Ktorý liek je lepší Recognan alebo Cerexon?

Ceraxon aj Recognan patria do skupiny nootropík. Majú priaznivé účinky na vyššie integračné funkcie mozgu – zlepšujú mentálnu výkonnosť, pozornosť a pamäť a zvyšujú odolnosť buniek voči hypoxii. Nootropiká sa predpisujú na zotavenie po mŕtvici alebo poranení mozgu a používajú sa pri liečbe cievnych ochorení mozgu a iných stavov. V neurologickej praxi sú dobre tolerované a akceptované.

Pozreli sme sa do návodu na použitie a zistili sme, že Zeraxon a Recognan majú podobné zloženie, indikácie a kontraindikácie. Analýza klinických štúdií ukázala, že uvedené lieky sú z hľadiska ich účinku na ľudský organizmus prakticky rovnaké. Sú vzájomne zameniteľné a vo väčšine prípadov pacient nepocíti žiadny rozdiel. Vybrané lieky sa líšia len cenou: Rekognan je lacnejší ako Ceraxon. Neurológovia tvrdia, že v tejto situácii je substitúcia opodstatnená. Testy ukázali, že lacnejší Recognan nemá nižšiu účinnosť ako Ceraxon.

Zistíme, kedy sú lieky predpísané, ktorý produkt je lepšie tolerovaný a či existujú rozdiely v režime.

Porovnajme zloženie: je tu rozdiel?

Porovnaj

Odborníci v našom časopise preštudovali návody na testované nootropiká a zistili, že všetky obsahujú rovnaké. Účinnou látkou v prípravkoch Recognan a Ceraxon je sodná soľ citikolínu (1045 mg). Liek sa dodáva v dvoch formách:

 1. perorálny roztok;

 2. injekčný roztok.

Zeraxon je pôvodný liek. Vyrába sa v Španielsku a dováža sa do celého sveta vrátane Ruska. Cena výrobku závisí od jeho zloženia. Cena 5 ampuliek injekčného roztoku je 800-1000 Euro. Ústny roztok stojí 1500-1800 Euro za 10 kusov.

Recognan je generický liek. Vyrába sa v Rusku a obsahuje rovnakú účinnú látku ako originál, ale líši sa technológiou výroby. Decagnan je lacnejší – 5 injekčných liekoviek stojí 500-700 Euro. Cena perorálnych liekov je 1200-1500 za 10 jednotiek.

Ako nootropiká fungujú?

Keď porovnáme originálny liek a generický liek, okamžite očakávame, že uvidíme rozdiel. Je známe, že originál prešiel randomizovanými klinickými skúškami a v určitých situáciách sa ukázal ako účinný. Vieme, ako je tolerovaný – potvrdili to farmakologické štúdie. Jeho vysoká cena je odôvodnená, pretože je účinnejší a lepšie tolerovaný ako generiká.

Recognan je vítanou výnimkou z pravidla. Štúdie ukázali, že domáci výrobok nie je menej účinný ako zahraničné lieky. Ukázalo sa, že Recognan a Ceraxon majú takmer identické účinky pri liečbe akútnych porúch. Neboli pozorované žiadne štatisticky významné rozdiely v rýchlosti nástupu terapeutického účinku.

Recognan a Ceraxon majú rovnaký účinok na nervový systém:

 1. Obnovuje poškodené membrány nervových buniek.

 2. majú antioxidačný účinok – zabraňujú vzniku voľných radikálov, chránia tkanivá pred poškodením.

 3. zasahujú do mechanizmov apoptózy a inhibujú bunkovú smrť.

 4. Zníženie poškodenia mozgového tkaniva v akútnom období mŕtvice.

 5. Skrátenie trvania kómy pri poranení mozgu.

 6. Zníženie neurologických prejavov rôznych mozgových lézií.

 7. Skrátenie doby zotavenia.

Liek má dobrú biologickú dostupnosť – väčšina účinnej látky sa dostane do postihnutého tkaniva a pôsobí. Z tela sa vylúči len 15 % sodnej soli citikolínu: 3 % obličkami a 12 % s vydychovaným oxidom uhličitým cez pľúca.

Kedy predpisovať?

Ceraxon a Recognan sú indikované na tieto stavy:

 1. Komplexná liečba v akútnej fáze ischemickej cievnej mozgovej príhody;

 2. Zotavenie po ischemickej a hemoragickej cievnej mozgovej príhode;

 3. Mozgová trauma: v akútnom období a pri rehabilitácii;

 4. Cievne ochorenie mozgu.

Liečba trvá najmenej 3 týždne. Mnohé lekárske zdroje uvádzajú, že liek sa musí užívať najmenej 6 týždňov, aby bol účinný. Dávkovanie určuje lekár na základe závažnosti stavu pacienta.

Existuje účinok?

O účinnosti nootropík pri liečbe ochorení mozgu prebieha vedecká diskusia. Odborníci nášho časopisu analyzovali vedecké články a zistili, že lekári majú rôzne názory. Predstavujeme niektoré z najznámejších diel.

Medzinárodná randomizovaná placebom kontrolovaná štúdia (ICTUS) ukázala, že citikolín nie je účinný pri liečbe stredne ťažkej až ťažkej akútnej ischemickej cievnej mozgovej príhody. Na štúdii sa zúčastnilo 2 298 pacientov z Nemecka, Portugalska a Španielska, čo je pomerne veľká vzorka.

V časopise Russian Medical Journal domáci odborníci analyzovali výsledky štúdie ICTUS a dospeli k záveru, že nie je možné jednoznačne hovoriť o nízkej účinnosti citicolínu. Poukázali na to, že negatívny výsledok mohol byť spôsobený nielen pôsobením lieku, ale aj prehnanými očakávaniami vedcov. Zdôraznili tieto aspekty:

 1. Približne 67 % subjektov bolo starších ako 70 rokov. V tomto veku je prognóza horšia a riziko komplikácií vyššie.

 2. Do štúdie boli zaradení pacienti s ťažkým až stredne ťažkým priebehom ochorenia. V iných štúdiách, v ktorých boli vybrané aj prípady ľahkej mozgovej príhody, bol výsledok lepší.

 3. 46 % pacientov malo systémovú trombolýzu, čo mohlo skresliť výsledky.

 4. Ruskí vedci dospeli k záveru, že citikolín sa môže používať u pacientov s ischemickou cievnou mozgovou príhodou, ktorí nie sú liečení trombolytickými liekmi (lieky na rozbitie trombu).

 5. Výsledky porovnávacej štúdie medzi Recognanom a Ceraxonom boli prezentované v časopise Neuronews. Skúšky vykonali odborníci z Prvej lekárskej univerzity v Petrohrade. Zistili, že oba lieky boli rovnako účinné pri liečbe následkov poranenia mozgu.

 6. Článok uverejnený v lekárskom časopise „doctor in charge“, ktorý dokazuje účinnosť Zeraxonu pri liečbe chronickej mozgovej ischémie a demencie.

Možno v nasledujúcich rokoch vedci poskytnú nový vývoj na túto tému a potom bude otázka účinnosti citicolínu uzavretá.

Ako sú tolerované??

Klinické štúdie ukazujú, že nootropiká sú dobre znášané a zriedkavo spôsobujú vedľajšie účinky. Počas liečby sa môžu vyskytnúť nežiaduce reakcie:

 1. bolesť hlavy;

 2. závraty;

 3. chvenie;

 4. pocit horúčky;

 5. nevoľnosť, vracanie a hnačka;

 6. nespavosť;

 7. znížená chuť do jedla;

 8. dýchavičnosť;

 9. necitlivosť končatín;

 10. znížený krvný tlak;

 11. Alergická reakcia: svrbenie kože, vyrážka, anafylaktický šok.

Vedľajšie účinky sú zriedkavé: menej ako 1/10000 prípadov.

Vo vedeckých štúdiách o citikolíne nebol zistený žiadny významný rozdiel medzi Ceraxonom a Recognanom. Oba lieky majú rovnaké nežiaduce účinky. Neexistuje dôkaz, že originálny Ceraxone je lepšie tolerovaný ako generický Recognan.

Oba lieky nie sú predpísané počas tehotenstva a dojčenia, deti do 18 rokov nie. Nepoužívajte citikolín pri hypotenzii – krvný tlak pod 100/70 mm Hg. Článok.

Ceraxone a Recognan ovplyvňujú rýchlosť reakcie a pozornosť. Počas liečby by ste nemali viesť vozidlo, obsluhovať pohyblivé stroje atď. .

Závery

Porovnanie liekov ukázalo:

 1. Zeraxone a Recognan obsahujú rovnakú účinnú látku, sodnú soľ citikolínu. Sú dostupné v rovnakej liekovej forme.

 2. Obe liečby sú úspešné pri liečbe cerebrovaskulárnych porúch a následkov poranenia mozgu. Môže sa použiť pri liečbe ischemickej a hemoragickej cievnej mozgovej príhody.

 3. Oba lieky boli rovnako dobre tolerované a mali málo vedľajších účinkov.

 4. Zeraxon je originálny zahraničný liek a je drahší ako Slovenská generický liek Zeraxon.

Pred výberom lieku sa poraďte s lekárom. Pamätajte, že samoliečba je nebezpečná a môže zhoršiť váš stav.Cerexon a Recognan sú nootropiká. Majú priaznivý vplyv na vyššie integračné funkcie mozgu – zlepšujú mentálnu výkonnosť, pozornosť a pamäť a zvyšujú odolnosť buniek voči hypoxii. Nootropiká sa predpisujú v období zotavovania po mŕtvici alebo poranení mozgu a používajú sa pri liečbe cievnych ochorení mozgu a iných stavov. V neurologickej praxi sú dobre tolerované a uznávané.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: