Ako si vybrať čínsky smartfón

Čínski výrobcovia mobilnej elektroniky vyrábajú smartfóny, ktoré môžu byť veľmi úspešné, ale aj úplný odpad.

obsah

 1. Ako si vybrať čínsky smartfón: na čo sa zamerať
 2. Najlepší výrobcovia
 3. Prečo je dôležité čítať recenzie
 4. Vlastnosti firmvéru čínskych smartfónov
 5. Podozrivo nízka cena
 6. Hlavné kritériá výberu čínskeho smartfónu
 7. Zhrnutie: metóda výberu čínskych smartfónov
Ako si vybrať čínsky smartfón

Ako si vybrať čínsky smartfón: na čo sa zamerať

Medzi najdôležitejšie vlastnosti čínskych smartfónov, na ktoré si treba dávať pozor pri výbere, patria:

 1. Výrobca – do veľkej miery určuje kvalitu a životnosť smartfónu, ako aj dostupnosť náhradných dielov preň;
 2. Recenzie na odborných stránkach a fórach tretích strán, ako napríklad IXBT alebo 4PDA;
 3. Firmvér. Ak je to možné a ak máte špeciálne zručnosti, je žiaduce, aby ste si ho stiahli a rozobrali sami;
 4. Špecifikované špecifikácie, najmä za podozrivo nízku cenu;
 5. Aktuálne technické špecifikácie (procesor, RAM, obrazovka, fotoaparát, batéria).
 6. Kľúčové sú aj podporované bunkové štandardy, keďže čínske siete 3G a 4G fungujú na frekvenciách, ktoré sa líšia od tých používaných v Rusku.

Najlepšie výrobné spoločnosti

Najlepší výrobcovia

Medzi čínskymi výrobcami smartfónov je niekoľko spoločností, ktoré ponúkajú pomerneKvalitná technika za nízku cenu:

 1. Huawei;
 2. Xiaomi;
 3. LeEco;
 4. Meizu;
 5. Spoločnosť OnePlus;
 6. WileyFox.

K výrobcom, ktorých produkty nájdete ako vysokokvalitné, tak aj vyslovene nechutné smartfóny, patria:

 1. Highscreen;
 2. Spoločnosť Lenovo;
 3. Alcatel;
 4. TP-
 5. nk;
 6. Mucha;
 7. Telefón;
  • ephone.

Výrobcom, ktorých výrobkyStojí za to obísť kvôli zlej kvalite, možno pripísať:

 1. Newman;
 2. Doogee;
 3. UMI;
 4. vkWorld;
 5. Oukitel a desiatky podobných „značiek“.

Ale aj výrobcovia, ktorým môžete dôverovať, často nehorázne klamú o špecifikáciách svojich smartfónov.

Prečo je dôležité čítať recenzie

Čínski výrobcovia smartfónov často uvádzajú špecifikácie, ktoré nezodpovedajú skutočným. Medzi významné príklady falšovania patria:

 1. Smartphone
   ephone Be Touch 2 – nadhodnotená verzia operačného systému Android (špecifikované 5.1, v skutočnosti 5.0), Nadhodnotená kapacita batérie (uvedená 3050 mAh, v skutočnosti 2550 mAh);
  • Smartfón Lenovo K3 Note – nadhodnotené rozlíšenie obrazovky (uvedené 1920 × 1080 pixelov, v skutočnosti 1920 × 720 pixelov);
  • Tablet Lenovo Yoga
   t 2 – nadhodnotený štandard pamäťových kariet (vraj SDXC do 64 GB, v skutočnosti SDHC do 32 GB).

   !

   Preto pred nákupom stojí za to študovať recenzie od skutočných recenzentov. Portály iXBT a XDA sú dôveryhodné, rovnako ako fórum (fórum, nie webová stránka) 4PDA.

   Funkcie firmvéru čínskych smartfónov

   Funkcie firmvéru čínskych smartfónov

   Operačný systém v čínskych smartfónoch môže byť nielen zle optimalizovaný. Niekedy sa stáva zdrojom problémov. Medzi možnými nevýhodami tak možno rozlíšiť:

   1. Žiadna ruská lokalizácia. Zvlášť často sú tým postihnuté smartfóny Xiaomi. Operačný systém MIUI je na nich nainštalovaný v dvoch verziách – čínskej (len s čínskym a anglickým jazykom) a globálnej. Je jasné, že je lepšie kúpiť si smartfón s globálnym firmvérom, inak sa budete musieť „trápiť“ s preinštalovaním systému Android;
   2. Žiadne služby Google. Spoločné pre väčšinu čínskych smartfónov. Dokonca aj zariadenia od spoločností Xiaomi, Huawei a Meizu často prichádzajú bez predinštalovaného obchodu s aplikáciami Google Play Market, ako aj poskytovateľa synchronizácie kontaktov a ďalších užitočných služieb. Do niektorých zariadení ich môžete nainštalovať sami, do iných nie;
   3. Nedostatok aktualizácií „over the air“ alebo aktualizácií, ktoré by poškodili zariadenia;
   4. SalesTrack. Firmvér posiela SMS na krátke číslo počas aktivácie. Často sa nachádza v Číne alebo Indii, čo vedie k zbytočným nákladom;
   5. Zadné vrátka zabudované vo firmvéri sú sledovacie zariadenia, ktoré zhromažďujú informácie o používateľovi a odosielajú ich na servery výrobcu. Medzi smartfóny, ktoré boli zachytené pri špehovaní používateľa, patria produkty od spoločností Xiaomi, Huawei, Lenovo, Alps, ConCorde, DJC, Sesonn a Xido. Zadné vrátka sa našli napríklad aj v telefóne Xiaomi Mi4;
   6. Automatické vytáčanie zabudované do firmvéru. Niektoré smartfóny pravidelne samy volajú do iných krajín. To vedie k vyšším používateľským poplatkom za medzinárodné hovory.
   7. Nájsť telefón bez zadných dverí, automatického vytáčania a iných „nezmyslov“ je ťažké. Nezávislé recenzie vyššie uvedených služieb vám pomôžu.

   Podozrivo nízka cena

   Repliky smartfónov sa pravidelne objavujú v čínskych e-shopoch. A to nielen tie známe (ako napríklad Samsung Galaxy S-series), ale aj celkom nepopulárne. Výrobcovia často falšujú aj také modely, ako je Lenovo Vibe X2.

   A často výrobcovia falzifikátov nielen vizuálne kopírujú slávne smartfóny, ale aj prenášajú firmvér. V dôsledku toho sa zdá, že zariadenie je vybavené dostatočne veľkým množstvom pamäte RAM a výkonným procesorom, ale v praxi sa spomaľuje a „zaostáva“ pri spustení akejkoľvek aplikácie.

   Bohužiaľ je pomerne ťažké rozoznať falošný smartfón od originálu. Každú položku technických špecifikácií možno pozorne preskúmať, ale je možné, že ich šikovný predajca alebo výrobca skopíroval z nejakej webovej stránky. Preto sú recenzie opäť dôležité.

   Po zakúpení si môžete overiť skutočný obraz sľúbených parametrov pomocou aplikácií, ako je Antutu alebo AIDA64.

   Pri kúpe smartfónu v čínskom internetovom obchode je takmer nemožné chrániť sa pred falzifikátmi. Ale ak sa nejaká veľká značka predáva za pár drobných – pravdepodobne ide o repliku, ale nie o originál. Podozrivo nízka cena by mala používateľa skôr uviesť do rozpakov, než vzbudiť záujem kupujúceho.

   Hlavné kritériá výberu čínskeho smartfónu

   výberové kritériá

   Pri výbere čínskeho smartfónu stojí za to venovať pozornosť rôznym špecifikáciám zariadenia.

   Procesor

   Upozornenie – smartfóny poháňané spoločnosťami Allwinner, Spreadtrum,
   oadcom a Rockchip je najlepšie nedostať, bez ohľadu na to, ako lacné sú. Okrem nechutného výkonu na úrovni „iba volania“ sa vyznačujú aj úplnou absenciou aktualizácií.

   Spoločnosť MediaTek pravidelne vydáva aktualizované ovládače pre svoje procesory. Ale zriedkavo. Pre túto spoločnosť je jednoduchšie vydať nový procesor ako ovládače pre starý procesor. Preto smartfóny, ktoré sú vybavené čipmi MediaTek, nedostávajú takmer žiadne aktualizácie operačného systému – alebo aktualizácie idú v rovnakej vetve Androidu (to je často prípad modelov od Xiaomi – rôzne hlavné verzie MIUI sú založené na rovnakom „vedre“).

   Najlepším riešením by bolo kúpiť si smartfón s procesorom NiSi

  • Con Kirin (exkluzívne pre Huawei) alebo Qualcomm Snapdragon. O niečo menej úspešné – na NVIDIA Tegra (spotrebuje tony energie) alebo Intel Atom (spotrebuje tony energie a napriek tomu má slabý výkon).

   Najlepšie procesory na rok 2017 pre lacné telefóny:

   1. MediaTek MT6735, MT6732, MT6732M, MT6752, všetky zo série He
   2. o;
   3. Rad Qualcomm Snapdragon 400, 600 a 800.

   Tieto konkrétne procesory sa odporúčajú z nasledujúcich dôvodov:

   1. Dobrý vstavaný modem s podporou širokého rozsahu frekvencií (môže fungovať aj v RF);
   2. Rýchle a presné GPS;
   3. Vysoký výkon, aj pri hrách;
   4. Relatívne nízka spotreba energie.

   Nanešťastie neexistujú procesory, ktoré by boli rýchle a zároveň spotrebovávali minimum energie. Ani aktívne zníženie spotreby CPU nevedie k „bezbolestnému“ zníženiu spotreby energie.

   Kapacita pamäte RAM

   Čím viac pamäte RAM – tým lepšie. Minimálna požadovaná kapacita – 1 GB. S menšou pamäťou RAM bude smartfón pri používaní odkladať aplikácie.

   1. Vďaka 1 GB pamäte RAM možno smartfón používať na jednoduché operácie, ako aj na prácu s malým počtom aplikácií. Do vyrovnávacej pamäte môže uložiť napr. 2-3 webové stránky, ktoré sa však po prepnutí na iný program zrušia.
   2. 1.S 5 GB pamäte RAM budú takmer všetky aplikácie bežať úplne hladko. „Vyložené“ sú len programy, ktoré sa dlhší čas nepoužívali. Pri aktívnom prepínaní medzi aplikáciami sa však môžu odpojiť posledné aplikácie.
   3. 2 GB je optimálne množstvo pamäte RAM na každodenné používanie. Lepšie je, samozrejme, viac. Moderné verzie operačného systému Android však vedia optimalizovať svoj výkon na smartfónoch s 2 GB „RAM“.

   Trvalá pamäť

   Minimálna veľkosť trvalej pamäte, s ktorou môžete „žiť“ v roku 2017, je 8 GB. Takáto interná pamäť postačuje takmer na všetky potrebné aplikácie. A tu sa používateľské údaje (fotografie, hudba atď.) nedajú tak ľahko prečítať..) bude potrebné uložiť na flash disk.

   1. Ak si teda kúpite smartfón s 8 GB pamäte, uistite sa, že má slot na kartu MicroSD.
   2. Najlepšou možnosťou je kúpiť si smartfón so 16 GB internej pamäte. Z toho pre aplikácie a používateľské dáta bude k dispozícii približne 10 GB, čo umožní uložiť nielen aplikácie, ale napríklad aj niekoľko hudobných albumov.
   3. Najpraktickejším riešením je kúpiť si smartfón s 32 GB alebo väčšou internou pamäťou. Tieto zariadenia sú však drahé.

   Obrazovka

   Výkon obrazovky ovplyvňuje aj typ matice a rozlíšenie.

   Čínske smartfóny používajú snímače týchto štandardov:

   1. TN, TN+film sú najvýhodnejšie možnosti. Majú zlé podanie farieb, hrozné pozorovacie uhly (pod 60 stupňov) a na slnku blednú. Určite sa neodporúča kupovať;
   2. IPS je najčastejšou voľbou. Zobrazenie farieb môže byť v závislosti od modelu buď v poriadku, alebo optimálne. ale majú široký pozorovací uhol (až 180 stupňov). Odporúčame kúpiť.
   3. Lepšie ako IPS len AMOLED, ale sú drahé, takže sa prakticky nenachádzajú v čínskych smartfónoch.

   Rozlíšenie obrazovky:

   1. 800×480 – veľmi málo, obraz je rozmazaný, pixely sú viditeľné voľným okom;
   2. 960×540 – malé, ale znesiteľné, vhodné len pre veľmi nenáročných používateľov;
   3. Optimálne rozlíšenie 1280 × 720 je vhodné aj pre 5-palcovú obrazovku;
   4. 1920×1080 – vysoké rozlíšenie. Poskytuje dobrú kvalitu obrazu, ale vedie k rýchlemu vybíjaniu batérie. Ak je však váš smartfón vybavený obrazovkou s uhlopriečkou väčšou ako 5 palcov, odporúča sa.

   Veľkosť uhlopriečky obrazovky by ste si však mali vybrať podľa svojich osobných preferencií.

   Fotoaparát

   Očakávať dobré fotografie z čínskych smartfónov je trochu zbytočné. Výrobcovia nemajú vždy čas na úpravu kvality fotoaparátu, v dôsledku čoho sa aj snímače s 13 MP a f/2.0 môže strieľať „mydlo“.

   Riešením je podpora rozhrania API Camera2, ktoré je teraz implementované v takmer všetkých čínskych smartfónoch. Táto knižnica sprístupňuje fotoaparát aplikáciám tretích strán, ktoré môžu prispôsobiť fotografovanie podľa preferencií používateľa.

   Ak sa však nechcete hrať s nastaveniami fotoaparátu a inštalovať aplikácie tretích strán na fotografovanie, oplatí sa pozrieť na smartfóny týchto značiek:

   1. Huawei (najmä rad Mate);
   2. Wileyfox a vlajkové modely Fly;
   3. Xiaomi;
   4. Meizu.

   Ostatné nebudú schopné poskytnúť správnu kvalitu obrázkov.

   Okrem toho, ak plánujete používať smartfón na fotografovanie, stojí za to venovať pozornosť modelom s vlajkovými procesormi. Tie zabezpečia pomerne rýchle zaostrovanie a vysokorýchlostné snímanie obrazu z povrchu snímača fotoaparátu.

   Batéria

   Tu je to jednoduché. Čím vyššia kapacita batérie – tým dlhšie bude smartfón „žiť“ bez dobíjania. Minimálna požadovaná kapacita v roku 2017 je 2300 mAh. S takouto batériou bude smartfón schopný pracovať 3-4 hodiny aktívneho používania (so zapnutou obrazovkou).

   Odporúča sa, aby kapacita batérie bola väčšia ako 2800 mAh. Takáto batéria stačí na celý deň zmiešaného používania (keď smartfón aktívne pracuje, potom leží na stole v „spiacom“ stave).

   Keďže výrobcovia radi nadhodnocujú kapacitu batérie, pred kúpou smartfónu stojí za to preštudovať recenzie na nezávislých stránkach.

   Pásma 3G a 4G

   Keďže frekvencie, na ktorých fungujú mobilné siete 3G a 4G v Ruskej federácii, sa líšia od frekvencií používaných v Číne, je vhodné zabezpečiť, aby váš smartfón podporoval pásma používané v našej krajine na úrovni hardvéru a softvéru.

   Hardvérová úroveň je fyzická podpora príslušných pásiem. Zvyčajne sú uvedené v špecifikáciách zariadenia. V Rusku sa preto používajú tieto frekvenčné pásma:

   1. 3G – 1920-1980 MHz, 2110-2170 MHz. Vo veľmi zriedkavých prípadoch sa používa pásmo CDMA 450 – 453-457.5 MHz, 463-467.5 MHz. v Bratislave a regióne sa môžu používať frekvencie 880-915 MHz a 925-960 MHz;
   2. 4G – 719-862 MHz, pre Moskvu a región 2570-2620 MHz.

   V špecifikáciách smartfónu sú tieto frekvencie označené ako WCDMA B1, B2, B5 (2100, 1900, 850) a LTE B5, B8, B7 (850, 900 a 2700).

   Implementácia podpory mobilných internetových frekvencií používaných v Rusku na úrovni softvéru je špecifikovaná vo verzii firmvéru. Ak je špecializovaný pre Čínu (označený ako Čína), potom tieto frekvencie nebudú fungovať, aj keď sa tvrdí, že ich hardvér implementuje. Pracujú s medzinárodným firmvérom (Global).

   Niektorí výrobcovia umožňujú prepínanie z miestnych na medzinárodné verzie operačného systému. To si však bude vyžadovať, aby ste si ho sami preflashovali.

   Zhrnutie: Spôsob výberu čínskych smartfónov

   Pri výbere smartfónu z čínskeho online obchodu sa uistite, že

   1. Ak ide o značkový smartfón a stojí podozrivo lacno – neberte ho, môže ísť o falzifikát;
   2. Prečítajte si recenzie na fórach a stránkach tretích strán. Recenzie v samotnom internetovom obchode môžu byť sfalšované;
   3. Firmvér smartfónu by mal byť medzinárodný (globálny) alebo aspoň podporovať ruštinu;
   4. Technické špecifikácie musia vyhovovať vašim potrebám alebo aspoň minimálnym požiadavkám v súčasnosti;
   5. Smartfón musí podporovať pásma 3G a 4G používané v Rusku.
   6. Odporúča sa tiež preskúmať online obchod s náhradnými dielmi pre smartfóny. Najčastejšie „trpia“ obrazovky a batérie.

   V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako si vybrať telefón s dobrým fotoaparátom a aké sú tajomstvá výberu kvalitného smartfónu.

   Hodnotiť článok
   ( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
   Pridať komentáre

   ;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: