Ako odmietnuť žiadosť a neuraziť ich

Ľuďom je psychologicky nepríjemné povedať nie. Aj keď existujú objektívne dôvody na odmietnutie, odôvodní rozhodnutie vysvetlením. Psychológovia vám odporúčajú využiť morálne právo, vysvetliť, prečo sa to deje, a naučiť vás, aby ste sa tým netrápili.

Aký je správny spôsob odmietnutia žiadosti?

Čo vás tlačí k pohodliu?

Každý sa už dostal do nepríjemnej situácie, keď namiesto rozhodného „nie“ povedal „možno“, „budem o tom premýšľať“. Potom sa nahneval na seba, že robí prácu iných ľudí a mrhá osobným časom. Manipulátori v prostredí to chápu a špekulujú o jej odmietnutí. Ako ľahko môžete povedať áno? Pre niektorých je rovnako ťažké povedať nie aj áno. V oboch prípadoch hovoríme o neochote prevziať zodpovednosť, o neochote byť sám sebou. Niekedy je to inak: odmietnutie je ľahké a súhlas je ťažký.

Spýtajte sa sami seba, aký je to pocit povedať áno? Čím sa riadite, keď sa dohodnete, aby ste boli pohodlní: Napodobňovanie sociálneho prostredia, zmena správania alebo názorov pod vplyvom/nátlakom osoby alebo skupiny? Dôvody sú u všetkých rovnaké: hanba/vinný pocit/; strach, že vás budú považovať za „bezcitného“ človeka; ostych z pohody a životnej spokojnosti.

Ďalšie náklady na výchovu potreba schválenia. V detstve sa každý učí pomáhať slabým a znevýhodneným. Zakaždým, keď súhlasíte, rodičia vás povzbudia: „Áno, mami, čokoľvek povieš.“. Spokojní dospelí so súhlasom odpovedajú: „Ako dobre si!“Muži sú naprogramovaní na to, aby hovorili „áno“, a až keď ovládnu svoju myseľ, naučia sa slovo „nie“.Pre mnohých ľudí je ťažké pocítiť vnútornú slobodu:

 1. Pocity bezcennosti a neistoty;

 2. mikrosociálne charakteristiky;

 3. Strach z pokazenia vzťahu, z nepochopenia a z osamelosti;

 4. Kultúrne aspekty a stereotypy;

 5. Vysoký stupeň sugestibility:

 6. strach z reakcie vášho šéfa, priateľa alebo vašej drahej polovičky.

Mnohí sa presvedčili, že nemajú právo nárokovať si na slušný život a musia sa za svoju pozornosť odvďačiť. Tieto dôvody neumožňujú pripomenúť šéfovi sľúbené zvýšenie, hádať sa so spolupracovníkmi, vytvoriť ochotu byť altruistický. Ľudia sa prispôsobujú okolnostiam na úkor osobných záujmov, roky žijú s falošným pocitom harmónie a vnútorného konfliktu.

Ako sa zbaviť syndrómu poddajnosti v osobných vzťahoch?

Čím viac máte z niekoho dobrý pocit, tým ťažšie je presadiť sa. Mnohí sa cítia bezpečne vo svojich psychologických hraniciach a právach v práci, ale sú závislí od svojich blízkych/rodičov. V osobnom vzťahu sa ženy stávajú emocionálne závislé od svojich partnerov. S cieľom potešiť, predstierať a potešiť. A to všetko len preto, aby ste neurazili, nesklamali a nestratili.

Nedostatok konfliktov nie je ukazovateľom úspešného vzťahu. Paradoxom je, že ak sa slová a pocity nezhodujú, hrozí strata kontaktu s telom a uzavretie prístupu k potešeniu a intímnej túžbe. U mužov je oslabená podvedomým pocitom, že boli oklamaní. Namiesto úprimného rozhovoru každý skrýva skutočné túžby v „škrupine“ duše a v páre sa stráca vzájomné porozumenie.

Ako sa naučiť povedať nie?

Aký je správny spôsob odmietnutia žiadosti muža?

Po zistení príčin si precvičte nové správanie. Najskôr odstráňte vnútornú inštaláciu, položenú v detstve, ktoré všetci potrebujú pomoc. To neznamená, že musíte odmietnuť všetky žiadosti. Naučte sa vyradiť manipulátorov a ľudí ochotných delegovať úlohy. Neodmietajte ľudí, ktorí naozaj potrebujú všetku pomoc, ale nie na vlastnú škodu. Keď poviete „nie“ a pozriete sa niekomu do očí, pocítite vnútornú slobodu a zbavíte sa morálneho zmätku. Nebojte sa, že niekoho urazíte. Nemáte voči nemu žiadne nároky, odmietnutie naznačuje nedostatok príležitosti pomôcť.

Ako odolať manipulátorom?

Chvíle odmietnutia sa niektorým ľuďom vryjú do pamäti ako horiace bilbordy. Ak sú však odmietnutí správne, adekvátni ľudia netrpia pocitom viny a cítia sa normálne. Rýchlo na situáciu zabudnete, pokiaľ daná osoba nereagovala neprimerane. Pozrite sa na interakcie kolegov a priateľov a zistite, či práve. Prijmite ich vzor a robte to isté.

Po prvé, prestaňte automaticky prikyvovať na žiadosť. Ak je ťažké zmeniť to okamžite, premyslite si svoje možnosti.Keď vám šéf uloží dodatočnú pracovnú záťaž, pozrite sa na situáciu zvonku a uvedomte si, aké je to nevýhodné. Časový limit:

 1. Zvýši vašu kontrolu nad situáciou;

 2. získať čas a pripraviť sa;

 3. Zmiernite psychický tlak.

Zaujmite pevný sebavedomý postoj (pokrčte ramená, obtočte ruky okolo pása), povedzte kategorické „nie“ a navždy skoncujte so syndrómom poddajnosti.

Neodsudzujte ostatných

Menej sa zaoberajte situáciou niekoho iného a starajte sa o svoju vlastnú. Keď je otázka jasne položená, formulujte priamu odpoveď. Ak chcete skutočne pomôcť, doplňte odmietnutie ponukou: „Dnes nemôžem. Na konci týždňa sa cítite pohodlne?“. Manipulatívna reakcia sa prejavuje rôzne. Človek sa začne hanbiť za veci, ktoré sa nezhodujú s jeho vkusom, líniou správania. Nemusíte mať radi určitý žáner filmov, orientálnu kuchyňu, na úkor svojho rozvrhu si v deň voľna vziať voľno na kávu. Dialóg s blízkou osobou, ktorá je manipulatívna, je zvyčajne provokatívny:

-Chcete sa prejsť?

-Nie, unavený.

-Potom si pozrieme film?

-Omluvte ma, chcem ísť skôr spať.

– Nebudem vás rušiť? Možno by som mal prísť domov neskôr?

Ak je osoba agresívna, zistite, prečo, ale nepovedzte áno zo strachu, že ju urazíte. Je prirodzené, že vás odmietnutie rozruší – je to primeraná reakcia na sťažnosť. Dávajte si pozor na pokusy o presunutie spoločnej zodpovednosti alebo nátlak na ústupky ignorovaním kompromisov. Ak sa v stredu cítite pohodlne a váš priateľ v piatok, netlačte na pílu a nepodľahnite úskoku: „Nemiluješ ma, ak je pre teba fitnes dôležitejší ako rande.“.

Počúvajte svoje túžby

Aby ste nestratili svoje ego, častejšie sa pýtajte sami seba, čo naozaj chcete. Poučte sa od Andyho Sachsa vo filme Diabol nosí Pradu, ktorý nikdy neodmietol šéfa. Vzťah s priateľom dievčaťu nevyšiel, ale rozchod jej pomohol rozhodnúť sa o svojich prioritách. Dokázala Mirande povedať nie tak, že hodila telefón do fontány, čím si získala oneskorený rešpekt svojho manažéra.

Človek, ktorý ide do konfliktu bez strachu, je rešpektovaný aj autoritami. Málokedy sa však niekto odváži urobiť niečo tak radikálne. Radšej si hneď presadzujte osobné záujmy v tíme aj doma, nedovoľte, aby s vami ostatní manipulovali, odmietajte požiadavky.

Dohodnite sa na svojich podmienkach

Možnosťou, ako nevhodnú požiadavku pekne odmietnuť, je súhlasiť, ale na základe vašich požiadaviek. Ak práca ponúka čiastočný úväzok a vy ho nechcete, nadhodnoťte cenu a natiahnite termín. Aby ste po práci nechodili na druhý koniec mesta kŕmiť mačku svojej kamarátky v jej neprítomnosti, dohodnite sa s ňou, že si na jej náklady vezmete taxík. Hovorte pokojne a presvedčivo, bez ultimát a výhovoriek. Ale ak urobí ústupok, ste zodpovedný za výsledok.

Ako povedať „nie“ bez pocitu viny?

Ako správne odmietnuť žiadosť?

Eric Barker uskutočnil výskum a napísal článok, v ktorom zdôraznil hlavné body ľudskej interakcie. Ponúka zapamätať si frázy, ktoré by v klasických prípadoch boli štandardnou odpoveďou.Ak si myslíte, že ste dotyčnú osobu urazili, povedzte to:

 1. Skontrolujem svoj rozvrh a odpoviem neskôr.

 2. Musím prediskutovať plány s manželom/manželkou/šéfom.

 3. Mám problémy a neviem, ako bude môj deň prebiehať.

 4. Nie je to moja oblasť, ale viem o niekom, kto vám môže pomôcť.

Neformulujte výroky ako otázky. Frázy vyslovujte zdvorilo a súhlasne. Ak nemáte odvahu povedať „nie“ do očí, sľúbte, že rýchlo zavoláte alebo napíšete.

Zostaňte stáť na mieste

Ak poviete nie, nenechajte sa prehovoriť. Keď si uvedomíte, že váhate, a dotyčná osoba vidí zmätok, buď komunikáciu skráťte, alebo ju udržujte stručnú. Obzvlášť nepríjemné sú pre otravných kolegov. Ak zmeníte názor, ukážete slabosť charakteru a poskytnete dôvod na psychologický nátlak. Existuje kategória ľudí, pre ktorých „nie“ a priori neexistuje a ktorí nerozumejú odmietnutiu alebo vysvetleniu. Otočte sa a odíďte – nie je iné východisko.

Vypracujte svoju „politiku“

Keď sa zásady stanú druhou prirodzenosťou, je menšia pravdepodobnosť, že odmietnutie bude ostatnými vnímané s nevôľou. Vysvetlite, že nepožičiavate peniaze, nehlídate cudzie deti, odmietate pracovať nadčasy. Odkaz na pravidlá vám umožní povedať „nie“ bez výčitiek svedomia,

Ak poviete nie, znamená to, že máte záväzok, ktorý nikdy neporušíte. Odmietnite stretnutie: „Prepáčte, ale v sobotu sa tradične stretávame doma. Ak je osoba neodbytná, staňte sa „pokazenou platňou“: na všetky ponuky odpovedajte pokojne jednou vetou: „Je mi ľúto, nemôžem. Nenechajte sa vtiahnuť do vyjednávania, inak vás ovládne zvyk vyhovieť. Prípad sa skončí vašou porážkou.

Predložte protiponuky. Ak chcete pomôcť, ale nie ste spokojní s podmienkami, ponúknite možnosti. Ak vás priateľ požiada o dobrovoľníctvo, povedzte, že máte len dve hodiny. Po zamietnutí žiadosti ponúknite alternatívy ako „cenu útechy“. Ak ste napríklad dnes večer zaneprázdnení, dohodnite si stretnutie na iný čas.

Cvičenie

Znalosti zostanú v teoretickej rovine, ak ich nevyužijete v praxi. Spomeňte si na nepríjemnú situáciu, keď ste prekročili sami seba a rozhodli sa pomôcť, čo ste potom oľutovali. Aké pocity ste mali počas rozhovoru a keď ste si uvedomili zodpovednosť? Prečo ste nepovedali nie a čo tomu zabránilo? Niekoľko nepríjemných minút vystrieda pocit úľavy a voľného času.

Cvičenie „Clockwork“

Precvičte si bežné situácie a naučte sa mechanicky odmietnuť cudzincov. Povedzte „nie“, keď vám čašník ponúkne dezert, keď vás cestujúci požiadajú o odovzdanie cestovného, keď vás sused požiada o malú láskavosť. Najprv spočítajte 100 odmietnutí pre ľudí, ktorých dobre nepoznáte, potom pre ľudí, ktorých dobre nepoznáte, a prejdite na vnútorný okruh. Upokojte sa myšlienkou, že ste s nimi nepodpísali zmluvu o trvalej pomoci a nemusíte ich zakaždým vyplácať. Odpovedzte na žiadosť recipročným návrhom a uvidíte, ako zareagujú.

 1. – Zajtra mi nebudeš robiť opatrovateľku, kým pôjdem do salónu?

 2. – Jasné, ale pozajtra mám niečo a ty môžeš postrážiť moje dieťa?

Po dvoch alebo troch takýchto odpovediach sa ochota delegovať zníži. Ak osoba povie, že nemôže, náhle si spomeňte na zaneprázdnenosť. Keď sa stanete „nepohodlným“ človekom, budete v extrémnych prípadoch vyrušovaní.

Pozrite si životopisný film Always Say Yes.Nespoločenský a pochmúrny J. Kerry je človekom sveta. Kerry odmieta všetko, čo mu svet ponúka. Jedného dňa sa ocitne na tréningu, kde ho požiadajú, aby zmenil taktiku a so všetkým súhlasil. Od tohto dňa sa hrdinov život začne magicky meniť. Film názorne ukazuje účinnosť psychologických techník v praxi. Po vzore Kerryho postavy urobte to isté, pričom slovo „áno“ nahraďte slovom „nie“. A kto vie, ako sa váš život začne meniť??

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: