Výber ideálneho trénera pre CrossFit a fitness: Jednoduché a užitočné rady

Ak sa chystáte aktívne venovať fitness alebo crossfitu, potrebujete dobrú obuv. Kvalitná bežecká obuv vám pomôže dosiahnuť požadované výsledky o niečo rýchlejšie. Ako si ich však vybrať?? V súčasnosti je ich veľké množstvo.

Výber crossfitovej obuvi

Výber crossfitovej obuvi

Crossfit zahŕňa cviky zo vzpierania a niektorých ďalších športov. Najmä nadšenci crossfitu sa pravidelne venujú silovému trojboju, gymnastike a behu. Preto títo ľudia hľadajú všestranný trenažér, ktorý poskytuje pohodlie a dokonalý úchop v každej situácii.

Aké vlastnosti potrebujete v ideálnej crossfitovej obuvi??

 1. Musia mať pevnú podrážku.Nezabúdajte, že bude vystavený vážnemu zaťaženiu. A ak sa ukáže, že podrážka je mäkká, budete mať problémy so šplhaním po lane.

 2. Podrážka takejto topánky by nemalaSpin. Ak ste uvažovali o kúpe bežeckej obuvi, možno by ste mali túto myšlienku radšej vypustiť z hlavy. Sú vysoko absorbujúce nárazy a budete vykonávať silové cvičenia, pri ktorých je tento efekt len prekážkou.

 3. Tréneri pre crossfit by mali byťPriedušné. V opačnom prípade sa vám pri príliš intenzívnom cvičení budú veľmi potiť nohy. Preto je najlepšie zvážiť kúpu obuvi so sieťovaným zvrškom, ktorý umožňuje dobré prúdenie vzduchu.

 4. Ideálna crossfitová obuv musí tiež poskytovaťMaximálna priľnavosť. Pravidelne budete skákať cez hrazdu, skákať na lavičke, prevracať obrovskú pneumatiku alebo vykonávať iné extrémne silové cvičenia. Nohy sa nesmú šmýkať po zemi, inak by ste sa mohli zraniť.

 5. Čo sa týka vzhľadu, tieto tenisky majú zvyčajne veľmi nízku výšku podpätku, maximálne 4 mm. To je najlepšie možné cvičenie. Môžete v nich dokonca behať, pretože podrážky sa bez problémov ohýbajú. Zvršok týchto tenisiek by mal byť, ako už bolo spomenuté, zo sieťoviny.

Treba poznamenať, že v ideálnom prípade by ste mali mať dva páry tenisiek. V tomto prípade sa môžete ľahko prezliecť do vzpieračskej obuvi, keď sa rozhodnete vzpierať. A zvyšok tréningu by ste mali absolvovať v bežeckých trenažéroch. Predĺžite tak životnosť oboch párov obuvi.

Výber trénerov pre vytrvalostné športy

Ak si namiesto behu vyberiete posilňovanie, potrebujete špeciálnu obuv. Nasadíte si ich pred cvičením so závažiami, činkami, barlami alebo inými predmetmi s hmotnosťou vyššou ako desať kilogramov. Takíto tréneri sú však potrební len vtedy, ak to beriete čo najvážnejšie, keď sa chystáte súťažiť s inými ľuďmi. Ak chodíte do posilňovne zriedka, postačí vám akýkoľvek druh obuvi.

Aké sú teda najlepšie topánky na silový tréning?? Aké vlastnosti musia mať??

 1. Takáto obuv musí zabezpečiť vynikajúcu priľnavosť. Ak sa pošmyknete na podlahe s príliš veľkou váhou na ramenách, takmer nevyhnutne to povedie k zraneniu.

 2. Tréneri na powerlifting musia dobre sedieť na nohe. Vyskúšajte si topánku – noha vás nesmie ťahať. Počúvajte, ako sa cítite. Ak sa vám topánky zdajú tesné alebo stiesnené, nemali by ste si ich kupovať. V opačnom prípade môže dôjsť k poklesu výkonu v dôsledku nesprávneho rozloženia hmotnosti na chodidlá.

 3. Takéto topánky majú často tuhú a pevnú podrážku. Vytrvalostné cvičenia nie je možné vykonávať, ak nohy nie sú čo najpevnejšie pritlačené k podlahe. Iba s dobrou pevnosťou chodidla je možné plne zapojiť svaly zadku a bokov. Ak si vyberiete tlmiacu obuv, stratíte časť energie a vaše kolená budú nestabilné.

Existujú tri najobľúbenejšie topánky na zdvíhanie sily. Najobľúbenejšia musí byť vzpieračská obuv. Ako napovedá ich názov, tieto topánky sa zvyčajne nosia pred šliapaním na činky, ako aj počas iných vzpieračských cvičení. Stanketky majú tvrdú podrážku, ktorej súčasťou je plastový alebo drevený podpätok s výškou 12 až 20 mm. Vysoká výška podpätku uľahčuje vystúpenie z hlbokého drepu. Potvrdili to mnohé štúdie – mnohí športovci si po začatí používania činiek upravili sklon tela a zlepšili extenzory kolena.

Upozorňujeme, že mnohé z týchto tenisiek majú prednú stranu z kože. Ak sa pred odchodom z posilňovne nechystáte prezúvať, je vhodnejší pohodlnejší model s ohybnou špičkou. Odporúčame však, aby ste si posilňovacie topánky nepokazili pohybom po asfalte.

Minimalistický trenažér je vhodný aj na posilňovanie. Majú veľmi tenkú podrážku. Sú také tenké, že niekedy máte pocit, akoby ste stáli bez topánok.

tréneri pre vytrvalostné športy

Tieto topánky nemajú žiadne odpruženie ani vyvýšenú pätu. To spôsobuje, že beh v nich je prinajmenšom nepohodlný. Tento zjednodušený dizajn však výrazne zvýši silu a svalový tonus chodidla pri posilňovaní v posilňovni. Nohy v minimalistických teniskách sú takmer v úplnom kontakte s podlahou. V tomto prípade budú vaše nohy maximálne stabilné, za čo by ste mali ďakovať absencii odpruženia. Ak budete drepovať s činkami, budete potrebovať takúto obuv, pretože zabezpečí najlepšiu biomechaniku.

Tieto trenažéry sa vzhľadom príliš nelíšia od bežných trenažérov. Aspoň ak sa na ne pozriete z diaľky. Keď budete mať topánky v rukách, uvedomíte si rozdiel. Po prvé, minimalistické tenisky majú hmotnosť porovnateľnú s niekoľkými pármi ponožiek. Po druhé, majú mimoriadne tenkú a pružnú podrážku. Vďaka vložke vo vnútri topánky získate všetko potrebné odpruženie. Žiadne zdvíhanie päty.

Minimalistické tenisky sa od seba líšia najmä špičkou. Niektoré modely majú užší dizajn. Iné sú o niečo širšie, takže prsty na nohách sú voľnejšie. Iné majú tenisky s piatimi prstami na nohách! Vyzerá veľmi nezvyčajne.

Treba poznamenať, že na minimalistické tenisky si treba zvyknúť. Ak ste dlho zdvíhali činky v neutrálnej obuvi, hrozí, že sa vám päty prepadnú na vnútornú stranu chodidiel, pretože teraz nemajú oporu. Netrvá však dlho, kým si na ne zvyknete, najmä ak budete na začiatku striedať používanie rôznych typov obuvi.

Nakoniec sa teniska stále používa. Na vytrvalostný tréning sa používajú už mnoho rokov. Teniska s pružnou gumovou podrážkou, ktorá bez problémov pritlačí nohu k podlahe. Ak pravidelne vykonávate nízke drepy a mŕtve ťahy, tenisky vám budú vyhovovať. Ich hlavnou výhodou je však nízka cena. Tenisky vám z rozpočtu uberú menej ako akýkoľvek iný typ športovej obuvi.

Majte na pamäti, že tenisky stále nie sú vhodné na niektoré vzpieračské cviky. Problémy vám spôsobí napríklad predsunutie kolien dopredu pri zdvihnutom hrudníku. Iba pri dobrom natiahnutí lýtkového svalu sa päty prestanú odlepovať od podlahy. A spomínané nohavice v takej chvíli kompenzujú nedostatok pohybu. Mimochodom, minimalistické tréneri tiež prechádzajú na takéto cvičenia, takže ich nepovažujte za univerzálnu voľbu.

Tréneri pre fitness

Noste špecifické tenisky, ktoré sa prispôsobia vašej postave. A môže to byť len jeden pár. Sú skvelé na fitball, tae-bo, zumbu a aerobik. Bez ohľadu na to, ako sa na to pozeráte, všetky tieto fitnes aktivity zahŕňajú otočky, skoky a rýchle koordinované pohyby, ale nič viac. Žiadne vážne otrasy a pevnosť nebudú, takže nepotrebujete pár trénerov s inými vlastnosťami.

Čo je teda iné na aeróbnej tréningovej obuvi??

 1. Priepustnosť vzduchu . V ideálnom prípade by tieto tenisky mali mať zvršok zo sieťoviny. Zabráni poteniu nôh a má tiež pozitívny vplyv na hmotnosť výrobku.

 2. Polstrovaná podrážka. To umožňuje pohodlnejší krok a skok. Tieto tenisky nepotrebujú nadmerné odpruženie.

 3. Dobrá flexibilita podrážky. Je takmer nemožné predstaviť si fitness trenažér bez tejto funkcie, pretože noha sa musí pohybovať čo najprirodzenejšie.

 4. Ľahké. Ťažká obuv sa veľmi neodráža. V ľahkej bežeckej obuvi môžete bezpečne chodiť, behať a udržiavať rovnováhu.

Teoreticky môžete cvičiť v krížovej obuvi. Je však lepšie vybrať si bežeckú obuv, ktorá je o niečo alebo dokonca výrazne ľahšia. Len sa snažte nechodiť v nich po ulici! sieťované zvršky sa pri pravidelnom používaní rýchlo znehodnotia.

Uistite sa, že máte v topánkach, ktoré ste si vybrali, špeciálne polstrované vložky. Sú to tie, ktoré poskytujú maximálny komfort pri skákaní. Nie je na škodu mať v päte špeciálne odpruženie, ktoré zlepší tlmenie počas pristátia. Niektoré modely sa môžu pochváliť drážkovaným povrchom v prednej časti chodidla – podrážka je zvyčajne najpružnejšia.

Zamerajte sa na cvičenia vo svojom fitnes programe. Ak ste si istí, že budete robiť veľa skokov, otočiek a pohybov do strán, zvážte model, ktorý má nielen lepšie odpruženie, ale aj zvýšenú podporu chodidla. Takáto obuv môže mať zväčšené vonkajšie odpruženie a elastický pás. Udržuje nohy dobre podopreté nad členkom, takže sa vám pri náročnej kondičnej práci nestane, že by ste sa dostali do problémov.

No, ak ste sa náhle rozhodli naučiť zumbu alebo breakdance, potom potrebujete topánky, ktorých podrážka má otočný bod. Uľahčí vám to otáčanie. Taneční tréneri sú však témou na úplne iný rozhovor.

Záver

Napriek tomu, že ste si pozorne prečítali náš článok, výber bežeckej obuvi pre fitness a crossfit je stále náročný. Je to spôsobené aj existenciou veľkého počtu falzifikátov. Možno si myslíte, že ste si vybrali dokonalú obuv, ale neskôr sa ukáže, že podrážka nie je vyrobená dokonale. Ako však rozoznať falošného trénera od značkového, je rozsiahla a veľmi zložitá téma.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: