Ako sa zbaviť machu na trávniku? Ktoré prostriedky pomôžu

Čistý, úhľadný a upravený trávnik – sen každého záhradníka. Na udržanie pekného vzhľadu trávnika je potrebné vynaložiť veľa úsilia: včasné zavlažovanie, kosenie, prevzdušňovanie, hnojenie a odstraňovanie buriny. Mach sa objavuje medzi burinou v prípade zle udržiavanej, zamokrenej a prekyslenej pôdy. Odkiaľ pochádza a aké nebezpečenstvo predstavuje pre trávu?? Ako sa zbaviť machu na trávniku?

Príčiny výskytu machu

Príčiny vzniku machu

Zistenie príčiny vzniku machu na trávniku pomáha rýchlejšie ho odstrániť. K vzniku machu prispieva nesprávna starostlivosť o trávnik. Dôležitú úlohu môžu zohrávať aj nepriaznivé podmienky.

 1. Machy sa vyskytujú v zatienených oblastiach s nedostatkom slnečného svetla.

 2. Nedostatok živín znižuje ochranné funkcie trávy.

 3. Ak je pôda príliš vlhká alebo sa oblasť nachádza v nízkej zóne, môže sa objaviť burina. Mach rád rastie na okyslenej pôde.

 4. Príliš nízke kosenie trávy spôsobuje jej oslabenie.

Všetky problémy sa však dajú vyriešiť. V nízko položených oblastiach a oblastiach s vysokou hladinou podzemnej vody budete potrebovať dobré odvodnenie. Vyhnite sa nízkemu koseniu, včasnému hnojeniu a regulácii burín.

Ako bojovať proti machu na trávniku

Spomedzi rôznych spôsobov boja s machom na trávniku si musíte vybrať ten, ktorý vyhovuje rozsahu buriny, časovým možnostiam a finančnej situácii.

Mechanická metóda

Ručné odstraňovanie machu je najjednoduchší spôsob, ako sa vysporiadať so zamorením machom. Mach má krátke korene, a preto sa dá ľahko vytiahnuť z pôdy. Odstraňovanie by sa malo vykonávať pomocou hrablí alebo kosačky na trávu s jemnými, krátkymi hrotmi.

Metódy boja proti machu na trávniku

Tip dňa!

Na zachovanie estetického vzhľadu trávnika sa odporúča po odstránení machu zasiať trávu.

Chemické ošetrenie

Herbicídy sa používajú na ošetrenie trávnikov proti machuNa báze síranu železnatého. Sírany medi a amónneho sú účinné.

Kvapalné glyfosátové herbicídy sa aplikujú na zamorené plochy postrekom jemným postrekovačom.

Mechové trávniky sa dajú ošetriť ľudovými prostriedkami, Približne 200 g sódy bikarbóny zriedenej v 2 litroch teplej vody. Toto riešenie funguje dobre na malých plochách, ale ak sa mach rozšíri po celom pozemku, samotná jedlá sóda nepomôže.

Trávnikový mach je najlepšie ošetrovať v období sucha, keď je najslabší. Po správnom ošetrení burina čoskoro sčernie a dá sa ľahko odstrániť hrabľami. V tomto čase nechoďte po trávniku.

Dezoxidácia pôdy

Kontrola výskytu machuKyslosť pôdy nesmie klesnúť pod 5,5 pH. Kyslosť pôdy skontrolujte lakmusovým papierikom. Ak je hladina nízka, odporúča sa pôdu okysliť dolomitovou múčkou – rozsypte 0,5 kg na plochu 1 m2. Múku možno nahradiť vápnom.

Na odkyslenie pôdy môžete použiť drevný popol: 1,5 kg drevného popola na 1 m2 alebo so 400 gramami sadry na 1 m2 Oblasti. Vápno sa posype skoro na jar alebo začiatkom jesene. Postrekujte len po prerezaní trávnika, pretože účinná látka sa usadí na suchej tráve bez toho, aby priniesla požadovaný výsledok.

Zníženie vlhkosti

Ak sa mach na trávniku začne šíriť po zalievaní, je to pravdepodobne spôsobené nadmerným zalievaním pôdy. Tento problém môžete odstrániť už vo fáze návrhu trávnika vytvorením kvalitnej drenážnej vrstvy. Ak voda neodteká úplne do pôdy, odporúča sa ju uvoľniť pomocou hrablí s jemnými zubami a vytvoriť 1 cm vrstvu piesku na odvodnenie.

Ak je vlhkosť vysoká, nemali by ste trávnik zalievať cez deň a večer by ste mali so zalievaním prestať, najmä na jar a na jeseň. Ak nepomôže odvodnenie, problém s nadmerným zavlažovaním sa dá vyriešiť vytvorením rovnomerného svahu.

Pozor!

Na zníženie vlhkosti v pôde sa odporúča použiť hydrofóliu alebo drenážne rohože, prípadne pridať do pôdy kalový piesok.

Zabezpečenie dostatočného osvetlenia trávnika

Ak sa pozemok nachádza v tieni, mach je dôsledkom nedostatku slnečného svetla. Trávnik na svetlom mieste samozrejme nemôžete nahradiť, ale môžete primerane odstrániť všetky vysoké stromy a kríky rastúce v jeho blízkosti.

Ak nie je možné odstrániť zdroj tieňa, odporúča sa vysadiť trávnaté druhy, ktoré môžu rásť v polotieni. Patria medzi ne paprade alebo črievičníky. Aby sa zabránilo tvorbe machu, musia sa vzniknuté priehlbiny zasypať pieskom. Okrem toho je zakázané nízke kosenie.

Ako bojovať proti machu na trávniku

Odstraňovanie buriny

Pri vyčesávaní púpav, pŕhľavy, skorocelu a ďateliny špeciálnymi hrabľami by sa mal odstrániť mach.

Záhradníci odporúčajú používať herbicídy na odstránenie buriny a machu:

 1. Prípravok na ničenie buriny na trávniku „LinturOd spoločnosti Syngenta vo fáze kultivácie. Na prípravu kvapaliny na kúpanie zrieďte 0,75 g výrobku v 2 litroch vody. 40 m možno ošetriť pripraveným roztokom3.

 2. Produkt Čistý trávnikMach sa aplikuje po pokosení trávnika počas 3 dní od výrobcu Belreachim. Na 100-metrovú plochu použite tieto herbicídy3 Prevarte 5 litrov vody a zrieďte v nej 1,4 g prášku.

 3. Herbicíd „LontrelAugustové odstraňovanie burín sa používa v období intenzívneho rastu burín. Postrek 100 m3 Bude potrebných 5 l vody so 6 ml rozpusteného prípravku.

Mechanické odstraňovanie buriny je najbezpečnejšia metóda a je vhodná pre záhradkárov, ktorí majú čas. Ak nie je k dispozícii, odporúča sa použiť herbicídy.

Hnojenie

Chudobná pôda podporuje šírenie burín a machu. Pravidelné hnojenie trávnika vám umožní rýchlejšie sa zbaviť machu, ktorý ničí trávnik. Ak chcete zvýšiť jeho obranyschopnosť, prihnojte trávnik vysoko koncentrovaným hnojivom so železom a dusíkom alebo zeolitom.

Pri príprave pracovného roztoku musíte postupovať podľa pokynov, aby ste nepreháňali dávkovanie. Prehnojenie spôsobí prehnojenie a sťaží starostlivosť o trávnik. Trávniky by sa mali hnojiť tekutými alebo tuhými hnojivami na jar a potom dvakrát počas leta.

 1. Pre trávniky bez machu. Výrobca Target je osvedčený prostriedok na boj proti machu. Vďaka obsahu železa táto zmes zabraňuje rastu machu a jej vysoký obsah dusíka podporuje rýchly rast zelene.

 2. Ošetrenie trávnika machom od spoločnosti Agrecol. Granulované, vysoko účinné hnojivo sa musí aplikovať dvakrát za sezónu zriedením 30 g v 1 litri vody. Zalievanie po zvlhčení pôdy alebo po prirodzených zrážkach.

 3. EmbikoOšetrenie trávnika machom. Príprava pracovného roztoku: 100 ml produktu rozpustite v 1 l vody. Trávnikovú plochu ošetrite 2-krát v intervaloch 1,5 týždňa.

Medzi hnojivá vhodné pre trávnik patria: drevný popol, kompost, hnoj.

Pozor!

Pri výbere trávnikového hnojiva je dôležité venovať pozornosť jeho zloženiu. Prípravok by mal obsahovať malé množstvo fosforu, pretože táto zložka má pozitívny vplyv na rast burín.

Preventívne opatrenia

Aby ste zabránili tvorbe machu na trávniku, mali by ste včas prijať preventívne opatrenia a trávnik pravidelne ošetrovať. Pred výsevom semien trávnik vyhlaďte.

Tip: Ako sa zbaviť machu na trávniku!

Machy nemajú rady modrotrávu, kostravu ani ohýbané trávy. Je žiaduce vyplniť medzery v trávniku týmito rastlinami.

Preventívne opatrenia:

 1. Kríky a stromy v blízkosti trávnika by mali byť zatienené, aby sa zabránilo zatieneniu, ktoré podporuje rast machu.

 2. Ak je vytvorená ako súčasť krajinnej architektúry a plní dekoratívnu úlohu, nesmie sa používať na venčenie zvierat alebo aktívnu hru detí.

 3. Pri kosení trávnika nekráťte trávu na menej ako 5 cm.

 4. Po kosení je vhodné trávu okamžite odstrániť.

Dodržiavanie správnych postupov pestovania a hygieny trávnika pomôže zabrániť vzniku machu a buriny v trávniku. Aj keď sa mach objaví na peknom, dobre udržiavanom trávniku, existuje veľa spôsobov, ako sa s týmto problémom vysporiadať. Na odstránenie machovitých častí možno použiť jemné ľudové prostriedky alebo špeciálne herbicídy.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: