Stapelia: Pestovanie a starostlivosť doma

Stapelia je originálna rastlina, ktorá upúta svojimi veľkými kvetenstvami. Tvoria ich kožovité okvetné lístky v najrôznejších vzoroch: Kvetenstvo veľmi pripomína morskú hviezdicu. Okrem vizuálnej krásy má však aj nevýhodu: počas kvitnutia vydáva nepríjemnú vôňu v podobe zápachu hnijúcich rýb. Okrem toho trvalka nemá žiadne iné nevýhody: jednoduchá starostlivosť, dekoratívny vzhľad, mrazuvzdornosť.

Stapelia: Pestovanie a starostlivosť o dom

Botanický opis

Stapelia je jedným zo 100 druhov čeľade Lastaceae. Vyskytuje sa najmä v južnej a juhozápadnej Afrike. Sukulentné rastliny rastú na svahoch, pod stromami a v blízkosti rybníkov. Za svoje meno vďačí holandskému lekárovi menom Van Stapel.

Maximálna výška sukulentov je 60 cm. Niektoré rastliny rastú nízko, do 10 cm. Bezlisté výhonky sú početné a šťavnaté. Majú štvoruholníkový tvar a rozvetvujú sa na báze. Niekedy sa nazýva „kaktus stapedélia“, pretože má veľké, ale úplne neostré zúbky.

Sfarbenie stoniek sa líši od druhu k druhu. Prevažne zelený, ale aj s lesklými, červenofialovými výhonkami. Tieto sú výsledkom pestovania na plnom slnku. Párové alebo jednoduché dospievajúce kvety na stopkách na báze výhonkov. Priemer 5-30 cm. Sú veľmi farebné, ale majú ostrú, nepríjemnú vôňu.

Druhová rozmanitosť

Podľa databázy The Plant

 • Rod zahŕňa 56 typických odrôd. Niektoré sa pestujú ako črepníkové kvety:
  1. V tvare hviezdy. Malá sukulentná rastlina (do 20 cm). Zelené výhonky sa môžu zmeniť na červenkasté. Ich okraje sú zdobené drobnými hrotmi. Kvetenstvo má červenohnedú farbu, ale jemné žlté pruhy. Srsť sa vyznačuje hustými ružovými chlpmi.

  2. Mottled. Miniatúrna rastlina do výšky 10 cm. Na báze stonky s mnohými tvárami a zubami sú kvety jednotlivé alebo zoskupené do skupín po piatich. Tie sú tvorené žltými okvetnými lístkami. Zvonka sú hladké a zvnútra zvrásnené s hnedými pruhmi alebo náhodne roztrúsenými škvrnami rôznych tvarov.

  3. Zlatá fialová. Ďalšia nízko rastúca odroda, vysoká do 10 cm. Jednotlivé alebo zoskupené v skupinách po 3, kvitnúce na koncoch stoniek sfarbených do zelena alebo fialova. Jeho okvetné lístky sú zvonka hladké, nie sú ochlpené. Ich farba je zvonka svetložltá a zvnútra zlatistá alebo vínovo červená. Charakteristickým znakom, ktorý podľa nášho názoru robí túto rastlinu veľmi obľúbenou, je jej príjemná vosková vôňa, ktorá nie je charakteristická pre rod.

  4. Veľkokveté.Rastlina so šťavnatými výhonkami zdobenými riedkymi zubami. Za svoje meno vďačí veľkým kvetom. Okvetné lístky sú zvonka modrozelené a zvnútra bordové. Sú pokryté sivými vlasmi v chumáčoch. Počas kvitnutia, ktoré nastáva v letných mesiacoch, vydáva rozkladný zápach.

  Podmienky údržby

  Stapélia potrebuje pre svoj normálny vývoj obdobie pokoja, ktoré si vyžaduje pravidelné zmeny podmienok, v ktorých kvet rastie. Sú sezónne:

  Teplota

  Teplota 22-25 °C je vhodná pre plodiny v ich aktívnej fáze. Pri týchto hodnotách dochádza k veľmi rýchlej fotosyntéze tkaniva spongióznych rastlín, čo má pozitívny vplyv na vývoj kvetu. V zime je teplota znížená. Nemala by presiahnuť 15 °C

  Osvetlenie

  Africký rodák poskytuje dostatok jasného svetla. Ak nie je dostatočne zásobovaná, stapélie stratia svoju atraktivitu: stonky budú tenké a predĺžené a nebudú kvitnúť. Kvetináč sa umiestni na okenný parapet smerom na východ alebo na západ. Zatienenie môže byť potrebné len počas veľmi horúcich letných dní

  Vlhkosť

  Stapélie sú sukulenty. V listoch je uložená veľká zásoba vody a rastlina sa nemusí postrekovať. Na odstránenie prachu z výhonkov stačí občasná teplá sprcha

  Ako vedľajšia poznámka!

  V lete sa stapelia najlepšie vyníma na balkóne alebo terase, kde sa bude opaľovať.

  Ako sa starať o stapéliu

  Skúsenosti ukázali, že stapélie znášajú nedostatok vody lepšie ako jej nadbytok. Pravidelné nadmerné zavlažovanie spôsobuje vznik koreňovej hniloby. Výhonky zmäknú a rastlina nakoniec odumrie. Aby ste tomu zabránili, nemali by ste ju počas aktívneho rastu zalievať častejšie ako raz týždenne. Od októbra do decembra pôdu každý mesiac zvlhčujte. Počas obdobia vegetačného pokoja, ktoré trvá od januára do februára, by sa mala úprava vody úplne prerušiť.

  Keďže sukulent prirodzene absorbuje dažďovú vodu, je lepšie zalievať ho čistou vodou. Nemal by obsahovať chlór ani prímesi ťažkých kovov. Dôležitá je aj teplota. Používajte vodu izbovej teploty alebo mierne zohriatu, aby ste zabránili prílišnému ochladeniu koreňov.

  Hnojenie

  Stapelia rastie na pôdach s nízkou úrodnosťou. Je veľmi kompaktný a nepotrebuje veľa živín. Aby sa však zachovala okrasná hodnota, veríme, že môžete plodiny pravidelne prikrmovať:

  1. V lete– Každé 2 týždne použite hnojivo na kaktusy. Aby ste sa vyhli prekrmovaniu, dávkujte polovicu množstva uvedeného na obale.

  2. Jeseň– Pridáva sa draselné hnojivo. Táto makroživina posilňuje imunitu rastliny a umožňuje jej rýchlo upadnúť do stavu pokoja po období zrelosti.

  3. V zime– Nehnojiť.

  Presádzanie

  Vzhľadom na rýchly rast v prvých rokoch by sa mladé rastliny mali každú jar presádzať do väčšej nádoby. Následne by sa mal interval medzi ošetreniami predĺžiť na 2 až 3 roky. Každý rok sa však vrchná vrstva pôdy nahrádza čerstvým substrátom. Stapélie majú slabo vyvinutý koreňový systém. Nevyžaduje hlboké hrnce. Používajte nízku, ale širokú vaňu. Jednu tretinu objemu vyplňte drenážnym materiálom, napríklad rozbitými tehlami alebo kamienkami.

  Pôda by mala byť zakúpená alebo pripravená svojpomocne. V druhom prípade je potrebná drnová pôda a riečny piesok v pomere 2 : 1. Pôdu pripravenú z pôdy dezinfikujte spaľovaním v rúre po dobu 20 minút pri teplote 200 °C. Pri presádzaní by sa mali odstrániť suché a poškodené orgány. Po presadení stapéliu zalejte.

  Ochrana pred chorobami a škodcami

  Stapelia je odolná rastlina so silným imunitným systémom. Najväčšie riziko pre kvety predstavuje nadmerné zavlažovanie. Nadmerná vlhkosť spôsobuje vznik spór húb, ktoré ovplyvňujú koreňový systém. Ak chcete rastlinu zachrániť, ošetrite ju čo najskôr. Presadia sa do čerstvého substrátu, pričom sa vopred odstránia všetky choré orgány a postriekajú sa fungicídnym roztokom. Ak sa tento okamih zmešká a stonky začnú mäknúť, rastlinu už nemožno zachrániť.

  Medzi škodcov na výhonkoch stapélie patria roztoče pavúkovcov a rezkovcov. Napádajú rastlinu, keď je vzduch príliš suchý. Hromadné rozmnožovanie je spôsobené aj tým, že sukulent nevyžaduje postrek. Medzi preventívne opatrenia patrí občasné oplachovanie pod sprchou. Ak sa už objavili škodcovia, možno základnú rastlinu postriekať insekticídmi.

  Metódy šírenia

  Rastlina sa rozmnožuje semenami a odrezkami. Prvá metóda nezaručuje zachovanie odrôd, ak si semená vyberiete sami. Je tiež náročná na prácu a čas. Po úspešnom opelení počkajte, kým plody dozrejú, aby ste mohli zbierať semená. Tento proces trvá 1 rok.

  Po prijatí semien naplňte kvetináč ľahkou piesočnatou zeminou. Rozložte naň semená, prikryte sadenice fóliou, ktorá sa pravidelne odstraňuje na vetranie a zalievanie. Pôdu zbytočne nezvlhčujte a nenechajte ju rozmočenú. Klíčky sa objavia po 3-4 mesiacoch. Keď sadenice zosilnejú, otočia sa do jednotlivých košíčkov. Do kvetináča ju presádzajte až po roku, pretože stapélia rastie pomaly.

  Rezanie je jednoduchšia metóda, ktorá zachováva kvalitu materskej rastliny. Postupnosť krokov:

  1. Odrezky odrežte ostrým, vydezinfikovaným nožom.

  2. Miesta rezu na materskom poraste a odrezky by sa mali zaprášiť aktívnym uhlím.

  3. Odrezky nechajte niekoľko hodín schnúť v tieni.

  4. Ponorte do substrátu s dreveným popolom, aby ste zabránili infekciám.

  Výskyt nových výhonkov naznačuje úspešné zakorenenie rastliny. Presaďte mladé rastliny do trvalých kvetináčov s drenážnou vrstvou a špeciálnou zeminou. Nemali by byť príliš veľké, aby v nich pôda nekvasila.

  Kvitnúce

  Stapelia: pestovanie a starostlivosť doma

  Prezimovanie v teple, nedostatok svetla, nadmerné zalievanie, nevhodné hnojivo alebo príliš veľa či príliš málo – zoznam dôvodov, prečo stapelia nekvitne.Ak chcete, aby rastlina kvitla a videla krásne „hviezdy“, prísne dodržiavajte požiadavky na pestovanie sukulentov.

  1. Zalievanie v stanovených intervaloch alebo podľa pôdnych podmienok. Počas vegetačného obdobia kontrolujte stav koreňového balu: Zalievajte, keď je úplne suchý. Raz mesačne navlhčite substrát v rámci prípravy na zimu. Počas obdobia odpočinku nezalievajte.

  2. Doprajte rastline obdobie odpočinku pri teplote pod 15 °C. Ak sa to neurobí, rastlina sa bude ďalej rozmnožovať a chradnúť.

  3. Nepoužívajte hnojivá bohaté na dusík. Ten stimuluje zelený rast na úkor kvitnutia.

  4. Stapelia sa pestuje v ľahkej pôde s prídavkom piesku na zlepšenie prevzdušňovania.

  5. Umiestnite kvetináč na jasné svetlo, aby rastlina nemala nedostatok svetla.

  6. Sledovanie fytosanitárneho stavu kvetu, prevencia rozvoja chorôb alebo napadnutia škodcami.

  A keď kvitnú, krásu kvetov môže narušiť zapáchajúci. Kvetenstvo ho vylučuje, aby prilákalo opeľovače, ktorými sú jesenné muchy. Aby sa rastlina neunavila, možno ju na obdobie kvitnutia, ktoré trvá približne 2 týždne, premiestniť na čerstvý vzduch.

  Stapelia je nezvyčajná rastlina s krásnymi hviezdicovitými kvetmi. Jednoduchá starostlivosť a dobrý rast v sparťanských podmienkach.

  Zdroje:„Tajomná sila izbových rastlín“, časopis Magic Garden 2011 č. 1 „Slnkomilné stapélie“

 • Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: