Ako zdieľať internet z prenosného počítača so systémom Windows 10

Mnohí z nás sa už ocitli v situácii, keď potrebovali zdieľať internet z jedného zariadenia do druhého. Toto je napríklad postup zdieľania siete Wi-Fi so smartfónom. V systémoch Android a iOS je však táto funkcia implementovaná intuitívne. Ale čo ak máte notebook so systémom Windows 10??

Kedysi operačný systém spoločnosti Microsoft nevedel poskytnúť internet. Umožňovalo to len pripojenie k funkčnej sieti Wi-Fi. Odvtedy sa situácia našťastie výrazne zmenila. V hĺbke systému Windows 10 je ľahké nájsť prepínač zodpovedný za vytvorenie vlastného prístupového bodu. Uistite sa, že je váš počítač pripojený na internet. A že je aktivovaný bezdrôtový modem.

Ako zdieľať internet z prenosného počítača v systéme Windows 10

Vytvorenie hotspotu v systéme Windows 10

Nastavenie bezdrôtového prístupového bodu v systéme Windows 10 by nemalo byť príliš zložité ani pre začínajúcich používateľov. Proces je intuitívny, pretože nevyžaduje zadávanie príkazov do konzoly ani inštaláciu špeciálneho softvéru. Stačí, ak budete postupovať podľa nasledujúcich krokov:

 1. Prejdite na „Štart“.

 2. Kliknite na ikonu „Nastavenia“ (vyzerá ako ozubené koliesko).

 3. Prejdite na „Sieť a internet“.

 4. Prejdite na podsekciu „Mobilný hotspot“.

Približne v strede obrazovky, ktorá sa otvorí, sa zobrazí položka „Zdieľanie internetového pripojenia“. Tu je potrebné vybrať aktuálne používaný spôsob pripojenia ku globálnemu webu. Ak ste napríklad pripojení k celosvetovej sieti prostredníctvom sieťového kábla, vyberte možnosť „Ethernet“.

 1. Nižšie sa zobrazia podrobnosti o sieti. Pod nimi sa nachádza tlačidlo „Zmeniť“, na ktoré je potrebné kliknúť.

 2. Otvorí sa nové okno. Tu je potrebné vymyslieť sieťové meno a heslo pre prístup k nemu. Tieto údaje zadáte do druhého zariadenia, ktoré sa pripojí k novovytvorenej sieti Wi-Fi. Po dokončení záznamu stlačte tlačidlo „Uložiť“.

 3. Teraz stačí aktivovať začiarkavacie políčko vedľa položky „Povoliť používanie môjho internetového pripojenia na iných zariadeniach“.

 4. To je všetko. Môžete sa bezpečne pripojiť k novej sieti Wi-Fi. K tomuto hotspotu môže byť súčasne pripojených až osem zariadení. Ak chcete sieť deaktivovať, kliknite na ikonu „Sieť“ v systémovej lište – tu nájdete potrebné tlačidlo.

Odporúčame aktivovať funkciu Bluetooth na oboch zariadeniach a potom ich navzájom prepojiť. Ak sa smartfón nachádza mimo vytvorenej siete, prístupový bod sa automaticky odpojí. Aktivuje sa tiež hneď, ako sa zariadenie priblíži k počítaču.

Bohužiaľ, nie je to také jednoduché, ako sa zdá. V niektorých prípadoch sa pri vytváraní siete vyskytne jedna alebo druhá chyba. Systém často píše: „Nemožno nakonfigurovať mobilný hotspot. Zapnite Wi-Fi“. Ide o bežný problém, ktorý zvyčajne súvisí s nefunkčným ovládačom bezdrôtového adaptéra.

Ak ste sa s touto chybou stretli aj vy, mali by ste postupovať takto

 1. Obnovenie nastavení sieťového adaptéra. Ak to chcete urobiť, prejdite do ponuky „Sieť a internet“ – „Stav“ – „Obnoviť sieť“. Potom zadajte nastavenia siete.

 2. Ak to nepomôže, odinštalujte ovládač Wi-Fi. Len si nezabudnite predtým stiahnuť novú verziu z webovej stránky výrobcu. Je možné, že pre váš prenosný počítač neexistuje ovládač systému Windows 10. Zvyčajne ide o stiahnutie ovládača pre Windows 8 – tieto operačné systémy sú si veľmi podobné, takže takýto ovládač môže fungovať aj. Ak to nefunguje, odporúčame prejsť do Správcu zariadení. Skontrolujte, či je váš virtuálny adaptér Microsoft v tomto zozname. Ak nie je aktivovaná, zapnite ju.

Ak všetky vyššie uvedené metódy nepomôžu, budete musieť použiť príkazový riadok a ručne zadať nejaký text.

Používanie príkazového riadku v systéme Windows 10

Príkazový riadok je v systéme Windows prítomný od čias systému DOS. Zvyčajne to funguje bezchybne. Nie je však tak užívateľsky prívetivý, pretože všetky príkazy sa tu zadávajú v textovej podobe.

Ak chcete vyvolať príkazový riadok, najprv kliknite na tlačidlo „Štart“ a potom kliknite na „Príkazový riadok (správca)“. Tu je potrebné zadať nasledujúce príkazy:

 1. Netsh wlan show drivers – aby ste vedeli, či váš adaptér Wi-Fi podporuje zdieľanie internetu. Ako bolo uvedené vyššie, niektoré notebooky majú adaptéry, ktoré sa dokážu pripojiť len k funkčnej sieti. Odpoveď na vašu otázku sa nachádza v riadku „Podpora pre hostovanú sieť“ – malo by tam byť uvedené „Áno“. Ak je odpoveď nie, môžete skúsiť aktualizovať ovládač. Je možné, že v jeho novej verzii sa objavila vytúžená možnosť vytvoriť hotspot.

 2. Netsh wlan set hostednetwork mode=allow ssid=Login key=Password – namiesto „Login“ myslite na názov siete a namiesto „Password“ myslite na heslo na pripojenie. Tento príkaz vytvorí hotspot.

 3. Netsh wlan start hostednetwork – tento príkaz spustí hotspot a potom sa môžete pripojiť k prístupovému bodu z akéhokoľvek prenosného zariadenia. Najskôr však musíte vykonať niekoľko ďalších činností.

Kliknite ľavým tlačidlom myši na tlačidlo „Štart“. Tu musíte vybrať položku „Sieťové pripojenia“. Vyhľadajte platné internetové pripojenie. Kliknite naň pravým tlačidlom myši a vyberte položku „Vlastnosti.

V zobrazenom okne prejdite na kartu „Prístup“. Tu by ste mali zaškrtnúť políčko „Povoliť ostatným používateľom siete používať internetové pripojenie tohto počítača“. V nasledujúcom políčku vyberte možnosť „Local Area Connection“ (Pripojenie k miestnej sieti), ktorá končí číslom.

Teraz už určite nebudete mať problém pripojiť sa k sieti Wi-Fi, ktorú zdieľa váš počítač. Ak chcete hotspot odpojiť, vráťte sa na príkazový riadok. Tu by ste mali zadať príkaz „netsh wlan stop hostednetwork“ (bez úvodzoviek).

Záver

Zdieľanie internetu pomocou prenosného počítača je najvhodnejšie, ak ste doma. V tomto prípade môžete internetový kábel vložiť priamo do ethernetového portu počítača a odtiaľ distribuovať sieť Wi-Fi, akoby to bol nejaký router. Vytvorenie takejto siete prostredníctvom notebooku je relevantné aj v prípade, že ste pripojili modem 4G.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: