Ako pestovať melón vonku

Melón je v záhradách záhradkárov vzácnou plodinou, pretože mnohí neveria, že melóny možno pestovať v klimatických podmienkach stredného pásma. Ukazuje sa, že pri dodržaní pravidiel výberu odrody a starostlivosti o výsadbu môžete ochutnať sladkú dužinu domácich melónov už v septembri.

Ako pestovať melón vonku

Výber odrody

Pre úspešné pestovanie melónov v oblasti stredného dozrievania sa odporúča bližšie sa pozrieť na tieto odrody a vybrať si správny druh melóna.

V stredozemnom podnebí väčšina odrôd jednoducho nemá čas dozrieť, takže záhradníci nechcú pestovať melóny na svojich pozemkoch. V tejto súvislosti by sa výber odrôd mal zakladať na dozrievaní melónov. Vhodné sú skoré a stredne skoré odrody. Odrody so splatnosťou dlhšou ako 80 dní by sa nemali vyberať.

Okrem času dozrievania je potrebné venovať pozornosť aj odolnosti voči chladu. Keďže vás podnebie často prekvapí, musíte túto vlastnosť jednoducho zohľadniť.

Sekundárnymi vlastnosťami sú hmotnosť, zachovanie kvality, vhodnosť na prepravu. Zvážte odrody melónov.

Ogonyek

Pravdepodobne najobľúbenejšia odroda melónu. Melón je stredne skorá odroda. Dužina je veľmi sladká a šťavnatá. Povrch melóna je tmavozelený. Okrúhly tvar. Pri správnej starostlivosti môže byť výnos až 2,5 kg. Pri pestovaní melónov Ognonek sa odporúča ponechať na stonke len 5 vaječníkov, aby rastlina neplytvala energiou na dozrievanie mnohých plodov.

Cukrové dieťa

Raná odroda. Od výsevu po dozretie trvá 65 až 75 dní. Stonky nie sú dlhé. Koža má tmavozelenú farbu. Melóny vážia až 4 kg. Vo vnútri sú malé semienka. Dužina má príjemnú a sladkú chuť a je veľmi šťavnatá. Vyznačuje sa vysokým výnosom a odolnosťou voči chorobám, ako je múčnatka a antraknóza.

Ultra-early

Čas skorého dozrievania. Rastlina vyzerá kompaktne a je obľúbená u záhradkárov, majiteľov malých pozemkov. V dobrých podmienkach dosahujú plody hmotnosť až 5 kg. Jemná dužina, ktorá má sladkú a jemne zrnitú chuť. Pozoruhodné je, že starostlivosť spočíva len v zriedkavej zálievke, odstraňovaní buriny kyprením pôdy a hnojení

Vresový med F1

Hybridná forma má skorý dátum splatnosti. Počas pestovania sa musí krík formovať. Hlavného konára sa netreba dotýkať, ale bočné konáre je potrebné zastrihnúť vo vzdialenosti 50 cm od miesta ich rastu. Veľké melóny majú oválny tvar. Na tmavozelenom pozadí sú viditeľné svetlé pruhy. Žiarivo červená dužina má výraznú chuť. Hybrid má dlhú trvanlivosť vďaka svojej hrubej šupke.

Ak si musíte vybrať medzi odrodou a hybridom, je lepšie zasadiť hybridnú formu. Pôvodne boli vyšľachtené na teplotné výkyvy. Odrody F1 sú odolné voči mnohým chorobám a škodcom a dozrievajú oveľa skôr ako iné odrody. Napriek výhodám hybridov sa v zeleninovej záhrade nachádzajú oba druhy.

Príprava semien na výsev

Ako pestovať melón vonku

Semená melóna musia byť vopred vysiate. Aby semená čo najrýchlejšie vyklíčili, je potrebné ich dezinfikovať, skarifikovať a namočiť. Čo to znamená? Zvážte hlavné kroky prípravy.

Dezinfekcia

Cieľom tohto postupu je prijať preventívne opatrenia proti chorobám a škodcom. Počas dezinfekcie ničí larvy hmyzu alebo spóry hubových chorôb, ktoré sa nachádzajú pod obalom semien alebo na ich povrchu. Dezinfekciu možno vykonať rôznymi spôsobmi.

Ak semená neboli zakúpené bezprostredne pred výsevom, možno ich vložiť do plátenného vrecka a umiestniť vedľa radiátorov, aby sa semená poriadne zahriali. Táto metóda trvá 2 mesiace.

Aby sa predišlo časovo náročnému ošetreniu, odporúča sa ponoriť semená do nasýteného roztoku mangánu. Udržujte v roztoku tak, že semená najprv vložíte do gázy. Po dezinfekcii sa semená umyjú a vysušia.

Skarifikácia

Postup, ktorý nasleduje po dezinfekcii. Skarifikáciou sa poškodí tvrdý obal semien, aby sa zabezpečila rýchla klíčivosť. Ak chcete semená skarifikovať, musíte ich obrúsiť a každé z nich natrieť na šmirgľový papier.

Pozor!Potreté výtokom!

Namáčanie

Počas tohto procesu budú všetky semená, ktoré nie sú životaschopné, viditeľné – jednoducho vyplávajú na povrch. Tie by sa mali vyhodiť, ostatné by sa mali umiestniť medzi vlhké disky a počkať, kým vyklíčia. Vlhkosť je potrebné neustále udržiavať.

Výber nádob na výsadbu a príprava pôdy

Ako pestovať melón vonku

Výber nádob na výsadbu semien je hlavnou úlohou, ktorej správne riešenie pomôže vypestovať zdravé sadenice. Upozorňujeme, že sadenice melónov po presadení dlhodobo ochorejú, preto je lepšie zvoliť rašelinu. Pri tomto type výsadby sa sadenice môžu vysádzať do záhonu spolu s kvetináčom a nepoškodia sa. Je žiaduce, aby výška pohára bola väčšia ako 10 cm, objem – 250-300 ml.

Na prípravu úrodnej zmesi vezmite rovnaké množstvo piesku, humusu, úrodnej pôdy a rašeliny. Pôda by sa mala dekontaminovať prepláchnutím roztokom mangánu alebo spálením v peci. Potom by ste mali použiť vhodný fytosporín na aktiváciu mikroorganizmov v pôde.

Pripravená univerzálna zemina pre kvetináče nevyžaduje dezinfekciu. Je už plne vyvážená a dokonale sa hodí na pestovanie sadeníc.

Výsev sadeníc

Aby ste vedeli, kedy zasiať semená, je potrebný jednoduchý výpočet. Sadenice by sa mali vysádzať do otvoreného terénu vo veku 30-33 dní. K tomuto času pripočítajte 4-5 dní – to je čas potrebný na vyklíčenie semien. Ak sú semená vysadené bez vertikutácie, je potrebné pridať ďalších 10 dní. Celkovo: od výsevu po výsadbu potrebujete približne 45-50 dní. Teraz, keď viete, ako dlho bude trvať pestovanie sadeníc, a viete, že výsadba na voľnom priestranstve sa uskutočňuje koncom mája, je ľahké vypočítať, kedy je možné zasiať semená.

Po zakopaní semien 3 cm do zeme zalejte pôdu a nádobu zakryte sklom. Klíčenie by malo prebiehať na teplom mieste.

Ako sa starať o sadenice

Hneď ako sadenice zmäknú, odstráňte kryt a nádobu premiestnite na chladnejšie miesto. Zmena miesta zabráni rozťahovaniu rastlín.

Teplota

Potom je potrebné udržiavať požadovanú teplotu, aby sa získali silné a zdravé sadenice. Nočná teplota by mala klesnúť na +18 °C a denná teplota by mala zostať na úrovni +20-21 °C. Zalievať by sa malo len vodou z vodovodu s izbovou teplotou.

Osvetlenie

Sadenice potrebujú 12 hodín denného svetla, aby sa dobre vyvíjali. Je jasné, že prirodzené svetlo nebude stačiť, takže budete musieť zabezpečiť dodatočné osvetlenie pomocou žiariviek.

21 dní po vzídení prihnojte sadenice hnojivom na uhorky. Ďalšie oplodnenie by sa malo uskutočniť 2 týždne po prvom oplodnení. Na prípravu pracovného roztoku je potrebné rozpustiť vo vedre s vodou síran draselný (15 g), superfosfát (25 g) a infúziu kravského hrášku (5 %).

Starostlivosť o sadenice na čerstvom vzduchu

V čase presádzania sadeníc na záhon by mali mať rastliny 4 pravé listy.

Otužovanie sadeníc

Semená by mali byť pred presadením vytvrdnuté. Toto sa môže vykonať pri otvorených oknách, keď sú rastliny vetrané. Ak je to možné, môžete rastliny preniesť na balkón. Predĺžte čas, počas ktorého sú sadenice každý deň vonku.

Výber správneho miesta

Pri výbere lokality treba mať na pamäti, že melón je teplomilná rastlina a pochádza k nám z Afriky. Z toho vyplýva, že melóny sa rady kúpu na slnku. Ešte jedna nuansa – melóny neznášajú premokrenie pôdy, je pre ne lepšie stráviť nejaký čas v suchej pôde ako v mokrej. Nadmerné zvlhčovanie vedie k vzniku rôznych ochorení.

Príprava pôdy

Tekvica uprednostňuje ľahkú pôdu bohatú na živiny. Kyslosť by mala byť neutrálna. Ak pôda na záhonoch nebola dlho vyživovaná, pred výsadbou by sa malo do pôdy aplikovať akékoľvek minerálne hnojivo. Napríklad azofoska vykazuje dobré výsledky. Na 1 m2 Na každú výsadbu je potrebných 35 g prípravku.

Schéma výsadby

Ako pestovať melón pod holým nebom

Keďže výhonky melóna pokrývajú veľkú plochu, vzdialenosť medzi sadenicami by mala byť aspoň 70 cm, pričom vzdialenosť medzi riadkami by mala byť 1 m. Jeden deň pred presadením sadeníc do voľnej pôdy by sa mala každá rastlina dobre zaliať, aby sa pôda počas presádzania nerozpadla. Po vybratí sadeníc z kvetináča by sa mali ponoriť do pripravenej jamky, zasypať úrodnou pôdou, pritlačiť a zaliať. Ak sadenice rastú v rašelinových pohároch, nemali by sa vyberať, ale vysádzať spolu s nádobami.

Pozor!Ak je pravdepodobné, že teplota po presadení na voľnom priestranstve klesne, rastliny je potrebné prikryť spunbondom.

Zalievajte striedmo, uvoľňujte pôdu, odstraňujte burinu a vytvárajte výhonky.

Ochrana rastlín pred škodcami

Klíniatka, molice, moľa lúčna, drôtovec a mšice sú nepríjemní škodcovia. Aby ste zabránili napadnutiu rastlín hmyzom, je vhodné postarať sa o to včas a ošetriť záhony biopreparátmi. Biokaricíd Fitover je na tento účel vhodný. Chráni rastlinu pred mnohými škodcami.

Z ľudových prostriedkov je najdostupnejší a najúčinnejší cesnakový nálev. Ak sú na listoch viditeľné stopy po škodcoch, všetky dosky sa odrežú a výsadby sa ošetria touto infúziou. Na prípravu pracovného roztoku je potrebné vziať 300 g cesnaku, jemne ho nakrájať a rozriediť vo vedre s vodou. Liečba je možná po 1 hodine.

Drevný popol nie je pre drôtovce žiadnym súperom.

V prípade hromadného napadnutia výhonkov sa insekticídom nemožno vyhnúť. Vyberte si jednu z týchto chemikálií: Tanrek, Aktara, Fufanon Nova.

Prevencia chorôb

Melóny sú náchylné na askochitózu, peronosporózu, antraknózu, múčnatku.Mali by sa prijať preventívne opatrenia, aby sa zabránilo zamoreniu:

  1. pred výsevom semená vydezinfikujte;

  2. dezinfikovať pôdu;

  3. Dbajte na správne pestovateľské postupy;

  4. Odstránenie poškodeného lístia.

Ak prijaté opatrenia nestačili, je potrebné postriekať prípravkami: Abiga-Pik, Ordan, HOM.

Zalievanie melónov vonku nie je vôbec zložité. Na dosiahnutie vysokého výnosu a plného dozrievania plodov je potrebné vybrať odrodu podľa klimatických podmienok oblasti, zvoliť čas výsevu, vykonať predsejbovú úpravu semien, správne zasadiť a starať sa o rastliny. Dobrú úrodu pomôže zabezpečiť dodržiavanie agronomických postupov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: