Linoleum vs. parkety | Čo je lepšie?

Porovnali sme dva typy podlahových materiálov, linoleum a drevenú podlahu, a analyzovali sme výhody a nevýhody každého z nich, aby sme vám pomohli pri informovanom výbere.

Linoleum

Linoleum

Podlahové krytiny v kotúčoch. Existuje mnoho variantov tohto materiálu a v závislosti od komponentov použitých pri jeho výrobe ho možno rozdeliť na dva typy: prírodný a umelý.

Pri výrobe prírodného linolea sa používajú len prírodné zložky: jutová alebo ľanová tkanina ako podklad, drevná múčka, ľanový olej, prírodná živica zo stromov a vápenec v zmesi, ktorá sa nanáša na podklad. Prírodné sa vzťahujú na drahé materiály, a preto sa používajú na vytvorenie štýlových, luxusných interiérov.

Linoleum, ktoré sa vyrába zo syntetických materiálov, je k dispozícii v niekoľkých druhoch:

 1. PVC (polyvinylchlorid)– Vyrobené s podkladom zo sklených vlákien alebo prírodných materiálov (juta alebo plsť). Tento typ sa nazýva heterogénny. Ďalší typ PVC linolea sa nazýva „homogénne linoleum“, ktorého základom je penové PVC;

 2. vyrobené z alkydovej alebo glyftalovej živice– sa vyrába s textilným podkladom;

 3. nitrocelulóza– sa vyrába z dusičnanu celulózy zmiešaného s plnidlami, medzi ktoré patrí sadra, farbivá a zmäkčovadlá;

 4. Relin– guma, na ktorú sa nanáša syntetická guma, sa používa ako podklad. Relin sa používa na podlahy v pomocných, technických miestnostiach, okrem obytných miestností, pretože nevyhovuje hygienickým predpisom.

Rôzne typy linolea sa používajú na rôzne funkčné účely. Na určenie, ktorý typ možno použiť na podlahu v konkrétnych priestoroch, je materiál označený dvojmiestnym číslom, v ktorom prvé číslo označuje priestory, pre ktoré je určený: 1 – pre priestory s minimálnou prevádzkou, t. j. hospodárske priestory, 2 – pre obytné priestory, 3 – pre kancelárie a verejné budovy, 4 – pre priemyselné podniky. Druhá číslica od 1 do 4 označuje zaťaženie, ktoré podlaha znesie. Linoleum s označením 21 do spálne v domácnosti a linoleum s označením 33 alebo 34 do kancelárie.

Parkety

Parkety

Podlahová krytina, ktorá sa vyrába kladením jednotlivých dosiek alebo lamiel z prírodného dreva. Okrem parketových blokov existujú aj ďalšie typy – panelové, mozaikové, doskové parkety.

 1. Pásy parkiet bloksú dosky z cenných druhov dreva najvyšších tried – dub, buk, hrab, jaseň, orech atď.. Šírka lamiel: dĺžka 150-450 mm, šírka 30-60 mm, hrúbka 16-19 mm. Pásy sú po stranách vybavené drážkami a hrebienkami, ktoré pri pokládke vytvárajú drážkové spoje.

 2. Parketové doskyDva typy vertikálneho delenia: pevné a viacvrstvové. Masívne dosky sú vyrobené z jedného masívneho dreva, viacvrstvové pozostávajú z viacerých vrstiev zlepených dohromady. pri viacvrstvových parketách sú tri vrstvy – dve spodné vrstvy, spojené v kolmom smere vlákien, sú z ihličnatého dreva a horná čelná vrstva z jemného dreva.

 3. Panelové parketyzostavené z jednotlivých lamiel, ktoré sú prilepené k podkladu, ktorý sa tiež skladá z lamiel a pásov. Obruba je vyrobená z tvrdého dreva, podložka z ihličnatého dreva, osiky, brezy alebo jelše. Rozmery – od 400×400 mm do 800×800 mm s odstupňovaním 100 mm. Rozmery parketových pásov sú 20-50 mm na šírku a 100-400 mm na dĺžku. Okrem dosiek môžu byť parketové dosky pokryté aj štvorcovou lúpanou dýhou alebo preglejkou.

 4. mozaikové parkety– štvorcové dosky vytvorené z malých dosiek z tvrdého dreva, ktoré sa lepia lícovou stranou na papier. Po položení podlahového papiera sa dá po navlhčení vodou ľahko odstrániť. Dosky majú tieto rozmery: 400h400 mm, 480h480 mm, 520h520 mm, 600h600 mm, 650h650 mm. Parketové pásy s dĺžkou 100-200 mm, šírkou 20-45 mm a hrúbkou 8-12 mm. Vyrábame aj mozaikové parkety s lamelami nalepenými na gumovom podklade, ktoré sa používajú v prípade akustickej izolácie.

 5. Prknosa vyrába v troch vrstvách podobne ako viacvrstvové kusové parkety. Dve spodné vrstvy z ihličnatého dreva s vláknami usporiadanými kolmo na seba; vrchná vrstva zo vzácneho dreva. Rozmery1,8-2,5 m dlhý, 140-200 mm široký, 14-22 mm hrubý.

Tabuľka výhod a nevýhod

Názov

Výhody

Nevýhody

Linoleum

+ cenová dostupnosť;

+ jednoduché položenie;

+ Široký výber farieb a vzorov, ktorý umožňuje použitie v akomkoľvek interiéri;

+ odolnosť voči vode, ktorá umožňuje použitie v miestnostiach s vysokou vlhkosťou;

+ Vysoká odolnosť proti oderu, ktorá zaručuje životnosť na mnoho desaťročí;

+ šetrnosť k životnému prostrediu;

+ ľahko sa čistí a udržiava;

+ Nehorľavý, klasifikovaný ako materiál s nízkou horľavosťou;

+ pružné, čo uľahčuje prácu pri pokládke.

– Zlá opraviteľnosť; v prípade lokálneho poškodenia sa musí vymeniť celý poťah;

– Môže sa deformovať pri sústredenom namáhaní, napríklad pri neustálom používaní kancelárskych stoličiek s kolieskami;

– Podklad musí byť dokonale vyrovnaný, inak sa zvýraznia nerovnosti;

– pri zahrievaní vyžaruje škodlivé látky;

– pri navlhčení podkladu hrozí riziko vzniku a množenia patogénnych zárodkov.

Parkety

+ ekologickosť – drevo je prírodný materiál;

+ veľké možnosti dizajnu vďaka rôznym vzorom položenia;

+ možno použiť v bohatých interiéroch a vytvoriť tak jedinečnú atmosféru pohodlia a tepla;

+ Dobrá opraviteľnosť; v prípade lokálneho poškodenia je možné vymeniť jednotlivé prvky bez nutnosti výmeny celého povrchu;

+ vysoká pevnosť a odolnosť – parkety môžu vydržať až 50 rokov a viac.

– vysoké náklady;

– Náročnosť inštalácie – práce by mali vykonávať kvalifikovaní odborníci;

– Nízka odolnosť voči vlhkosti – parkety sa nemôžu používať v miestnostiach s vysokou vlhkosťou;

– potreba stálej starostlivosti s pomocou špeciálnych fondov.

parkety

Hlavné rozdiely medzi materiálmi

Hlavné rozdiely medzi materiálmi sú

 1. Parkety a linoleum sú vyrobené z úplne odlišných materiálov;

 2. Linoleum je valcovaný materiál, parkety sa skladajú z jednotlivých prvkov;

 3. na pokládku parkiet sú potrební vysokokvalifikovaní odborníci, na pokládku linolea stačí mať základné zručnosti pri práci s rukami;

 4. Linoleum je z hľadiska farieb a vzorov oveľa pestrejšie ako parkety;

 5. Linoleum sa môže inštalovať na poter, zatiaľ čo vysokokvalitné parkety si vyžadujú hrubú podlahu z dosiek alebo preglejky.

Ako sú si materiály podobné

Linoleum a parkety sú si podobné len tým, že ide o podlahové materiály.

Závery: O linoleu alebo parketách nemožno jednoznačne povedať, že sú lepšie. Oba materiály sú k dispozícii v mnohých variantoch a sú vhodné na rôzne podlahové krytiny, takže výber by mal vychádzať z funkčného účelu miestnosti, interiérového riešenia a finančných zdrojov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: