Rozdiel medzi matricou TN a IPS

V prenosných počítačoch existujú dva typy matríc – TN a IPS. A líšia sa nielen technologicky, ale aj kvalitou zobrazovaného obsahu. Pri výbere notebooku pre grafické alebo viacfarebné aplikácie je teda potrebné v prvom rade zvážiť typ matrice.

Poďme si povedať, čím sa matica TN líši od IPS – a ktorá je lepšia. Porovnáme tieto parametre:

  1. Uhol pohľadu;

  2. Zobrazenie farieb;

  3. Rýchlosť odozvy;

  4. Cena.

Pozorovací uhol matíc TN a IPS

TN a IPS matice

Pozorovací uhol obrazoviek TN je pomerne malý. Je to približne 60 stupňov vertikálne aj horizontálne. Ak sa na takýto displej pozriete zboku, farby na ňom budú čoraz matnejšie. A pri pozorovacom uhle približne 160 stupňov sa zdá, že monitor je vôbec vypnutý.

Matrice IPS majú veľmi široký pozorovací uhol – až 178 stupňov! Vertikálne aj horizontálne.

Víťaz: matica IPS.

Farebné podanie matríc TN a IPS

Farebné podanie matríc TN a IPS

Farebné podanie matíc TN je tiež celkom priemerné. Je to spôsobené aj osobitosťami subpixelov. Absolútne čiernu a absolútne bielu farbu nemožno dosiahnuť pomocou TN matíc.

Čierna aj biela farba sa na TN matriciach zobrazujú ako odtiene sivej. Výsledkom je veľmi nízky kontrast – statický aj dynamický. Ostatné farby vyzerajú normálne, ale sú tiež stlmené týmto nepríjemným efektom.

Samozrejme, na matriciach IPS nie je možné dosiahnuť absolútnu čiernu. Vzhľadom na vlastnosti podsvietenia, ktoré sú najvýraznejšie na displejoch Edge LED, sa čierna farba javí ako tmavá tmavošedá. Biela je takmer úplná. Preto sa farby zdajú byť sýtejšie.

Okrem toho je možné matrice IPS kalibrovať na sRGB alebo určitý gama. Preto si mnohí odborníci v grafickom priemysle (umelci, fotografi, dizajnéri) vyberajú monitory s týmto typom obrazovky.

Víťaz: matica IPS.

Prenosová rýchlosť matíc TN a IPS

Rýchlosť odozvy matíc TF je nielen veľká, ale na súčasnú úroveň technológie takmer extrémna. Subpixely na tejto obrazovke reagujú za 1 msec! „Milisekundové“ displeje boli predstavené pred niekoľkými rokmi a odvtedy ich používajú hráči a hráčske zariadenia.

Napríklad špičkové herné notebooky Razer predstavené v rokoch 2017-2018 používajú rovnakú matricu TN – napriek všetkým „úzkym pozorovacím uhlom“ a ďalším zábavným veciam.

Matrice IPS nie sú tak dobré. Minimálny čas odozvy je podľa údajov z tohto článku (apríl 2019) 2-3 milisekundy, ale vo väčšine prípadov je to 5-7 ms. Pre hráčov je takýto čas odozvy neprijateľne dlhý – za tých 5-7 milisekúnd sa scéna môže zmeniť aj niekoľkokrát.

Víťaz: TN matica.

Cena matríc TN a IPS

TN matrice sú jednoduché na výrobu, sú vyrobené z lacných komponentov, a preto stoja relatívne lacno. Vo väčšine ultrarozpočtových notebookov je napríklad nastavený tento typ obrazovky.

IPS je lacnejší. Takéto obrazovky sa nachádzajú v ultrabookoch, profesionálnych notebookoch, ako aj v špeciálnych obrazovkách (profesionálnych – pre dizajnérov, umelcov, fotografov a iných kreatívnych profesionálov). V týchto oblastiach stojí presnosť odtieňov podstatne viac, ako by ste mohli ušetriť kúpou monitora TN.

Víťaz: TN Matrix.

Čo je lepšie?

Ak chcete jasné a sýte farby a hľadáte vysokú kvalitu a nezávislosť od pozorovacieho uhla – IPS je pre vás správna voľba. Ak chcete ušetriť peniaze alebo potrebujete herné zariadenie na intenzívne virtuálne bitky, je pre vás lepšia voľba TN.

Aj keď je potrebné spomenúť, že nie všetky displeje IPS sú rovnako dobré. Rozpočtové modely tohto typu môžu byť matné a často majú problém s nadmerným žltnutím alebo modrastým obrazom. Pred kúpou sa preto oplatí skontrolovať monitor v obchode

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: