Aký je prínos čerpania?

Hneď ako dostanete do ruky ceruzku alebo štetec, prebudí sa vo vás umelec. Tvorivosť poskytuje prístup k intuitívnej predstavivosti, vynaliezavosti, ktorá nie je dostupná v technologickej kultúre.

Čo je užitočné pri kreslení?

Kreslenie je forma psychologickej pomoci

Mnohí považujú tvorivosť za príjemnú činnosť bez ohľadu na jej prínos pre duševné zdravie. expertíza hovorí, že vyjadrenie pocitov prostredníctvom obrazov na papieri a farieb ovplyvňuje psychiku. Arteterapia sa považuje za účinnú liečbu neuróz, depresií, úzkostných a fóbických porúch.Kreslenie ceruzkami, kvašom, voskovkami

 1. Má pozitívny vplyv na mozog;

 2. rozvíja vizuálno-priestorové schopnosti a vizuálnu pamäť;

 3. Nadväzuje kontakt s vnútorným dieťaťom;

 4. vyjadruje skúsenosti;

 5. odhaľovanie schopností.

Kreativita je pre deti s autizmom obzvlášť dôležitá. Vizuálne umenie založené na príbehu s rozprávaním epizód spája obrázky s reálnymi udalosťami. Pridávanie detailov vytvára zrozumiteľné obrazy, podporuje túžbu rozvíjať príbeh na papieri. Pre deti s poruchami autistického spektra slúži ako hra na role. Hlavné je, aby bol obraz realistický, aby verne zobrazoval javy/ pocity/dojmy.

Fázy vývoja detskej kresby

Pre deti je zaujímavé pozrieť sa, aké stopy zanechávajú ceruzky, ako pohybom ruky vytvárajú známe predmety. Neskôr sa čmáranice zmenia na domy, otcov a matky, emotívne príbehy. Tento typ neverbálnej komunikácie so svetom obsahuje viac informácií ako slová.

 1. Vo veku 2-3 a pol roka začína obdobie „čmárania“.Prvá kresba sa objaví spontánne. Batoľa sa s úžasom pozerá na chaotické čiary, bodky a čiarky. Postupne sa usporiadajú a stanú sa rytmickými. Vo fáze pred maľovaním sa grafika stáva predmetom.

 2. Vo veku troch rokov sa predstavy stávajú zložitejšími.Dieťa odráža svoje dojmy zo sveta na papier. Trup je pritiahnutý k hlave. Dolné končatiny už môžu rásť nielen z hlavy, ale aj z dolnej časti tela.

 3. Vo veku 4-5 rokov je dieťa schopné plánovaťa zachytiť myšlienky, rozprávať príbehy obrazom.

 4. V 6 alebo 7 rokoch nastáva obdobie skicovania z pamäti.Reprodukuje všetko, čo vidí. Kreslenie tváre z profilu, dokreslenie druhého oka.

 5. Pri 8-9 pokusoch o zachytenie pohybu, tvár v plnej tvári. V tomto veku sa končí vývoj kresby. Podrobnosti a technika sa spresnia neskôr.

Izoterapia

Výtvarné umenie sa používa na psychologickú korekciu detí a rodičov. Arteterapia je populárna v sociálnej a lekárskej psychológii, psychiatrii. Lekcie možno absolvovať v skupinách alebo individuálne. Pomocou obrazov psychoterapeut získava potrebné informácie o zážitkoch, ktoré mu pomáhajú vyrovnať sa s vnútorným stavom. Na vyjadrenie vlastného názoru sa pacientom ponúkajú rôzne výtvarné techniky na prenos obrázkov na papier a mimo neho.

Šablónovanie

Názov pochádza zo slova „smudge“ (rozmazávať). Deti nadšene reprodukujú abstraktné maľby na papieri. Niekedy vyzerajú ako chaotické ťahy a farebné škvrny, ale táto forma im umožňuje vyjadriť frustráciu a hnev. Metóda sa používa na zníženie agresivity a hyperreaktivity. Grisaille je alternatívna technika, pri ktorej sa prvky realizujú len jednou farbou pastelkou, uhlíkom alebo grafitovou ceruzkou.

Monotype

V prvom. mopo – „jeden“ a typos – „tlač“. Je to grafická technika s hladkými obrysmi. Kreslia kvašom na sklo, plast a iné rovné povrchy. Papier sa potom položí, pritlačí a vytvorí sa zrkadlový obraz. Vhodnejšie pre deti s emocionálnou strnulosťou a nestabilným správaním.

Grattage

Názov pochádza od o. „gratter“ – škrabanie. Deti rady škriabu okraje obrázkov špáradlami alebo pierkami. Kvôli povrchovej úprave sa nazýva aj voskárske umenie. Vyžaduje hrubý list papiera, sviečku, čierny atrament / kvaš. Najprv sa papier potrie sviečkou a potom sa natrie hustou farbou. Po zaschnutí sa začne obkresľovanie kontúr. Tento druh pripomína polaroidovú fotografiu. Grattage zdokonaľuje svoje grafické zručnosti, rozvíja svoju predstavivosť a schopnosť vyjadrovať sa.

Ebru

Atrament sa môže kresliť nielen na papier, ale aj do vody, pričom sa pridá zahusťovadlo, aby sa stal viskóznym. Dotykom povrchu štetcom alebo striekaním farby sa vytvorí farebná škvrna, ktorá sa jemným štetcom premieša a vytvorí pozadie. Kvapky farebných pigmentov na vrchnej strane a zobrazenie postáv, ľudí, prírody.

Čmáranie do piesku

Ako je kreslenie užitočné?

Umelecká technika, ktorá nie je označovaná ako tradičná maľba.Deti pracujú tak, že ponárajú ruky do piesku, hádžu, rozptyľujú, „dupú“ prstami/palicami, aby si upevnili vzory. Metóda:

 1. rozvíja jemnú motoriku/senzorické zručnosti;

 2. kreatívne myslenie a vizualizácia;

 3. Symetria a asymetria;

 4. priestorová orientácia;

 5. poskytuje informácie o svete okolo vás.

Umelecké dielo na skle

Deti milujú tento proces: farba sa dá ľahko rozotrieť prstami a štetcom. Vždy môžete opraviť chyby a dokončiť kresbu – na transparentnom povrchu dlho nevysychá. Táto metóda sa uprednostňuje pri úzkosti a sociálnych obavách.

Maľovanie so sypkými materiálmi

Sušené listy rozomleté na prášok, farebná soľ ako náhrada farby. Na povrch sa nanesie PVA lepidlo a pozdĺž línií sa nasypú malé čiastočky. Táto technika je ideálna pre deti s pohybovou neobratnosťou, strnulosťou pohybu. Pre staršie deti a dospelých kreslenie tekutým akrylovým alebo alkoholovým atramentom na syntetický papier, keramiku, plast.

Na rozvoj zmyslovej sféry, vytrvalosti, sebavedomia, tímovej práce sa mladým umelcom ponúka skupinové kreslenie plastelínou s tvorbou rozmerných obrazov. Žiaci sedia v kruhu a striedajú sa v kreslení plastelínou: prvé dieťa kreslí hlavu, druhé uši atď..

Maľovanie pravej časti mozgu

Postava v knihe Malý princ sa vzdala „kariéry umelca“, pretože dospelí si pomýlili hroznýša, ktorý zhltol slona, s klobúkom. To ukazuje, že nedostatočné vedomosti a skúsenosti obmedzujú iracionálne myslenie detí a neumožňujú im reprodukovať úplné obrazy. Ak dieťa požiadate, aby nakreslilo dom, ľavá hemisféra „vidí“ štvorec (steny), trojuholníkovú strechu s valcovou rúrou. Výsledkom je nudný „domček“ na stavbu. Umožnenie pravej tvorivej hemisféry, zdobenie objektu farebnými prvkami oživí kresbu.

Technológiu pravej hemisféry vynašla Betty Edwardsová koncom 70. rokov 20. storočia, pričom tento koncept načrtla v knihe The Artist Within You. Kniha, ktorej autorom je doktorand a učiteľ umenia, sa stala medzinárodným bestsellerom. Vychádza z výskumu neuropsychológa Rogera Sperryho. Podľa jeho teórie je ľavá hemisféra vyhradená pre analytické a verbálne. Pravá časť mozgu myslí v obrazoch a je zodpovedná za dojmy, vnímanie, porovnávanie a estetiku. Väčšina ľudí prechádza cez filter ľavej hemisféry vo forme symbolov, tvarov a znakov. Mylne sa domnievajú, že sa nenarodili, aby tvorili. Ak viete prepnúť na pravý mozog a myslieť obrazom, môžete byť umelcom vo svojej mysli aj v živote.

Načo je táto metóda potrebná?

Čmáranie pravou rukou je užitočným koníčkom pre deti a nenahraditeľným pre dospelých:

 1. rozvoj kognitívnych funkcií, priestorového myslenia, predstavivosti;

 2. Odstránenie mentálnych bariér

 3. Naučiť sa pozerať na veci z iného uhla;

 4. Vedie dialóg so svojím vnútorným ja;

 5. duševné uvoľnenie.

Účinnosť vychádza z techník. Deti sú vyzvané, aby pozorovali farby v prírode, vizualizovali obrázky so zatvorenými očami a za 15 minút reprodukovali abstrakcie. Kreslenie obrátených expozícií je skvelé pre rozvoj mozgu. Na precvičenie jemnej motoriky batoľatá obkresľujú obrysy predmetov na papier pomocou hľadáčika, priehľadnej šablóny, ktorú si samy vyrobili.

Kreslenie pre dospelých

Ako je kreslenie užitočné?

Vizuálna kreativita je zručnosť, ktorá sa dá naučiť podobne ako jazda na bicykli. Keď neexistovali digitálne fotoaparáty a kamery, ľudia kreslili zo života pastelom, akvarelom, uhľom. Čo by sa stalo, keby ste menej často stláčali tlačidlo fotoaparátu a robili si náčrty?? Zakaždým, keď sa naň pozriete, váš mozog vytvorí asociačnú slučku, ktorá vyvolá spomienky… Pomáhajú precítiť zabudnuté emócie a harmonizovať stav.

Pre ľudí s normálnou koordináciou rúk a očí to nie je až také ťažké. Všetci navštevovali hodiny výtvarnej výchovy, na hodinách botaniky kreslili bunky, tyčinky/pestíky, vyfarbovali obrysové mapy na zapamätanie krajín. To ukazuje, že táto zručnosť existuje a je potrebné ju rozvíjať. Ale väčšina z nich zanechá štúdium vo veku 10 rokov a potom sa sťažuje, že v živote nie je dostatok kreativity. Málokedy si ľudia v návale inšpirácie kupujú farby alebo sa prihlasujú na majstrovské kurzy… ostatní boli presvedčení, že im to príroda nedala, a odmietli možnosť tvoriť. To je kontroverzné tvrdenie.

V roku 2011 utrpel impresionista Lovis Corinth mŕtvicu, ktorá mu ochromila pravú stranu tela a znemožnila mu kreslenie. Psychológovia vysvetlili, že schopnosť závisí od činnosti určitých častí mozgu.Rok predtým vedcisa rozhodol zistiť, Prečo sú niektoré deti prirodzenými umelcami a iné nemajú taký záujem o tvorivú prácu. Ukázalo sa, že tie správne nesúvisia s veľkosťami, tvarmi a farbami, čo sťažuje detailné kopírovanie objektov. To viedlo k záveru, že každý môže kresliť, ale niektorí majú menšie schopnosti.

Zistenia potvrdili aj výskumníci z Brooklyn College.Veria, že, že rodení umelci majú vysoko vyvinuté zmyslové funkcie a vidia objekty v priestore inak. Oveľa viac závisí od pamäte. Niektorí ľudia si nedokážu vizuálne zapamätať uhol medzi riadkami. Ale podobne ako vazomotorická koordinácia je to rýchla náprava.

Ak rozvíjate svoje kognitívne a umelecké schopnosti a „používate“ obe hemisféry, nie je ťažké dosiahnuť slušný úspech v prieskumnej kresbe. Veľa objavov sa dá urobiť pomocou ceruzky a štetca! Kto by chcel len sledovať optické účinky svetla a počítať okvetné lístky?? Práve v detailnom, pohlcujúcom procese kreslenia umelec pozoruje prírodu a javy a vidí svet detailne, aby vytvoril realistický príbeh.

Farbenie pre dospelých

Antistresové knihy sú masovo vydávané pre tých, ktorých láka výtvarné umenie. Kupujú si ich ľudia, ktorí si chcú vyčistiť myseľ a meditovať. Na rozdiel od detských obrázkov obsahujú ornamentálne ornamenty a abstrakcie, kvetinové paisley s množstvom jemných detailov a prispôsobenie jin-jang. Zložité väzby sú známe ako „churlivé uhorky“, „slzy Alaha“, botech. Doodles sú vhodné na náročné úlohy. Pri vykonávaní monotónnej práce sa aktivita elektrických vĺn v ľavej hemisfére znižuje, mozog sa uvoľňuje – a dochádza k vhľadu.

Mandaly a zendaly

Nie sú to len symboly budhizmu. Sú to nástroje sebapoznania, druh meditácie. Pomocou tvarov a farieb akumulujú energiu a pomáhajú zachytiť pozitívny stav. Sú jediní, s ktorými musíte vedieť pracovať. Mentálne sa ponorte do obrazu a maľujte v ľubovoľnom poradí. Mandaly neznášajú žiadne ďalšie kresby a považujú sa za kompletné, hoci nie sú vždy úplne vyplnené farbami.

Obrázky sa potom používajú na dodanie energie. Mentálny postoj mení vnútorný stav. Účinok nie je metafyzický, ale ide o farebnú terapiu. psychoanalytik Carl Gustav Jung si myslel, že ide o archetyp, ktorý sa interpretuje ako viditeľná psychická projekcia, vyjadrenie vlastného ja.

Existujú rituálne a osobné mandaly. Zendali patria k prvému druhu. Princípy zentangle spočívajú v maľovaní okrúhlych dlaždíc s priemerom 11,5 cm. Symboly tvoria základ vizuálneho myslenia a poskytujú mysli vodítka. V okamihu stvorenia sú umelci ako Stvoriteľ.A to nie je pátos. V stave duševnej extázy si vytvárajú svet, ktorému rozumejú a ktorý cítia. Vždy sa k nemu chcete vrátiť.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: