Výber externej batérie pre smartfón: jednoduché a užitočné tipy

Nie ste spokojní s výdržou batérie smartfónu? Bojíte sa, že v najhoršej možnej chvíli stratíte kontakt? V takom prípade si musíte zaobstarať powerbanku. Musíte si však vybrať múdro, inak bude váš nákup len sklamaním.

Výber externej batérie pre smartfón

Účel externej batérie

Podobne ako pri mnohých iných veciach, aj pri powerbanke platí, že pred jej kúpou musíte vedieť, na čo ju budete používať. Hovoríte: „na nabíjanie smartfónu.“. Áno. Ale za akých podmienok? A koľkokrát sa bude nabíjať? A ako často nemáte prístup k elektrickej sieti? Po zodpovedaní týchto otázok by vám malo byť aspoň trochu jasné, aký typ externej batérie potrebujete.

Powerbanka „pre každý prípad“. Takéto príslušenstvo pravdepodobne zostane doma plne nabité celé mesiace. Hodí sa v prípade náhleho výpadku prúdu – čo sa v mnohých mestách stáva aspoň raz ročne. Niektorí ľudia nosia takúto batériu so sebou v batohu alebo dokonca vo vrecku bundy. Opäť pre prípad, že by sa váš smartfón v nevhodnej chvíli vybil, ale vy by ste nemali prístup k elektrickej energii. Pri takomto účele použitia nechcete míňať peniaze na žiadnu kapacitu a drahú batériu. Vystačíte si s malým príslušenstvom s približne rovnakou kapacitou, akú má vstavaná batéria vášho smartfónu.

Power banka na turistiku. Z externej batérie sa dá nabíjať nielen smartfón. Toto príslušenstvo sa preto môže aktívne používať pri pešej turistike alebo dlhých jazdách na bicykli. Doslova zachráni váš fotoaparát a poskytne pripojenie, ak sa váš smartfón náhle vybije. A je nepravdepodobné, že budete kempovať sami. Je však hlúpe vziať si niekoľko powerbánk naraz, pretože to je veľká váha. Takže pre tých, ktorí majú radi tento druh rekreácie, je lepšie získať model s dostatočne vysokou kapacitou. Ale nepreháňajte to! Obzvlášť ťažký externý akumulátor sa opäť zdá byť úplne nepohodlný na prepravu. Nie je na škodu mať aj vodotesné puzdro.

Keď chcete zo svojich zariadení vyťažiť maximum. V tomto prípade by ste mohli zvážiť kúpu príslušenstva s kapacitou 20 000 mAh. Tento parameter stačí na niekoľkonásobné nabitie smartfónu.

Powerbanky s možnosťou nabíjania notebookov. Takéto príslušenstvo by bolo atypické, a to nielen kvôli obrovskej kapacite. Mal by sa dodávať s rôznymi adaptérmi, ktoré sú vhodné pre všetky najpopulárnejšie značky notebookov. Aj tento typ powerbanky dokáže vydávať elektrickú energiu s vyšším prúdom.

Teraz musíte zistiť, akú kapacitu potrebujete. To však nie je jediný parameter, ktorému treba venovať pozornosť.

Počet portov USB

Najzákladnejšie powerbanky majú pomerne skromnú kapacitu. Majú dostatok energie na nabíjanie iba jedného zariadenia a nedostatok energie na dokončenie nabíjania. Toto príslušenstvo je teda vybavené jedným konektorom USB, ktorý je pripojený k miniaplikácii. Ak je však kapacita externej batérie dostatočne veľká, môžete uvažovať o nabíjaní viacerých zariadení súčasne. Preto odporúčame zaobstarať si powerbanku s aspoň dvoma portami USB. A ak sa bude používať na viacdňovú túru, bude sa hodiť dvakrát toľko.

Výber externej batérie pre smartfón

Nabíjací prúd

Už sme spomenuli, že napájacie banky pre notebooky produkujú vyšší prúd. Tento parameter sa však líši aj pri bežných externých batériách. Pri výbere sa môžete ľahko pomýliť a kúpiť príslušenstvo, ktoré, ak nabíja váš gadget, bude to robiť veľmi dlho.

Prvé powerbanky vysielali energiu s prúdom 1 A alebo menej. V tom čase by to stačilo, pretože smartfóny nepodporovali väčšiu kapacitu. Ak si spomínate, kedysi sa dodávali s podobnou pomalou nabíjačkou. Teraz sa však situácia zmenila. Drvivá väčšina smartfónov podporuje rýchle nabíjanie, pre mnohé z nich a 2A nie je limit. Preto sa odporúča vybrať externú batériu s aspoň jedným konektorom, ktorý podporuje vysoký prúd. V takom prípade sa miniaplikácia pomerne rýchlo naplní energiou.

Rôzne porty USB môžu dodávať rôzny prúd. Pamätajte si toto. Je nevyhnutné, aby táto skutočnosť bola uvedená v technickom liste príslušenstva. Koľko prúdu podporuje vaša konkrétna zástrčka, je napísané niekde v jej blízkosti. Na nabíjanie bezdrôtového telefónu alebo iných starších elektronických zariadení môže byť potrebný nižší prúd.

Stojí za zmienku, že v poslednom čase sa na pultoch obchodov začali objavovať powerbanky s technológiou rýchleho nabíjania Qualcomm alebo MediaTek. Ak váš smartfón využíva rovnakú technológiu, bude sa nabíjať rýchlosťou porovnateľnou s ROM, čo znamená, že pravdepodobne nebudete mať rýchlu!

Pamätajte, že technológia rýchleho nabíjania má mnoho podôb. Napríklad spoločnosť Meizu má nabíjačku mCharge a spoločnosť Qualcomm má nabíjačku Quick Charge 3.0 alebo 4.0. Nie sú kompatibilné. Aby ste sa pri výbere nepomýlili, môžete si vziať powerbanku od výrobcu svojho smartfónu – teraz takéto príslušenstvo vyrábajú takmer všetky.

Majte tiež na pamäti, že výstupný prúd sa zvyčajne rozdeľuje medzi všetky pripojené zariadenia. To znamená, že pravdepodobne nebudete môcť rýchlo nabíjať dve alebo tri zariadenia naraz. S tým sa nedá nič robiť, pretože zdroj energie použitý v takomto príslušenstve je obmedzený – je to batéria, nie elektrická zásuvka.

Vstupný prúd

Ďalšia vec, na ktorú treba myslieť, je rýchlosť nabíjania samotnej powerbanky. Nebude sa len tak zázračne napĺňať energiou. Nezriedka sa na pultoch obchodov nachádza príslušenstvo, ktoré je schopné odoberať maximálne 1 A, aj keď sieťový adaptér ponúka viac. To nie je na kapacitu 2000 mAh vôbec zlé. Ak je však toto nastavenie oveľa vyššie, externá batéria sa bude nabíjať celú večnosť.

Odporúčame vám kúpiť powerbanku, ktorá sa nabíja rýchlosťou 2A. A dobré modely majú plávajúce. To znamená, že úplne vybité príslušenstvo bude odčerpávať energiu pri ešte vyššom prúde. Obvyklejšie dva ampéry dosiahne, keď je batéria nabitá približne do polovice, aby sa zabránilo riziku prehriatia a predĺžila sa jej životnosť. Takéto príslušenstvo sa rýchlo dobíja aj pri veľmi vysokej kapacite. Napríklad mnohé z dnešných modelov s kapacitou 20 000 mAh sa naplnia energiou už za tri až štyri hodiny. Porovnajte to s dvadsiatimi štyrmi hodinami, ktoré vyžadovali externé batérie, aktuálne pred piatimi rokmi!

Nepodliehajte žiadnym marketingovým trikom! Na niektorých modeloch nájdete na tele anglický nápis „five minutes“. To však neznamená, že sa powerbanka tak rýchlo naplní. Jeho tvorcovia uvádzajú, že za päť minút získa externá batéria toľko energie, koľko by stačilo na úplné nabitie bežného smartfónu. Nie viac ako to.

Adaptéry

Prvé externé batérie sa dodávali s množstvom adaptérov. Spomeňte si na tlačidlové telefóny a smartfóny, ktoré boli populárne pred viac ako desiatimi rokmi. Všetky s rôznymi zásuvkami pre nabíjačku. To sa teraz zmenilo, ale nie dramaticky. Powerbanka by sa mala dať bez väčších problémov pripojiť k nasledujúcim zásuvkám:

  1. Micro-USB – tento port stále používa drvivá väčšina lacných smartfónov, nehovoriac o tabletoch;

  2. USB typu C – používa sa v zariadeniach strednej a vyššej triedy a má symetrický dizajn;

  3. Smartfóny a tablety Apple sú vybavené konektorom ghtning.

Majitelia niektorých naozaj starých zariadení Apple môžu potrebovať adaptér pre 30-pinový. Ak sa chystáte nabíjať batériu zrkadlovky počas kempovania, možno budete musieť použiť adaptér mini-USB. Ale čo notebooky, o tých sme už hovorili – na ich dobíjanie sa používajú špeciálne powerbanky s množstvom okrúhlych konektorov rôznych priemerov.

Výber externej batérie pre smartfón

Ďalšie funkcie

  1. Pri výbere externej batérie treba myslieť aj na niečo iné? O veľkosti a hmotnosti. Najmä ak plánujete nosiť príslušenstvo napríklad vo vrecku bundy. Tieto parametre sú však priamo odvodené od kapacity batérie.

  2. Nie zbytočný bude indikátor úrovne nabitia samotnej power banky. Môže vám ukázať presnú alebo približnú hodnotu. Na tele príslušenstva môžu byť napríklad štyri LED diódy. Jedna kontrolka signalizuje, že batéria je nabitá aspoň na 25 %, druhá kontrolka signalizuje 50 %, tretia kontrolka signalizuje 75 %, štvrtá kontrolka signalizuje 100 % alebo takmer úplné nabitie. Medzné hodnoty môžete zobraziť aj blikaním susednej LED diódy.

  3. Niektoré powerbanky majú zabudovaný alebo pripojiteľný solárny panel. Odporúčame na to zabudnúť. Faktom je, že v Slovenskách podmienkach nie je možné nabíjať externú batériu zo slnka, aj keď ju dlho držíte na okennom parapete. Podmienky na turistiku nie sú ničím, o čom by sa dalo hovoriť – jednoducho nebudete mať čas udržať si príslušenstvo pod slnkom. Energetická účinnosť takéhoto panelu umožňuje jeho použitie len niekde v Južnej Afrike alebo Miami.

  4. Ochrana proti vode a prachu je oveľa užitočnejšia. Najmä ak plánujete výlet do prírody s powerbankou. Toto príslušenstvo je možné vybaviť aj klipom s karabínou, ktorý ho umožňuje pripevniť k batohu, čím sa vo vnútri vytvorí priestor pre ďalšie užitočné predmety.

  5. Kúpa externých batérií s bezdrôtovým nabíjaním sa v poslednom čase stala reálnou možnosťou. Ak je táto technológia implementovaná aj v smartfóne, stačí ju umiestniť na telo powerbanky, môžete zabudnúť na kábel. Uistite sa však, že zodpovedá technológii – v súčasnosti existuje niekoľko druhov. Ako sme poradili vyššie, najjednoduchšie je kúpiť externú batériu od rovnakého výrobcu, ktorý vytvoril váš smartfón.

Záver

Obchody s elektronikou ponúkajú stovky, dokonca tisíce rôznych powerbánk. Zdá sa, že výber konkrétneho modelu spôsobí strašnú bolesť hlavy. Teraz ste však presvedčení, že to tak nie je. Mnohé modely sa od seba líšia doslova len niekoľkými parametrami.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: