Rozdiely medzi typmi obrazoviek IPS a TFT

Výrobcovia obrazoviek neustále vyvíjajú a vymýšľajú nové technológie na zabezpečenie čo najlepšej kvality obrazu. Časy, keď displej mohol zobrazovať len jednu farbu, sú už dávno preč – približne 40 rokov dozadu. Moderné obrazovky by mali zobrazovať milióny farieb (aj keď ľudské oko nedokáže rozlíšiť jeden podtón od druhého), poskytovať široké pozorovacie uhly a v ideálnom prípade dodať obrazu „dramatickosť“, aby bol skutočne filmový a pôsobivý.

Najlepšie farby, kontrast a sýtosť dnes poskytujú tri typy matríc – OLED, AMOLED a QLED. Ale sú neskutočne drahé. AMOLED sa montuje len do vlajkových smartfónov, zatiaľ čo panely QLED od spoločnosti Samsung nájdete v televízoroch s cenou od 1 000 USD.

V strednom („primeranom“) cenovom segmente sú dve technológie – TFT a IPS. Nájdete ich prakticky vo všetkých druhoch mobilnej a domácej elektroniky – v monitoroch počítačov a notebookov, na obrazovkách smartfónov a tabletov, dokonca aj v inteligentných hodinkách. A vzniká otázka – aký je vlastne rozdiel medzi typmi obrazoviek IPS a TFT?

ako funguje obrazovka

Trochu teórie: ako obrazovky fungujú vo všeobecnosti?

Konštrukcia obrazoviek môže niekoho, kto nie je oboznámený s technológiou ich výroby, prekvapiť. Každý pixelový bod nie je, ako by ste si mohli myslieť, malá LED dióda, ale elektromechanický systém tenkých vrstiev prepúšťajúcich svetlo.

Tieto tenké vrstvy sú elektricky riadené. Pokiaľ nedostávajú žiadny prúd, sú umiestnené pod uhlom 90 stupňov k zdroju svetla za matnicou. V tomto prípade sa pixel zobrazí biely (alebo čierny, ak je obrazovka vypnutá). Keď sa na matricu privedie elektrický prúd, film sa otáča, a tým zafarbuje svetlo. Vo všeobecnosti to vyzerá ako systém jemných filtrov, ktoré sú však veľmi malé a nachádzajú sa v obrovskom množstve.

Tieto fólie pracujú s technológiou tekutých kryštálov. Preto sa väčšina moderných displejov nazýva displeje z tekutých kryštálov. Keďže sú vyrobené z polovodičových materiálov, sú to v podstate kompletné tranzistory.

Preto sa obrazovka vyrobená technológiou LCD nazýva TFT. TFT znamená tenký film

TFT – „tenkovrstvový tranzistor“.

V tradičných TFT obrazovkách (alebo skôr maticiach, ktoré sa teraz súhrnne označujú ako „TFT“) sú uvedené tenké farebné a polarizačné vrstvy usporiadané do vertikálneho špirálovitého tvaru. Je to celkom praktické a ľahko sa to vyrába. Má však aj niekoľko malých nevýhod – zvážte ich ďalej.

IPS (in-plane switching) je aktuálny vývoj technológie TFT. Jediným rozdielom je umiestnenie svetelných tranzistorov. Nie sú usporiadané vo vertikálnej špirále, ale v jednej horizontálnej rovine. A zároveň dosahujú niekoľko výhod.

Popis a vlastnosti TFT obrazoviek

TFT obrazovky

Pod pojmom „TFT“ najčastejšie rozumieme obrazovky využívajúce technológiu TN+TFT. Existujú však aj iné varianty, ktoré však nie sú tak rozšírené. Tieto matice sa v súčasnosti najčastejšie používajú v počítačových a domácich zariadeniach, od monitorov až po zobrazovacie systémy v moderných chladničkách.

Hlavnou výhodou TFT je nízka cena. Dosahuje sa to vďaka jednoduchosti výroby.

Okrem toho si hráči často vyberajú obrazovky TFT. Pretože TFT displeje majú aj ďalšiu dôležitú výhodu: rýchlu odozvu. Priesvitné fólie sa otáčajú takmer okamžite a poskytujú rýchlo sa meniaci „obraz“. Je to dôležité najmä v rýchlych hrách – strieľačkách, akčných hrách a rôznych online projektoch. Moderné TFT obrazovky ponúkajú napríklad rýchlosť odozvy 1 milisekundu.

Za nízku cenu však musíte zaplatiť relatívne priemerným podaním farieb. Sýtosť odtieňov je slabá, čo spôsobuje, že obraz vyzerá v porovnaní s matricami IPS, LTPS alebo AMOLED trochu matne. TFT obrazovky majú tiež malé pozorovacie uhly – pri pohľade zboku, zhora alebo zdola sú odtiene skreslené, v niektorých prípadoch až úplne tmavé.

Hlavné výhody obrazoviek TFT:

 1. Rýchlosť odozvy – od 1 milisekundy. Umožňuje takmer okamžité zobrazenie a čítanie, čo je dôležité najmä pri hrách;

 2. Nízka spotreba energie. Smartfóny a tablety s týmito displejmi majú dlhšiu výdrž batérie;

 3. Nízka cena. Monitory a displeje s týmto typom matice sú pomerne lacné, s výnimkou špeciálnych verzií pre hráčov.

 4. Hlavné nevýhody obrazoviek TFT:

 5. Relatívne nízke podanie farieb. Farby a tóny na tomto displeji sa môžu javiť veľmi tlmené. To je najdôležitejšia nevýhoda pri používaní monitorov v dizajne a tlači, pretože to, čo na nich vidíte, nezodpovedá odtieňom na papieri alebo iných médiách;

 6. Malé pozorovacie uhly. Už pri odchýlke 20-30 stupňov od roviny obrazovky sa zobrazené odtiene deformujú – stmavnú alebo zosvetlia. A pri 70 stupňoch sa obraz na nekvalitných displejoch dokonca stáva nerozoznateľným.

Dnes monitory na TFT používajú najmä hráči a zostávajú aj v nižšom cenovom segmente. Na trhu mobilných zariadení túto technológiu nahradila nová technológia s názvom LTPS.

Popis a vlastnosti obrazoviek IPS

Obrazovky IPS

IPS je relatívne „mladá“ technológia, ktorá je pomerne nová: bola predstavená v roku 1996. Pôvodne bol vyvinutý na odstránenie nevýhod TFT. Výsledkom je vynikajúca reprodukcia farieb, hlboká čierna a biela a množstvo ďalších vylepšení.

Hlavnou výhodou IPS je však podpora realistickej reprodukcie farieb – 8 bitov na kanál. Snímač tak dokáže zobraziť štandardných 16 miliónov farieb. Obrazovky IPS sú riešením pre dizajnérov, umelcov a ďalších kreatívnych profesionálov. Navyše aj vychvaľovaná technológia Retina od spoločnosti Apple je logickým vývojom IPS.

IPS je vhodný aj na domáce použitie. Obrazovky založené na tejto technológii majú vynikajúce pozorovacie uhly: až 178 stupňov. Takže aj pri pohľade zboku alebo zhora nie je displej skreslený a zachováva si svoj odtieň. V otvorenom priestore sa to môže zdať nepraktické.

Zároveň sa televízory IPS prakticky nevyrábajú – a to z jedného dôležitého dôvodu: takéto obrazovky sú energeticky veľmi náročné. Presnejšie, je väčší ako jeho náprotivky z tekutých kryštálov. Takéto obrazovky sa pri používaní výrazne zahrievajú, najmä ak sa ich snažíte často obnovovať.

Na týchto obrazovkách však aj tak nemôžete dosiahnuť vysokú rýchlosť odozvy. Dokonca aj najnovšie modely najvyššej triedy sa vyznačujú 3-5 milisekundovou „odozvou“. Preto nie sú vhodné pre náročných hráčov.

Hlavné výhody obrazoviek IPS:

 1. Realistické podanie farieb a širší farebný gamut. Vďaka tomu sú vhodné na profesionálne použitie – napríklad pre dizajnérov a umelcov;

 2. Dobré čierne farby. Nevyzerá príliš šedivo. Záleží však na kvalite matrice, niektoré cenovo výhodné možnosti stále odfarbujú odtieň;

 3. Uhol pohľadu 178 stupňov. Odtiene nie sú ovplyvnené ani deformované pri pohľade zo strany, spodnej alebo hornej časti obrazovky.

 4. Hlavné nevýhody obrazoviek IPS:

 5. Vyššia spotreba energie. V prípade monitorov alebo televízorov to vedie k zbytočne vysokej spotrebe energie, v prípade mobilných zariadení k rýchlejšiemu vybíjaniu batérie;

 6. Relatívne vysoká cena, ktorá je spôsobená zložitosťou výroby;

 7. Čas odozvy 3 až 5 milisekúnd. To môže spôsobiť, že sa za pohybujúcimi sa objektmi vytvorí „špirála“ alebo sa môžu „teleportovať“ na obrazovku. Prejavuje sa v rýchlych hrách alebo v akčných scénach.

Obrazovky IPS sa používajú v mobilných zariadeniach, notebookoch a domácich monitoroch. V smartfónoch a tabletoch ich však pomaly nahrádzajú novšie typy obrazoviek, ako sú LTPS alebo AMOLED.

IPS vs TFT

IPS vs TFT

Poďme teda porovnať tieto dve technológie. Vlastnosti, ktoré sa majú považovať za spoločné, ale nie za vlastnosti konkrétnych modelov.

Charakteristika

TFT

IPS

Zobrazenie farieb

Relatívne malé, zvyčajne do 65 tisíc farieb

Rozšírené, zvyčajne až do 16 miliónov odtieňov

Čas odozvy

Od 1 ms

Od 3 msec

Uhol pohľadu

Do 70 stupňov

Do 178 stupňov

Spotreba energie

Relatívne nízka

Relatívne vysoká

Cena

Relatívne nízka

Pomerne vysoká

Moderné použitie

Monitory, displeje notebookov, televízory

Mobilné obrazovky, profesionálne monitory

Pri výbere medzi IPS a TFT je lepšie uprednostniť prvú technológiu. Pokiaľ nie je rozhodujúci čas odozvy. Treba však poznamenať, že pri každodennom používaní (surfovanie na internete, práca s kancelárskymi aplikáciami, iné „nedynamické scény“) je rozdiel medzi obnovovaním 1 ms a 5 ms neviditeľný.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: