Špecifiká rozmnožovania jahôd pomocou jahodových metličiek

Prvé bobule na trhu v lete – jahody. Jeho vôňa sa nedá opísať, ale je citeľná. Tieto bobule sa nazývajú kdoule, záhradné jahody, ananásové jahody. Plody sa líšia chuťou, farbou, tvarom a veľkosťou. Môžu sa množiť semenami, fúzikmi, delením kríkov. V tomto článku sa dozviete, ako pestovať jahody z fúzov.

Pravidlá a zvláštnosti rozmnožovania jahôd fúzikmi

Rozdiel medzi záhradnými jahodami, jahodami a viktoriami

Pravá lesná jahoda je bylinný krík s malými, vysokými, kužeľovitými bobuľami. Voňavé, mierne horké lesné plody – častý návštevník lesných čistín.

Poľná jahoda, na jednej strane zelená a na druhej červená, voňavá, okrúhla, ležiaca na zemi, sa v klasifikátore rastlín nazýva zelená jahoda. Pravá lesná jahoda je dvojklíčnolistový ker s dominanciou samíc a samcov, ktorý rastie v teplom podnebí.

V regióne Volga sa veľké záhradné jahody nazývajú victoria. Názov odrody, ktorá bola prvýkrát uvedená do Ruska a pomenovaná po kráľovnej Viktórii. Južania označujú všetky veľkoplodé záhradné odrody ako Victoria, jahody (Fragaria viridis) tam rastú v lese.

Ako sa množia záhradné jahody

Obrovské množstvo rastlín, ktoré tvoria hľuzovité nepravé bobule rozrastajúceho sa cípu s nadväzujúcim usporiadaním semien, patrí do čeľade jahodovité, čeľade ružovité. Jej záhradná forma je pomenovaná po latinsky Fragaria vesca – záhradná jahoda. Veľkoplodé odrody, ktoré sa krížením amerických odrôd čílskych a panenských jahôd vyčlenili do samostatného druhu, sa klasifikujú ako Fragaria ananassa – ananásová.

V druhovej rozmanitosti prevládajú odrody, ktorých rozmnožovanie sa uskutočňuje výhonkami s výhonkami, ktoré po zakorenení vytvárajú nový krík. Spočiatku je ťažko vidieť začiatok novej rastliny vďaka úponku, ktorý je štíhlym okrúhlym kmeňom. Ale po niekoľkých centimetroch od materského kríka sa listy otvoria, môžete vidieť srdce, pripravené na zakorenenie. Vytvorí sa minikarp a potom z pazuchového púčika spodných listov vyrastie úponok pre ďalšiu ružicu. Toto je budúci výsadbový materiál. Čoskoro sa objavia rohy, koreňové výhonky a potomstvo pripravené na rozmnožovanie a zakorenenie v priaznivých podmienkach.

Nie všetky odrody vytvárajú fúzy. Ale na kríku rastú šišky, ktoré sa zbierajú pri spoločnom koreni. Každá z nich vytvára samostatnú stopku, predstavuje hotovú rastlinu a je pripravená na delenie. Vo veku 3-4 rokov sa dá rozložiť na niekoľko rozet pripravených na rozmnožovanie.

Tretí spôsob šírenia je prostredníctvom semien. Používa sa na obnovu výsadby remontantných bezsemenných odrôd. Bobule sa musia vysušiť, jadierka pozbierať, umyť, rozvrstviť. Vysejte vo februári s plytkým posypom snehom. Voda prenesie osivo do správnej hĺbky. Ich vývoj trvá dlho, ale do jesene prinesú dobrú úrodu bobúľ.

Dôležité! Nech už jahody vysadíte akýmkoľvek spôsobom, v prvom roku bude úroda bobúľ malá, v druhom roku bohatá, v treťom roku budú bobule plytké. Pravidelná obnova výsadby, výber lokality, návratnosť za 3 až 5 rokov, záruka dobrého výnosu.

Výber záhonu pre jahody

Nechajte si poradiť od doktora Michaila Kačalkina, riaditeľa Experimentálnej šľachtiteľskej škôlky, a ďalších agrárnikov a odborníkov z praxe.

Záhon s jahodami musí byť na najsvetlejšom mieste so sotva viditeľným sklonom. Preemergenty sú tekvice a zeleninové plodiny, milovníci neutrálnej, úrodnej pôdy. Nevysádzajte jahody po tekviciach, nočných plodoch, ľaliách, ružiach alebo malinách. Pôda by mala byť bez škodcov, ako sú háďatká, larvy chrobáka májovky a drôtovky. Počas kopania odstráňte odnože vytrvalých burín.

Ľahká a výživná pôda. Vhodný je humus, piesčitá hlina a spraš. Na každý štvorec naneste vedro humusu, pred kopaním posypte 40 gramami superfosfátu. V odporúčaných dávkach možno použiť akékoľvek komplexné hnojivo bez chlóru. Pred výsadbou záhonu ho posypte čistým riečnym pieskom a hrabľami ho zapracujte do vrchnej vrstvy.

Vynikajúci výsledok prináša výsev jabloní phacelia na semenných lôžkach pripravených od jesene. Výsledok:

 1. svojimi koreňmi kyprí pôdu;

 2. prináša živiny z hlbokých vrstiev na povrch;

 3. Vrchná časť sa odreže na budúce mulčovanie, korene sa nechajú rozložiť v zemi.

Výsev facélie a výsadba jahôd na jar po vyklíčení trávy. Zelené hnojivo poskytuje kríkom tieň, výživu a ochranu pred škodcami. Trávu možno neskôr pokosiť na mulčovanie alebo kompostovanie.

V závislosti od podnebia a blízkosti podzemnej vody vyvýšte záhony alebo vysádzajte na rovné lôžko. Na ľahkých pôdach vysoké záhony rýchlo vysychajú a v zime premŕzajú. Časté zalievanie udržiava vlhkosť, ale zároveň odstraňuje živné soli. Je potrebné hnojivo.

Vysoké hrebene sú potrebné v nízko položených oblastiach s blízkym výskytom podzemnej vody. Toto sú však najnepriaznivejšie podmienky pre bobule. Chladno a vlhko.

Vytvorte školskú budovu

Príprava osivového lôžka z jesene na výsadbu koncom nasledujúceho leta je pre záhradkárov na 6 hektároch neprijateľná. Odporúča sa vytvoriť „škôlku“ na záhone uvoľnenom po skorej zelenine. Neprekopávajte; zarovnajte plochu a vyznačte otvory každých 15 cm s rozstupom riadkov 40 cm. V tomto prípade sa metličky vysadia na výsevné lôžko.

Spýtajte sa, prečo nevykopávať? Mladé rastliny sa v kyprej pôde zle zakoreňujú. Pôda sa usadzuje – korene sú holé a suché. Diera sa vyplaví, jadro zhnije v pôde.

Priestorovo úsporné umiestnenie školy nezaberá veľa miesta, jednoduchá starostlivosť, kryt na zimu, skorá jar. Záhon pripravený na jeseň dostane na jar rozvinuté kríky, hneď ako pôda rozmrzne. Presadené rastliny s veľkým koreňovým balom sa dobre ujmú.

Technológia rozmnožovania jahôd stonkami

Pravidlá a zvláštnosti rozmnožovania jahôd fúzikmi

Jahody klíčia z ojedinelých klíčkov. Každá z nich najprv zakorení a vytvorí ružicu, potom vytvorí jeden kvetný stonok a popínavé vetvy.Splnil svoju funkciu a odumiera, ale z pazuchových púčikov vyrastajú nové rohy:

 1. prvý rok – 2-3 ks.;

 2. druhá sezóna – 5-9 ks.;

 3. tretí ročník – 8-16 ks.

Každý z nových výhonkov pracuje na výnosoch a množení. Ale po troch rokoch krík zostarol, nahromadili sa choroby, bobule sa zmenšili.

Čím viac materských kríkov dáva nové strapce, tým menej sú kvalitné – bobule sú plytšie, výnos klesá. Krík, ktorý sa vzdáva svojej energie na pestovanie nových ružíc, je menej produktívny. Preto sa rastliny, ktoré produkujú potomstvo, nazývajú materské rastliny, odstraňujú sa ich stonky kvetov a nadmerné metličky, pričom sa ponecháva 6-8 púčikov, kým nie sú plne vyvinuté. Keď sa nový ker vyvinie, vodič, ktorý ho spája s maternicou, odumrie.

V podmienkach dachy sa môžu klíčky vysádzať samostatne, v záhrade alebo na trávniku. Častejšie sa praktizuje kompromis. Pestovateľ ponechá na ovocnom kríku niekoľko prvých rozet a všetky ostatné fúzy bezohľadne odstráni. Zvyšky rohovníka sa môžu zakoreniť v šálkach s úrodnou pôdou na záhone.

Rastliny, ktoré sa zakorenili v zemi, sa môžu presadiť skôr, čím sa ker zbaví zbytočnej potravy. Pre rastliny s nevyvinutými koreňmi je vhodná zemina so strednou úrodnosťou, po zbere skorých plodín.

Výsadba pod fóliou – žiadne rohy, na ktoré by sa dalo prilepiť. Prvá a druhá rozeta na každom úponku prvého radu budú najsilnejšie, zachovávajúce vlastnosti maternice. Mali by byť prijaté, naďalej odrezať. Čas zberu – koniec júna – začiatok júla.

Odrežú sa, namočia na jeden deň do akéhokoľvek biostimulátora, zasadia do brázd v ľahkej pôde. Rastliny zatieňujte, pôdu udržiavajte mierne vlhkú. Na presadenie na plantáž si na jar vyberte dobre vyvinuté kríky.

Znaky dobrého klíčenia

Znaky dobre zakorenenej rozety z materského kríka:

 1. 5-7 listov, ktoré sa vyvíjajú špirálovito;

 2. výhonky dlhé až 10 mm;

 3. V pazuchách 1 – 3 listov sú pripravené na tvorbu ďalšej sady metiel;

 4. v pazuchách 4-6 listov pripraví púčiky nových výhonkov na prezimovanie;

 5. Koreň početných vlákien je rovný, zužujúci sa, žltej farby.

 6. Zárodky 1-2 kvetných stoniek sa tvoria nad.

Stonky kvetov sa tvoria aj na jar. Prvý vyrastený ker je v závislosti od odrody pripravený vytvoriť niekoľko kvitnúcich šípok v prvej sezóne.

Čím skôr sa krík vyvinie, tým väčšia bude úroda. Skoré sadenice v škole zaostávajú vo vývoji za materskými rastlinami.

Výsadba a starostlivosť o jahody

Pravidlá a zvláštnosti rozmnožovania jahôd fúzikmi

Pred výsadbou sa sadenice s otvorenými koreňmi bez zemnej hrudky vopred dezinfikujú v roztoku:

 1. síran meďnatý – 2 g;

 2. kuchynská soľ – 4 g;

 3. voda – 5 l.

Môže sa držať 20 minút v ružovom roztoku manganistanu draselného. Po namočení koreňov do hlineného tmelu mierne vysušte.

V prvom roku pre lepšie výnosy vysádzajte kríky do radu dvakrát častejšie. Po skončení plodenia presaďte ďalší jednoročný krík na iný pripravený záhon alebo ho dajte susedom. Vezme sa ako koreňový bal, dobre zakorení.

Klasické usporiadanie 40×50 cm. Je vhodný pre posteľ širokú 90 cm. Pri výsadbe neponárajte a neodhaľujte krčok rastliny. Vyplňte koreňovú zónu úrodnou pôdou do hĺbky a šírky najmenej 20 cm. Otvor sa vyplní a zhutní do ¾ výšky.

Podklad je pripravený:

 1. humus – vedro;

 2. Superfosfát – 30 g;

 3. Popol – ½ šálky.

Povrch závlahovej jamy musí byť rovný ako tanier, aby zemina nezakrývala pôdu. Formovanie pôdy. Počas zakoreňovania potrebujú nové rastliny počas horúceho dňa tieň a pôda musí byť stále vlhká.

ČASTO KLADENÉ OTÁZKY

Otázka: Koľko miesta by sa malo vyhradiť pre jahody na vidieku pre 3-člennú rodinu??

Odpoveď: Na konzumáciu stačí 20 rastlín, pričom každá potrebuje 0,5 m2 pôdy. Odroda remontant poskytuje dvojnásobnú úrodu, ale je náročnejšia. Vysádzajú sa menej často – 60×60.

Otázka: Ako pripraviť pôdu?

Odpoveď:Počas horúcich mesiacov odstráňte vytrvalú burinu a zaparujte ju pod čiernou fóliou. Vykopať, odstrániť prebytočný materiál, pridať 2-3 libry kompostu, 50 g kombinovaného hnojiva, popol – každá pôda bude úrodná.

Otázka: Akým hnojivom mám hnojiť svoj nový záhon??

Odpoveď:Jahody nesmú obsahovať chlór. Ak je pôda od začiatku dobre upravená, možno ju na jar hnojiť močovinou, ošetriť zmesou bordeaux. Hneď ako sa objavia púčiky a až do posledného zberu sa úroda bobúľ zalieva čistou vodou.

Otázka: Je lepšie sadiť na vysokých záhonoch alebo na rovnej ploche?

Odpoveď: Záhon zaručuje, že rastliny na jar nebudú mať stagnujúcu vodu. O vyvýšené rastliny sa ľahšie stará. Pôda sa lepšie zahrieva. Ak však pochádzajú z juhu, korene sa môžu v lete prehrievať. Na severe v chladnom počasí nemusí byť dostatok snehu na izoláciu vysokého lôžka – odfúkne ho vietor.

Otázka: Kedy je najlepší čas na výsadbu jahôd??

Odpoveď:Od jari do septembra, pokiaľ je dostatok času na zakorenenie pred mrazmi.

Záver

Odborníci a skúsení záhradníci tvrdia, že starostlivosť o ne je rovnako jednoduchá ako o iné ovocné rastliny. Ľahko sa rozmnožuje, je vďačná za starostlivosť. Nájsť to správne miesto však nie je jednoduché. Je potrebné vysádzať na rôznych miestach. Jahoda si vyberá, kde je jej najlepšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: