Mali by ste pri chudnutí jesť čokoládu?? Čo môžete a čo nemôžete jesť pri diéte

Každé dievča sníva o tom, že sa zbaví nadbytočnej váhy. Táto otázka je obzvlášť aktuálna v predvečer plážovej sezóny. V snahe zdokonaliť svoju postavu sa chytajú do pasce rozšírených mýtov o chudnutí alebo správnej výžive. Oslovili sme skúsených odborníkov na výživu, aby sme sa od nich dozvedeli, či môžete pri chudnutí jesť čokoládu, či by ste sa mali vzdať zemiakov a ďalšie veci.

Je bezpečné jesť čokoládu počas chudnutia? 4 mýty o dobrej strave. Čo môžete a čo nemôžete jesť pri diéte

Mýtus č. 1: Po čokoláde sa tučnie, preto je lepšie sladkosti úplne odmietnuť

Konzumácia sladkostí v primeranom množstve nie je zlý nápad, pretože zlepšujú váš emocionálny stav, pomáhajú vám sústrediť sa počas duševného vypätia a dodávajú vám energiu, keď sa cítite slabí. Sacharidy, ktoré sú v sladkostiach hojne zastúpené, sú tiež nevyhnutné pre metabolizmus lipidov v tele.Odborníci na výživupodľa , že „tuky horia v plameňoch sacharidov“.

Je lepšie minimalizovať príjem rafinovaného cukru. Občas si však doprajte kúsok čokolády. Medzi ďalšie zdravé sladkosti môžu patriť: marshmallow, zefír, ovocie, med. Pokiaľ ide o čokoládu, nehovoríme o „mliečnej čokoláde“ alebo tyčinkách, ale o pravej, „horkej čokoláde“, ktorá obsahuje najmenej 80 % kakaa a žiadne prísady.

Netlstne sa po ňom a má množstvo zdravotných výhod

vlastnosti. Tu sú niektoré z nich (podľa Národnej lekárskej knižnice):

  1. Zlepšuje prietok krvi a znižuje krvný tlak;

  2. Znižuje „zlý“ cholesterol;

  3. Znižuje riziko kardiovaskulárnych ochorení;

  4. Má antioxidačnú aktivitu;

  5. zlepšuje funkciu mozgu.

Tvrdenie, že po čokoláde sa tučnie, však platí, ak sú myslené mliečne výrobky alebo biele tyčinky. Prvá obsahuje veľa sušeného mastného mlieka a smotany, zatiaľ čo druhá neobsahuje žiadne kakaové bôby, ale veľa práškového cukru. Tieto sladkosti vám nielen zlepšia náladu, ale spôsobujú aj akné a zubný kaz.

Dôležité!Tmavá čokoláda sa často označuje za zdravú potravinu vďaka prospešným látkam, ako sú polyfenoly, flavanoly a katechíny.

Čo hovorí výskum

Niektorévýskum ukazuje, tmavá čokoláda zvyšuje citlivosť organizmu na inzulín, ktorý je zodpovedný za prenos cukru z krvi do buniek, kde sa využíva na energiu. Pomáha znižovať hladinu inzulínu v krvi, čo vedie k väčšiemu úbytku hmotnosti a menšiemu hromadeniu tuku .

Štúdie ukazujú, že tmavá čokoláda vám nielen dodá pocit sýtosti, ale tiež znižuje chuť na jedlo, a tým prispieva k aktívnejšiemu chudnutiu:

  1. jedna štúdia s 12 ženami ukázala, že vôňa a konzumácia horkej čokolády znižuje chuť do jedla a ghrelin (hormón zodpovedný za hlad).

  2. Ďalšia malá štúdia, ktorej sa zúčastnilo 16 ľudí, pomohla porovnať účinky horkej a mliečnej čokolády. Ľudia, ktorí jedli tmavú čokoládu, sa cítili menej hladní a spokojní. Pri ďalšom jedle skonzumovali o 17 % menej kalórií ako tí, ktorí predtým jedli mliečnu čokoládu.

  3. Podobne štúdia na 14 ženách po menopauze zistila, že konzumácia tmavej čokolády bola spojená s nižším príjmom potravy ako konzumácia bielej alebo mliečnej čokolády

NiekoľkoŠtúdie ukázali, že, že tmavá čokoláda môže mať pozitívny vplyv na duševné zdravie a náladu, čím zabezpečuje stabilný emocionálny stav, ktorý je nevyhnutný pre pohodlné chudnutie.

Mýtus č. 2: Jesť po 18. hodine je škodlivé

„Nejedzte po šiestej“ je veľmi populárna fráza, ktorá sa spája s chudnutím a zdravým návykom. Moderní odborníci na výživu sa zhodujú v tom, že chudnutie a priberanie závisí predovšetkým od toho, koľko kalórií sa do organizmu dostane a koľko sa ich počas dňa skonzumuje. A čas dňa, kedy sa jedlo, je až na druhom mieste.

Samotná neskorá večera nie je katastrofou. Ak je však neskoré jedlo druhým alebo tretím jedlom dňa, môže to už vyvolávať otázky. Nie je zriedkavé, že neskoré jedlo spôsobuje žalúdočné ťažkosti a problémy so zaspávaním. Po šiestej nejedzte, po siedmej nejedzte a po piatej nejedzte …“je vhodnou podmienkou. Do tejto vety by ste však mohli uviesť konkrétne číslo v závislosti od toho, kedy idete spať.

Čo hovorí výskum?

Podľa britského hodnotenia stravovania a životného štýlu detí nie je jedenie po 20.00 hod. spojené so zvýšeným prírastkom na váhe. Podobná situácia je aj u dospelých. Index telesnej hmotnosti je ovplyvnený predovšetkým kalorickým obsahom potravín, nie časom ich konzumácie.

Dôležité!Vedci odporučili, že „je bezpečné jesť po šiestej alebo siedmej hodine“,že ľudia, ktorí majú vo zvyku sa pred spaním prejedať, častejšie prekračujú svoj denný príjem kalórií.

Mýtus č. 3: Zemiaky by sa počas chudnutia nemali konzumovať

Môžem počas chudnutia jesť čokoládu? 4 mýty o diétach. Čo môžete a čo nemôžete jesť pri diéte

Kalorická hodnota 100 g zemiakov je 77 kcal: 2 g bielkovín, 0,4 g tuku a 16,3 g sacharidov. Ak vezmete 3 stredne veľké zemiaky, majú energetickú hodnotu približne 200 kcal. Ľahko sa zmestia do nášho denného prídelu. Zemiaky sú prekážkou pri chudnutí len vtedy, ak sa správne nezohľadní kalorický príjem tejto potraviny. Je tiež dôležité venovať pozornosť metódam varenia.

Ak túto zeleninu vezmete v čistej forme (varenú, pečenú) a pokrmy s ňou, kalorická hodnota niektorých z nich bude takmer 3-krát vyššia. A príliš veľa sladkostí, ako sú napríklad hranolky, môže vášmu telu škodiť. A to nie len v dôsledku priberania na váhe. Kľúčovým bodom je, že zemiaky nie sú to isté ako zemiaky.

Vo všeobecnosti však zemiaky nemusíte zo svojho jedálnička úplne vylúčiť – bez ohľadu na to, či chudnete alebo nie. Vždy však dbajte na to, v akej forme ich konzumujete. Pri varení sa snažte používať čo najmenej oleja. Uprednostňujte tiež varené alebo pečené zemiaky.

Čo hovorí výskum

V jednej štúdii11 ľuďom bolo podaných 38 bežných potravín a boli požiadaní, aby ich ohodnotili podľa toho, či ich zasýtia. Zemiaky majú najvyššie skóre celistvosti zo všetkých. A v procese chudnutia je dobré jesť malé množstvá sýtych potravín.

Niektoré dôkazy naznačujú, že konkrétny zemiakový proteín známy ako inhibítor zemiakovej proteinázy 2 (PI2) môže potláčať chuť do jedla. Zdá sa, že tento proteín zvyšuje uvoľňovanie cholecystokinínu (CCK), hormónu, ktorý podporuje pocit sýtosti.

Mýtus č. 4: Pri chudnutí je možné jesť zdravé pečivo

Existuje všeobecná mylná predstava, že diétny chlieb možno konzumovať v akomkoľvek množstve a kedykoľvek počas dňa bez toho, aby to poškodilo postavu. Samozrejme, ak vynecháte rafinovaný cukor a droždie, nahradíte bielu celozrnnú múku celozrnnou, maslo rastlinným olejom a smotanu prírodným jogurtom, budete mať zdravší dezert. Stále však bude obsahovať pomerne veľa kalórií.

„Správne“ sladkosti tiež zanechávajú stopy na vašom páse, ak sa konzumujú vo veľkom množstve. Takéto pečivo môže byť súčasťou stravy, ale nie denne a vo vzťahu k dennému príjmu kalórií. To platí aj pre čerstvé ovocie a bobuľoviny, ktoré majú vysoký obsah cukru.

Čo hovorí výskum

Výživové smernice odporúčajú obmedziť kalorický obsah pridaného cukru na menej ako 10 % denne. Keďže ovocie a rôzne potraviny obsahujú cukor, zdravá desiata nemusí stačiť na jeden deň.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: