Bezplatný server DNS od spoločnosti Yandex

Podobne ako verejné servery spoločnosti Google, aj spoločnosť Yandex poskytuje používateľom bezplatný systém DNS s tromi úrovňami filtrovania obsahu. Naši odborníci vám poradia, ako nastaviť službu Yandex.DNS v počítači.

Úrovne zabezpečenia

Používateľ má na výber z troch párov serverov. Základná verzia služby je bežný DNS s pravidelne aktualizovanou základňou a vysokou rýchlosťou odozvy. V núdzovom režime sa vstup používateľa vopred analyzuje. Filtre na serveroch Yandex nepovoľujú spojenia na stránky obsahujúce škodlivý alebo podozrivý kód. Ak vyberiete rodinný prístup, použije sa dodatočné filtrovanie obsahu. Yandex.DNS obmedzuje pripojenie k lokalitám, ktoré obsahujú materiály nežiaduce pre deti. Adresy serverov rozdelené podľa úrovní sú zobrazené na obrázku nižšie.

Konfigurácia služby DNS

Zmena sieťových nastavení na prácu so službou Yandex.Používateľ môže DNS v riadiacom centre siete alebo z príkazového riadku.

Centrum riadenia siete

Otvorte dialógové okno „Spustiť“ stlačením klávesovej skratky „Win+R“. Do textového poľa zadajte „ncpa.cpl“. Stlačením klávesu Enter na klávesnici alebo stlačením tlačidla OK spustite applet Klasický ovládací panel na správu sieťových pripojení.

Kliknite pravým tlačidlom myši na oblasť s ikonou aktívneho pripojenia. Otvorte kontextovú ponuku a prejdite na položku „Vlastnosti.

V okne so zoznamom komponentov vyberte riadok „IP verzia 4“ (pozri obrázok s jedným). Vyberte ho myšou a stlačte aktívne tlačidlo „Vlastnosti“.

Presuňte rádiové tlačidlo na pozíciu označenú šípkou. Zadajte vybraný pár adries DNS do zvýraznených polí. Snímka obrazovky zobrazuje konfiguráciu pre základný prípad bez filtrovania obsahu. Uložte zmeny tlačidlom OK.

Príkazový riadok

Vyvolanie rozšírenej ponuky Štart pomocou skratky „Win+i“. Spustenie príkazového riadka alebo prostredia PowerShell s oprávneniami správcu.

Na výzvu zadajte príkaz „netsh interface ip add dns name=“Ethernet“ 77.88.8.8 index=1″. Zadajte presný názov pripojenia namiesto „Ethernet“. Primárna adresa DNS v príklade je použitá pre základný režim. Zopakujte príkaz zadaním alternatívneho servera z vybranej sady. Nahraďte slovo „index“ slovom „2“. Nasledujúci obrázok zobrazuje pohľad na príkazy, ktoré možno zadávať postupne.

Na záver

Naši odborníci vám poradia, ako nakonfigurovať servery DNS spoločnosti Yandex vo vašom počítači. Vyberte si vhodný režim a využívajte všetky funkcie bezplatnej služby.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: