Prečo môj notebook nevidí môj kľúč USB?

Už sa niekto stretol s týmto problémom: vložíte kľúč USB do zásuvky notebooku, ale zásuvka nereaguje. Problém môže byť spôsobený nízkou kvalitou zariadenia, nekompatibilitou s portami alebo súborovými systémami, zastaraným ovládačom alebo dokonca problémom operačného systému – presvedčte sa sami.

Našťastie to nie je ťažké.

Prečo prenosný počítač nevidí kľúč USB

Problém s jednotkou USB flash

Najskôr je potrebné zistiť, v čom je problém. Ak to chcete urobiť, vyberte nefunkčnú jednotku flash a na jej miesto vložte druhú. Váš notebook ho vidí? Takže problém je určite v ňom – musíte zistiť, čo to je.

Nízka kvalita

Najjednoduchšia verzia – palica stála 200 Euro niekde na trhu, pretože potom ležala vo vreckách nejaký čas slúžila. Pravdepodobne ho vyrobili čínski remeselníci. Problémom je príliš nízka kvalita.

Ak po niekoľkonásobnom pripojení a odpojení kľúča USB môže byť vinníkom. Jediným riešením je kúpiť si nový v obchode s počítačovým hardvérom.

Fyzické poškodenie

Ľudia často nosia kľúče USB vo vreckách, taškách a mnohé moderné zariadenia nemajú ani ochranný kryt. Výsledkom je mechanické poškodenie – niekedy nezvratné:

Špinavá zástrčka. Stáva sa to: prach, omrvinky a drobné nečistoty upchávajú obrazovku a bránia normálnemu kontaktu s portom. Môžete skúsiť jemne zatriasť zariadením alebo pohybovať špáradlom po konektore – veľmi opatrne, aby ste nič nepoškodili.

Deformácia konektora. Ak to vidíte voľným okom, tento flash disk nebude fungovať, zostáva len pokúsiť sa priniesť do poriadku ruky. Ak sa nepodarí, patrí na skládku.

Vnútorné poškodenie. Väčšina zariadení má LED diódu, ktorá indikuje stav čipu vo vnútri. Ak nefunguje, nie je žiadne svetlo. Ak chcete skontrolovať, či je kľúč skutočne chybný, mali by ste ho vložiť do iného počítača. Funguje to – znamená to, že dióda je poškodená. Nefunguje – mali by ste ho vyhodiť, pretože mechanické poškodenie je nenapraviteľné.

Aby ste predišli poškodeniu, mali by ste flash disk prenášať opatrne, zakryť ho ochranným krytom. Pri vkladaní do notebooku by ste na ňu nemali nič položiť a zástrčku by ste mali zakaždým vkladať veľmi opatrne.

Vírus

Ak je na kľúči vírus, notebook ho uvidí, ale buď k nemu nebude mať prístup, alebo sa nezobrazí v systéme súborov. Ak chcete skontrolovať, či nedošlo k problému, mali by ste najprv vyhľadať vírus v súbore autorun.

Krok 1– umožniť zobrazenie skrytých súborov:

V systémoch Windows 7 a 8. Otvorte okno „Prieskumník“ a kliknite na kláves ALT. Vyberte položku „Služba – Nastavenia priečinkov – Zobraziť skryté priečinky, súbory a jednotky“. Potvrdenie akcie.

V systéme Windows 10. Otvorte ponuku „Štart“, do vyhľadávacieho riadku zadajte „Zobraziť skryté súbory a priečinky“. Kliknite na výsledok, vyberte možnosť „skryť chránené systémové súbory“, začiarknite políčko.

V notebooku by sa potom malo zobraziť médium infikované vírusom. Ak problém nie je vírus – nič sa nezmení. Budeme musieť hľadať iné riešenie.

Krok 2– Prejdite do koreňového priečinka a odstráňte tam súbor Autorun.

Krok 3– spustite antivírusový program a skontrolujte všetko pomocou neho.

Pravdepodobne budete vyzvaní na formátovanie média. Akcia zničí všetky súbory na ňom, ale odstráni všetky vírusy.

Žiadne formátovanie

Ak notebook vidí zariadenie, ale zobrazí sa okno „musí sa naformátovať jednotka“:

Pri poslednom vytiahnutí zo zásuvky bol nesprávne odstránený;

súbory vo vnútri sú poškodené.

Mali by ste:

 1. Vyberte ho zo zásuvky, opatrne ho znovu pripojte. Ak to niekoľkokrát nefunguje, nepomáha to, môžete prejsť na ďalší bod.

 2. Skontrolujte to na iných počítačoch a notebookoch – môže ísť o systémovú chybu, ale inak sú súbory v poriadku.

 3. Ak sa rovnaká správa zobrazí aj v iných počítačoch, budete musieť zariadenie naformátovať. Stačí kliknúť na „formátovať disk“ a súhlasiť s tým, že sa tým vymažú všetky údaje.

 4. Odporúča sa disk rýchlo naformátovať: umožní to neskoršie obnovenie súborov s väčšou istotou.

Nesúlad súborového systému

Konflikty súborového systému sú menej časté ako iné, pretože väčšina kľúčov USB je od začiatku prispôsobená na prácu so systémom Windows. Ak však zariadenie už bolo naformátované bez toho, aby ste sa pozreli na systém súborov, v ktorom sa nachádza, alebo bolo použité pre systém MacOS, nemusí byť kompatibilné so systémom Windows.

Je pravdepodobné, že notebook zariadenie neotvorí alebo ho vôbec neuvidí. V druhom prípade sa oplatí vyskúšať to na inom počítači – a naformátovať ho aj tam, ak bude viditeľný.

Postup je nasledovný:

 1. Kliknite pravým tlačidlom myši na názov zariadenia.

 2. Vyberte možnosť „formátovať“ a v zobrazenom okne nastavte ako systém súborov NTFS alebo FAT32.

 3. Spustite formát a počkajte.

Upozorňujeme, že formátovanie zničí všetky súbory a možno ich už nebude možné obnoviť. Upozorňujeme tiež, že systém NTFS podporuje súbory s veľkosťou do 4 gb – do notebooku nemôžete nahrať nič väčšie.

Poruchy rozbočovača USB

Ak je médium pripojené cez rozbočovač USB, problém môže byť jednoducho tu. Je potrebné ho pripojiť priamo. Ak to funguje, problém je v rozbočovači. Ak nie, potom port prestal fungovať natrvalo.

Problémy s notebookom

Ak sa zdá, že vaša palica je v poriadku – LED dióda svieti, vírusy nemali kam ísť, súborový systém vyhovuje systému Windows, neexistuje žiadna požiadavka na formátovanie, zariadenie je vysoko kvalitné a vždy uzavreté viečkom – ale váš notebook ho stále nevidí, problém je pravdepodobne v samotnom zariadení.

Porucha portu

Prečo notebook nedokáže prečítať jednotku USB Flash

Fyzický problém s portom je najčastejšou možnosťou, pretože sú to porty, s ktorými sa neustále pracuje a ktoré sa opotrebúvajú najrýchlejšie.

Na potvrdenie alebo vyvrátenie tejto teórie budete potrebovať

 1. Vloženie ďalšieho zariadenia. Ak ho notebook vidí, problém predsa len nie je v ňom.

 2. Vložte kľúč do portu, ktorý funguje – zvyčajne je k nemu pripojená myš. Ak áno, problém je určite v porte.

 3. Doma možno port notebooku len jemne oprášiť a vyfúknuť. Ak to nepomôže, stačí sa dostať k odborníkovi a nahradiť ho alebo použiť iný, funkčný.

 4. Je tiež možné, že port nie je poškodený, ale jednoducho príliš zastaraný. K tomu často dochádza pri pokuse o používanie rozhrania USB 3.0 s portom 2.0.

 5. Ak má flash disk modrú zástrčku a port vo vnútri je zelený, potom sú tieto dve zariadenia nekompatibilné a nebudú spolu fungovať.

 6. Stojí za to nájsť buď modrý port na vnútornej strane, alebo starší disk.

Je zaujímavé, že existujú 2 zariadenia.0 funguje v poriadku s portom 3.0.

Nesprávny vodič

Váš notebook musí „hovoriť rovnakým jazykom“, aby mohol prijať akýkoľvek objekt plug-in. Interpret je ovládač – malý program, ktorý sa pre väčšinu zariadení inštaluje pri prvom zapojení.

Kľúče USB sa však líšia a ich ovládače sú odlišné. Staršie zariadenia jednoducho nemusia vidieť novšie. Aby ste konflikt vyriešili, musíte:

 1. Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu „Počítač“ a otvorte „Správca zariadení.

 2. Vyberte kartu „Radiče USB“.

 3. Pripojte médium – zoznam ovládačov sa aktualizuje – kliknite naň pravým tlačidlom myši a kliknite na „odstrániť“.

 4. Vytiahnite ho, zapojte ho späť a počkajte, kým sa nainštaluje ovládač.

 5. Tým by sa mal notebook zobraziť na kľúči USB. Ak sa tak nestane, je možné, že problém nie je v jeho ovládači, ale v ovládači portu:

 6. Kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu „počítač“ a otvorte „správcu zariadení“.

 7. Vyberte kartu „USB Controllers“.

 8. Nájdite radič s názvom USB-hub alebo USB-root. Ak s ním nie je niečo v poriadku, objaví sa vedľa neho ikona výkričníka.

 9. Ak sa zobrazí výkričník, kliknite na tlačidlo „obnoviť“.

 10. Aktualizácia sa uskutoční len vtedy, ak ste pripojení na internet.

 11. Ak sa zobrazí hlásenie „ovládač nebol nájdený“ alebo „aktualizáciu sa nepodarilo dokončiť“, vyhľadajte číslo konkrétneho rozbočovača vo vlastnostiach a vyhľadajte ho, potom ovládač pridajte ručne.

Jednoduchší spôsob– Stiahnite si nástroj na inštaláciu ovládačov, ktorý automaticky aktualizuje všetky zastarané ovládače. Pri jeho používaní však buďte opatrní – väčšina nástrojov automaticky nainštaluje nový prehliadač alebo antivírus.

Problémy s operačným systémom

Ak sa palica čítala v poriadku a potom sa notebook aktualizoval na systém Windows 10 a zastavil sa, potom je problém s najväčšou pravdepodobnosťou v aktualizácii. Počas procesu sa mení register, môže dôjsť k prekrývaniu a chybám. Na opravu budete potrebovať:

 1. Stiahnite si USBOb

 2. vion – tento softvér je určený na odstránenie údajov z registra všetkých diskov USB, ktoré boli pripojené k notebooku.
 3. Vytvorenie bodu obnovenia systému pre prípad.

 4. Extrahovanie súborov z programu.

 5. Odpojte všetko, čo je pripojené cez USB, od notebooku a spustite program.

 6. Začiarknite políčka „Vykonať skutočné vyčistenie“ a „Uložiť zrušenie reg súboru“.

 7. Spustite proces čistenia pomocou rovnomenného tlačidla na vyčistenie.

 8. Spustenie reštartu.

 9. S najväčšou pravdepodobnosťou potom systém začne vidieť palicu a všetky informácie na nej. Ak nie, budete musieť:

 10. Spustite správcu zariadení cez „Počítač.

 11. Odstránenie zariadenia z oblasti „ostatné zariadenia“.

 12. Opätovný reštart.

 13. Výsledok by mal fungovať.

Problémy s rozdelením

Môže sa tiež stať, že váš notebook má problém s písmenom jednotky. Ak áno, po pripojení kľúča USB sa ozve charakteristický zvuk a v pravom dolnom rohu obrazovky sa zobrazí ikona šípky. Postupujte takto:

 1. Prejdite na „ovládací panel“ cez „štart“ a vyberte „správa“.

 2. Kliknite na položku „Správa počítača“ alebo „Správa diskov“.

 3. Kliknite pravým tlačidlom myši na kľúč USB a vyberte položku „zmeniť písmeno jednotky“.

 4. Uložiť.

Je pravdepodobné, že disk s vybraným písmenom jednotky bude viditeľný pre váš notebook.

Problémy so systémom BIOS

Prečo notebook nerozpozná kľúč USB?

Problém môže byť v systéme BIOS – porty sú zmätené alebo sú nastavenia obnovené na predvolené výrobné hodnoty.

Ak chcete skontrolovať, či je to tak, musíte:

 1. Reštartujte notebook a vstúpte do systému BIOS. Zvyčajne musíte pri zapínaní kliknúť na jedno z tlačidiel F, esc alebo del – tlačidlá sú na všetkých notebookoch rôzne, pre každého používateľa bude užitočné poznať ich.

 2. Prejdite na „advanced“ a vyberte „USB Configuration“ a tam v „USB Controller“. Vyberte možnosť „enabled“ a stlačte tlačidlo „enter“.

 3. Uložte nastavenia a reštartujte počítač.

 4. Ak bolo pôvodne nastavené na „povolené“, problém je v niečom inom.

Stručný prehľad

Jednotka USB flash nemusí fungovať z rôznych dôvodov. V skratke:

 1. Ak dióda nesvieti alebo je kovová časť ohnutá, je fyzicky poškodená a možno ju vyradiť.

 2. Ak ste ho kúpili na trhu za 100 Euro, je to čínsky a bude zlyhávať a potom rýchlo zlyhá – to sa očakáva, malo by sa s tým okamžite počítať.

 3. Ak sa počas pripájania zobrazí varovanie antivírusového programu, ide o vírus.

 4. Ak sa počas pripojenia zobrazí okno „musí byť naformátovaný“, musíte ho naformátovať.

 5. Ak sa váš notebook jednoducho neprihlási na flash disk, je pravdepodobné, že nezodpovedajú systému súborov.

 6. Ak je vaše zariadenie pripojené cez rozbočovač USB, môže to byť problém.

 7. Ak notebook nevidí žiadne zo zariadení pripojených k jeho portu, musíte sa zaoberať portom.

 8. Ak vidí jednotku flash, ale neidentifikuje ju ako jednotku flash, problém je v ovládači.

 9. Ak ju vidí, ale nemôže jej priradiť písmená, problém s oddielom.

 10. Ak ste aktualizovali systém a potom už nie je vidieť flash disk, problém je v systéme.

Ak nič z vyššie uvedeného nepomôže, problém môže byť v systéme BIOS a stojí za to skontrolovať.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: