurácie, ktorého chyby môžu spôsobiť poruchu počítača, najmä pri zaťažení. Testovanie pamäte RAM možno vykonať pomocou systémového nástroja.

  Otvorte dialógové okno „Spustiť“ pomocou klávesovej skratky Win+R. Do textového poľa zadajte „mdsched“. Stlačte tlačidlo OK alebo kláves enter na klávesnici.

  Keď sa otvorí okno nástroja na testovanie pamäte RAM, kliknite na oblasť s rámčekom, aby sa počítač reštartoval.

  Pri spustení operačného systému sa zobrazí dialógové okno diagnostiky pamäte. Oblasť označená jednotkou zobrazuje percento aktuálnej vykonanej operácie. Číslo „2“ označuje všeobecný indikátor priebehu testovania. Po dokončení diagnostického testu sa počítač spustí normálne.

  V systéme Windows 10 sa krátka správa o výsledku testu pamäte RAM zobrazí vo forme vyskakovacieho systémového oznámenia. Ak ste to ešte neskontrolovali, znovu vyvolajte dialógové okno Spustiť. Do textového poľa zadajte „eventvmr“. Stlačením tlačidla „OK“ otvorte prehliadač udalostí.

  Rozbaľte adresár „Protokoly systému Windows“. Vyberte oblasť označenú jedným. Nájdite zdrojový riadok „MemoryDiagnostics“ v oblasti udalostí. Dvakrát kliknite myšou na vybraný riadok, čím otvoríte okno náhľadu.

  V oblasti oznámení, označenej číslom „1“ na snímke obrazovky, sa nachádza stručná správa o výsledkoch kontroly.

  Video a zvuk

  Získanie informácií o problémoch s video a audio subsystémami počítača pomocou nástroja DirectX Diagnostic Utility.

  Otvorte dialógové okno „Spustiť“ a do textového poľa zadajte „dxdiag“. Kliknutím na tlačidlo „OK“ spustite diagnostický nástroj.

  Prejdite na kartu „Obrazovka“. V oblasti označenej „2“ sa zobrazí správa o grafickom výkone počítača. Stlačením tlačidla označeného „3“ prejdete na ďalšiu stránku, kde sa v rovnakom formulári zobrazia informácie o zvukovej karte.

  Na záver

  Pomocou metód uvedených našimi odborníkmi môžete skontrolovať, či váš počítač neobsahuje chyby, a lokalizovať zdroj problémov bez použitia softvéru tretích strán.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Build Buildgans

  Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: