Prehľad Fazostabilu a Cardiomagnilu | Čo si vybrať

Systém zrážania krvi u človeka je zložitý mechanizmus, ktorý si vyžaduje starostlivé nastavenie. Akonáhle jedna zložka zlyhá, vzniká závažná porucha hemostázy, ktorá často vedie k ohrozeniu života. Výrazné riedenie krvi aj nadmerná zrážanlivosť krvi sú nebezpečné. Tie spôsobujú trombózu, krvné zrazeniny blokujú lúmen ciev a prúdenie krvi do vnútorných orgánov je narušené.

Na zabránenie nadmernej zrážanlivosti krvi lekári predpisujú lieky zo skupiny protidoštičiek. Jedným zo známych zástupcov týchto liekov je kyselina acetylsalicylová. Je súčasťou mnohých moderných liekov. Kyselina acetylsalicylová sa uvádza najmä v prípravkoch Cardiomagnol a Fasostabil. Týmto liekom sa budeme venovať v našom článku.

Cardiomagnil a Fazostabil patria do rovnakej farmakologickej skupiny, majú podobné zloženie a podobnú formu. Tieto lieky sú v medicíne známe ako generické verzie. Často sú vzájomne zameniteľné a lekár môže nahradiť jeden liek druhým – napríklad ak liek nie je dostupný v lekárni alebo je príliš drahý. Ak je rozdiel medzi liekmi analógov – prečítajte si článok.

Zloženie a farmaceutické zloženie

Čo je vnútri: Obsah a balenie

Cardiomagnil a Fazostabil sú veľmi podobné:

 1. Sú kombinované lieky. Oba produkty obsahujú dve účinné látky, kyselinu acetylsalicylovú a hydroxid horečnatý. Dávkovanie účinných látok je rovnaké.

 2. Všetky patria do rovnakej farmakologickej skupiny: antiagreganciá. Zabráňte zrážaniu a zrážaniu krvi.

 3. Sú dostupné v jednej dávkovacej forme ako tablety.

 4. Sú schválené na použitie ako voľnopredajný liek.

Cardiomagnil – pôvodný liek. Prešiel potrebnými klinickými skúškami a je k dispozícii na základe patentu. Fazostabil: Generická verzia lieku s podobným zložením, ale iným mechanizmom výroby. V Rusku sa generické lieky testujú len in vitro, in vitro (v laboratóriu). Klinické skúšky v reálnych podmienkach sa nevykonávajú vždy.

Náklady na lieky sa líšia. Cardiomagnil, vyrobený v Japonsku, bude stáť 300-400 Euro za balenie 100 tabliet. Podobné množstvo ruského Fazostabilu stojí menej – asi 150-200 Euro.

Ako angiagregáty riedia krv a zabraňujú trombóze

Normálna ľudská krv je tekutá a má strednú viskozitu. Pri niektorých patologických procesoch sa tvoria krvné zrazeniny – trombózy. Ak takáto zrazenina čiastočne zablokuje lúmen cievy, prietok krvi v nej sa spomalí. Orgány, ktoré vyživujú túto cievu, trpia nedostatkom živín a kyslíka – a nemôžu správne fungovať. Ak dôjde k výraznému alebo úplnému upchatiu cievneho lúmenu trombom, bunky odumierajú. Tento proces je nebezpečný pre zdravie a život.

Protidoštičkové lieky sú lieky na riedenie krvi. Hlavnú úlohu tu zohráva kyselina acetylsalicylová. Látka zo skupiny nesteroidných protizápalových liekov pôsobí nielen ako antipyretikum. Klinické štúdie ukazujú, že kyselina acetylsalicylová zabraňuje zrážaniu krvi a trombóze.

Ako to funguje? Mechanizmus účinku lieku spočíva v jeho interakcii s enzýmom cyklooxygenázou. Kyselina acetylsalicylová, podobne ako všetky NSAID, pôsobí na COX-1 a COX-2. Normálne NSAID inhibujú produkciu COX-2, a tým bránia rozvoju zápalu. Vplyv na COX-1, ktorý sa produkuje normálne, sa považuje za nežiaduci a vysvetľuje vedľajšie účinky.

V prípade systému hemostázy nás prekvapujúco zaujíma najmä vedľajší účinok kyseliny acetylsalicylovej na COX-1. Vedci zistili: liek ovplyvňuje COX-2 len pri vysokých dávkach. COX-1 je ovplyvnená aj kyselinou acetylsalicylovou v nízkych dávkach. Tým, že ireverzibilne inhibuje syntézu enzýmu, blokuje tvorbu tromboxánu A2 a zabraňuje agregácii trombocytov. Krvinky sa nezlepujú – tok krvi nie je narušený. To umožňuje použitie minimálnej dávky (75 mg) kyseliny acetylsalicylovej ako protidoštičkovej látky.

Druhá zložka Cardiomagnesolu a Fazostabilu, hydroxid horečnatý, si tiež zaslúži zvýšenú pozornosť. Nemá terapeutický účinok a do prípravkov sa pridáva na jediný účel – chrániť žalúdočnú sliznicu pred negatívnymi účinkami kyseliny acetylsalicylovej. Hydroxid horečnatý je antacidum. Znižuje produkciu žalúdočnej šťavy, pokrýva bunky sliznice a zabraňuje vzniku vredov.

Prečo ju potrebujeme? Faktom je, že kyselina acetylsalicylová je agresívna zložka. Keď sa viaže na COX-1, nielenže inhibuje agregáciu krvných doštičiek, ale tiež zvyšuje sekréciu žalúdočnej šťavy. Ak sa do nej nezasahuje, môže dôjsť k páleniu záhy a vzniku vredov. Krvácanie z tráviaceho traktu nemožno vylúčiť. Všetky tieto stavy sú nepríjemné a dokonca nebezpečné, preto sa do kombinovaných liekov pridáva hydroxid horečnatý.

Vedci sa domnievajú, že hydroxid horčíka neutralizuje škodlivé účinky kyseliny acetylsalicylovej a chráni žalúdočnú sliznicu. V praxi sa však ukázalo, že je to trochu nespoľahlivé. Klinické štúdie v tejto oblasti jednoznačne nepreukázali, že by hydroxid horečnatý bol prospešný. Preto sa Cardiomagnil indikuje s opatrnosťou a ochranné vlastnosti doplnku by sa nemali brať na ľahkú váhu.

Hodnotenie účinnosti lieku

Hodnotenie účinnosti liekov

O účinkoch kyseliny acetylsalicylovej na ľudský organizmus bolo napísaných mnoho článkov. Databáza Cochrane Library obsahuje viac ako tucet publikácií na túto tému. Vedecká komunita uznáva: kyselina acetylsalicylová nie je len antipyretikum a analgetikum. Zabraňuje vzniku kardiovaskulárnych ochorení – infarktu myokardu, cievnej mozgovej príhody, trombózy a tromboembólie. Prípravok je užitočný na primárnu prevenciu takýchto komplikácií, ako aj na liečbu už diagnostikovaných ochorení.

Lekárska literatúra uvádza, že kyselina acetylsalicylová v nízkych dávkach 75-150 mg je preferovaným terapeutickým režimom pri ochoreniach srdca a ciev. Nie je potrebné zvyšovať dávku, čo nezvyšuje účinnosť lieku, ale zvyšuje riziko vedľajších účinkov.

Klinické skúšky ukázali, že originálny liek Cardiomagnil sa môže a má používať na profylaxiu ochorení súvisiacich so zvýšenou agregáciou krvných doštičiek. V prípade generickej verzie lieku Fazostabil sa takéto skúšky nevykonali. Nie sú k dispozícii žiadne údaje o tom, ktorá látka je účinnejšia v klinickej praxi alebo in vitro. Neexistujú žiadne spoľahlivé dôkazy, ktoré by preukazovali prínos niektorého z liekov.

Režim

Cardiomagnil a Fazostabil sa predpisujú v nasledujúcich situáciách

 1. Primárna prevencia kardiovaskulárnych ochorení v prítomnosti rizikových faktorov – diabetes mellitus, obezita, arteriálna hypertenzia, fajčenie atď.;

 2. Sekundárna prevencia – prevencia komplikácií (infarkt myokardu, trombóza) pri už diagnostikovanej srdcovej a cievnej patológii;

 3. prevencia trombózy po cievnej operácii;

 4. niektoré kardiovaskulárne ochorenia – napr. nestabilná angína pektoris.

Liek sa podáva perorálne. Tableta sa má užiť vcelku, rozžuť alebo rozdrviť a zapiť vodou. Dávkovanie sa určuje individuálne podľa závažnosti ochorenia. Liečba zvyčajne trvá 2-4 týždne.

Bezpečnostné opatrenia

Bezpečnostné opatrenia

Hoci sú voľne predajné, Cardiomagnil a Fasostabil by sa nemali užívať bez lekárskeho predpisu. Kyselina acetylsalicylová v ich zložení je zákerná: nielenže zabraňuje agregácii krvných doštičiek, ale ovplyvňuje aj iné štruktúry v tele. Nasledujúce nežiaduce reakcie sú na pozadí liečby pomerne časté:

 1. úle;

 2. pálenie záhy, nevoľnosť a vracanie;

 3. bronchospazmus;

 4. Zvýšené krvácanie;

 5. bolesti hlavy.

FDA varuje: kyselina acetylsalicylová môže aj v kombinácii s hydroxidom horečnatým viesť k žalúdočným vredom a krvácaniu z tráviaceho traktu.

Cardiomagnil a Fazostabil sú za týchto podmienok zakázané:

 1. krvácanie z akýchkoľvek orgánov v tomto čase;

 2. náchylnosť na krvácanie v minulosti a v súčasnosti – napr. v dôsledku nedostatku vitamínu K, hemoragickej diatézy atď.;

 3. gastrointestinálne erozívno-ulceratívne lézie v akútnom štádiu;

 4. Gastrointestinálne krvácanie;

 5. Bronchospazmus spôsobený predchádzajúcim užívaním kyseliny acetylsalicylovej alebo iných NSAID;

 6. Porucha funkcie obličiek alebo pečene;

 7. individuálna neznášanlivosť zložiek lieku.

Cardiomagnil a Fasostabil nie sú indikované v prvom a treťom trimestri tehotenstva. Včasná liečba salicylátmi predstavuje riziko malformácií plodu. Lieky sa môžu použiť v druhom trimestri – ale len vtedy, ak sa problém nedá vyriešiť inými metódami. Vysoké dávky salicylátov v treťom trimestri spôsobujú predčasnú oklúziu arteriálneho kanála plodu, ohrozujú krvácanie a brzdia pôrod. Preto by sa nemali podávať po 24. týždni.

Kardiomagnil a Fasostabil sa nesmú podávať počas dojčenia – nie sú k dispozícii žiadne údaje o bezpečnosti lieku pre dieťa. Kyselina acetylsalicylová sa nepoužíva u detí mladších ako 18 rokov.

Dôležité vedieť:

 1. Kardiomagnil a Fasostabil sa nepredpisujú bezprostredne pred a bezprostredne po chirurgickom zákroku. Kyselina acetylsalicylová zrieďuje krv a zvyšuje riziko nebezpečného krvácania.

 2. Kyselina acetylsalicylová nie je kompatibilná s alkoholom. Súbežné vystavenie etanolu zvyšuje riziko peptickej vredovej choroby a krvácania.

 3. Cardiomagnil a Fasostabil sa nemajú užívať spolu s ibuprofénom – užitočné účinky liekov sa znižujú a zvyšuje sa riziko komplikácií.

 4. Cardiomagnil a Fasostabil môžu spôsobiť ospalosť. Neodporúča sa pre osoby, ktoré riadia auto.

Závery

Zhrnutie:

 1. Kardiomagnil a Fasostabil sú antiagregačné lieky. Riedia krv, zabraňujú trombóze a kardiovaskulárnym komplikáciám.

 2. Kardiomagnezium a Fasostabil majú rovnaké zloženie a dávkovaciu formu. Oba lieky obsahujú kyselinu acetylsalicylovú, majú spoločné indikácie a kontraindikácie.

 3. Nebola vykonaná žiadna porovnávacia analýza týchto dvoch liekov. Neexistujú žiadne klinické štúdie tohto lieku. Nie je možné jednoznačne určiť, ktorý liek účinkuje najrýchlejšie a je najúčinnejší.

 4. Cardiomagnil a Fazostabil sa môžu užívať len na lekársky predpis a v presne stanovených dávkach.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: