Usporiadanie záhrady. 6 základných zásad pri plánovaní záhrady

Zeleninovú záhradu mnohí vnímajú ako zdroj čerstvých byliniek a zeleniny. Zelené záhony môžu byť ústredným bodom záhradného dizajnu. Správne plánovanie pozemku s ohľadom na potreby zeleninových plodín pomôže dosiahnuť vysoký výnos.

Plánovanie záhrady: krok za krokom

Inteligentné plánovanie zeleninovej záhrady zabezpečuje dobrú úrodu. Krátky a jednoduchý tip môže túto náročnú úlohu zvládnuť v krátkom čase.

Výber plodín na pestovanie

Keď sa pestovateľ zeleniny rozhodne, ktoré odrody chce tento rok pestovať, má veľa možností, pretože existuje veľké množstvo odrôd. Niekedy je ťažké rozhodnúť sa medzi jednou a druhou plodinou. Pri výbere je potrebné brať do úvahy:

 1. Výnosy;

 2. Obdobie plodenia;

 3. jeho odolnosť voči chorobám;

 4. Veľkosť vašej záhrady.

Keďže každá odroda sa postupne znehodnotí, neoplatí sa každoročne vysádzať semená z vlastnej záhrady. Kúpa novej odrody vám dáva príležitosť experimentovať, naučiť sa niečo nové a oceniť to.

Plánovanie zeleninovej záhrady

Plánovanie lokality v teréne

Najprv si nakreslite plán budúcej zeleninovej záhrady a poznačte si

 1. dobre osvetlené priestory;

 2. tienisté oblasti;

 3. Miesta v nížinách;

 4. Plochy s pieskom a hlinou.

Nájsť správne miesto pre každú rastlinu môže byť náročné.

Ak máte v záhrade miesta, ktoré sú väčšinou v tieni a zriedkavo na ne svieti slnko, môžete ich využiť na pestovanie aromatických byliniek. Petržlen, kardamón, špenát a mäta môžu rásť v tieni. Cesnak a pór tiež nepotrebujú jasné svetlo. V polostrove môžete pestovať zeleninu, napríklad červenú repu, tekvicu, melón a papriku.

V nízkych oblastiach možno pestovať uhorky, šalát, šťaveľ, reďkovku, cesnak, kapustu. Piesočnatá pôda je najlepšia pre skorú zeleninu, hlinitá pôda pre neskorú zeleninu.

Ako si vybrať susedov

Keď ste sa rozhodli, ktoré rastliny sú vhodné pre tienistú, slnečnú, piesočnatú a hlinitú pôdu, musíte vyplniť prázdne miesta vo svojom pláne a vybrať si susedov.

Ako zavlažovať

Zalievanie zeleninových plodín je dôležitý postup, bez ktorého nie je možné dosiahnuť vysoké výnosy. Ak sa má zavlažovať dažďovou vodou, uprostred pozemku by sa mal umiestniť sud na zachytávanie dažďovej vody. Pri zavlažovaní hadicou treba brať do úvahy priestor, aby sa pri natiahnutí hadice nepoškodila plodina.

Rozloženie lôžok

Teraz sa rozhodnite o veľkosti osivového lôžka, ktoré chcete použiť pre nasledujúcu plodinu.

Správne naplánované osivové lôžka majú špeciálne požiadavky:

 1. Vzdialenosť medzi záhonmi by nemala byť väčšia ako 30 cm;

 2. Maximálna šírka lôžka je 1 m;

 3. Dlhé a nie široké záhony sa ľahšie opelievajú;

 4. Ak časť záhonu susedí s prístreškom alebo plotom, šírka výsadbovej plochy nesmie presiahnuť 30 cm.

Pozor!

Aby rastliny dostali viac slnečného svetla, smer výsadby by mal byť z juhu na sever. Správny výber susedov vám pomôže ušetriť miesto. Vymyslite kombináciu plodín a vysaďte ich vedľa seba na rovnakom záhone.

6 základných zásad plánovania zeleninovej záhrady

Zeleninový pozemok sa môže stať prvkom záhradného dizajnu, ak je dobre naplánovaný.

 1. Dostatok svetla. Pestovaná zelenina potrebuje dobré svetlo. Napríklad paradajky znížia svoju úrodu, ak sú vystavené polotieňu 2 až 3 hodiny. Aby sa zabezpečilo, že plody dostanú rovnaké množstvo svetla, mali by byť záhony s paradajkami situované severojužným smerom.

 2. Musíte sa spoliehať na vlastné sily.Nevysádzajte príliš veľké záhony, ak si nie ste istí, že sa o ne bude dobre starať. Malo by byť toľko plodín, koľko sa dá obslúžiť.

 3. Nie je dobré mať široké postele. Plánovanie zeleninovej záhrady sa začína vyznačením záhonov. Optimálna veľkosť je 70-90 cm. Širšie plochy sa ťažšie udržiavajú. Starší ľudia ocenia vyvýšené záhony ohraničené drevenými doskami.

 4. Nenechajte sa uniesť zložitými tvarmi. Bohužiaľ, originálne tvary sú príjemné na pohľad, ale nie sú dobré pre rastliny. Pôda na okraji vysychá rýchlejšie, takže je potrebné častejšie zalievať.

 5. Cesty medzi lôžkami– Nešetrite miestom. Ak je rozstup 40 cm, uľahčí to starostlivosť o plodiny. Vzdialenosť medzi vyvýšenými záhonmi by mala byť aspoň 60 cm. Ak sa zeleninová záhrada nachádza na malom pozemku, odporúča sa vytvoriť chodník cez celú zeleninovú záhradu. Jeho šírka by mala byť dostatočná nielen na ľahký pohyb, ale aj na ťahanie vozíka.

 6. Nebojte sa kombinovať plodiny.Vyváženie vzájomne ladiacich plodín je užitočné nielen pre úsporu miesta, ale aj pre skrášlenie záhrady.

Experimentovaním je možné nájsť najvhodnejšiu možnosť plánovania, ktorá je nielen prospešná pre vás, ale aj vhodná pre rastliny.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: