Ako pestovať astry vonku

Aster je jednoročná a viacročná bylina z čeľade Asteraceae alebo hviezdicovité. Existuje 250 až 500 druhov. Väčšina odrôd rastie v Severnej a Strednej Amerike. Do Európy ho v 17. storočí zaviedol francúzsky mních. Aster znamená „hviezda“.

Ako pestovať astery pod holým nebom

Legenda o astrách

V Číne existuje legenda, ktorá hovorí, že v dávnych časoch sa dvaja mnísi rozhodli ísť ku hviezdam. Aby sa dostali k svetlu, vystupovali na vrchol hory Altaj. Keď sa dostanú na vrchol, nikdy nedosiahnu hviezdy.

Vyčerpaní a unavení mnísi sa vrátili na úpätie a uvideli krásnu rozkvitnutú lúku. Jeden z mníchov radostne zvolal: „Pozri! Absolvovali sme dlhú cestu ku hviezdam, snažili sme sa dosiahnuť nebo a nevedeli sme, že žijú na Zemi!“

S radosťou vykopali niekoľko exemplárov, priniesli ich do kláštora a nazvali ich astry.

Botanický opis

Aster je bylina s rozsiahlym koreňovým systémom a jednoduchými listami. Kvetenstvo obsahuje košíky s rúrkovitými kvetmi uprostred a laločnatými okvetnými lístkami na okrajoch.

Hneď po príchode tejto plodiny do Európy v 17. storočí začali šľachtitelia pracovať na vývoji nových odrôd. Podarilo sa im vytvoriť hybridné formy s rôznym sfarbením.

Rastliny astry sa používajú v krajinnej architektúre na úpravu záhonov, skaliek, obrubníkov. Kvety vyzerajú krásne v skupinách. Možno ich použiť na výzdobu terás.

Pestovanie astier zo semien na čerstvom vzduchu

Astry možno pestovať výsevom semien priamo do voľnej pôdy. Táto metóda je obľúbená najmä u záhradkárov.

Výber správneho času na výsev semien

Pri pestovaní astier v bezsemennom systéme je dôležité, aby sa sadenice pred výsadbou do voľného terénu správne pripravili.

Skoré odrody by sa mali vysievať začiatkom marca a kvitnúť budú v júli. Výsev stredne neskorých až neskorých odrôd koncom apríla.

FYI!Rastliny pestované ako prerastené sadenice kvitnú neskôr ako rastliny vysadené zo skleníka.

Výsev semien

Ako pestovať astry, sadenice astro na otvorenom poli

Ak chcete zasiať semená, urobte do pôdy podlhovasté, ale nie hlboké brázdy a zalejte ich, aby sa pôda zhutnila. Po zasiatí sa semená zasypú vrchnou vrstvou pôdy, mulčujú a prikryjú fóliou. Po vyklíčení prvých výhonkov odstráňte kryty.

V prípade opätovného mrazu by sa mala plodina zakryť. Keď rastliny vytvoria po 2 pravé listy, je potrebné rastliny preriediť a ponechať len najsilnejšie a najzdravšie exempláre. Rastliny by mali byť od seba vzdialené aspoň 10 cm. Zriedené astry môžete presadiť na samostatný záhon.

Po zasiatí semien do voľnej pôdy začína kvitnutie:

 1. Pri skorých odrodách kvitne do troch mesiacov;

 2. pre stredne veľké rastliny po 110 dňoch;

 3. Pri neskorých rastlinách – po 125 dňoch.

Preto pri výbere odrôd môžete okamžite zistiť, kedy budú kvitnúť. Neskoré odrody kvitnú až do prvých mrazov.

Výsev do voľnej pôdy sa môže uskutočniť na jeseň, pod zimným. Predtým urobte v pôde brázdy a po miernom zamrznutí pôdy zasejte semená. Takéto sadenice budú odolné voči fuzáriovému vädnutiu. Na jar sadenice preriedite.

Výsev sadeníc aster doma

Pestovanie sadeníc astry – bezpečný spôsob. Doma sa vysieva od začiatku apríla do konca mája. Semená by sa mali pred výsadbou dekontaminovať. Na tento účel sa musia zabaliť do gázy a ponoriť do roztoku manganistanu draselného. Na pestovanie sadeníc sú najlepšie podlhovasté nádoby. Kyprá, úrodná pôda.

Po namočení sa semená umiestnia do brázd v pôde v nádobe. Pôda by sa mala urovnať, nádoba zakryť sklom a umiestniť na teplé miesto, aby mohli klíčiť.

Prvé výhonky sa objavia o 4-5 dní neskôr. V tomto čase znížte teplotu presunutím nádoby so sadenicami do chladnejšej miestnosti s maximálnou teplotou +16 °C.

Rastliny sa umiestnia do jednotlivých nádob. Pri presádzaní sadeníc je potrebné skrátiť hlavný koreň. Po vyklíčení sa zalievajú a starajú sa o ne ako o dospelé rastliny.

Presádzanie do voľnej pôdy

Ako pestovať aster, sadenice aster na čerstvom vzduchu

Týždeň po zalievaní prihnojte sadenice hnojivom s viacerými živinami. Hnojivo sa potom aplikuje každý týždeň, kým sa astry nevysadia na záhon.

Týždeň pred presadením do záhrady by sa mali sadenice otužiť. Nádobu so sadenicami preto denne vynášajte na balkón alebo do exteriéru.

Pri správnej starostlivosti sa na každej rastline vytvorí až 6-7 listových platní a do času presadenia na záhon sa vytvorí dobrý koreňový systém.

Večer po západe slnka ich presaďte do voľnej pôdy. Čím skôr je záhon zasadený, tým je odolnejší voči náhlym zmenám teploty.

Výsadba aster

Astry by sa mali vysádzať na slnečnom mieste. Príprava lôžka sa vykonáva na jeseň. Počas tohto obdobia by sa mala pôda prevracať bajonetovou lopatou. Počas tohto obdobia aplikujte do pôdy humus alebo kompost v množstve 2-3 kg na 1 m2 Štvorec.

Po príchode jari by sa mala plocha opäť obrábať, a to v rozsahu 1 m2 Pridajte síran amónny 15 g, superfosfát 25 g, draselnú soľ 20 g. Ak je pôda úrodná, hnojenie nie je potrebné.

Pred výsadbou aster plochu navlhčite, pripravte brázdu a sadenice do nej zasaďte vo vzdialenosti 20 cm od seba. Medzi riadkami dodržiavajte vzdialenosť 50 cm. Po výsadbe sa zalejú a do dvoch týždňov sa im dodá dusíkaté hnojivo, aby sa zakorenili.

Starostlivosť o astru v záhrade

Jednoduchá rastlina, ktorá si nevyžaduje zložitú starostlivosť. Pôdu je potrebné z času na čas kypriť, odstraňovať burinu, zalievať, hnojiť. Aby ste urýchlili vývoj koreňov a stabilizovali trsy v pôde, hneď ako sa výhonky začnú rozvetvovať, ponorte rastliny aster.

Správne zavlažovanie

Ako pestovať aster, astry sadenice v otvorenom teréne

Astry uprednostňujú zlatú strednú cestu – nemajú rady vysychanie a premokrenie. Stojatá voda môže viesť k hnilobe koreňového systému. V prípade sucha zalievajte hojne – na 1 m2 Až 30 litrov vody. Ak pôda dlhodobo vyschne, kvety stratia svoju dekoratívnosť.

Hnojenie

Pre dobrý vývoj a sýto sfarbené kvety by sa mala plodina počas vegetačného obdobia hnojiť 3-krát.

Prvé hnojenie by sa malo vykonať dva týždne po presadení. Na 1 m2 Malo by sa použiť 50 g superfosfátu, 20 g dusičnanu amónneho a 10 g síranu draselného.

Druhé oplodnenie je počas obdobia pučania. V tomto čase aplikujte do pôdy síran draselný a superfosfát, každý po 50 g.

Superfosfát a síran draselný by sa mali aplikovať tretíkrát – v čase kvitnutia.

Keď kvetenstvo začne blednúť, malo by sa odstrániť, aby rastlina neplytvala energiou na tvorbu semien.

Možné problémy

Neskúsení záhradníci, ktorí sa stretávajú s problémami pri pestovaní astier na svojom pozemku, nie vždy vedia, čo robiť, aby ich vyriešili.

 1. Semená sú slabo obídené a mladé rastliny sú slabo vyvinuté.Je pravdepodobnejšie, že ste si kúpili nesprávne semená. Záhradníci so skúsenosťami radia, aby ste neplytvali energiou na ošetrovanie týchto kvetov, je lepšie znovu zasiať semená v sadeniciach. Osivo by sa malo pred výsevom dezinfikovať.

 2. Rastliny astry sú náchylné na fuzárium.Členovia čeľade astrovitých by sa nemali vysádzať v oblastiach, kde sa pred nimi pestovali solankovité plodiny: zemiaky, paradajky. Nevysádzajte trvalky, ako sú ľubovník, gladioly, tulipány a klinčeky. Po týchto plodinách bude pôda pripravená na výsadbu astier až po 5 rokoch. Čerstvý hnoj sa nesmie používať ako hnojivo, aby sa predišlo fuzariózam.

 3. Po otvorení kvetenstva sú kvety neúplné.Takýto problém vzniká v dôsledku napadnutia roztočmi, mšicami a škodcami. Je možné, že rastliny nedostávajú dostatok živín.

Všetky problémy spojené s nesprávnou starostlivosťou možno vyriešiť dodržiavaním pravidiel agrotechniky počas pestovania.

Bežné choroby

Medzi choroby astry patrí fuzárium, čierna noha, hrdza, žltačka.

Fusarium

Najčastejšie ochorenie postihujúce rastliny aster. Je dosť zlé, že fuzárium sa môže prejaviť, keď je choroba už dobre rozvinutá. Dospelé kríky začínajú blednúť najskôr na jednej strane. Listy žltnú, potom hnednú, potom sú pomalé.

Zatiaľ neexistujú žiadne lieky, ktoré by dokázali vyliečiť fuzárium. Preto sa odporúčajú preventívne opatrenia: striedanie plodín, kyprenie pôdy a odstraňovanie buriny, ochrana pred škodcami.

Hrdza

Toto ochorenie postihuje listy. Určiť, že rastliny sú napadnuté hrdzou, možno podľa zadnej strany listu – na ňom sú jasne viditeľné hrbolčeky, ktoré obsahujú spóry huby. Listové čepele čoskoro uschnú a opadajú. Príčinou infekcie je blízke umiestnenie astry s ihličnanmi. Ošetrenie zmesou Bordeaux pomôže zabrániť hrdzi.

Choroba čiernych nôh

Rastliny astry trpia týmto ochorením. Ak sú sadenice napadnuté čiernou stonkovou hnilobou, stonka pri báze sčernie a sadenica „odpadne“. Choroby podporuje pestovanie v kyslej pôde. Ak sa opatrenia neprijmú včas, celá sadenica odumrie. Odstráňte všetky napadnuté rastliny, ostatné zalejte slabým roztokom mangánu. Aby sa zabránilo vzniku plesní na povrchu pôdy, odporúča sa posypať ju tenkou vrstvou piesku.

Žltačka

Mšice a cikády prenášajú vírusové ochorenie. V počiatočnom štádiu choroby sa listy sfarbia a vykazujú znaky chlorózy. Kríky sa nevyvíjajú dobre. Púčiky sa nechcú otvoriť, kvety majú svetlozelenú farbu. Aby ste zabránili napadnutiu žltačkou, musíte výsadbu ošetriť proti škodcom. Môžete použiť prípravky Aktellik, Fundazol.

Škodlivý hmyz

Astry trpia slintavkou, lúčnym chrobákom, ucholakom, roztočom, molicou. Mšice, mšice a nočníky sa neradi usádzajú na kvetoch.Odporúčajú sa preventívne opatrenia na zabránenie zamorenia:

 1. Na jeseň je potrebné jednoducho úplne prekopať pôdu do hĺbky 15 cm;

 2. Kupujte odrody podľa poveternostných podmienok regiónu a zloženia pôdy na pozemku;

 3. Pri výsadbe dodržiavajte určitý odstup;

 4. Zlepšite úrodnosť pôdy hnojením;

 5. Včas odstráňte burinu a zvyšky rastlín.

Ak sa zistia škodcovia, budete musieť astry ošetriť ľudovými metódami alebo chemickými látkami. Pluh možno odstrániť mechanicky. Zbiera sa ručne. V prípade hromadného zamorenia budete musieť použiť metaldehyd. Fondazol chráni pred ušnými červami. Všetkých ostatných škodcov možno eliminovať pomocou pyretra, karbofosu, tanreku.

Vytrvalé astry sú odolné voči mrazu, ale v severných oblastiach by sa mladé rastliny mali na zimu radšej zakryť. Pestovanie plodín na pozemku nebude problém ani pre neskúseného záhradníka. Rastliny astry reagujú na starostlivosť a ošetrovanie sviežimi kvetmi v tvare hviezdy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: