Konvalinky: Ako sadiť a starať sa o kvety

Jemná, vzdušná a krehká konvalinka je obľúbený kultivar, ktorý si získal srdcia záhradkárov. Táto rastlina bývala známa ako romantická ľalia alebo porcelánový zvonček. S konvalinkou sa spája mnoho legiend a príbehov. Jednoduchá rastlina, ktorá kvitne v máji. Ak sú podmienky pestovania podobné prírodným podmienkam, konvalinky môžu zostať na jednom mieste až 10 rokov a tešiť sa zo svojich kvetov.

Konvalinky: Ako sadiť a starať sa o kvety

Konvalinka: botanický opis

Konvalinka je bylinná trvalka, jediná svojho druhuLily of the Valley, druh, ktorý zahŕňa 3 poddruhy:

  1. Transkaukazský;

  2. horská konvalinka;

  3. Ďaleký východ.

Táto statná rastlina dorastá do výšky 30 cm a do šírky 15 cm. Na jar sa medzi listami vytvárajú kvetné výhonky so snehobielymi zvončekovitými kvetmi, ktoré rastú len na jednej strane. Kvety vydávajú vytrvalú, zvláštnu vôňu.

okvetné lístky sfarbené do biela alebo bledoružova. Kvety záhradných odrôd sú žlté alebo fialové. Bežné sú aj odrody s kvetmi striekajúcimi na zem.

kvitnutie trvá približne mesiac. Ak sú zvončeky opelené hmyzom, po odkvitnutí vytvárajú na svojich oblúkovitých stonkách červené jedovaté bobule. Napriek tomu sú plody obľúbenou potravou vtákov a niektorých druhov hlodavcov.

Koreňový systém je plytký, silne rozvetvený s mnohými rastovými bodmi. Vďaka nim sa na jar objavujú početné exempláre s jemnými kvetmi. Všetky nadzemné časti konvalinky odumierajú a korene prezimujú v zemi.

Prirodzene, konvalinky, lesné a nížinné oblasti. Je pozoruhodné, že jemne vyzerajúca rastlina sa nebojí prekážok – nebojí sa návratových mrazov a stabilne reaguje na iné poveternostné katastrofy.

V záhone sa im darí spolu s perovníkmi, tulipánmi, narcismi, krokusmi.

Výber času a miesta na výsadbu

Odporúča sa na jesennú výsadbu v septembri až novembri. V tienistých oblastiach, napr. konvalinkám sa bude dobre dariť v tieni stromov alebo kríkov. Dôvodom je, že na takýchto miestach sa vlhkosť zle odparuje a vyššia vlhkosť je ideálnou podmienkou pre normálny vývoj porcelánových kvetov.

Nezabudnite však, že konvalinky nekvitnú bez slnečného svitu.

Na výsadbu sa odporúča vlhká pôda s neutrálnou kyslosťou a organické hnojivo.Ak je substrát príliš kyslý, je potrebné ho pri kopaní neutralizovať pridaním zeminy:

  1. 250 g vápna;

  2. Rašelina – 10 kg;

  3. Superfosfát – 100 g;

  4. síran draselný – 40 g.

Dávkovanie je založené na 1 m2. Príprava miesta na výsadbu konvalinky.

Výsadba konvaliniek na jeseň

Príprava drážok na výsadbu. Vzdialenosť medzi rastlinami v rade: 10 cm, 20 cm medzi rastlinami v rade.

Pozor!Pri výseve semien konvaliniek treba brať do úvahy, že samotný výsadbový materiál často nevyklíči. Ak sa rastliny objavia, je ťažké čakať na ich kvitnutie, pretože sadenice rastú veľmi pomaly.

Záhradníci dávajú prednosť množeniu konvaliniek delením odnoží. Deliaca sa rastlina by mala mať rastový bod, malú odnož a korene. Kvetné púčiky sa už nasadili, takže rastliny vysadené na jeseň budú kvitnúť na jar. Sadenice s kvetnými púčikmi s priemerom aspoň 6 mm. Ak je vrchol špicatý a priemer je menší ako 6 mm, v budúcom roku nebude kvitnúť – rastlina prevezme zelenú hmotu.

Pri sadení odnoží do hĺbky 2 cm musí byť pôda mierne zhutnená a dobre zavlažovaná. Po príchode prvých mrazov by sa mala plocha určená na výsadbu pokryť vrstvou mulča. Toto ošetrenie pomôže rastlinám prežiť zimu, najmä ak je zima bez snehu. Rastliny môžu byť na jednom mieste až 8 – 10 rokov, rovnako ako v prirodzenom prostredí.

Výsadba konvaliniek na jar

Porcelánové zvončeky možno vysádzať aj na jar, ale v tejto sezóne nebudú kvitnúť, pretože konvalinky potrebujú čas na adaptáciu. Aby sa zabránilo poškodeniu prvých výhonkov mrazom, odporúča sa rastliny prikryť fóliou.

Starostlivosť o konvalinky

Konvalinka je nenáročná rastlina, ktorá môže rásť bez väčšej starostlivosti. Ak však chcete získať dekoratívne kríky, pôda by sa mala uvoľniť, burina odstrániť, rastliny by sa mali zalievať. Hnojenie posilní koreňový systém, urýchli vývoj a predĺži obdobie kvitnutia.

Vzhľadom na rýchly rast rastlín sa odporúča kríky raz za 3 roky preriediť. Nadmerné zarastanie spôsobí, že konvalinka prestane kvitnúť.

Kvety dobre znášajú mrazy, ale okrasné odrody je potrebné na zimu prikryť, pretože sú chúlostivejšie. Výsadbu zasypte dekompostom.

Hnojenie

Správne hnojenie prinesie závideniahodné rastliny. Hnojte zvlhčením pôdy raz za 14 dní. Optimálne zloženie – kompletné hnojivá, ktoré sa môžu striedať s organickými hnojivami. Čerstvý hnoj sa môže používať ako organické hnojivo. Použite ho ako koncentrát: zmiešajte 1 diel hnoja s 5 dielmi vody. Po 14 dňoch roztok zrieďte vodou v pomere 1:10. Roztok naneste pod korene konvaliniek.

Extrakt superfosfátu sa zvyčajne používa ako minerálne hnojivo. 100 g hnojiva zalejte 1 litrom vriacej vody, postavte na oheň a varte pol hodiny. Keď je koncentrát pripravený, mal by sa scediť a zriediť vodou v pomere 100 ml na vedro vody.

Čo robiť s odkvitnutými konvalinkami

Po odkvitnutí kvetov je trávnik ešte dlho pokrytý zelenými listami. Mäsité stonky sa môžu nechať bez zásahu a môžu sa rozmnožovať. Oddenky však môžete rozdeliť a zasadiť na nové miesto, pričom výsadbu zakryjete mulčovacím materiálom.

Je konvalinka jedovatá?

Pri pestovaní konvaliniek by ste si mali uvedomiť, že ich vegetatívne časti sú jedovaté, takže všetky práce, výsadba a presádzanie by sa mali vykonávať v rukaviciach. Vysvetlite deťom, že červené bobule sú jedovaté!

Na internete je k dispozícii niekoľko ľudových receptov s hlavnou ingredienciou konvalinkou. Nikdy nepripravujte bylinné prípravky z jedovatého kvetu, pretože existuje vysoké riziko nesprávneho výpočtu dávky.

V lekárňach sa predávajú prípravky z konvaliniek. Takéto výťažky by sa mali užívať len so súhlasom lekára a pod jeho dohľadom.

Prerezávanie konvaliniek

Odrezané odnože pripravené na rozmnožovanie sa môžu použiť na sušenie v zime. Ak chcete zabezpečiť zdravé výhonky, hnojte na jar viaczložkovým hnojivom. Pôda by sa mala pravidelne kypriť, odstraňovať burina a zalievať.

Oddenky sa vykopávajú koncom septembra. Z vykopávaných odrezkov vyberte kusy s dobre vyvinutými, veľkými púčikmi, vrchol by mal byť zaoblený.

Pripravte si vhodný kvetináč na výsadbu odnoží, naplňte ho úrodnou zeminou, zasaďte ho a premiestnite do chladnej miestnosti, kde sa môže cez zimu udržiavať pri teplote +2 °C.

V prvých desiatich februárových dňoch preneste kvetináč s rastlinami do skleníka a rastliny zalejte.

Pozor!Skleník musí byť vykurovaný!

Po 3 týždňoch zalievania sa objavia prvé výhonky.

Umenie výroby kytíc z konvaliniek

Konvalinky: Ako sadiť a starať sa o kvety

Záhradníci radia, aby ste kvety konvaliniek nestrihali, ale odtrhávali ich ručne, aby ste urýchlili ich klíčenie. Ak to chcete urobiť, nájdite základňu stonky, pevne ju uchopte do prstov a potiahnite.

Odrody s robustnými, silnými stonkami kvetov sa hodia do kompozícií. Berolinensis, Grandiflora a Dorienne s veľkými kvetmi vyzerajú pekne v kyticiach.

Pozor!Zbierajte rastliny konvaliniek, ktoré ešte úplne nerozkvitli. Dva najvyššie zvončeky by mali mať slabú bielu farbu.

Na vytvorenie dobrej kytice by sa malo nazbierať približne 20-23 stoniek kvetov. Porcelánové zvončeky by mali byť pri umiestnení do vázy otočené rovnakým smerom.

Ak chcete predĺžiť životnosť rezaných kvetov, pridajte do vody 2 tablety rozdrveného aktívneho uhlia. Voda by sa mala meniť dvakrát denne.

FYI!Kytica konvaliniek by mala byť umiestnená v hale, nie v spálni. Zvláštna vôňa rastlín vám môže spôsobiť bolesť hlavy.

Rozmnožovanie semien konvaliniek

Ľalie pestované zo semien začínajú kvitnúť 6. rok po výsadbe. Po zasiatí semien v prvom roku dochádza k rozvoju koreňového systému, v druhom roku rastliny uvoľnia šípku ako list, ktorý sa počas vegetačného obdobia nikdy nerozvinie. Až v nasledujúcich rokoch sa tieto jahňady listov ľalií rozvinú. Počas tohto obdobia sa oddenok rozrastá a zaberá nové oblasti.

Kontrola škodcov a chorôb

Konvalinky: Ako sadiť a starať sa o kvety

Keďže rastlina je jedovatá, škodcovia sa zdráhajú napadnúť konvalinky. Avšak háďatká, chrobáky na liliách a hubové infekcie môžu zničiť jarné kvetinové výsadby.

Konvalinky

Tieto chrobáky sa často vyskytujú na ľaliách. Ak sú vyrušené – vzaté a ukryté medzi dlaňami – hmyz vydáva zaujímavé zvuky, po ktorých sa volá.

Dospelé chrobáky sa živia zelenými časťami rastlín a môžu ich poškodiť. Samička konvalinky kladie na spodnú stranu hnedé larvy, keď vyrastú, dospelé chrobáky si vyberú konvalinku ako svoje životné prostredie.

V rámci preventívnych opatrení sa rastliny ľalií pravidelne kontrolujú a v prípade zistenia škodcov sa okamžite postriekajú pesticídmi Carbaphos, Arrivo.

Nematódy

Koreňové a stonkové háďatká sa množia vo vlhkej pôde, napádajú korene a stonky. Postihnuté kvety vyzerajú slabé, zakrpatené, zakrpatené a prestávajú kvitnúť.

Nekrotické hnedé škvrny na listoch a stonkách. Ak chcete zachrániť kultivary, vykopajte ich a ošetrite korene prípravkom Prestige. Na pozemku sa pestujú pesticídy ako karbatión.

Sivá hniloba

Hubové ochorenie sa rozvíja pri vysokej vlhkosti, v priestoroch so slabým vetraním.

Chorobu možno rozpoznať podľa sivej škvrny na zelených výhonkoch. Spočiatku sa dá ľahko zotrieť dlaňou, neskôr ho nahradí mäkký chumáč chĺpkov. Napadnuté miesta sa časom stávajú slizkými, hnijú a vypadávajú.

Hneď ako sa objavia prvé príznaky choroby, odporúča sa ošetriť fungicídmi – Topaz, Fundazol, Actellic. Ak sú silne napadnuté, vykopte ich a spáľte.

Konvalinky môžu nepozorovane rásť až 10 rokov. Je potrebné ich ďalej vysádzať, aby sa výsadba omladila. Skutočnosť, že staré rastliny prestávajú kvitnúť. Prerezávanie výsadby sa odporúča raz za 3 roky. Takto sa nové miesta zaplnia mladými jedincami a rastliny nepretržite kvitnú.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: