Ochorenia Thuja: príznaky a liečba

Thuja je jedným z najžiadanejších ihličnanov v záhradách, parkoch a záhradách. Rozmanitosť druhov korún a sfarbenie ihlíc umožňuje aktívne využitie moruše v krajinnom dizajne. Jeho relatívna nenáročnosť tiež prispieva k jeho širokému rozšíreniu. Ak chcete úspešne pestovať thuja, musíte vedieť nielen o spôsoboch pestovania, ale aj o existujúcich chorobách týchto rastlín.

Ochorenia Thuja: príznaky a liečba

Choroby koreňov

Medzi choroby koreňového systému patria:

  1. Phytophthora;

  2. Hniloba koreňov;

  3. Fuzáriové vädnutie.

Jednou z rozšírených a veľmi nebezpečných chorôb je fytoftóra. Ochorenie je spôsobené rozvojom parazitických húb. Koreňový systém je napadnutý. Korene sú tmavohnedé a krehké. V koreňovom kanáliku pod kôrou tkanivo stmavne a vylučuje sa hnedý exsudát. Z koreňovej zóny sa šíri hnilobný zápach. Ihličie začína žltnúť. Vetvičky sa postupne deformujú. Koreňová časť stoniek zmäkne. V tomto štádiu nie je možné thuja vyliečiť. Zadržiavanie vody v oblasti koreňov podporuje ochorenie. Preto je veľmi dôležité vybrať miesto s dobrou priepustnosťou vody. Ľahké pôdy s nízkym obsahom ílu. Rastliny Thuja sú menej náchylné na fytoftóru v oblastiach s dobrým slnečným svitom. Na preventívnu starostlivosť skoro na jar a neskoro na jeseň postriekajte spodnú stranu rastliny 1% roztokom síranu meďnatého alebo zmesou Bordeaux. Silne napadnuté rastliny sa zničia. Výsadba tují na ich mieste je nežiaduca. Patogény zostávajú v pôde dlhý čas. Zem sa dôkladne ošetrí síranom meďnatým.

Hniloba koreňov Thuja je rovnako nebezpečné hubové ochorenie. Najskôr strácajú ihly lesk a stávajú sa matnými. Potom sa zmení na tmavohnedú farbu. Kôra na báze konárov sa odlupuje. Výhonky sú pokryté bielymi škvrnami hubového mycélia. Rast chorých tují je spomalený. Dochádza k tomu v dôsledku poškodenia koreňov a ich neschopnosti odvádzať živiny do prízemnej časti rastliny. Považuje sa za bezpečnejšie odstrániť choré tuje s koreňovou hnilobou, ako sa ich pokúšať vyliečiť. Najmä v značne zanedbanej fáze. Po odstránení chorých rastlín by sa mala pôda dekontaminovať síranom meďnatým.

Medzi choroby koreňov patrí aj fuzáriové vädnutie. Toto ochorenie spôsobuje huba nazývaná fusárium. Mycélium huby a jej sekréty upchávajú koreňové cievy. Prívod živín na povrch rastliny je sťažený. Vrcholy stoniek uschnú. Ihlice zožltnú alebo sčervenajú a opadajú. Vážne poškodzuje mladé rastliny. Nie je tak nebezpečný pre dospelé rastliny. Keď sa objavia príznaky, je potrebné postriekať Fundazolom – rastlinu aj pôdu v koreňovej zóne, dvakrát s odstupom 10 až 15 dní.

Aby ste predišli všetkým chorobám koreňov tují, musíte byť veľmi opatrní pri výbere výsadbového materiálu. Je vhodnejšie používať sadenice zo špecializovaných škôlok alebo záhradkárskych predajní. Pred výsadbou sadeníc je veľmi užitočné použiť biologický prostriedok, napríklad trichodermin alebo fytosporín, na dekontamináciu pôdy. Rovnako dôležité je vybrať pre výsadbu tují dobre odvodnené a osvetlené plochy.

Choroba nadzemných častí

Najčastejšie choroby na stonkách a ihliciach tují:

  1. Sciutte;

  2. Hrdza;

  3. Hnedé výhonky.

Jednou z najčastejších chorôb je schutte alebo snehová pleseň. Ochorenie spôsobuje parazitická huba. K napadnutiu dochádza na jeseň. V zimnom období s bohatou snehovou pokrývkou sa môže choroba aktívne rozvíjať. Po roztopení snehu sa objavia sivé ihličie pokryté sivými škvrnami pripomínajúcimi husté pavučiny. Napadnuté ihlice neskôr stmavnú a prichytia sa mycélia húb. Nebezpečné pre mladé rastliny. Pomôcť môže postrek fungicídmi, ako sú Fundazol, Ridomil. Včasné jarné a jesenné postreky síranom meďnatým sú potrebné. Chorobe predchádzajte tak, že sa vyhnete ponoreniu do snehu. Včasné odstránenie snehu a preriedenie koruny. Snažte sa dodržiavať optimálnu vzdialenosť medzi rastlinami (60 – 80 cm).) Tam, kde je v zime veľa snehu.

Ďalšou hubovou chorobou tují je hrdza. Charakteristickými príznakmi ochorenia sú iskrenie ihlíc a ich následné opadávanie. Choroba sa môže začať na jar a pokračovať počas celého leta. Rastie v suchom aj vlhkom počasí. V hustých výsadbách choroba veľmi rýchlo zasiahne okolité stromy. Rastlina stráca svoje dekoratívne vlastnosti, slabne a spomaľuje sa. Po zistení príznakov by sa mali choré stonky rýchlo odstrániť, ak je ich len niekoľko. Postrek medenými prípravkami je nevyhnutný: CHOM, síran meďnatý. Pôda v koreňovej zóne by sa mala dôkladne vyčistiť od nečistôt a ošetriť napríklad fundazolom. Keď sa choroba začne objavovať, môžete vykonávať ošetrenie každé dva týždne počas celého leta. Spóry hrdze sa môžu prenášať z ovocných stromov. Takéto susedstvo teda nie je žiaduce.

Hnedé výhonky nie sú pre arboristov vždy vážnym problémom. Táto choroba však môže spôsobiť vážne poškodenie rastlín. Na začiatku jari začínajú výhonky na vrchole často žltnúť. Potom ihlice spľasnú a opadajú a choré výhonky uschnú. Predpokladá sa, že toto ochorenie je spôsobené zvýšenou kyslosťou pôdy. Ak je pôda naozaj kyslá, mali by ste koreňovú zónu pohnojiť vápnom. Hlavným liekom je odstránenie chorých výhonkov a ošetrenie fungicídmi. Síran meďnatý, fundazol postačí.

Niekedy môže byť sfarbenie ihlíc spôsobené aj nedostatkom dusíkatej výživy. Vyskytuje sa najmä na chudobných pôdach. Pri včasnom hnojení sa zelené ihlice opäť zazelenajú. Ihlice postihnuté touto chorobou nikdy nenadobudnú normálnu farbu. To je hlavný rozdiel medzi výskytom choroby a podvýživou.

Pri pozornej a systematickej kontrole rastlín možno včas odhaliť počiatočné štádiá choroby a prijať potrebné opatrenia na jej odstránenie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: