Aký je rozdiel medzi sinusitídou a maxilárnou sinusitídou?

Sinusitída je zápal prínosových dutín. Existujú celkom 4 typy – lamelový, čeľustný, čelný, klinovitý. Zápal čeľustnej dutiny je teda forma sinusitídy, pri ktorej dochádza k zápalu čeľustnej dutiny. Sinusitída je skupina ochorení prínosových dutín. Haymorrhoea je odlišná patológia s vlastnými variantmi. To je hlavný rozdiel.

Čo je to sinusitída?

sinusitída

Sinusitída, zápal prínosových dutín, rinosinusitída je zápalové ochorenie jednej alebo viacerých prínosových dutín. Vyskytuje sa častejšie ako následok chrípky, akútnych respiračných infekcií a po úraze čeľustnej oblasti. Môže byť vyvolaná vírusovými a bakteriálnymi pôvodcami.

Hlavnou rizikovou skupinou pre toto ochorenie sú deti od 3 rokov a dospievajúci do 15 rokov. Liečba si vyžaduje otolaryngológa. Môže vyžadovať antibiotickú liečbu.

Často je možné mať podozrenie na zápal prínosových dutín, keď niekoľko dní po základnom ochorení začne výtok z nosa a teplota opäť stúpa.

Typy ochorenia

Najčastejšou sinusitídou je maxilárna sinusitída. Inak známy ako maxillitis. Definovaný ako zápal čeľustnej alebo hornej dutiny. Objavuje sa na pozadí chrípky, osýpok, spály, iných infekčných patológií a bežného prechladnutia.

Iné typy sinusitídy:

 1. Ethmoiditis. Akútny zápal s poškodením kostí. Vyskytuje sa predovšetkým na pozadí šarlachu. Patologický proces s postihnutím čelných a čeľustných dutín.

 2. Sfenoiditída. Je spôsobená zápalovým procesom labyrintovej membrány.

 3. Frontitis. Zápalový proces čelnej dutiny. Môže byť relatívne závažný. Môže byť komplikovaný prechodom zápalového procesu do periostu s nekrózou.

 4. Gaymoroethmoiditis. Zápal lamely a čeľustných dutín. Častejšie v prípade slabého imunitného systému a vírusovej alebo plesňovej infekcie.

Každý stav si vyžaduje diagnózu a výber vhodnej liečby. Bez zásahu lekára hrozia vážne komplikácie a prechod do chronického priebehu ochorenia.

Predispozičné faktory

Sinusitída sa často vyskytuje u detí a dospelých. Akútny zápal prínosových dutín sa ročne diagnostikuje u viac ako 750 tisíc ľudí a chronický u viac ako milióna.

Zdroj:

 1. J01 Akútna sinusitída, lekárska štatistika.

 2. J32 Chronická sinusitída, lekárska štatistika.

 3. Medzi predispozičné faktory patológie patria:

 4. Vrodené abnormality štruktúry nosovej dutiny;

 5. Akútne respiračné vírusové ochorenia;

 6. polypy;

 7. Alergická nádcha;

 8. odchýlky priehradky.

Klinické prejavy

Každá forma má svoje špecifické príznaky.

Existujú však symptomatické príznaky spoločné pre všetky zápaly prínosových dutín:

 1. Nosové a paranazálne ťažkosti, ktoré sa s postupujúcim ochorením zhoršujú, zhoršujú sa večer a časom sa ťažkosti stávajú menej lokalizovanými a zdá sa, že sa objavuje celá bolesť hlavy;

 2. výtok z nosa – často hlienovitý výtok, ale niekedy aj hnisavý, ale nie vtedy, ak je nos veľmi upchatý;

 3. Horúčka do 38 stupňov alebo vyššia, pozorovaná počas akútneho obdobia ochorenia;

 4. Únava, celková slabosť, malátnosť.

Čo je to zápal čeľustných dutín?

maxilárna sinusitída

maxilárna sinusitída – zápalový proces v oblasti čeľustnej dutiny. Často sa zamieňa s bežnou nádchou, čo spôsobuje, že sa stáva chronickou a komplikovanou.

Medzi príčiny tohto stavu patria:

 1. alergény – chronická alergická maxilitída vás môže trápiť celé mesiace a brániť vám v normálnom živote, v takom prípade potrebujete neustále lieky;

 2. Vírusy – vyskytujú sa počas akútnych respiračných infekcií a často samy vymiznú

 3. Baktérie – bakteriálna infekcia je nebezpečná, pretože sa v nej hromadí hnis a hrozí riziko vzniku abscesu, ktorý sa môže rozšíriť do okolitých tkanív a vyvolať rôzne komplikácie.

Čím vyššie je riziko akútnej respiračnej infekcie, tým vyššie je riziko zápalu čeľustných dutín. Oslabený imunitný systém je preto dôležitým faktorom pri zápale čeľustnej dutiny.

Aké sú príznaky zápalu čeľustných dutín?

 1. Dlhotrvajúca nádcha od 21 dní;

 2. hnisavý výtok;

 3. Zmenený čuch;

 4. nepríjemné pocity v oblasti lícnych kostí;

 5. Pocit tumescencie;

 6. zvýšenie teploty;

 7. Bolesť v prednej časti tváre, ktorá sa zvyšuje pri predklone hlavy;

 8. dýchavičnosť.

Keď sa celkový stav zlepší, môže dôjsť k zhoršeniu nádchy. Niekedy sú hlavné príznaky sprevádzané ďalšími pridruženými príznakmi, napr. bolesťami uší, zubov, zápachom z úst.

Typy ochorenia

typy ochorenia

Typy maxilárnej sinusitídy a charakteristiky jej priebehu:

Klasifikácia

Typy a vlastnosti

Podľa rozšírenosti

Jednostranný

Ľavostranný

Pravostranný

Bilaterálne

V priebehu

Akútne:

Trvá až 3 týždne a symptomatológia je podobná SARS, nádcha

Chronické:

Trvá viac ako 2 mesiace, príznaky ustúpia, ale po krátkom čase sa môžu znovu objaviť s väčšou intenzitou a výrazným zhoršením stavu

Opakované:

Recidivujúce: Ochorenie sa opakuje niekoľkokrát ročne

Podľa etiologického faktora

Vírusový

Bakteriálne

Hubové

Alergia

Traumatické

Zmiešané

Iatrogénne

Perforácia

Endogénne

Podľa tvaru

Exsudatívny:

Spojený s aktívnou sekréciou hlienu, ktorý môže byť serózny, hnisavý alebo mukopurulentný

Produktívne:

Dochádza k prerastaniu sliznice, môže byť parietálna a polypózna. Prvý typ je charakterizovaný hnisavým výtokom a zhrubnutím sliznice. Polypóza – sprevádzaná tvorbou polypov

Diagnostické techniky pri sinusitíde a maxilárnej sinusitíde

Pri podozrení na zápal prínosových dutín, ak sa vyskytnú špecifické prejavy, je potrebná diagnóza otolaryngológa. Lekár najprv vykoná pohovor a vonkajšie vyšetrenie. Potom je predpísaná inštrumentálna diagnostika – rinoskopia, fluoroskopia alebo ultrazvuk.

V prípade pochybností lekár predpíše punkciu. Punkcia prínosových dutín v lokálnej anestézii na získanie obsahu, ktorý sa následne vyšetrí.

Diagnóza sa dá stanoviť pomocou Goringovej lampy. V tme si pacient vezme do úst malú žiarovku. Keď je v dutine zápal, jej svetelnosť sa znižuje.

Nebezpečenstvo zápalu prínosových dutín, a najmä čeľustných dutín, spočíva v tom, že zápal môže viesť k závažným komplikáciám. Patrí medzi ne encefalitída, septikémia, meningitída, absces a iné. Je dôležité včas navštíviť lekára so sťažnosťami na častú nádchu a celkovú malátnosť, aby bolo možné stanoviť diagnózu a začať kvalitnú liečbu, ktorá zabráni následkom.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Róbert

  Aký je rozdiel medzi sinusitídou a maxilárnou sinusitídou? Je to len názvoslovie alebo majú tieto dva termíny skutočný význam? Čo ovplyvňuje, ktorý typ sinusitídy sa objaví a ako sa ich lieči? Som zvedavý/á, aké sú hlavné rozdiely a čo s toho vyplýva pre pacienta. Ďakujem!

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: