Porovnanie káblovej a digitálnej televízie | Dôležité rozdiely

S technologickým pokrokom sa počet spôsobov prenosu televízneho signálu len zvyšuje. Od apríla 2019 je v Rusku päť štandardov vysielania – pozemné analógové, pozemné digitálne, káblové analógové, káblové digitálne (alias IP TV) a satelitné. A výber typu pri prenose nového televízora do bytu nie je jednoduchá úloha.

Rozdiel medzi káblovou a digitálnou televíziou a čo je lepšie.

V prvom rade je potrebné uviesť, že v tomto článku sa pojem „digitálna televízia“ vzťahuje na takzvanú IP televíziu, keď sa televízny signál vysiela od poskytovateľa internetu prostredníctvom ethernetového kábla. Tento štandard je v súčasnosti najrozšírenejší v mestách.

Ako funguje káblová televízia

káblová televízia

Káblová televízia je z hľadiska rozhrania podobná pozemnej televízii. Okrem typu vysielania. Zatiaľ čo pozemná televízia sa vysiela vzduchom vo forme krátkych a dlhých vĺn, káblová televízia využíva, ako už samotný názov napovedá, kábel.

Káblová televízia je štandardný anténny kábel. A účastnícke zariadenia sú ovládané špeciálnymi rozvádzačmi. Toto sú dôvody, prečo sa televízia v prípade neplatenia vypína, napríklad. buď sú predplatiteľovi k dispozícii špeciálne balíky vrátane plateného obsahu.

Káblový prenos umožňuje vyššiu hustotu signálu (drôt má väčšiu šírku pásma ako pozemné vysielanie), vďaka čomu má viac kanálov ako pozemná televízia. V niektorých prípadoch sa ich počet môže pohybovať v stovkách.

Použitie štandardného anténneho kábla vám umožní zaobísť sa bez špeciálneho vybavenia prijímača. Kábel sa jednoducho zapojí do televízora a divák má k dispozícii desiatky alebo stovky kanálov. Je pohodlný a nevyžaduje si ďalšie náklady na predplatiteľské prijímače.

Káblová televízia má však mnoho nevýhod:

  1. Štandard podobný pozemnému,Neumožňuje vysielanie videostreamu s vysokým rozlíšením. Na moderných televízoroch s veľkou uhlopriečkou a matricou HD, FHD alebo vyššou môže obraz vyzerať „rozmazane“ alebo „pixelovo“, čo znižuje pôžitok zo sledovania;

  2. Hoci nepotrebujete predplatiteľské zariadenie, na pripojenie druhého televízora potrebujete hrubý a nepružný kábel;

  3. Nedostatok interaktivityPoskytovateľ káblovej televízie má dodatočné náklady. Dieťa môže napríklad náhodne prepnúť na platený kanál alebo sledovať film na požiadanie.

  4. Hlavným problémom je však práve toVysielanie je nízkej alebo strednej kvality.A sme v roku 2019 (prinajmenšom), takže na moderných televíznych obrazovkách s uhlopriečkou 40 palcov alebo viac bude „obraz“ vyzerať príliš nepríjemne.

Ako funguje digitálna televízia

digitálna televízia

Digitálna televízia, známa aj ako IP TV, je pokročilejším štandardom vysielania, ktorý má zároveň pomerne zaujímavý mechanizmus fungovania. To nemá vplyv na kvalitu „obrazu“, náklady alebo iné parametre, ale je to zaujímavé.

Digitálnu televíziu poskytuje váš poskytovateľ internetu a ide v podstate o streamovanie televízie zo serverov televíznych kanálov. Poskytovateľ „zrkadlí“ videoprenos prostredníctvom svojho servera a posiela ho do miestnej siete – tej istej siete, ku ktorej sú pripojení účastníci internetu.

Aby bolo možné televízny program vôbec zobraziť, potrebuje televízor špeciálny dekodér. „Prijímače“ väčšinou dodáva poskytovateľ a prenajíma ich používateľovi. Tieto zariadenia sú pripojené pomocou ethernetového kábla zo smerovača a potom sú pripojené k televízoru prostredníctvom HDMI, SCART alebo koaxiálneho kábla.

Zaujímavosťou digitálnej televízie je, že potrebujete dva diaľkové ovládače. Kanály sa prepínajú na prijímači namiesto televízora. Môžete upraviť hlasitosť a niektoré nastavenia obrazu.

Používanie plne digitálneho signálu – a ten sa prenáša prostredníctvom siete Ethernet – prináša niekoľko dôležitých výhod:

  1. Možnosť vysielania v HD. Kanály s vysokým rozlíšením sú presne to, čo moderné televízory potrebujú. Na veľkých obrazovkách sa dá správne zobraziť iba signál HD;

  2. Interaktivita. Môžete napríklad zapínať a vypínať balíky kanálov, sledovať filmy na požiadanie, počúvať rádio, pretáčať zmeškané programy a nahrávať videá na neskoršie pozretie. Väčšinou si však za to musíte priplatiť;

  3. Ľahko škálovateľný. Samozrejme, musíte si objednať zariadenie a pripojenie od svojho poskytovateľa, ale na pripojenie druhej, tretej alebo akejkoľvek ďalšej obrazovky musíte priložiť tenký ethernetový kábel.

  4. Okrem toho poskytovatelia služieb v súčasnosti často ponúkajú cenovo výhodné domáce balíky, ktoré zahŕňajú internet, televíziu a prijímač na prenájom. A to všetko za pomerne malú sumu peňazí.

Káblová alebo digitálna televízia?

Je samozrejmé, že v dnešnom prostredí digitálna televízia vedie vo všetkých ohľadoch. Má len jednu nevýhodu – potrebu účastníckeho zariadenia („prijímača“). To však môžu vyriešiť poskytovatelia služieb, ktorí ochotne ponúkajú prijímače na prenájom, vrátane úplne symbolických ponúk 1 Euroľa mesačne.

Klasická káblová televízia vymiera. Niektorí poskytovatelia ho prevádza na digitálny štandard, hoci používanie koaxiálnych anténnych káblov bráni „plnému nasadeniu“. A analóg zostáva len v niekoľkých mestách.

Ak si teda môžete vybrať medzi káblovým a digitálnym vysielaním, určite by ste si mali vybrať to druhé. Aj keď si trochu priplatíte, vynahradí vám to lepšia kvalita signálu a väčšia rozmanitosť obsahu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: