Tipy pre výber lepidla pre preglejku a jeho použitie

Preglejka je v súčasnosti široko používaná v priemysle, pri výrobe nábytku, ako aj v stavebníctve. Ak chcete pripojiť listy materiálu, môžete použiť rôzne typy spojovacích materiálov, ale najobľúbenejšie z nich je lepidlo.

Je to spôsobené jednoduchosťou tohto spôsobu spájania plechov preglejky z seba, ako aj s inými povrchmi. Táto práca nevyžaduje žiadne zložité zručnosti a zručnosti, špeciálne vybavenie. So správnou voľbou zloženia sa zhotoví artikulácia povrchov trvalý, odolný voči vlhkosti a starnutiu. Zvážte, aký druh typov lepidla.

Zloženie

Všetky lepidlá preglejky v kompozícii sú rozdelené do 2 hlavných typov.

 1. Zvieratá. Jedná sa o suchý kazeín (chatový syr), proteín (na základe krvi zvierat) a kombinovaný (s kombináciou prvých typov 2).
 2. Syntetický. Sú založené na rôznych formaldehydových živice. Takýto typ je zvyčajne transparentný, odolný voči hubám a plesni.

Zvážte najbežnejšie typy lepiacich kompozícií.

Polyuretán

Takéto formulácie sú vyrobené na základe rozpúšťadla, takže majú veľmi ostrý nepríjemný zápach. Sú toxické, ich aplikácia sa musí vykonať pomocou ochranných činidiel – rukavice a respirátor.

Avšak, tieto nepríjemnosti sa prejavia len počas prevádzky – po vysušení, vôňa zmizne, v budúcich škodlivých látkach už nevyniknú.

ALE Aj v tomto prípade je čas polymerizácie obmedzený – práca s kompozíciou musí byť vykonaná pomerne rýchlo. Takéto lepidlo môže byť pevné alebo 2-zložky. Oba odrody sú veľmi trvanlivé a plastové. Majú vynikajúcu odolnosť voči vlhkosti, zvukovú izoláciu, odolné voči ultrafialovému a rýchlo sa suché po podaní na povrch.

Držte teplotné zaťaženie na +55 stupňov Celzia.

Na báze vody

Vodné zlúčeniny sú najbezpečnejšie ako použitie. Svetlý zástupca – všetky slávne lepidlo PVA. Takéto lepidlo má nízke náklady, absolútne netoxické, prakticky neumožňuje, je ľahko aplikovaný.

Zo mínusov môžete prideliť na dlhé sušenie – bude trvať na 7 dní.

Dispergujúci

Zloženie týchto lepidiel obsahuje malé živicové častice nerozpustné vo vode. Konzistentným lepidlom môže byť tekutina alebo vo forme hrubej pasty. Úroveň adhézie je pomerne vysoká, je to regály a odoláva významným zaťaženiam. Ďalšou výhodou je použitie takejto kompozície so širokým rozsahom teplôt od -30 do +70 stupňov Celzia.

Čas sušenia takýchto lepidiel od 3 do 5 dní.

Alkoholický

Tento druh obsahuje umelé živice, gumené a rôzne rozpúšťadlá. Je veľmi ľahko použiteľné, odolné voči vlhkosti, má vysokú rýchlosť sušenia.

Nevýhodou takýchto kompozícií sú prideľovanie prchavých škodlivých látok a silnú horľavosť.

Pri práci s alkoholovým lepidlom je dôležité dodržať techniky požiarnej bezpečnosti a použiť nástroje na ochranu.

Dvojzložkový

Akékoľvek formulácie na základe 2 pôsobiacich komponentov sa rýchlo usadili, trvanličí a poskytujú silnú spojku povrchov. Chemické reakcie pri miešaní kompozícií poskytujú veľmi vysoké pripojenia. Ak ich chcete zvýšiť, nepotrebujete navyše použiť hardvér (hmoždinky, skrutky).

Ušetrí fondy strávené a pracovné hodiny.

Populárne výrobcovia

Zvážte najobľúbenejšie značky lepidiel z domácich a dovážaných výrobcov.

 • Lepidlo pre preglejky a parkety z Tytan Professional. Jednotná kompozícia na báze gumy zaisťuje pružnosť vrstvy pre celú životnosť. Má vysokú priľnavosť na rôznych povrchoch. Schopný odolať zaťaženiu na posunu, vlhkosti a odoláva významné teplotné rozdiely.

Možnosť rozpočtu.

 • Sikabond 54 Parkety z Sika – Jednoškolské lepidlo založené na polyuretánovej výrobe Švajčiarska. Podľa uvedených charakteristík je šetrný k životnému prostrediu, neexistuje žiadny zápach, vodotesný, rýchlo stvrdny (do 24 hodín), má vysokú elasticitu a dobrú priľnavosť, ľahko pracovať. Po aplikácii poskytuje spoľahlivú zvukovú izoláciu.

Zo minusov, môžete zdôrazniť vysoké náklady na túto kompozíciu.

 • Heredie Miesto medzi lepidlami zaberá švédsky firmy BONA. Z produktov môžete priradiť lepiacu zloženie BONA D705. Ide o vodotesnú disperznú kompozíciu so zníženou obsahou vody.

Má vysoké lepiace vlastnosti, je bezpečné používanie, veľmi elastické a rýchlo uchopiť.

 • Kvalitné lepidlá ponúka nemeckú spoločnosť WAKOL. Rýchle sušenie 2-komponentná možnosť Wakol PU 215 poskytuje jednoduchú aplikáciu a má vysokú pevnosť.

 • Dobré hodnotenie ARTELIT LEPIDEOVÉ PRODUKTY ZASADNUTÉ. Najmä ARTELIT RB-110 bude dobrá a lacná možnosť pre montáž práce s preglejkom.

 • Thomsit – Ďalšia populárna značka z Nemecka. Vodotesné disperzné lepidlo Thomsit P 615 má nízku cenu, ekologickú, vysokú pevnosť. A tiež táto spoločnosť vyrába polyuretánové formulácie na lepenie s rôznymi typmi povrchu.

 • Stojí za zmienku akrylových lepidiel značky „Bielokras“ Ruská výroba. Produkt „Super supercro“ je vhodný nielen pre vážne stavebné práce, ale aj na súkromné ​​použitie pri výrobe akýchkoľvek remesiel z preglejky. S touto zložením sa môže vykonať vnútorná a vonkajšia práca. Rozlišuje tovar a nízke náklady.

Samozrejme, že tieto značky nie sú kompletným zoznamom produktov, ktoré ponúka moderný trh.

Ako si vybrať?

Priamo na výber lepiacej kompozície sú schopné ovplyvniť mnohé faktory. Zvážte hlavné kritériá výberu.

 • Typy konzistencie – viskózny alebo polo-konkurent. Kvapalné možnosti (napríklad superchalters) sa absorbujú do pórov dreva povrchu a nebude mať dobré lepenie.
 • Po úplnom sušení nie je uvoľňovanie toxických látok.
 • Vysoká rýchlosť vytvrdzovania. To skráti čas práce. Práca s takýmitom zložením je pohodlnejšie.
 • V niektorých prípadoch vlhkosť Po lepiacich plochách, ako aj odolnosť voči vývoju foriem a všetkých druhov húb v hrúbke preglejky.
 • Značka preglejka. Rôzne typy materiálov si vyžadujú rôzne väzbové kompozície. DF-1 a DF-2 budú jemné lepené karbamidelamino-formaldehydovými živicami a DF-3 a DF-4 – melamino-formaldehyd. Vodné disperzné odrody sú vhodné pre listy odolné voči vlhkosti.
 • Miestnosť, kde sa bude konať práca. V dobre vetraných izbách je lepšie používať PVA, proteínové a syntetické adhezívne riešenia pre preglejku. V obytnej miestnosti je lepšie vyhnúť sa používaniu toxických kompozícií. S vysokou vlhkosťou stojí za to zvoliť lepidlo na báze rozpúšťadla.
 • Syntetické lepidlá sa zvyčajne používajú na externú prácu. Sú rýchlejšie a ľahšie. Zároveň, pre pouličný nábytok, napríklad kompozície na karbamidovej živici sú perfektné.
 • Typ povrchu, ktorý sa bude držať lepenie. Ak je potrebné pripojiť sa k Phaneer s kovom, je potrebné uprednostniť lepidlo na báze epoxidov. Betón, cement a anhydritické povrchy sú lepšie pripojiť sa s preglejkou pomocou polyuretánu. NEPOUŽÍVAJTE SLUCHOVANÉ LISTY. Laminovaný preglejku je pokrytý špeciálnym filmom, ktorý musí byť odstránený z povrchu do drevenej vrstvy.
 • K dispozícii. Je dôležité zvážiť, že spotreba lepidla bude vysoká, takže bude potrebná dosť veľa, najmä pokiaľ ide o vykonávanie rozsiahlych stavebných prác.

Ako použiť?

Po výbere a nákupe lepidla sa musíte rozhodnúť o type pripojenia. Technológia lepenia sa tu v každom prípade mierne líši. Zvážte niektoré z nich.

Lepenie preglejky s navzájom

V tomto prípade môže byť Phaneur vložiť buď smack.

Pri lepení na mieste spojenia dvoch listov sa vytvorí rímsa. Miesta pripojenia sú vyčistené brúsnym papierom, odstráňte prach a odmasť. Obe listy sú mazané lepidlom podľa pokynov. V prípade potreby vydržte čas. Potom je povrch pevne stlačený. V prípade potreby upevnite svorkami alebo hardvérom na vysušenie adhéznej kompozície.

Splievanie sa používa v prípadoch, keď švy nebudú podrobené vážnym zaťaženiam. Fandiálne konce sú brúsenie, lepidlo lepidla. Po pripojení švu je opäť mazané lepiacou kompozíciou a pokryté sklolaminátmi, po ktorom je valček tesnenie.

Keď je lepidlo úplne suché, odstráňte ho nadbytok. Sklolaminát nechá zvýšiť pevnosť kĺbu.

Pri rozdeľovaní môžete použiť iný spôsob. Listy sa navzájom umiestnili, Fugansky robia „fúzy“ (ich dĺžka je asi 10 hrúbky plechu) pozdĺž okraja v uhle. Ďalej ide brúsenie, odmasťovacie plochy, aplikovanie lepidla. Kĺby sú stlačené a upevnené hardvérom alebo s svorkami pred sušením.

Preglejky lepenie s tapetou

V tomto prípade bude najlepšou voľbou použitie preglejky odolného voči vlhkosti. Zvyčajné bude potrebné liečiť olejom a farbou. Pri lepení tapiet, vody a vode-disperzných typov lepidla.

Dokonale hladký povrch na vytvorenie v tomto prípade bude ťažké. Kĺby plechov preglejky určite brúsujú, odložte, potom sa ošetrujú epoxidom alebo akrylovou farbou. Na okraji listov musíte použiť maľbu.

Plat sa vykonáva nevyhnutne zohľadniť typ tapety.

Porpaone lepenie na preglejku

Preglejka sa často používa pri výrobe nábytku. S jeho zdvih s penou kaučukom, styrén alebo neoprénové adhezívne kompozície sú najčastejšie používané, rovnako ako disperzia.

Aplikácia lepidla produkovaného pištoľou alebo štetcom. Je dôležité dodržiavať čas sušenia lepidla, ktorý je uvedený v jej pokynoch. Lepidlo sa aplikuje na jeden z povrchov a detaily sú pevne stlačené na seba.

Pri použití niektorých povrchových riešení po kompresii je cez plátno mŕtvice.

Teda, Správne vybrané zloženie lepidla je schopné významne uľahčiť prácu s materiálom. Mnohí špecialisti tiež odporúčajú primárny povrch pred lepením. Aplikácia pôdy prispieva k zlepšeniu spojky a znižuje spotrebu lepidla.

O tom, ako lepiť dva plechy preglejky s pluhovým lepidlom, môžete sa naučiť z nižšie uvedeného videa.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: