Porovnanie DDR2 a DDR3 | Dôležité rozdiely

Operačná pamäť typu DDR je už dlhší čas skutočným prelomom nielen v profesionálnom svete, ale aj používatelia oceňujú neuveriteľne produktívnu operačnú pamäť typu DDR. A druhá a tretia generácia hovoria o super rýchlostiach. Čo je to DDR2 a DDR3, ako ich rozlíšiť a ktorá verzia je lepšia? Naši odborníci našli odpoveď.

Vlastnosti pamäte RAM typu DDR

Vlastnosti pamäte RAM typu DDR

Všetci predchodcovia DDR, ktorí sa stali vzorom a používali sa až do roku 1995, sa vo svojej dobe zdali byť najfajnovejšími. Keď sa však zrodil pamäťový modul DIMM alebo takzvaná pamäť SDRam, svet počítačov pomaly začal novú éru, éru vysokorýchlostného hardvéru. Pamäť SDRam fungovala až do roku 2001 a bola zabudovaná do takmer každej implementácie Intel a Celeron.

Tento typ pamäte bol nahradený kartami DDR, ktoré spôsobili veľký rozruch. Na rozdiel od predchádzajúcich generácií pamätí ROM neboli zrýchlené zdvojnásobením taktovacej frekvencie, ale zdvojnásobením prenosu údajov na jeden takt.

Našou dnešnou témou však nie je prvý Double Data Rate, ale druhá a tretia generácia tejto pamäte RAM. Keď už hovoríme o DDR2, má oveľa rýchlejšiu zbernicu a schopnosť prenášať dáta na oboch rezoch a súčasne zo štyroch miest. Okrem toho je DDR2 v porovnaní s prvou generáciou menej „chutná“, spotrebuje málo energie a veľmi rýchlo sa ochladzuje.

Hlavné vlastnostiDDR2:

 1. Rýchlosť prenosu dát (CRT) je nastavená na 800 MHz (môžete nájsť aj niekoľko pretaktovaných modelov až do 1066 MHz). Mimochodom, čím vyššia je táto hodnota, tým rýchlejšie sa informácie spracujú, a tým je vyšší výkon;

 2. Časovanie (umožňuje určiť čas oneskorenia pamäte RAM) – pre model s maximálnou taktovacou frekvenciou (533 MHz) je tento údaj 4-4-4-12.

 3. Spotreba energie (1 bar) – približne 1,8 V;

 4. Maximálna kapacita je 16 GB (štandardné základné dosky), zriedkavo 32 GB (väčšinou serverové dosky).

Druhá generácia pamäte RAM sa svojho času považovala za najúčinnejšiu zo všetkých dostupných možností. Technológia však napreduje: teraz ju nahradila pamäť DDR3, ktorej vývojári odviedli vynikajúcu prácu a znížili spotrebu energie o neuveriteľných 15 %. Na trhu možno nájsť upravenú verziu DDR3 s označením „L“ pre ešte nižšiu spotrebu energie.

Kľúčové vlastnostiDDR3:

 1. S maximálnou rýchlosťou prenosu dát 2400 MHz (niektoré pretaktované modely sú už na trhu dostupné až do 3000 MHz);

 2. Časovanie – pre model s maximálnou hodinovou frekvenciou (1200 MHz) je táto hodnota 10-10-10-30.

 3. Spotreba energie (1 bar) je 1,5 V, verzie DDR3L majú 1,35 V;

 4. Maximálna kapacita pamäte je neobmedzená (od 64 GB). Sú však takéto čísla skutočne žiadané?? To je však iný problém.

Skromná spotreba pamäte opäť nie je najdôležitejšia vec pri DDR3; samozrejme, ide o výkon. Napriek tomu tretia generácia už nie je lídrom na trhu. Ten bol nahradený novým modelom pamäte RAM s dvojitou rýchlosťou prenosu dát – DDR4. Ale o tom dnes nechceme hovoriť.

Porovnanie DDR2 a DDR3

Porovnanie DDR2 a DDR3

Hlavné rozdiely medzi týmito dvoma typmi pamäte RAM sú tieto:

 1. Rýchlosť hodín– DDR3 sa môže pochváliť vyššou kapacitou 1200 MHz, čo je 2-krát viac ako druhá generácia (533 MHz).

 2. Priepustnosť– Tretia generácia pamäte RAM (DDR3) má oveľa vyššiu frekvenciu prenosu dát ako druhá generácia (DDR2) a veľmi nízku spotrebu energie (mierne vyššie pretaktovanie).

 3. Fyzická konfigurácia– Jasný rozdiel vo vzhľade medzi uvažovanými typmi operačných systémov (rôzne sloty) mal vplyv na kompatibilitu – jednoducho chýba. Vzhľadom na túto vlastnosť neodporúčame inštalovať DDR2 a DDR3 na rovnakú základnú dosku.

POZNÁMKA.V súčasnosti výrobcovia ponúkajú používateľom zakúpenie takzvaných hybridov, ktorých vlastnosťou, ako možno usúdiť z názvu, je kombinácia dvoch typov pamäte RAM v jednom zariadení. Tieto produkty majú zásuvky pre 2 typy pamäte RAM. Môžu sa však používať len jednotlivo.

Ktorú možnosť pamäte si vybrať?? Rozdiely závisia od špecifikácií hardvéru počítača, požadovanej rýchlosti pamäte RAM a úlohy, ktorú chcete vykonávať. Pre väčšinu používateľov je DDR2 skvelým riešením, ktoré má zmysel. Pre tých, ktorí majú vyššie nároky na takéto veci, je lepšie pozrieť sa na DDR3.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Comments: 1
 1. Tomáš

  Čo sú hlavné rozdiely medzi DDR2 a DDR3 pamäťou a ako sa tieto rozdiely prejavia výkone počítača?

  Odpovedať
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: