Panely 3D MDF: moderné interiérové ​​riešenia

Panely 3D MDF sú dnes veľmi žiadané a sú považované za najzaujímavejšie riešenia pre konečnú úpravu. Tieto výrobky sú relatívne mladé, ale vďaka svojmu vynikajúcemu výkonu si rýchlo získali popularitu po celom svete. Takéto panely predstavujú obrovské množstvo možností na premenu interiéru.

Charakteristika

Nástenné dosky z MDF priťahujú svojimi nákladmi, ktoré sú oveľa nižšie ako cena panelov vyrobených zo skutočného dreva, ale kvalitou sa vôbec nelíšia. Produkcia týchto koží sa každoročne zlepšuje, vďaka čomu sú oveľa odolnejšie voči zmenám vlhkosti a teploty. To všetko je možné vďaka špeciálnemu povlaku z polymérovej fólie, ktorý zvyšuje životnosť materiálu.

Životnosť 3D panelov je neobmedzená. Panely môžu vďaka svojej odolnosti voči mechanickému poškodeniu slúžiť až sto rokov.

Ich montáž je veľmi jednoduchá. Môže ich nainštalovať ktokoľvek, kto nemá špeciálne znalosti o opravách. Výrobky sú prilepené k stene pomocou tekutých nechtov.

Zloženie takýchto výrobkov obsahuje prírodné materiály šetrné k životnému prostrediu, nenesie žiadnu ujmu na zdraví. Panely môžu tiež poskytovať zvukovú izoláciu, čo je pre panelové domy veľké plus.

Čo je to materiál MDF

MDF obkladové materiály sú vyrábané na báze drevných vlákien a organických zlúčenín, ktoré slúžia ako spojovacie prvky, ktoré podporujú tvrdnutie počas lisovania. Po počiatočnom štádiu vytvárania sa dlaždice opracujú.

Panely MDF sa vyznačujú svojou hladkosťou a rovnomernosťou povrchu, čo z nich robí ideálny materiál pre:

 • tvarovanie;
 • farbenie;
 • vkladanie (napríklad lesklý film).

Tieto dosky sa veľmi často používajú pri výrobe veľkého počtu fasádnych a konštrukčných prvkov. Sú žiadané v nábytkárskom priemysle, používajú sa na výrobu interiérových dokončovacích prvkov (dlaždice na stropy, panely a soklové lišty) a na výrobu konštrukčných prvkov.

Najatraktívnejšími výrobkami z tohto materiálu sú 3d dosky. Ich veľký dopyt je spôsobený vysokou kvalitou, krásnym a elegantným dizajnom a jednoduchou inštaláciou.

Ďalšou významnou výhodou je odolnosť voči vode, aby ich bolo možné bezpečne umiestniť do kúpeľne.

Tieto panely môžete jednoducho rezať na ľubovoľnú požadovanú veľkosť alebo si objednať panely podľa svojich parametrov.

Počas inštalácie je možné tieto panely spojiť tak, aby ich spoje neboli viditeľné. MDF môže byť natretý akoukoľvek farbou. Je možné si objednať farbu akú chcete.

Vďaka prírodnému materiálu v ich zložení tieto panely umožňujú stenám dýchať. Tento materiál je vynikajúcim tepelným a zvukovým izolátorom.

Výhody a nevýhody

MDF obklad je všestranný dokončovací materiál, s ktorým môžete dodať prvok luxusu aj jednoduchému domácemu dizajnu.

Majú mnoho výhod, vďaka ktorým výber mnohých spotrebiteľov padá na tieto panely.

Vlastnosti 3D panelov

Pred dokončením stien nie je vôbec potrebné sa pripravovať, stačí hrubá úprava. Pri tom všetkom môže mať povrch, ktorý sa chystáte ozdobiť, nerovnosti: panely v ideálnom prípade zakryjú všetky chyby. Vďaka možnosti kombinácie panelov s inými materiálmi vzniká jedinečný a originálny dizajn. Ako vrchný náter je možné použiť kožu, sadru, prírodnú dyhu z cenných drevín a polyvinylchloridový film.

Obklad poskytuje tepelnoizolačný účinok. Pripojením k prepravke môžete zaizolovať priestor medzi stenou a fasádou.

Vďaka svojim objemom – od 18 do 30 mm môže takáto povrchová úprava vizuálne zmeniť veľkosť miestnosti, napríklad urobiť malú miestnosť veľkou.

Stojí za zmienku nevýhody tohto materiálu:

 • väčšina 3D dosiek netoleruje vlhkosť a agresívne vonkajšie vplyvy;
 • náklady na tieto panely sú dosť vysoké;
 • napriek ich stabilite sa neodporúča, aby boli vystavení slnečnému žiareniu;
 • vyžadujú neustálu údržbu, pretože prach sa veľmi rýchlo hromadí na konvexných miestach.

Názory

Existuje niekoľko typov 3D panelov, teraz sa na ne pozrieme.

Na sadrovom vlákne

Materiál na dekoráciu stien zvnútra je ozdobený sadrovými vzormi akéhokoľvek tvaru. Pre tieto panely existuje obrovské množstvo štýlov. Počas inštalácie ich môžete natrieť akrylovými farbami, ktoré budú vyzerať veľmi krásne.

Z mínusov tohto materiálu stojí za zmienku, že tento materiál je veľmi slabý a krehký.

Po montáži by mali byť všetky spoje vyplnené špeciálnym tmelom. Toto sa neodporúča takáto konečná úprava priestorov s vysokou vlhkosťou. Nepodhodia sa nábytok.

Drevený

Najdrahší typ orezania. Ale ich kvalita a neobvyklý dizajn celkom ospravedlňuje náklady. Pekné agenti, dokonale zapadajú do klasického interiéru. Samotný materiál nie je veľmi hrubý, musí sa aplikovať na desiatich – dvadsať vrstiev, takže požadovaný výsledok. Dosky sú úplnou kópiou skutočného dreva.

Bambus

Rozpočtové panely sa vyrábajú na základe starostlivo drvených rastlín. Tento povrchový materiál sa vyznačuje jeho silou a ľahkosťou.

Pvc

Platne sú na báze polymérov. Ich vlastnosti sú veľmi podobné ich hliníkovým náprotivkom, umožňujú vytvoriť neobvyklý efekt. Na výber je aj kombinácia odtieňov. Plastové panely sú veľmi odolné voči extrémnym teplotám, trvanlivé a ľahko sa čistia. Výrobky sa líšia od ostatných svojou plasticitou a beztiažou, umožňujú vám vytvárať najzložitejšie vzory.

Panely s fluorescenčným náterom

Táto možnosť je relatívne mladá. Vďaka fluorescenčnému náteru bude takéto obloženie v noci krásne svietiť. Dosky sú veľmi drahé, ale ak chcete, aby bol váš interiér mimoriadny, potom sú vynikajúcim riešením.

Aplikácia

Často sa používajú 3D panely:

 • Vytvorte oddiel pre rôzne časti miestnosti.
 • Vytvorte originálny a neobvyklý vzhľad povrchu. Niektorí ľudia týmito panelmi dokonca zdobia šatníky, čo vnáša do interiéru luxus a modernosť.
 • Tento dokončovací materiál sa veľmi často používa na ozdobu oblastí, kde sa nachádza krb.
 • V obývacích izbách pre eleganciu a sofistikovanosť.

Takéto taniere je možné použiť kdekoľvek chcete. Obvykle sa používajú na miestach, ktoré chcete zvýrazniť. Všetko závisí len od predstavivosti spotrebiteľa.

Výroba

Obklad PDF je vytvorený z rôznych materiálov, ale najobľúbenejšie sú sadra a MDF.

Technológia, ktorou sa dosky vyrábajú, je úplne podobná výrobe rámových fasád pre kuchynský nábytok. Ako základ sa berie list 280 x 120 cm a pod vplyvom frézky sa panel spracuje, vyleští. Potom je pokrytý špeciálnym lakom, ktorý chráni povrch. Tak sa získa 3D výkres – získa sa volumetrický panel. S pomocou moderného vybavenia sú výrobky vyrábané vysokej kvality.

Pri výrobe sa často používa dekoratívna omietka. K tomu sa pridajú dekoratívne prvky a nakoniec sa získa najstabilnejší a naj integrálnejší panel.

Panely MDF sú potiahnuté dýhou a mierne pokryté nárazovou farbou, čím vzniká dokonalý odtieň. Niektoré spoločnosti vyrábajú panely pomocou skúsených remeselníkov, ktorí ručne upravujú návrhy.

Hrúbka dosky môže byť až tri centimetre, ale na žiadosť zákazníka je možné jej veľkosť zmeniť.

3D obklady si získavajú stále väčšiu obľubu pri zdobení stien vo vnútri budov. V interiéri domu vytvárajú skutočne neobvyklý, moderný a sofistikovaný štýl. Ak vás nudí klasický dizajn, môžete ho diverzifikovať pomocou takýchto panelov, pričom si vyberiete z pomerne veľkého sortimentu alebo zadáte objednávku.

Montáž

Inštalácia panelov závisí od zámeru návrhu a kvality steny – ako je plochá.

Existujú tri možnosti:

 • Na rám – môže byť inštalovaný na steny zo sadrokartónu, betónu alebo tehlových základov akéhokoľvek zakrivenia, v priemere „žerie“ až 35 mm.
 • Na montážnych doskách – vyhýba sa medzere medzi stenou a panelom. Povrch musí byť vopred vyrovnaný. Pri montáži je potrebné rozšírenie prvého a posledného plechu.
 • Na lepidlo – pohodlné riešenie na upevnenie nie pevných listov, ale jednotlivých malých dosiek nie viac ako 800 x 800 mm.

Krásne príklady

 • Bambusové stenové panely pôsobia veľmi štýlovo. Okrem toho je to ekologický dokončovací materiál.
 • Voľba MDF vás bude stáť dosť lacno. Dnes je na trhu široká škála takýchto výrobkov.
 • Sadrové panely budú vyhovovať mnohým štýlom interiéru. Sú považované za veľmi spoľahlivé.

Ďalšie informácie o paneloch 3D MDF nájdete vo videu nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: