Všetko o drevenej borovice

Borovica drevo – prežil stavebný materiál. Používa sa pri stavbe domov, kúpeľ, našiel svoje použitie v produkcii nábytku a lodí. V prírode existuje niekoľko odrôd tohto stromu, každý má svoje vlastné charakteristické vlastnosti. V Rusku je chrbtica bežná.

Charakteristiky a vlastnosti

Borovica – vysoký strom ihličnan s rozsiahlym sudom, ktorý dosiahol výšku 30-50 m a v priemere 70-100 cm, niektoré stromy rástrujú až 70 m. Ročný nárast je 1 m. Pine Lives 300-400 rokov. Farba dreva sa líši od svetlého žltého až po hnedú oranžovú, bažinami ľahšieho jadra. Vlhkosť v jadre zodpovedá 33%, v Crokolic – 100-120%. Borovicové drevo má najmenšie ťahy.

Kvôli vysokej priepustnosti vlhkosti je borovica ľahko spracovaná antiseptikám, antifiánmi a inými ochrannými impregnáciami. Dôležitou charakteristikou dreva je jeho odolnosť voči praskaniu a deformácii počas prevádzky. Hlavné technické a prevádzkové charakteristiky borovica – elasticity modul, podiel 1 kocky. m, úroveň prirodzenej vlhkosti, objemovej hmotnosti, sily a hustoty – závisí od stromu z dreva a jeho rastu.

Zloženie a štruktúra

Pine plemená pestované na severe, sú trochu odlišné od ich južných kolegov – je to ich drevo, ktoré bolo distribuované počas výstavby. Opis fyzikálnych a mechanických charakteristík surovín sú v súlade so všetkými základnými požiadavkami na stavebné materiály: majú vysokú pevnosť a odolnosť voči škodcom hmyzom.

Uprostred trupu je tenké jadro, na rezaní to vyzerá ako kruh nesprávnej tvary. Táto vrstva pozostáva z buniek parenchýmu s zvetranými stenami. Drevo sa skladá z hladkých vlákien, obsahuje tracheidy, živicové ťahy a jadové lúče. Celý vertikálny valček je preniknutý tenkými tracheidmi, poskytujú dodávku vody z koreňov do Krone. Hrubé nádoby borovicové drevo je zbavené.

Jadro čerstvo bagrovaného stromu má parameter menšej vlhkosti ako bažina. Jeho funkcia, najmä mechanická – je zodpovedná za stabilitu barelu. Na rezaní sú ročné krúžky jasne odlíšiteľné, s neskoršími vrstvami tmavšieho mladého.

Triediť

V závislosti od kvality dreva sa rozlišuje niekoľko hlavných odrôd.

 • Vybraná borovica – materiál s vysokou kategóriou. Neexistujú žiadne náhodné a zhnité fena, príznaky poškodenia húb a plesní, deformácie a viditeľná nezákonná rovnobežnosť tvárí. Umožnila prítomnosť zdravej dôkladnej suky.
 • Prvá trieda – správny geometrický tvar dreva. V porovnaní s zvolenou odrodou, prípustná prítomnosť zdravých uzlov, je možné mať mierny počet koncových trhlín a valcov v 20% celkovej oblasti materiálu.
 • Druhý stupeň – skôr lacný materiál, ktorý je charakterizovaný veľkým sklonom vlákniny ako materiál prvého stupňa a prítomnosť jednotlivých živicových vreciek. Možno prítomnosť malých bluetových miest a ľahká zmena farby kvôli poškodeniu huby. Takáto doska sa používa pri výrobe lešenia, prepraviek a debnenia.
 • Tretí stupeň. Bezvýznamný valec je možný, je povolené dvojité jadro a počet spoločných vreciek sa zvýši na 4 jednotky na merači s Trafffonou. Je možné mať červ a určitý počet zhnitých tabakových sučiek – ich objem by nemal prekročiť 50% sumy zdravého. Môžu byť prítomné bunkové a plastové trhliny. Toto je nízko kvalitné drevo, má obmedzené použitie: na výrobu kontajnerov, paliet a dočasných väzniciach.
 • Štvrté stupne. Počet červov sa zvyšuje na 6 jednotiek na merači tempaancie, podiel hniloby – až 10%. Je to povolená akútna a hlúpe konverzia, ako aj obeť okraja.
 • Piaty stupeň – Nízko kvalitné drevo s množstvom defektov. Používa sa predovšetkým na palivo.

Hustota

Borovica patrí do stredných rúcha a stredne vhodných odrôd dreva, zatiaľ čo sa vyznačuje vysokou odolnosťou – s kompresiou materiálu pozdĺž čiary vláknitej linky, maximálna limit pevnosti zodpovedá 440 g / cm2. Materiál je prakticky nie je možné ohýbať, má nízku odolnosť voči rozdeleniu.

Hustota dreva borovica je nízka, na úrovni prirodzenej vlhkosti do 12%, sa mení v rozsahu od 500 do 520 kg / m3. Limit hustoty zodpovedá 350-800 kg / m3. Podmienečná hustota materiálu vypočítaná na špeciálnych vzorcoch priamo závisí od miesta rastu stromu. Maximálny parameter sa vypočíta pre borovicu, rastie v bažinatom teréne v jednotlivých pristátiach.

Materiál sa rozlišuje vysokou vodou a priepustnosťou vzduchu. Tieto ukazovatele sa líšia borovicami rôznych plemien. Najlepšie charakteristiky majú severný strom. Jeho ročné krúžky sa nachádzajú vo vzdialenosti viac ako 2 mm od seba, drevo je menej voľné a hlbšie, jeho zmršťovanie je minimálne.

Pokiaľ ide o tepelnú vodivosť, je to do značnej miery trochu kovov, vrátane hliníka a blíži sa k polyvinylchloridu. To je dôvod, prečo sa okná z borovicového dreva, podľa schopnosti udržiavať tepelné interiéry výrazne prevyšuje bloky z kovu.

Hmotnosť

Hmotnosť jedného cubometra surového borovice je približne 890 kg, suché – 470 kg. Tento parameter priamo závisí od úrovne prirodzenej vlhkosti. Treba mať na pamäti, že v rôznych časoch drevených polotovarov sa tento indikátor môže líšiť: v ranných hodinách je 20-30% nadpriemerná, a v denní sa blíži minimálnu značku.

Textúra a farba

Jadro čerstvo čerstvého borovice má výraznú ružovú. Hlavná farba závisí od plemena borovicovej, segrácie a veku. Štruktúra dospelého stromu je monotónna, vyznačuje sa vysokou pevnosťou a nízkou elasticitou. Vlákna rovno. Špecialisti patria do borovice všetkých druhov stredne hrubých druhov stromov.

V procese sušenia reziva nadobúda červeno-hnedý odtieň, jadro sa stmavnejšie. Dospelý drevený drevo vždy tmavšie mladé drevo.

Liečba

Vďaka živice, borovicové drevo sa nebojí hmyz, plesní a škodcov. Typy materiálu 2 sa rozlišujú o živici:

 • živice – s vysokým obsahom živice;
 • DUPCARD (DUBITZ) – so zníženým množstvom živice.

Smithové borovice sa neodporúčajú pre použitie v stolároch, Pretože viskózna živica sa drží na prístroj a výrazne komplikuje hobľovanie a rezanie. Pri spracovaní je potrebné takéto drevené vopred určené, pre toto použitie alkoholické roztoky, alkalické kompozície, benzín alebo acetón.

Suchý stroj, naopak, je ľahko rezanie, rezanie a hobľovanie, môže byť maľované. Na spracovanie takýchto materiálov sa používajú mechanické a ručné nástroje: Fuganok, hoblíka a iné. Pozdĺž čiary smeru vlákien je takýto strom ľahko umiestnený, ale naprieč – s ťažkosťami, v tomto prípade je lepšie vyriešiť. Suchý stroj môže byť brúsený a lepený, akékoľvek upevňovacie prvky, ktoré majú spoľahlivo držať.

Vysoká nehodina spôsobuje, že materiál náchylný k horeniu, takže pred použitím v stavebníctve a dokončovacej práci je potrebné spracovať s antifiánmi.

Pri farbení na povrchu sa môžu objaviť škvrny. Aby sa predišlo tomuto účinku, rada by mala byť dôkladne pred sušením a pracovať na používanie farieb a lakov najvyššej kvality.

Porovnanie s inými druhmi dreva

Drevený borovica vyzerá ako jedľa, ale fena v ňom je oveľa menšia. Okrem toho sa borovica vyznačuje pruhovanou štruktúrou, v mieste spike jasne viditeľných ročných krúžkov a jadro lúče sú naopak takmer neviditeľné. Borovicové drevo trvanlivé a hustý ako smrekľavý, ale zároveň ľahký a celkom mäkký. Vysoká opätovná obnova je odolná voči zrážaniu, pôsobeniu parazitov a húb.

Borovicový drevený zapaľovač ako drevo iných stromov. Je ľahšie spracovávať ako cédrový.

Dôležitou výhodou borovice je jeho nízka cena. Vzhľadom k tomu, že tento strom rastie v priebehu, náklady na dopravu sú minimalizované, a preto sú celkové náklady na stavebné práce znížené. Plusy tiež zahŕňajú výraznú ihličnatú arómu, ktorá má priaznivý účinok na nervový, dýchací a kardiovaskulárny systém.

Pôsobnosť

Medzi všetkými typmi reziva borovice je najväčší dopyt v národnej ekonomike. Dôvody takejto popularity sú zrejmé: spoľahlivosť a nízka, v porovnaní s listnaté skaly, ceny.

Ako materiál

Borovica je cenným materiálom, ktorý sa často používa pri výstavbe obytných budov, budov a kúpeľov pre domácnosť. Jej vysoký priamy trup s miernym množstvom feny je vhodný na výrobu zaoblených tyčí a guľatiny. Odolnosť voči hnilobe a pôsobenie parazitov sa vyznačuje materiálom z jedle. Avšak, pre dekoráciu interiéru, preferencie je lepšie dať tieto, jeho živice je nižšie.

Hustota a pevnosť borovicového stromu umožňuje používať na výrobu nosníkov, krokvy, hromady, drevených nosičov a iných rámových konštrukcií. Nízka tepelná vodivosť borovica zabezpečuje udržiavanie priaznivého teplotného pozadia. Okrem toho existuje vysoká úroveň zvukovej izolácie v domoch. Borovicový materiál tiež používa na montážové návrhu podláh a s vnútornou obrodou obytných priestorov.

Ako palivo

  Parameter spaľovania tepla dreva zodpovedá 4,4 kW • h / kg alebo 1700 kW • c / m3. To umožňuje používať ho ako palivo – vo forme palivového dreva pre domáce pece a palivové brikety. Odpad z lesného hospodárstva na základe zberu borovcov je široko používaný na elektrických a tepelných staniciach pôsobiacich na luky pre výrobu energie.

  Hodnotiť článok
  ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
  Pridať komentáre

  ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: