Ako si vybrať paralyzér – sebaobrana pomocou elektriny

Na zastavenie útočníkov alebo útek pred psami nepotrebujete čierny pás v karate. Niekedy na ochranu stačí paralyzér. Dnes vám povieme, ako si vybrať kvalitnú elektrickú zbraň a na čo si dať pozor pri kúpe.

Ako si vybrať paralyzér

Typy paralyzérov

Paralyzér (ESHU) je nesmrtiaca zbraň. Používa sa na sebaobranu a ako alternatíva k nebezpečnejšej alebo smrtiacej zbrani. Paralyzér poskytuje elektrický šok, ktorý má narušiť funkciu povrchových svalov a zneškodniť útočníka. V závislosti od typu zariadenia a trvania výboja závisí čas dezorientácie útočníka od.

Často sa stáva, že šok (aj keď trvá len niekoľko sekúnd) spôsobí, že stratíte kontrolu nad pohybmi tela a dostanete sa do bolestivého šoku. Padá na zem, nie je schopný pohybu ani priameho myslenia. Paralyzér v skutočnosti prerušuje mozgovú aktivitu. Účinky elektrického šoku zvyčajne trvajú niekoľko minút až hodinu a pol. Paralyzéry nespôsobujú vážne poškodenie ľudského zdravia.

Elektrické zbrane sa delia na dva typy: kontaktné a diaľkové. Aby kontaktné zariadenie fungovalo, musí sa dotknúť útočníka. Diaľkový paralyzér funguje inak – dve malé ihlové elektródy, ktoré sú k zariadeniu pripojené medenými drôtmi, vyletia. Preniknú cez oblečenie, prichytia sa k nemu a zasiahnu človeka elektrickým prúdom.

Väčšina paralyzérov má náboj s jedným výstrelom. Po použití sa musí vymeniť. Dosah diaľkových zariadení určených pre civilné osoby je približne 4,5 metra.

Tasery môžu mať rôzne tvary a typy. Vyrábajú sa v podobe malých bateriek, pier, mobilných telefónov, obuškov atď. Podľa štátnej normy z roku 1996 sa tieto zariadenia delia do troch skupín: prvá, druhá a tretia.

Skupina troch elektrických paralyzérov

Nabíjacie napätie týchto zariadení je nižšie ako 45000 V a výkon 0,3-1 W. Nebudú protivníka dezorientovať ani zneškodňovať, ale budú mať psychologickú a odstrašujúcu funkciu. Tieto výrobky majú často podobu rúžov, bateriek, cigaretových krabičiek a mobilných telefónov. Môžu ovplyvniť útočníka v teplom počasí (cez ľahké oblečenie).

Výhody

 • Dostupná cena (približne 1000 Euro.);
 • Paralyzéry sú výborné na ochranu pred túlavými psami – zvieratá sa zľaknú elektrického výboja, emisií ozónu a vysokofrekvenčných zvukov, ktoré zariadenie vydáva.

Nevýhody

 • Tieto výrobky nemôžu protivníka zneškodniť, paralyzovať alebo dezorientovať.

Tasery druhej skupiny

Na trhu sa najčastejšie vyskytujú elektrické zbrane druhej triedy. Ich vybíjacie napätie je 45000-70000 V a výkon je menší ako 2 W. Tieto zariadenia spôsobujú bolestivý šok a znehybňujú útočníka na niekoľko minút, čo je dostatok času na útek pred útočníkom a privolanie pomoci.

Výhody

 • Pôsobia na útočníka cez oblečenie v každom ročnom období, hoci v zime je ich účinnosť znížená;
 • Rýchla dezorientácia a neutralizácia protivníka.

Nevýhody

 • Neutralizujte útočníka len na 1-3 minúty. Zriedkavo vedie k strate vedomia.

Tasery prvej skupiny

Ide o najvýkonnejšie a najúčinnejšie paralyzéry určené pre civilistov. Nabíjacie napätie je približne 70 000 – 90 000 V a výkon 2 – 3 watty. Je potrebné poznamenať, že občania RF nemôžu používať elektrické zbrane s výkonom vyšším ako 3 watty. Orgány činné v trestnom konaní však môžu používať paralyzéry s výkonom do 10 wattov.

Výhody

 • Úplne znehybnia a dezorientujú útočníka, spôsobia mu silnú bolesť a často vedú k strate vedomia. Ak sa paralyzér použije na citlivé časti tela (krk alebo slabiny), útočník môže stratiť vedomie na 10-30 minút alebo aj viac.
 • Pracujte v každom ročnom období bez ohľadu na to, koľko oblečenia má útočník na sebe.

Nevýhody

 • Náklady (približne 2 000-5 000 Euro). Paralyzéry prvej triedy sú drahšie ako paralyzéry druhej a tretej triedy.

Veľkosť paralyzéra

taser

Elektrické zbrane majú rôzne veľkosti a tvary, ale ich účinnosť nie je ovplyvnená veľkosťou. Malé zariadenia, ako sú mobilné telefóny alebo baterky, môžu protivníka paralyzovať a dostať do bezvedomia. Napriek tomu sa zmestia do kabelky, vrecka alebo ženskej dlane bez toho, aby vzbudili podozrenie.

Diaľkové ovládače ESHU s kazetou majú v porovnaní s kontaktom väčšie rozmery a hmotnosť, ale dajú sa schovať do tašky alebo do vrecka bundy.

Za najväčšie z týchto zariadení sa považujú obušky. Ich dĺžka je približne 30-50 cm. Tieto modely vám umožnia bičovať protivníka z krátkej vzdialenosti. Keďže nie je veľmi vhodné mať pri sebe neustále paralyzér, výrobcovia ponúkajú niekoľko alternatív. Na trhu možno nájsť teleskopické zariadenia, ktoré možno v prípade potreby premeniť z kompaktnej baterky na obušok.

Veľké a ťažké tasery najčastejšie používajú príslušníci orgánov činných v trestnom konaní, ale sú vhodné aj na ochranu domácností.

Napájanie

Ako zdroj energie sa používajú batérie alebo nabíjateľné batérie. Každá z nich má svoje výhody a nevýhody.

Tasery s dobíjacími batériami sú určené na opakované použitie. Vydržia približne 200-300 nárazov, kým sa vyčerpajú, a zostanú funkčné až mesiac. Takéto paralyzéry by sa mali pravidelne dobíjať – aj keď sa používajú zriedkavo alebo vôbec. Nabíjanie by malo trvať približne dve hodiny (každý mesiac), ak sa paralyzér nepoužíva, a 5-6 hodín, ak je vybitý.

Batérie sú dobrou voľbou pre tých, ktorí nemajú v úmysle používať ESHU často. Paralyzéry napájané z batérie nie je potrebné nabíjať a nabitie batérie by malo stačiť na 15-20 výbojov. Majte však na pamäti, že v najnevhodnejšom okamihu sa môžu vybiť batérie a slabé iskry paralyzéra vášho protivníka len rozzúria.

Najlepší výrobcovia

Ruskí občania môžu používať paralyzéry s výkonom nižším ako 3 watty a napätím výboja maximálne 90 000 voltov. V tomto prípade musí mať paralyzér technický pas a certifikát kvality. Certifikát by mal byť pri ESHU – necertifikované zariadenia môžu byť zabavené orgánmi činnými v trestnom konaní.

Na Slovenskom trhu sa osvedčili títo výrobcovia:

 1. OBERON-ALFA CJSC;
 2. Mart;
 3. TANDER;
 4. Certifikát vydáva spoločnosť JSC „Research Institute of Steel“;
 5. Caracourt.

Je dôležité, aby bol paralyzér vyrobený v tuzemsku. Na území Ruskej federácie nie je povolené používať zariadenia zahraničných značiek, aj keď ich špecifikácie zodpovedajú vyššie uvedeným požiadavkám.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: