Ako premenovať používateľský priečinok v systéme Windows 10

Pri registrácii nového používateľa v systéme Windows pre neho systém vytvorí priečinok profilu, ktorý je pomenovaný podľa vybraného prihlasovacieho mena. Nachádza sa v adresári „C:\Users“ alebo v ruskej lokalizácii „C:\Users. Naši odborníci vám v prípade potreby popíšu, ako zmeniť názov účtu.

Aktivácia správcu

Windows 10 má predvolene neaktívne konto správcu. Ak chcete premenovať používateľský priečinok, musí byť aktivovaný a všetko sa dá robiť v rámci tohto priečinka.

Rozšírenie ponuky Štart stlačením klávesovej skratky Win+X. Spustenie so zvýšenými oprávneniami shellu nainštalovaného ako predvolený príkazový riadok.

Na výzvu zadajte aktivačný príkaz „net user admin /active:yes“. V Slovenskojazyčnej distribúcii sa príkaz zadáva tak, ako je znázornené na nasledujúcom obrázku. V anglicky hovoriacich OS sa názov účtu zadáva latinkou ako „administrator. Stlačte kláves enter a dostanete potvrdenie, že požadovaná operácia bola úspešne dokončená.

Rozbaľte ponuku „Štart“ a kliknite na oblasť s menom aktuálneho používateľa. V zozname akcií vyberte položku označenú ako „dva“. Odhláste sa a prejdite na uvítaciu obrazovku.

Zmena názvu

Prihláste sa ako správca. Na túto akciu nie je potrebné žiadne heslo. Ak je konto aktivované prvýkrát, počkajte, kým systém Windows aktivuje profil.

Otvorte rozšírenú ponuku „Štart“. Spustite applet Správa počítača kliknutím na políčko na snímke obrazovky.

V konzole MMC, ktorá sa otvorí, rozbaľte adresár „Miestni používatelia“. Vyberte podpriečinok označený jedným. V strednej časti okna sa zobrazí zoznam registrovaných účtov. Vyberte adresár, ktorý chceme premenovať, a vyberte preň kontextovú ponuku. Na zmenu názvu použite položku označenú „3“.

Zatvorte MMC a otvorte okno Prieskumníka. Prejdite do systémového adresára „Používatelia“. Zmena názvu priečinka v štandardnej ponuke akcií správcu súborov.

Stlačením klávesovej skratky Win+R otvorte dialógové okno Spustiť. Do textového poľa zadajte „regedit“. Kliknutím na tlačidlo OK spustíte Editor registra systému Windows.

Rozbaľte vetvu HKLM a nasledujte cestu označenú značkou v adresnom riadku. Rozbaľte obsah priečinka „Profil“

 • st“. Obsahuje zoznam účtov registrovaných v počítači, ktoré sú označené alfanumerickými kódmi. Nájdite ten správny – skontrolujte obsah riadku označeného „4“ na snímke obrazovky. Nájdite cestu k používateľskému priečinku so starým názvom a dvojklikom naň otvorte dialógové okno nastavení. Potom opravte názov adresára v poli označenom číslicou 5. Uložte zmeny kliknutím na tlačidlo „OK“. Vypnite konto správcu a prejdite na uvítaciu obrazovku.

  Správca vypnutia

  Prihláste sa pomocou premenovaného účtu so starým heslom a vykonajte posledné kroky.

  Spustenie shellu so zvýšenými oprávneniami. Do okna konzoly zadajte alebo skopírujte príkaz na vypnutie zabudovaného účtu správcu: „net user administrator /active:no“. Stlačte kláves enter a potvrďte, že požadovaná operácia bola úspešne vykonaná.

  Vyvolať dialógové okno Spustiť. Do textového poľa zadajte „sysdm“.cpl“. Stlačením tlačidla OK spustíte applet Vlastnosti systému.

  V okne, ktoré sa otvorí, prepnite na kartu označenú jedným. Otvorenie dialógového okna na úpravu premenných prostredia.

  Zvýraznite položku „OneDrive“ v hornej časti okna. Staré používateľské meno je tam stále. Stlačte tlačidlo označené dvoma.

  Vo vyskakovacom okne upravte cestu k miestnemu adresáru cloudového úložiska Microsoft. Uložte zmeny kliknutím na tlačidlo „OK“.

  Na záver

  Kroky opísané našimi odborníkmi vám umožnia zmeniť názov používateľského adresára vo vydaniach Windows 10 Pro a Enterprise. V domácom operačnom systéme budete musieť ručne upraviť niekoľko stoviek položiek registra, čo môže viesť k nesprávnemu fungovaniu počítača. Pre používateľov systému Windows 10 Home je rýchlejšie vytvoriť nové konto a preniesť doň osobné údaje zo starého profilu.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: