Čo robiť, ak malé dieťa neposlúcha

Rodičia malých detí často hľadajú odpovede na tieto otázky: ako naučiť svoje dieťa poslušnosti a dobrej vôli, aké metódy sú k dispozícii na zabránenie výbuchom hnevu a agresie, ako sa vysporiadať s podráždením atď.. Mnohí sa rozhodnú vyhľadať odbornú pomoc, pretože si uvedomia, že to sami nezvládnu. Dr. Evgeny Komarovsky dáva novým rodičom užitočné rady. Tieto tipy môžu byť rovnako užitočné pre tých, ktorí sú zmätení a nevedia, ako sa majú správať. Musíte sa naučiť meniť, nájsť nové spôsoby ovplyvňovania.

Čo robiť, ak malé dieťa neposlúcha

Ignorujte ju

Takáto rada znie takmer vždy tvrdo, ale ak dieťaťu rozumiete, môžete situáciu obrátiť vo svoj prospech. Predovšetkým sa vyhnite podráždeniu a násiliu. Ignorovať znamená v prvom rade sa do situácie emocionálne nezapájať. Nie je potrebné byť príliš nervózny a považovať sa za zlého rodiča. Takéto myšlienky často prenasledujú najmä mladé matky. stať sa do určitej miery emocionálne odlúčeným človekom, ktorý vyžaruje harmóniu a pokoj. V tomto okamihu je najlepšie rozptýliť sa od svojich každodenných aktivít, ale zároveň nezabudnúť na existenciu dieťaťa. Ich potreby musia mať stále prednosť. Dobrí rodičia sa dlho neobviňujú z chýb vo výchove, ale snažia sa ich znovu nedopustiť. Snaha nevenovať pozornosť je dobrou radou pre tých, ktorí sa o svoje dieťa príliš obávajú a sú emocionálne zahltení tým, čo sa deje.

Konzistentnosť krokov

Rodič nesmie meniť základné pravidlá. Je to jediná rozumná vec, ktorú môžete urobiť. Inými slovami, čo nebolo povolené včera, by nemalo byť povolené dnes. Hranice by mali byť jasné a zrozumiteľné. V opačnom prípade vás vaše dieťa začne testovať. Ak stále váhate, čo povoliť alebo zakázať, vyčerpáte sa a poškodíte svoje dieťa. V budúcnosti vás môže ľahko manipulovať, aby dosiahol požadovaný výsledok. Najlepšie je zvoliť si spoločnú stratégiu a držať sa jej počas celého obdobia výchovy. Rodič musí v očiach syna alebo dcéry vystupovať ako nespochybniteľná autorita. Len tak si v budúcnosti vybudujete dobrý a dôveryhodný vzťah. Dôsledné kroky odstránia nekonečné pochybnosti a pocity beznádeje. Buďte jasní a nemeňte plánovanú líniu správania. Nakoniec sa výchova skladá z mnohých zložiek. Je rozumné zachovať si sebadôveru a odhodlanie.

Vyhnite sa manipulácii

Keď sa rodič snaží podporovať poslušnosť svojich detí, musí zostať pravdivý a čestný. Klamstvo a všetky druhy úskokov pre sekundárny zisk sú neprijateľné. Všetky druhy manipulácie len poškodzujú rozvoj osobnosti dieťaťa, robia ho úzkostlivým, uzavretým, nedôverčivým. Odmietnite podvody, prestaňte manipulovať s dieťaťom. Snažte sa mu zámerne nespôsobovať hnev, hanbu, vinu. To neurobí šťastným ani jeho, ani vás. Je lepšie vychovávať milované dieťa v harmónii a láske.

Zdravý vzťah v rodine

Mali by sme si tiež uvedomiť, že malé deti majú tendenciu kopírovať správanie svojich rodičov. Dôvodom, prečo to robí, nie je zlomyseľnosť, ale to, že nepozná iné modely správania. Na získanie individuálneho pohľadu na život je potrebné dospieť, prejsť mnohými výzvami. Rodičia sú však prvými ľuďmi, od ktorých si každé dieťa nedobrovoľne berie príklad, na ich lekcie sa spolieha. Ako sa vyvíja vzťah v rodine, tak sa vyvíja aj interakcia dieťaťa s ostatnými. Zdravý rodinný vzťah založený na vzájomnom rešpekte vedie k rozvoju porozumenia, dôvery a prijatia. V opačnom prípade si vypestujeme neúprimné správanie, ktoré je plné utrpenia a klamstva. Ak chcete, aby vaše dieťa bolo šťastné, snažte sa organizovať komunikáciu v rodine tak, aby všade bola len pozitívna energia. V tomto prípade sa budete môcť vyrovnať s akýmikoľvek, nie najpríjemnejšími prejavmi negativizmu.

Majte trpezlivosť

Pamätajte, že dieťa nebude vždy malé. Je to len otázka času. Po určitom počte rokov vás prekvapí svojimi úspechmi a úspešnosťou. Väčšina problémov vzniká preto, lebo mladé matky sa príliš sústreďujú na svoje problémy. Príliš dramatizujú situáciu, nedovolia si ukázať svoj najlepší charakter. Skutočnosť, že nevidia žiadne východisko z tejto situácie a nevedia, kde hľadať oporu v sebe. Kým sa nenájde riešenie, prevládne zúfalstvo nad neposlušnosťou dieťaťa. Niektorí ľudia si tak neveria, že majú dokonca pocit beznádeje.

Musíte byť len tolerantní. Buďte múdri. Pamätajte, že z vášho dieťaťa vyrastie úplne iný človek. Bude mať iné záujmy, môžete si vydýchnuť o niečo ľahšie. Trpezlivosť s rozvahou má dobré výsledky. V každom prípade sa musíte upokojiť, prestať sa rozčuľovať a rozčuľovať. Čím skôr sa dáte dokopy, tým lepšie. Skutočnosť, že dieťa dokonale číta emocionálny stav matky, a preto sa podľa toho správa.

Vyhýbajte sa fyzickým trestom

Čo robiť, ak malé dieťa neposlúcha

Mnohí z nás poznajú situáciu, keď sa chcú uchýliť k fyzickému trestu. Bitie dieťaťa však nie je riešením. Takýmto spôsobom len ukážete svoju slabosť a odhalíte svoju bezmocnosť a neschopnosť prevziať zodpovednosť za to, čo sa deje. Ak rodič nevidí inú možnosť ako biť a šikanovať, znamená to, že vyčerpal všetky konštruktívne metódy vplyvu. Musíte nájsť iné spôsoby. A ak dieťa skutočne dráždi svojím správaním, je potrebné hľadať príčinu v sebe. Je to lepšie pre všetkých. Skutočnosť je taká, že fyzické tresty degradujú dieťa ako osobu. Neskôr stratia vieru vo vlastné vyhliadky, prestanú sa na svet pozerať s dôverou, prestanú sa čudovať všetkým dobrým veciam. Mali by ste sa so sebou úprimne porozprávať. Položte si otázku: Prečo chcete udrieť dieťa?? Prečo vás dráždi?? Možno by sme sa mali pokúsiť nájsť nejaké iné východisko? Alebo sa pokúsi zmeniť sám seba?

Buďte úprimní

Mnohí rodičia sa boja odhaliť pravdu pred malými deťmi. Chcú si nasadiť masku veľkého a silného muža, ktorý doslova dokáže všetko. A mnohé matky a otcovia to robia celkom úprimne. Chcú, aby ich dieťa videlo len pozitívny príklad. Problémom však je, že deti stále podvedome čítajú skutočnú náladu svojich rodičov, pretože sú to najbližší ľudia. Dieťa neoklamete falošným úsmevom a falošným objatím. Buďte úprimní, buďte sebestační, snažte sa vyjadrovať skutočné emócie. Neskrývajte sa za masky opatrnosti a prílišnej prísnosti. Otvorená komunikácia im pomôže získať dôveru.

Nebáť sa „milovať“ dieťa

Za starých čias sa verilo, že dieťa by nemalo byť rozmaznávané, že by sa mu malo venovať príliš veľa pozornosti, že by sa mali rešpektovať všetky jeho želania. Hovorí sa, že ho to len pokazí, prestane prejavovať najlepšie črty charakteru a stane sa z neho tvor, ktorý je pre spoločnosť absolútne nepoužiteľný. Prístup k výchove bol jednoznačný, bez zdôrazňovania psychologických zvláštností každého jednotlivca. Samozrejme, takýto prístup nebol nikdy správny.

Moderní psychológovia však majú iný názor. Mali by dávať toľko lásky a tepla, koľko ich malé srdiečko pojme. Nebojte sa „zamilovať“ do dieťaťa, pobozkať ho. Niekto, kto je naozaj milovaný, rastie láskavý a jemný. Ak je dieťa obklopené starostlivosťou, stáva sa schopným empatie. Dospelé dieťa nikdy neurazí iného, ako je ono samo alebo iný živý tvor. Milovať dieťa znamená pochopiť všetky jeho potreby, ale nezabúdať na svoje vlastné. Koniec koncov, každá osobnosť má každodenné túžby. Naučte sa k nemu správať s úctou, vďačnosťou a láskou. Šťastný rodič je ten, ktorý sa nebojí povedať láskavé slová alebo nešetrí pochvalou.

Vyhnite sa opakujúcim sa frázam

Keď ho vychovávame, používame špecifické metódy. To sa líši od rodiča k rodičovi, pretože každý má iné skúsenosti. Chceli by sme vás však upozorniť, že nie je celkom správne vysvetľovať sa univerzálnymi slovami. Tieto frázy si dieťa veľmi rýchlo zapamätá a čoskoro prestane reagovať. Nesnažte sa len predniesť ďalšiu klišé frázu, ale vysvetlite svoj postoj. Povedzte, prečo si to myslíte, a podporte to činmi. Milujúci rodič by mal byť vo všetkom flexibilný – mal by byť schopný vidieť trochu ďalej ako do súčasnosti.

Dá sa zahnať do kúta?

Čo robiť, ak malé dieťa neposlúcha

Veľmi kontroverzná otázka, s ktorou má v skutočnosti veľa ľudí problémy. Niektorí naozaj len raz postavili dieťa, ktoré sa dopustilo priestupku, do kúta, a tým považovali úlohu vzdelávania za splnenú. Problémom však je, že deti tento moment prežívajú inak. Jedno dieťa sa v kúte nudí. Druhý začne ticho pozorovať všetko, čo sa deje, a vyvodzovať vlastné závery. Niekto sa zúrivo hnevá a hromadí negatívne dojmy. Je dôležité poznať svoje dieťa. Iba v tomto prípade sa môžete pokúsiť predvídať, ako sa správa, pochopiť jeho pocity. Rozhodne je lepšie nezatláčať do kúta zraniteľné deti, ktorých psychika je príliš zraniteľná. Ale nepokojné nepokojné dieťa môže byť, ale nie na dlhú dobu. Nemal by cítiť príliš veľa negativity v rohu. Stačí dosiahnuť jednoduchú zmenu pozornosti, aby sa dieťa ochladilo a prešlo z nervózneho stavu do pokoja. S trestom sa neponáhľajte. Niekoľkokrát si premyslite, než podniknete akúkoľvek akciu.

Situácia, keď malé dieťa nepočúva rodičov, nie je vôbec nezvyčajná. To sa stáva stále. Rodičia by sa mali len snažiť včas pochopiť svoje chyby a pochopiť, ako ich môžu napraviť s minimálnym poškodením psychiky dieťaťa. Nezabudnite, že vnútorný svet malého človeka si zaslúži veľkú pozornosť a, samozrejme, všetku úctu. Okrem toho dobrý rodič vždy nájde niečo, čo sa môže od svojho dieťaťa naučiť: prinajmenšom toleranciu, dôveru v druhých.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: