Jesenné práce v záhrade: čo treba urobiť

Pre záhradkárov je jeseň koncom sezóny a považuje sa za najdôležitejšie obdobie. Je to čas na prípravu rastlín na prezimovanie, regeneráciu vyčerpanej pôdy, položenie základov pre budúcoročnú úrodu. Klimatická jeseň prichádza oveľa skôr ako astronomická jeseň, ktorá na severnej pologuli nastáva 22.-23. septembra, v deň jesennej rovnodennosti. Začína sa zberom úrody a končí sa vytvorením stabilnej snehovej pokrývky.

Jesenné práce v záhrade: čo treba urobiť

Načasovanie a príznaky jesene

Príznaky jesene sa v jednotlivých regiónoch a sezónach značne líšia. Jeseň na Sibíri je krátka, v septembri už padá sneh. November je jednoznačne mesiacom zimy.

Vo Voroneži je v septembri jasné počasie a vysoké teploty, ale október je daždivý a hmlistý. Zima prichádza v druhej dekáde novembra. Jesenná sezóna trvá 60-66 dní.

V Moskovskej oblasti sa jeseň začína 10.-14. septembra a končí v novembri, s priemernými dennými teplotami -(3,2-2,2) . Prvé mrazy prichádzajú koncom septembra, ale október je daždivý a chladný, s priemernými teplotami okolo +4 .

V Krasnodarskom kraji sa oziminy intenzívne rozvíjajú v septembri; jeseň je dlhá a teplá. Prekročenie nuly v polovici decembra sa považuje za znak nástupu zimy. Zimy sú tu mierne s odmäkom.

Zvláštne podnebie v severozápadnom regióne, na Ďalekom východe, na Kamčatke. Klimatická jeseň v nich prichádza v rôznom čase, ale príznaky sú spoločné.

Fázy:

 1. Začiatok jesene– sa žatevné práce končia, na stromoch a kríkoch sa objavia žlté konáre. V lese sú včelári a vo vzduchu sa vznášajú pavučiny.

 2. zlatá jeseň– Stromy sú oblečené do jesenného šatu, vtáky prileteli na zimu. Prudký vietor zmetie lístie a odhalí stromy. Teraz zlato šuští pod nohami.

 3. hlboká jeseň –stromy sú holé, v noci studené a vlhké. Má niekoľko snehových vločiek, ale tie sa topia. Posledné vtáky odlietajú. v stromoch prestane prúdiť miazga.

 4. pred prezimovanímOd prvého snehu po sánkarskú dráhu.

 5. Prvá zimaZnamená trvalý chlad, ale mierny mráz.

Pestovatelia zbierajú úrodu, pripravujú pôdu, pripravujú stromy. Príprava na zimovanie sa nevykonáva chaoticky, podľa harmonogramu zostaveného v súlade s fenologickým kalendárom. Jesenné práce sa po stáročia vykonávali v určitom poradí, na základe dlhoročného pozorovania prírody.

Záhradnícke práce na jeseň

Zeleninová záhrada sa postupne zbavuje úrody. Počas zberu by záhony nemali byť otvorené všetkým vetrom. Cibuľa, cesnak, repa, skorá kapusta a šaláty sa zberali v auguste. Voľné plochy by sa mali opeliť, obrátiť a mulčovať.

Koncom leta sa rastlinné zvyšky hromadia na záhradných chodníkoch a hnijú na smetiskách. „Starostliví“ majitelia pôdy ju čistia nielen od vegetácie, ale aj od užitočných prvkov. Na jar nakupujte organické a minerálne hnojivá.

Tí, ktorí kopú zákopy pre teplé postele, majú pravdu. Odrezky zdravých rastlín by sa mali kompostovať. Odrezané konáre z malín, stromov, piliny, odpadový papier a zeleň v priekope hnoja pôdu a na jar urýchľujú rozmrazovanie pôdy. Odpad by sa mal zhutniť, zasypať úrodnou pôdou alebo zalievať prípravkami EM. Vrchnú časť zasypte úrodnou pôdou a vytvorte záhon.

Voľné pozemky koncom augusta by bolo lepšie osiať zeleným hnojivom. Phacelia, ktorá je neutrálna pre plodiny a výživná ako hnojivo. Rýchlo sa vznesie nad záhon, kvitne. Neskôr vytiahnite šťavnatú facéliu, rozdrvte ju a zakopte. Na jar sa vám pôda poďakuje úrodou.

Začiatok septembra – čas na zber koreňových plodín na zimné uskladnenie. Zemiaky, mrkva, reďkovky a iná zelenina sa vykopávajú suché. Zemiaky nechajte niekoľko hodín namočené na slnku, potom ich na tmavom a chladnom mieste roztrieďte a uložte. Koreňové plodiny by sa mali okamžite stočiť, alebo by sa mali orezávať tak, aby nečerpali vodu z hlavy, ktorá na slnku vysychá.

Dôležité!Zelenina, ktorú na jar zastihne mráz, sa v zime dobre neuchová. V zime nevysievajte mrkvu, červenú repu ani letnú reďkovku.

Malý ranný mráz dodá kapuste len sladkosť a posilní kôru tekvice.

Prvý mráz zničí vetvičky kôpru. Mrazené cukety a uhorky treba vyhodiť – paradajky neskôr zhnijú. Táto zelenina sa zbiera v teple a dozrieva alebo sa konzervuje.

Odpadový materiál z rastlín zemiakov s fytoftórou, múčnatkou, múčnatkou, antraknózou a inými hnilobami by sa mal odstrániť. Zvyšok šalátovej zelene vrátane kapustových klíčkov kompostujte.

Príprava zeleninovej záhrady

Jesenné práce v záhrade: Čo robiť

Zelenina sa zbiera. Záhradu je potrebné upraviť. Ďalšia úroda sa zberá na jeseň.

Ak sa plánuje zimná výsadba, je potrebné pripraviť záhony, kompostovať, hnojiť a prehĺbiť. Včas pripravte brázdy na sejbu: uskladnite teplú zeminu na vyplnenie brázd, mulčovanie. Vysaďte cesnak, mrkvu, koreňovú petržlenovú vňať, šťaveľ, kôpor a ďalšie plodiny na letné použitie pod zimným.

Uvoľnite plochy na jarný výsev od buriny, na jar na ne nasypte kompost, rašelinu, piesok na kopanie. Posteľ postriekajte červeným roztokom manganistanu alebo jedlej sódy (1 polievková lyžica. . na 10 litrov vody). Opätovné ošetrenie fytosporínom – prospešné baktérie budú pôsobiť, kým pôda nezamrzne.

Vyrovnajte zemiakové pole, na voľnú pôdu zasejte siderát. Pôda pre zemiaky sa najlepšie zlepší, ak sa použije ovos a raž. Horčica a reďkovka rýchlo rastú. Môžete zasiať zmes tráv, po 3 týždňoch pokosiť zelený koberec a jemne ho zapracovať do pôdy. Účinok je lepší ako pri použití čerstvého hnoja. Iba tak je možné pestovať zemiaky na tom istom pozemku niekoľko rokov bez toho, aby sa znížili výnosy.

Mach a púpavy zamorujú zeleninovú záhradu? Pôda je pravdepodobne okyslená, preto je potrebné ju vápniť. Na jeseň sa na povrch pôdy nasype krieda, vápno alebo dolomitová múčka v závislosti od pH. Hnojenie na jar. Vápno a ekologické výrobky nie sú kompatibilné.

To, či je potrebné pôdu na jeseň obrátiť, je pre odborníkov diskutabilné. Všetci sa však zhodujú na tom, že to ťažkej ílovitej pôde neškodí. Štruktúra pôdy sa zreteľne zlepší, ak pôdu prekopávate bajonetom rýľa a otáčate ju bez toho, aby ste ju rozbili.

Výsledok:

 1. Zimujúci hmyz, ktorý sa vyvrátil z hĺbky, zomiera – už nebude mať čas ísť znova do hĺbky – je otupený.

 2. Niektoré buriny sa zničia a niektoré korene trvaliek sa odstránia vykopávaním.

 3. Nerovný povrch dobre zadržiava sneh a na jar bude mať dostatok vlahy.

Dobre štruktúrovaná, humusovitá pôda bez buriny – je lepšie pôdu mierne nakypriť a otvory utláčať.

Jesenné mulčovanie s hrúbkou vrstvy viac ako 5 cm pomáha obnoviť úrodnosť pôdy. Vhodný je kompost, humus, senné plevy, rašelina a staré hnedé piliny. Husto nasýtený substrát sa pred zimou rozloží na humus, čím pôda získa ľahkú štruktúru. Povrch pôdy nie je zarastený burinou ani pokrytý eróznou kôrou.

Jesenné práce v skleníku

Všetko, čo v lete bránilo rastu a nárastu rastlín, potláčané fungicídmi a insekticídmi nikam nezmizlo, zostalo v uzavretom okruhu. Po zbere odstráňte 5 cm vrstvu vrchnej vrstvy pôdy, ktorá obsahuje háďatká, roztoče, spóry a baktérie.

Vnútro kôlne vyčistite sírovým prachom – oxid siričitý zabije všetko živé v štrbinách a trhlinách. Bezpečná práca. Umývanie a bielenie konštrukcií.

V zime nechajte dvere do skleníka otvorené; pôda bez snehovej pokrývky zamrzne; je to len prospešné.

Odložte čisté, opláchnuté a dekontaminované náradie – záhradnícke práce sú ukončené.

Jesenné práce v záhrade

Okrasné a ovocné stromy a kríky sú viacročné stromy a kríky. Dlhodobo rastú na jednom mieste, vyžadujú starostlivosť, pripravujú sa na zimu.Je potrebné zaviesť celý rad opatrení:

 1. Zber úrody.

 2. Zvýšenie zimovzdornosti plodín.

 3. Orezávanie kríkov a stromov.

 4. Aplikujte na záhradu prípravok na eradikáciu.

 5. Bielenie stromov.

 6. Chráňte záhradu pred hlodavcami.

Zber úrody

Jesenné práce v záhrade: Čo treba urobiť?

Okamžitý zber plodov s rôznym dátumom dozrievania. Po zavesení na strom sa nestane chutnejším. Odstráňte mumifikované chumáče, opadané lístie – sú to byty zimujúcich škodcov. Po opadaní listov odstráňte z konárov hlohu vtáčie hniezdo zo spletených suchých listov.

Zvýšenie zimnej odolnosti

Už v auguste, bezprostredne po zbere úrody, sa stromy a kríky hnoja fosforečnanom draselným – je to jediná vec, ktorá ovplyvňuje zimnú odolnosť plodín. Hnojte pri objavení sa zelených listov zmesou 30 gramov superfosfátu + 10 gramov síranu draselného v litri vody.

Zalievanie – pôdu namočte do hĺbky 1,0-1,5 metra. Teplo zo zeme tak môže stúpať ku koreňom. Vetvy naplnené vodou nevyschnú.

Oneskorenie opadu listov spomaľuje drevnatenie mladých vetvičiek. Listy preto môžete spracovať umelo – buď natretím stoniek síranom amónnym, alebo ich ručným odtrhnutím.

Kmene stromov na jar obielte alebo natrite akrylovou farbou, aby ste zabránili omrzlinám. Biela farba odráža slnečné žiarenie.

Jesenné orezávanie stromov a kríkov

Počas leta vytvorili bobuľovité a okrasné kríky z koreňa množstvo výhonkov. Mali by sa vyrezať a ponechať niekoľko najsilnejších na regeneráciu. Utesnenie rezov záhradným lakom. Odstráňte plodonosné kmene malín, položte a pripnite vetvy s budúcoročnou úrodou bližšie k chladnému. Všetky kríky hnojte fosforečnanovo-draselným hnojivom.

Zrežte kvitnúce a okrasné kríky, prikryte ich mulčovaním alebo pilinami, nad prezimujúce exotické rastliny umiestnite prístrešok, napríklad stan alebo tunel.

Ovocné stromy strihajte len pred zimou:

 1. Odstráňte všetky veľké, ohnuté alebo vyschnuté konáre.

 2. Odstráňte najslabšie vetvy, ktoré bránia rozvoju silnejších vetiev.

 3. Odrežte všetky výhonky, ktoré počas sezóny príliš narástli.

 4. Rezy na mladých výhonkoch osušte a po jednom dni ich prelakujte záhradným lakom. Suché drevo okamžite ošetrite.

 5. Spáľte konáre.

Na jeseň sa snažte strom menej vyrušovať. Odstráňte nenosné konáre, zhrubnuté konáre, odumreté drevo a časti napadnuté hubovými chorobami. Namiesto 3 až 5 mm záhradného laku možno použiť latexové farby vo forme umelej kôry. Obsahujú fungicídy.

Ošetrenia na odstránenie ovocných sadov

Ak boli v lete hubové ochorenia natoľko postihnuté, že poškodzujú úrodu a bezpečnosť plodov, ošetrenie by sa malo začať na korunke, aby sa pokryla čo najväčšia plocha kontaktu so spórami a baktériami. V tomto čase sa listy môžu spáliť s 5 % močoviny. Púčiky sú v stabilnom kokóne, pevne uzavreté.

Zdravé stromy ošetrujte po opadaní listov, keď sa teplota pohybuje okolo +5 . Cieľom ošetrenia je zničiť škodcov a ich potomstvo, ako aj spóry, ktoré sa pripravili na prezimovanie.

Aplikujte jeden z prípravkov, síran železitý alebo meďnatý v koncentrácii 3-5 %, močovinu 5-7 %. Prípravok používaný na jesenné obrábanie pôdy sa na jar nepoužíva.

Záhrada je zdravá a nemá žiadne problémy – nie je potrebné žiadne eradikačné ošetrenie – iba preventívne ošetrenie s použitím nižších koncentrácií.

Všeobecné záhradné práce

V zdravej záhrade sa lístie používa na kompostovanie alebo ako izolácia pre stromy a kríky. Na jeseň prikryte kmene a korene lapnikmi a nad zimujúcimi exotmi postavte búdky.

Uvoľnite pôdu v poraste stromov vidlami. Koreňová vrstva musí byť ušetrená. Systém na kyprenie trávnika je na jeseň najúčinnejší. Súčasne sa cez otvory vo vidliciach do pôdy vháňa vzduch a organické látky. Kopanie rýľom môže poškodiť korene ďaleko za korunou.

Neskôr, keď sa začne predvianočné obdobie, je potrebné skontrolovať záhradu. Lepkavý sneh môže polámať vetvičky a musí sa striasť. Okolo kmeňov mladých stromčekov zabaľte niekoľko vrstiev vlny a pravidelne zhutňujte sneh, aby ste zabránili prístupu hlodavcov.

Stiahnutie

Ochrana záhrady, vrátenie úrodnosti do pôdy z jesene je prospešné pre zdravie rastlín a budúcu úrodu. Včasná záhradnícka práca a záhradkárstvo zabezpečia trvalo dobrú úrodu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: