Ako zistiť IP adresu počítača

Po pripojení k sieti sa každému zariadeniu pridelí jedinečná IP adresa, ktorá ho identifikuje. Naši odborníci vám ukážu, ako zistiť IP vášho počítača v rôznych operačných systémoch.

Windows

Windows je najrozšírenejší operačný systém na svete, ktorý je nainštalovaný na väčšine počítačov.

Otvorte panel nastavení operačného systému stlačením klávesovej skratky „Win+i“. Prejdite do časti označenej na snímke obrazovky.

Vyberte riadok „Stav“ vo vyskakovacom okne. Posuňte sa nadol do spodnej časti pravého okna. Kliknutím na odkaz označený bodkovanou čiarou otvoríte vlastnosti aktuálneho pripojenia.

Nájdite zelený zvýraznený riadok. Adresa IP počítača bude končiť pred symbolom „/“. V tomto príklade je to „10.211.55.20“.

Pre operačné systémy staršie ako Windows 10 používame univerzálny spôsob vyhľadávania IP adresy. Vyvolanie dialógového okna „Spustiť“ pomocou klávesovej skratky „Win+R“. Do textového poľa zadajte „ncpa“.cpl“. Stlačením tlačidla „OK“ spustíte applet ovládacieho panela, ktorý je zodpovedný za sieťové pripojenia.

Zvýraznite oblasť s popisom aktuálneho pripojenia. Kliknutím pravým tlačidlom myši otvorte kontextovú ponuku. Vyberte riadok označený dvojitou značkou.

Kliknite na ohraničené tlačidlo na stavovom paneli, ktorý sa otvorí.

Aktuálna IP adresa je v okne s podrobnosťami zvýraznená zelenou kontrolnou značkou.

Príkazový riadok

Iný spôsob, univerzálny pre všetky verzie systému Windows, zahŕňa použitie príkazového riadku.

Kombináciou klávesov Win+X vyvolajte ponuku Start-Up. Spustite predvolený shell nainštalovaný vo vašom systéme. Môže to byť klasický príkaz CMD alebo PowerShell, ako je znázornené na obrázku.

Na výzvu zadajte „ipconfig“ a stlačte Enter. IP adresa aktuálneho pripojenia sa zobrazuje na riadku označenom dvojitým znakom na snímke obrazovky.

Prejsť na

Počítače Apple so systémom macOS. Tento operačný systém je po systéme Windows druhým najobľúbenejším a najrozšírenejším operačným systémom na svete. IP môžete definovať v systéme macOS v grafickom rozhraní alebo pomocou terminálu.

Stlačte tlačidlo Option na klávesnici Macu a podržte ho stlačené, kliknite na ikonu sieťového pripojenia v hornom paneli. V rozšírenej informačnej oblasti môžeme zobraziť informácie o aktuálnych parametroch pripojenia. Riadok s adresou IP je obklopený rámčekom.

Otvorte terminál a zadajte príkaz „ipconfig getinfaddr en0“. Názov rozhrania „en0“ sa nachádza na prvom riadku informačného panela vyššie. Stlačte kláves Enter a získajte IP adresu priradenú vášmu Macu v miestnej sieti.

 • nux
 • Rodina operačných systémov

 • nux zahŕňa mnoho rôznych distribúcií. S určitými obmenami sa tieto činnosti veľmi nelíšia od činností uvedených pre systém macOS.

  V systémovej lište nájdite ikonu sieťového pripojenia, ktorá je na obrázku označená šípkou. Kliknutím na ňu rozbalíte kontextovú ponuku. Otvorte applet vlastností siete.

  Aktuálna IP sa zobrazuje v oblasti nastavení aktívneho pripojenia.

  Štartovací terminál

 • nux a zadajte príkaz „hostname -I“. Stlačte Enter a v okne konzoly sa zobrazí sieťová adresa získaná počítačom.

  Externé IP

  Okrem internej adresy, ktorá je jedinečná pre miestnu sieť, počítač získava ďalšiu adresu, ktorá ho identifikuje na internete. Môžete to zistiť napríklad pomocou 2ip. Otvorte nasledujúce prepojenie a pri šípke uvidíte externú IP adresu vášho poskytovateľa internetových služieb.

  Zhrnutie

  Postupovaním krok za krokom podľa pokynov v tomto materiáli zistíte IP adresu svojho počítača bez ohľadu na operačný systém, ktorý je v ňom nainštalovaný.

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: