Ako vytvoriť prezentáciu: jednoduché a užitočné tipy

Mnohé pracovné pozície v súčasnosti vyžadujú vytvorenie prezentácie. Umožňuje vám prezentovať vašu víziu projektu. Ale čo ak ste nikdy predtým nepotrebovali vytvoriť prezentáciu? Prečítajte si náš článok. Pokúsime sa podrobne opísať všetky kroky pri vytváraní prezentácie.

Z čoho sa skladá vaša prezentácia?

Vytvorenie prezentácie

Ak ste prezentáciu ešte nerobili, musíte vedieť, z čoho sa skladá.

Väčšina prezentácie je textová. Opisuje vaše hlavné myšlienky. Neodporúča sa kopírovať materiály z kníh alebo webových stránok. Ak chcete zaujať svoje publikum, je lepšie napísať všetky textové vložky sami. Nie je to ťažké, pretože prezentácia pravdepodobne nebude celý článok – takýto projekt bude ťažko stráviteľný.

Záleží na tom, aký predmet si vyberiete. V niektorých prípadoch budú väčšinu prezentácie tvoriť diagramy a grafy. Môžete si to vypočítať pomocou grafu. Alebo v programe Excel, ak ho poznáte. Niektorí ľudia radšej kreslia grafy na papier a potom ich fotia. To je originálne. Takáto grafika vyzerá obzvlášť atraktívne, keď sa prezentácia zobrazuje pomocou projektora.

Bez fotografií sa samozrejme nezaobídete. môžete si ich vyrobiť sami alebo si stiahnuť vhodné obrázky z internetu. Nezabudnite, že musíte použiť fotografie, aby ste vzbudili záujem diváka. Nevadí, ak niektoré snímky vôbec nesúvisia s témou prezentácie – ak správne podčiarkujú váš prejav alebo napísané vety.

Nakoniec môžete použiť aj video. Ale len v krajnom prípade. Nezabudnite, že vysokokvalitné video výrazne zvyšuje váhu vašej prezentácie. To je dôležité, ak ho nechcete dať ďalej, ale chcete ho poslať niekomu inému ako odkaz.

Nezabudnite, že práca s videom je najťažšia. A nie každý program na tvorbu prezentácií umožňuje upravovať video akýmkoľvek spôsobom – možno si na to budete musieť nainštalovať niečo iné. Prinajmenšom budete musieť orezať fragment a prípadne odstrániť alebo nahradiť zvukovú stopu.

Video a fotografický materiál je možné pripraviť vopred. Nikto to však počas prezentácie nezakazuje – všetko závisí od vašich preferencií. Odporúčame vám, aby ste všetky médiá uchovávali v jednom priečinku.

Výber programu

Potom sa musíte rozhodnúť, ktorý softvér použijete na vytvorenie prezentácie. A to je pravdepodobne najťažšie. Najmä pre začiatočníkov, ktorí to nikdy predtým nerobili. V skutočnosti je možné pracovať na prezentácii nielen v počítačovom programe. Existujú tri najobľúbenejšie spôsoby vytvorenia prezentácie:

 1. Používanie PC a vhodného softvéru je voľbou pre tých, ktorí majú prístup k prenosnému alebo stolovému počítaču.

 2. Používanie mobilnej aplikácie – áno, prezentácie sa dajú vytvárať aj na smartfóne. Hoci odporúčame používať iPad alebo výkonný tablet so systémom Android, pretože práca na väčšej obrazovke je oveľa pohodlnejšia.

 3. Použitie webovej služby – umožňuje vytvoriť prezentáciu online. Ráno môžete začať na počítači a večer skončiť na smartfóne. Veľmi výhodné!

Výber programu pre vašu prezentáciu

Výber je na vás. Tu je niekoľko najinteligentnejších aplikácií a služieb.

Prvý program, ktorý vám napadne, je Microsoft PowerPoint. Je to ten, ktorý kedysi dal svetu moc vytvárať prezentácie. Pred jeho vydaním sa kreslili výhradne ručne alebo sa používali filmové diapozitívy s vhodným projektorom. Tento program neexistuje len v systéme Windows – majitelia počítačov so systémom Mac OS si môžu stiahnuť aj samostatnú verziu. K dispozícii sú aj mobilné aplikácie pre Android a iOS.

Každých niekoľko rokov sa aplikácia Microsoft PowerPoint globálne aktualizuje. Program sa však zatiaľ nemôže pochváliť šablónami, ktoré by boli v súlade so súčasnými vizuálnymi trendmi. Toto je pravdepodobne hlavná nevýhoda aplikácie PowerPoint. Inak je to vynikajúci program s intuitívnym rozhraním a mnohými funkciami. Môžete používať rôzne fonty, vkladať multimédiá, upravovať pozadia snímok a vyššie uvedené šablóny a hotový projekt sa uloží vo všetkých najpopulárnejších formátoch vrátane PPT, PPTX a PDF.

Problémom je, že v žiadnom prípade nie je zadarmo. Budete potrebovať predplatné služby Microsoft 365, ktoré bude stáť najmenej 269 Euro mesačne. Získate však aj prístup k ostatnému kancelárskemu softvéru spoločnosti.

Dobrou alternatívou na vytváranie prezentácií je Canva. Je taká populárna, že odkaz na príslušnú stránku sa objavuje ako jeden z prvých. Až neskôr nás vyhľadávač informuje o tom, že existuje viac mainstreamových aplikácií. Hlavný rozdiel medzi Canvou a týmito službami je ten, že ide o webovú službu. To znamená, že prezentáciu môžete upravovať na akomkoľvek zariadení, ak má moderný webový prehliadač.

Táto služba ponúka množstvo šablón, ktoré spĺňajú všetky požiadavky každého dizajnéra. A nenechajte sa zastrašiť tým, že niektoré šablóny sú platené. Prakticky všetky z nich je možné nahradiť bezplatne. Každá šablóna je upravená vo všetkých smeroch tak, že sa mení na nepoznanie. Pri vytváraní prezentácie pomocou aplikácie Canva môžete pridávať a odstraňovať objekty, meniť ikony, používať rôzne písma, meniť farby a robiť ďalšie veci. Táto služba samozrejme podporuje rôzne typy multimédií. Nebudete môcť používať iba videoklipy. Jednou z nevýhod je, že neexistuje veľa písiem cyriliky.

Hotový projekt je tu uložený vo formáte PDF, PNG a JPG. Službu môžete využívať bezplatne. Budete však mať určité obmedzenia. Canva napríklad v predvolenom nastavení neumožňuje meniť veľkosť snímok. Cena plateného predplatného je 12,95 USD mesačne.

Úplne bezplatnou obdobou je Crello. Táto webová služba má tiež používateľsky prívetivé rozhranie. Podporuje veľký počet Slovenskách písiem, čo je dôležité! Ako sa dalo očakávať, služba poskytuje množstvo šablón, ktoré možno meniť mnohými spôsobmi, pracovať s farbami, prvkami, nadpismi a dokonca aj s obrázkami. Galéria je v programe Crello pravidelne aktualizovaná, takže určite nájdete tie správne obrázky. Treba poznamenať, že tvorcovia na nich zarábajú – niektoré obrázky sú platené. Nie je to však veľký problém, najmä vďaka možnosti nahrať vlastné fotografie.

Je zaujímavé, že vývojári pochopili, že počet dostupných písiem sa bude zdať nedostatočný. Takže pridali možnosť nahrať vlastné písmo. Urobíte to len raz, potom sa písmo vždy zobrazí v rozbaľovacom zozname.

V prípade programu Crello sa hotová prezentácia uloží vo formáte PDF, JPG a PNG.

V niektorých prípadoch je užitočná aj služba Google S

 • des. Je vhodná pre ľudí, ktorí nie sú pripravení na tvorivú prezentáciu. Cieľom služby je urýchliť tento proces. Ponúka len 20 šablón, takže ich vyskúšanie vám nezaberie veľa času. Všetky sú rozdelené do skupín Business, Education a Personal. Môžete tiež vytvoriť snímku od začiatku.

  Google S

 • Môžete pridať nielen obrázky, ale aj videoklipy skopírovaním odkazu zo služby YouTube. Stiahnite si video z počítača, ale iba prostredníctvom služby Disk Google. Do svojej práce môžete zahrnúť aj grafy a tabuľky. Je príjemné, že hoci sa proces vykonáva v okne prehliadača, stále nevyžaduje povinné pripojenie k internetu. Výsledný projekt je uložený vo formátoch PDF, JPG, PPT a niekoľkých ďalších formátoch.

  A to nie je všetok softvér a webové služby na vytváranie prezentácií. Ale to vám zatiaľ stačí. Mimochodom, majitelia zariadení Apple by mali radšej vyskúšať Keynote. Jeho webovú verziu môžete používať z akéhokoľvek zariadenia, stačí mať len Apple ID. Aj tu nájdete množstvo šablón, ktoré potešia každého dizajnéra. Hlavnou charakteristickou funkciou aplikácie Keynote je však možnosť nahrať predtým uloženú prezentáciu vo formáte PPT alebo PPTX a potom ju začať upravovať. Táto služba umožňuje pracovať s projektom súčasne viacerým používateľom a sledovať zmeny, ktoré vykonáte, v reálnom čase.

  Proces tvorby prezentácie

  Proces tvorby prezentácie

  Rozhodnite sa pre program alebo webovú službu? Teraz sa venujme samotnej prezentácii. Tento proces zvyčajne zahŕňa niekoľko krokov.

  Najprv si načrtnite plán. Môžete to urobiť v programe Microsoft Word alebo v bežnom poznámkovom bloku. Určite hlavný cieľ svojej prezentácie. Pokúste sa ho sledovať bez toho, aby ste rozvíjali niekoľko smerov naraz. Už v tej chvíli môžete myslieť na začiatok a koniec svojej prezentácie. Takto budete vedieť, aký materiál potrebujete pre prvý a posledný slajd.

  Pri plánovaní musíte myslieť na to, kto bude publikum vašej prezentácie. Majú títo ľudia veľa voľného času? Ak nie, radšej sa uistite, že projekt je dostatočne krátky a zmysluplný. V prípade núdze môžete vytvoriť dve prezentácie tak, že vyzvete divákov, aby si dlhšiu verziu skopírovali na svoje flash disky.

  Keď máte osnovu, musíte si pripraviť prezentáciu. Celý proces je prácou na jednotlivých snímkach. Budú obsahovať text, ktorý ste vytvorili, ako aj grafické informácie. Alebo dokonca, ako už bolo spomenuté, video. Prezentácie možno nielen vytvárať, ale aj odstraňovať. To je užitočné, ak prezentácia začne byť príliš dlhá. Môžete ich tiež vymeniť.

  Takmer všetky moderné softvéry a webové služby ponúkajú množstvo šablón. Svoju obľúbenú si môžete vybrať hneď. Vo väčšine prípadov však môžete zmeniť dizajn stránok po tom, ako na ne vložíte požadované informácie.

  Nezabúdajte, že práca s textom nespočíva len v písaní a kontrole chýb. Umiestnite ho úhľadne do snímky a nezabudnite ho vycentrovať. Zmeňte písmo na zaujímavejšie a čitateľnejšie, vyberte vhodnú farbu. A nemalo by tam byť príliš veľa textu. Na predvedenie prezentácie sa môže použiť projektor, ale čítanie „listu“ zo zadných radov je celkom príjemné. Ak máte prezentáciu predniesť, je lepšie vysvetliť detaily prezentácie vlastnými slovami.

  Pri pridávaní multimédií sa riaďte jednoduchým pravidlom: „nebuďte príliš povrchní. Nikto z divákov by nemal premýšľať, čo je na obrázku, ktorý vidí. Ani sekundu! Je lepšie zvýšiť počet slajdov, ako stratiť pozornosť osoby, pre ktorú je prezentácia určená.

  Niektorí používatelia majú tendenciu zahrnúť do svojho projektu aj zvuky. Žiaľ, nie vždy je to vhodné. Prechody a animácie však nikdy nie sú na škodu. Ale nepreháňajte to!

  Diagramy a tabuľky je najlepšie vkladať ako posledné. Takto nemusíte prechádzať od diagramov k textu a obrázkom a potom späť. Aspoň v prípade projektov, ktoré obsahujú viac ako jeden alebo dva grafy. A je lepšie roztiahnuť diagram alebo graf na takmer celý slajd a ponechať miesto len na názov. Tým sa prvok opäť zviditeľní, takže ho možno vidieť podrobnejšie.

  Na konci sa musíte rozhodnúť, či sa snímky budú presúvať automaticky alebo nie. Ak sa chystáte prezentovať, vyberte možnosť manuálneho ovládania. V tomto prípade prejdete z jednej snímky na ďalšiu, keď stlačíte tlačidlo.

  Typické chyby

  Ak sa rozhodnete pridať do prezentácie videoklipy, uistite sa, že sa dajú vopred prehrať. Bude veľmi nepríjemné, ak spustíte projekt na cudzom počítači, ktorý nemá potrebné video kodeky, čoho výsledkom bude prezentácia s minimálne jedným prázdnym snímkom.

  Nezabudnite na účel svojho projektu. Budete ho premietať na počítači, televízore alebo na projektore?? V takom prípade môžete pridať video a hudbu. V žiadnom prípade to však nerobte, ak sa má správa vytlačiť! Bohužiaľ, moderná technológia zatiaľ neumožňuje zobrazenie videomateriálu na papieri.

  Mnohí používatelia sa pri vytváraní prezentácie veľmi ponáhľajú. Dokonca ani nekontrolujú pravopis. Z tohto dôvodu si diváci môžu všimnúť niektoré chyby alebo iné. Umožňujú im pýtať sa: „Snažil sa moderátor??“.

  Žiadna prezentácia nemôže pozostávať len z diapozitívov s obrázkami. Musí v ňom byť určité množstvo textu. V ideálnom prípade by ste mali byť prítomní aj vy, aby ste publiku niečo povedali a ešte viac upútali jeho pozornosť.

  Niekedy tvorcovia prezentácií používajú výlučne slabé farby. Snažte sa neurobiť túto chybu. Čím sú farby jasnejšie, tým zaujímavejšie materiál vyzerá. Najmä ak sa zobrazuje pomocou nie príliš kvalitného projektora.

  Často je lákavé odložiť správu na ďalší deň. A potom späť k ďalšiemu. Môžete ísť až do konečného termínu. Nebuďte leniví! Samozrejme, väčšinu prezentácií možno vytvoriť za jeden deň. Ale čo ak sa vyskytnú nejaké chyby, ťažkosti s inštaláciou programu alebo vám vypadne internet?? Preto je lepšie začať s prácou čo najskôr, pretože čím skôr ju dokončíte. Vďaka tomu vás nebude bolieť hlava zakaždým, keď si spomeniete na prípravu prezentácie.

  Záver

  Vytvorenie prezentácie nie je jednoduchá úloha. Najmä ak ste to nikdy predtým nerobili. Ale náš článok vám mal pomôcť. Teraz už viete, ktorý program použiť, čo by mal váš projekt obsahovať a ako ho čo najrýchlejšie spracovať.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: