Porovnanie Adaptolu s Afobazolom | Určenie najlepšieho

Adaptol a afobazol sa používajú na liečbu úzkostných porúch, neurózy a neurotických stavov. Sú známe svojou bezpečnosťou, preto sú na trhu bežne dostupné. Pred výberom lieku stojí za to zistiť, ktorý je najlepší, analyzovať ich nevýhody a výhody.

Úzkostné poruchy

Droga

Výhody

Nevýhody

Adaptol

Vysoký bezpečnostný profil

Nemá vplyv na pozornosť

Pomáha pri kognitívnych deficitoch

Nespôsobuje ospalosť alebo eufóriu

Má antioxidačný a normoxidačný účinok

Niekoľko kontraindikácií

Zlepšuje pamäť a pozornosť

Pozitívne výsledky sú viditeľné od prvého týždňa

Môže sa kombinovať s inými liekmi

Vhodné na odvykanie počas odvykania od fajčenia

Nevhodné pre pediatriu

Nie je predpísaný pre tehotné ženy

Môže spôsobiť zníženie krvného tlaku

Afobazol

Ďalšie indikácie na predpisovanie

Žiadne tabletky na spanie

Abstinencia nie je sprevádzaná abstinenčnými príznakmi

Nízke riziko nežiaducich príznakov

Účinok liečby je viditeľný po 5 dňoch liečby

Nevhodné pre deti a tehotné ženy

Riziko alergie

Zvyšovanie dávky spôsobuje sedatívny účinok lieku

Popis Adaptol

Adaptol

Liek proti úzkosti Adaptol je vytvorený na základe mebicaru. Je k dispozícii vo forme 200 a 500 mg tabliet. Vyrába známa lotyšská spoločnosť Olainfarm.

Mebicar je podobný prirodzeným ľudským metabolitom. Pomáha tiež zvládnuť napätie, zvýšenú podráždenosť.

Pôsobí ako stabilizátor membrán a cerebroprotektor. Ovplyvňuje všetky časti neurotransmiterového systému. Má normostenický účinok. Pomáha pri odvykaní od fajčenia tým, že zmierňuje abstinenčné príznaky.

Štúdie a účinnosť

Mebicar ovplyvňuje emočné oblasti hypotalamu, pôsobí na 4 neurotransmiterové systémy. Má nootropný účinok. Štúdie potvrdzujú, že Adaptol pomáha zvyšovať súdržnosť a logické myslenie, zlepšuje pamäť a pozornosť.

Keďže neurotické a autonómne nervové poruchy sú častými sprievodcami ochorení tráviaceho traktu, pri liečbe gastrointestinálnych porúch by sa mali zvážiť lieky proti úzkosti. Afobazol je dobrým liekom, pretože nemá nevýhody iných trankvilizátorov a má vysoký bezpečnostný profil.

Zdroje:

 1. Mebicar. Encyklopédia liekov a farmaceutických výrobkov. Patent RLS. Pokyny, použitie a formulácia.

 2. Hodnotenie účinnosti lieku Adaptol pri komplexnej liečbe pacientov s ochoreniami tráviaceho traktu v kombinácii so somatoformnou vegetatívnou dysfunkciou. Skripnik I.. 2007.

Kontraindikácie

Adaptol sa nepoužíva, ak sú účinné látky neznášanlivé. Opatrnosť predpisuje lekár pri poruchách obličiek a pečene. Pri arteriálnej hypertenzii existujú určité riziká, pretože liek môže znížiť tlak.

Žiadne pediatrické použitie, preto sa nepredpisuje u detí.

Liek neznižuje rýchlosť reakcií, ale vzhľadom na to, že môže znížiť krvný tlak, je potrebné dbať na opatrnosť pri riadení vozidiel a obsluhe zložitých strojov.

Adaptol preniká do všetkých tekutín a tkanív, preto sa počas tehotenstva veľmi neodporúča. Nedostatočné údaje o jeho používaní počas tehotenstva.

Nežiaduce účinky

Vývoj nežiaducich príznakov, ako sú:

 1. pokles krvného tlaku;

 2. dyspeptické prejavy;

 3. bronchospazmus;

 4. alergie;

 5. Zvýšenie teploty o 1-1,5 stupňa.

Ako používať a dávkovanie

Dospelí, 300-500 mg 2-3 krát denne. Kurz trvá maximálne 3 mesiace a môže sa opakovať. Pri liečbe závislosti od nikotínu sa predpisuje 500-1000 mg.

Ak sa lekár rozhodne predpísať liek dieťaťu po 10. roku života, dávka je 300-500 mg/deň, 250 mg 1-3 krát denne.

Adaptol sa môže kombinovať s neuroleptikami, hypnotikami, antidepresívami, trankvilizérmi, psychostimulanciami.

Kto je vhodný

Adaptol je účinný pri úzkosti, podráždenosti a emocionálnej nestabilite.

Pomáha aj pri abstinenčných príznakoch po ukončení fajčenia. Podporuje stav pod stresovými faktormi.

Popis lieku Afobazol

Afobazol

Anxiolytický liek Afobazol obsahuje fabomotisol. K dispozícii ako tablety. Výrobca sa nachádza v Rusku. Výrobok je dostupný bez lekárskeho predpisu.

Afobazol je selektívne nebenzodiazepínové anxiolytikum. Ovplyvňuje receptory nervových buniek v mozgu. Liek zvyšuje energetický potenciál neurónov, obnovuje a chráni mozgové bunky. Jeho účinok je spôsobený kombináciou miernych stimulačných a anxiolytických účinkov.

Afobazolol zvláda úzkostné poruchy, podráždenosť, napätie, niektoré kognitívne poruchy.

Účinok prípravku sa rozvíja na 5. až 7. deň liečby. Maximálny výsledok sa objaví na konci mesiaca liečby a trvá ešte asi 2 týždne. Liek nespôsobuje ospalosť, svalovú stuhnutosť, nemá vplyv na koncentráciu a pamäť. Liečba nevedie k závislosti a nekončí abstinenčnými príznakmi.

Výskum a účinnosť

Afobazol, ktorý bol vyvinutý pred nedávnom, má v porovnaní so svojimi analógmi vysoký bezpečnostný profil. Štúdie ukázali, že je takmer úplne bez nevýhod, ako je dlhý zoznam nežiaducich reakcií, ktoré sa vyskytujú pomerne často.

Liek je účinný pri liečbe úzkostných porúch rôzneho charakteru. Dôkazová základňa lieku nie je dostatočná, preto ho stále nemožno odporučiť ako liek voľby pri liečbe úzkostných porúch.

Zdroj:Gorodničev A.. Súčasné trendy v liečbe úzkostných porúch: od vedeckých dôkazov ku klinickým usmerneniam. Sociálno-politické myslenie. 2012.

Kontraindikácie

Afobazolol sa nesmie používať na liečbu, ak:

 1. Precitlivenosť na zlúčeninu;

 2. Neznášanlivosť galaktózy;

 3. tehotenstvo;

 4. Dojčenie.

Afobazol sa nepoužíva pri liečbe detí, je kontraindikovaný pred 18. rokom života. Ak je potrebné vykonať liečbu počas dojčenia, dojčenie by sa malo dočasne prerušiť, kým sa liek úplne nevylúči z tela.

Nežiaduce účinky

Možné vedľajšie účinky užívania afobazolu sú minimálne – alergie a bolesti hlavy. Prejavy zmiznú samé a nevyžadujú si vysadenie. Ak sa však objavia iné príznaky, musíte prestať liek užívať a poradiť sa s lekárom.

Dávkovanie

Liek sa užíva po jedle. Jednorazová účinná dávka je 10 mg, pričom denná dávka je 30 mg. Kurz trvajúci maximálne 4 týždne, po ktorom sa môže v prípade potreby pokračovať alebo opakovať po určitom čase. Dávka sa môže zvýšiť na 60 mg podľa odporúčania lekára.

Predávkovanie afobazolom je sprevádzané somnolenciou a môže viesť k sedácii, ale bez myorelaxie. Kofeín sa pri liečbe podáva subkutánne.

Kto predpisuje

Kedy a ako predpisovať

Liek sa používa na liečbu úzkosti vrátane úzkostných porúch generalizovaného charakteru.

Afobazol sa predpisuje pri systémových patologických stavoch, ako je CHD, lupus erythematosus, arytmia, hypertenzia, niektoré kožné ochorenia. Indikované by boli aj abstinenčné príznaky, PMS, menopauza, neurocirkulárna dystónia.

Náklady a analógy

Droga

Náklady

Analógy

Adaptol

Tablety 500 mg – od 430 Euro

Mebicar

Afobazol

Tablety 10 mg #60 – od 390 Euro

Kinetop

Ktorý liek je lepší?

Adaptol má rýchlejší účinok so sedatívnym účinkom do pol hodiny. Stojí viac, ale pri kúpe si nevyžaduje lekársky predpis. Nemal by sa užívať pri ochoreniach kardiovaskulárneho systému.

Adaptol má rovnaké účinky. Stojí menej, ale dá sa kúpiť len na lekársky predpis.

Liek môže byť predpísaný v rovnakom čase na zvýšenie účinku. Pred liečbou sa vždy poraďte s lekárom. Samoliečba môže byť nebezpečná.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: