Čo je spájkovanie a ako ho používať?

Divoký paradajkový ker je solanecovitá trvalka. Z kmeňa každej listovej pazuchy vyrastie výhonok, z ktorého sa vytvoria bočné stonky. Lana sa plazí po povrchu, korene sa objavujú v medziriadkoch, konáre majú štetce s nevzhľadnými, krížom-krážom opelenými kvetmi. Paradajky Solanum Lycopersicum predstavujú viacgeneračné synkarpické bobule, jedlé plody na jedovatej liane. Klasifikovaný ako paradajka, je to zelenina.

Čo je spájkovanie a ako spájkovať paradajky

Čo sa rozumie pod pojmom „trefoil“?

Z vývoja kríka paradajok je zrejmé, že pri jednoročnej plodine, ktorá má produkovať paradajky a nie len zelenú hmotu, je potrebné obmedziť rast bočnými výhonkami. Znižovanie a prerezávanie sú techniky používané na zvýšenie výnosu a predĺženie obdobia dozrievania plodov.

Po stovkách rokov šľachtenia sa kultúrna rastlina vyvinula do nových foriem, ktoré sa ustálili ako typ a odrodová črta. Preto je „epiphany“ – odstraňovanie axilárnych výhonkov – činnosť, ktorá si vyžaduje znalosť štruktúry kríka a jeho vlastností. Tvorba kostry nie je zložitá, ak sa zohľadnia odrodové vlastnosti.

Účel stepného trávnika:

 1. Nechajte na rastline toľko plodov, koľko sa ich počas vegetačného obdobia vytvorí.

 2. Zabráňte prerastaniu, aby ste nevytvorili podmienky pre rozvoj fytoftóry a hniloby.

 3. Výživa paradajok.

 4. Zabezpečenie skorého zberu.

Vývoj rastlín v skleníku a vonku sa líši. Môžu sa použiť rôzne schémy úhorov. Šľachtitelia vytvorili nové odrody a hybridy s obmedzeným rastom a šetrnou produkciou ovocia, ktoré nevyžadujú tvarovanie.

Pri postupnom odnožovaní sa sterilizovaným nástrojom odrežú alebo odtrhnú až 5 cm dlhé konáre. Vykonáva sa ráno, rana počas dňa vyschne.

Skupiny odrôd paradajok

Paradajky s neobmedzeným hlavným stonkom, ktorý dosahuje výšku 3-5 metrov, sa nazývajú indeterminantné. Nadzemná viničná réva produkuje veľmi chutné plody a má dlhé vegetačné obdobie. Kríky sa uchovávajú v sadeniciach 70 dní a prvý kvitnúci krík sa vytvorí po 9-11 listoch. Štetce sú riedke, 3-5 listov vzdialených od seba do 30 cm. Stonka nie je zakončená kvetenstvom, jej rast je obmedzený strihaním nad posledným ponechaným štetcom.

Determinantné odrody majú obmedzený rast, špice. Sú nízke, dávajú až 6 kefiek, prvé nad 6-8, ostatné po 1-2 listoch.

Polodeterminantné odrody a hybridy môžu dorásť do 2 m, vytvoriť až 10 výhonkov s 1-3 listami na hlavnej stonke a 3-5 na bočných stonkách. Prvý výhonok sa tvorí nad 7-9 listami. Stonka sa môže pred prerezaním vertikalizovať alebo rásť

Superdeterminantné paradajky vždy skoro dozrievajú; v semenných kvetináčoch rastú 40 dní. Prvé kvetenstvo sa vytvára nad 5. listom, ale môže mať až 3 – 4 listy. Stonky môžu rásť len do piateho listu, potom ker vynakladá všetku svoju energiu na rýchle dozrievanie plodov. Stonkové hybridy – nízko rastúce, skoro dozrievajúce, nevytvárajú stonky.

Odborníci si všimli tendenciu: čím menej kefiek je na stonke, tým častejšie ich treba strihať, aby sa zabránilo zarastaniu. Nejde o jednorazový, systematický postup. Prerastené konáre sa ťažko odstraňujú a môžu rastlinu stresovať. Stonky by sa preto mali pravidelne vytrhávať od okamihu výsadby sadeníc až do zberu posledného stonku.

Balíčky so semenami obsahujú informácie o type rastliny a vzore rezu. Záleží na tom, koľko plodonosných vetiev na rastline ponecháte:

 1. úrodnosti pôdy a intenzity obrábania;

 2. klimatické podmienky regiónu;

 3. odrodové vlastnosti;

 4. Typ skleníkovej alebo poľnej metódy pestovania.

V strednom Rusku môže v nevykurovanom skleníku vyrásť 10 stoniek za sezónu, v zemi 3-5. Pri tvorbe kríka sa berie do úvahy možnosť konzumácie červených alebo hnedých paradajok. Čas dozrievania plodín po nasadení plodov v priaznivých podmienkach závisí od skorej zrelosti. Pre liany je to viac ako 55 dní bez zníženia teploty v skleníku na +8 0, pre skoré odrody dozrievajúce viac ako 40 dní.

Vzory transplantácie

Vedci vypočítali, že počet nových vetiev na jeden krík závisí od kŕmnej plochy. V priaznivých podmienkach môže paradajka vytvárať vetvy druhého stupňa 5-15, tretieho stupňa 12-40, štvrtého stupňa 2-15. Približne po 10 dňoch sa vetvy vytvoria a ťažšie sa strihajú. Ak sa odstránia viac ako tri popínavé rastliny naraz, rastlina sa dostane do stresu.

Ráno sú 5 cm dlhé stonky krehké. Dajú sa ľahko odstrániť tak, že ich zdvihnete palcom a ukazovákom a rozlomíte ich na stonky. Rana sa neinfikuje. Nástroje sa po každom reze sterilizujú roztokom mangánu. Pahýl uschne a odpadne. Paradajková šťava je žieravá a musí sa používať v rukaviciach.

Vytvárajú sa indeterminantné paradajky s neobmedzeným rastom stonky:

 1. v jednom stonku na zvislej podpere, pričom sa odstránia všetky stonky vyrastajúce z pazúch listov;

 2. v 2 stonkách – s ponechaním stonky pod prvou kvitnúcou vetvou;

 3. V 3 stonkách – ponechajte stonky pod prvou a druhou vrstvou kvetov.

Okrem toho by sa mali stonky prerezávať, pretože na obmedzenej ploche na kŕmenie môže krík vychovať maximálne 11-12 strapcov ovocia do plnej zrelosti. Rastlina má však tendenciu vytvárať nové výhonky počas celého vegetačného obdobia.

Determinantné odrody majú obmedzený rast. Krík vstupuje do fázy plodenia skôr. Prvý kvet vyrastá nad listom 6-8 listov. Najsilnejšie stonky sa natiahnu pod prvú kefu. Vždy sa začína listami vyrastajúcimi z pazúch. Tvarujte krík tak, že na strednom stonku ponecháte 3-4 kefy a na druhom a treťom stonku 2-3 kefy. Api nie je potrebné strihať, rast stonky je obmedzený apikálnou kefou. Trvalejšie výnosy.

Polodeterminantné odrody sa líšia svojou štruktúrou. Niektoré vyklíčia vo výške 130 cm, iné až vo výške 2 m. Jemne ich opilujte, aby ste neznížili úrodu. Stepling je výhonok, ktorý sa vyvíja z pazúch listov, nie kvetný púčik. Ak máte pochybnosti, je lepšie počkať jeden deň, aby ste zistili, či stonku odstrániť alebo nie.

Polodeterminanty dávajú najlepšie skleníkové stonky – využívajú výšku a hustotu kvetenstva polodeterminantov viac ako indeterminanty. Optimálna je pre nich vertikálna formácia s dvoma kmeňmi. Plodenie je remontantné.

Superdeterminantné odrody vytvárajú málo výhonkov. Rastú len do prvého kvetenstva. Plodia súčasne na rozvetvených stolónoch s 3-4 kefami na vrchole. Stonkové hybridy nepoužívajú stonku. Ide o skoré, nízko rastúce odrody, ktoré môžu dozrievať na záhone.

Zvláštnosti pletia paradajok v skleníkoch

Čo je stepgrassing a schéma stepgrassingu paradajok

V skleníku paradajky rastú husto, tvorba niekoľkých vetiev vytvára zlé vetranie, nedostatok svetla na listoch. V nevykurovanom skleníku je zvykom vytvárať indeterminantné a polodeterminantné odrody v 2 stĺpcoch so zaštipovaním vrcholov. List po dozretom štetci neprospieva plodine, musí sa odrezať, aby sa koruna nezahusťovala.

Nízko rastúce paradajky s vrcholovým kvetenstvom sa môžu pestovať na jednom alebo dvoch stonkách vertikálne, pričom sa rast okamžite prenesie na stonku v hornej tretine stonky. Keď vrchný výhonok odumrie, na jeho mieste vyrastie druhý. To je hlavný rozdiel medzi tvorbou determinantov v skleníku.

Ako to už býva, stonky presahujú kríky. Okamžite zozbierajte tie, ktoré nemajú kvetenstvo. Regulovať rast zvyšku. Zo skúseností záhradkárov:

 1. Obmedziť rast hlavného stonku.

 2. Nad štetcami s vaječníkmi prepichnite vrch, pričom na vrchole ponechajte 2 listy na plnenie.

 3. Rozložte výhonky tak, aby boli listy na svetle.

 4. Uistite sa, že nie sú žiadne stonky úrovne 3.

 5. Vyživujte rastliny vyváženým množstvom živín v správnom čase.

Zavedenie paradajok na voľnom priestranstve

Výber skorých dozrievajúcich odrôd na pestovanie vonku na základe klimatických podmienok. Skoré dozrievajúce odrody v oblasti, ktorá nie je černozemou. Optimálne je pestovať paradajky na jednom stonku, ktorý je priviazaný k podperám. V správnom čase prinesie úrodu 3 až 4 strapcov.

V teplom podnebí nechajte stonky pod prvou a druhou kefou. Všetky ostatné axilárne výhonky sa odstránia. Nezabudnite, že stonky nie sú vytvorené do kvitnúcej kefy, nerastú na kmeni – len v pazuchách. Výnosy z trojkmennej stonky sú vyššie, ale dozrievanie a plnenie sa oneskoruje.

Superdeterminantné a mrazuvzdorné odrody nepotrebujú stupienok, ale musia byť vyviazané k tyči.

Záver

Pri pestovaní paradajok nečakajte, kým sa v pazuchách a pazúchach objaví niekoľko výhonkov. Dopalovače sa odstraňujú počas celej sezóny, čím sa urýchľuje dozrievanie plodov a predchádza sa chorobám.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: