Porovnanie dyhy a MDF | čo je lepšie

Rozmanitosť moderných povrchových úprav a konštrukčných materiálov vedie k tomu, že výber toho správneho môže byť veľmi zložitý. A vy chcete, aby váš nábytok a interiérové prvky dlho vydržali, boli praktické a bezpečné. Preto je potrebné vyberať materiály zodpovedne.

Dyha a MDF sú v súčasnosti najbežnejšie materiály na báze dreva. Z týchto materiálov sa vyrábajú dvere, deliace priečky a skriňový nábytok.

Tento článok sa zaoberá rozdielom medzi dyhou a MDF doskou a tým, čo je pre ktoré použitie najvhodnejšie.

Dýha

Dýha

Dyha je výrobok z dreva, ktorý je najekologickejší a najkrajší. Preto sa často používa ako povrchový materiál. Na trhu sú napríklad rozšírené dyhované interiérové dvere, ktoré sa vizuálne takmer nelíšia od dverí z masívneho dreva.

Dyha sa získava z guľatiny. Je z neho vystrihnutý vcelku. Drevo sa upne do špeciálneho stroja, pozdĺž neho sa umiestni nôž a potom sa „zdroj“ začne otáčať. Nožom sa odreže tenký pás dreva, ktorý sa nazýva dyha.

Preto si dyha zachováva štruktúru dreva a jeho prirodzený odtieň. Listy sa potom môžu zlepiť a vytvoriť dýhu. Okrem toho sa dyha z drahého dreva používa pri dokončovaní nábytku – môže byť pokrytá „vrstvou“ ebenového dreva, karelskej brezy, palisandru atď.

V praxi sa čistá dýha takmer nikdy nepoužíva, a to z dôvodu malej hrúbky dýhového plechu. Vyrába sa z neho dyha alebo sa používa na výrobu dekoratívnych predmetov a nábytku. Čisté listy hrubej dyhy sa zriedka používajú na výrobu hudobných nástrojov.

Preto sú „dyhované“ dvere a nábytok buď vyrobené z dyhy, alebo sú ňou jednoducho potiahnuté.

Na druhej strane, dyha je šetrná k životnému prostrediu. Žiadne chemické zlúčeniny (živice, lepidlá, farby) nemôžu prísť do kontaktu so vzduchom, a to ani vo forme dyhy. Preto je možné dýhovaný nábytok inštalovať do kuchýň a detských izieb. Nie je však vhodný do kúpeľne – materiál je veľmi citlivý na vysokú vlhkosť a pod jej vplyvom sa môže začať rozkladať.

Zhrňme si teda.

Výhody

 • Má atraktívny vzhľad, ktorý plne zachováva kresbu masívneho dreva;

 • Dýha je šetrná k životnému prostrediu a bezpečná, neuvoľňuje do ovzdušia žiadne škodlivé látky;

 • Môže byť vyrobený zo vzácnych druhov dreva, pričom si zachováva svoje vizuálne a praktické vlastnosti.

Nevýhody

 • Zraniteľné voči účinkom vlhkosti;

 • Nezúčastňuje sa procesu výmeny vzduchu (vzduchotesnosť a parotesnosť);

 • Nízke akustické izolačné vlastnosti;

 • Dyha je mimoriadne odolná voči nárazom, ľahko sa láme a praská.

Keďže samotná čistá dyha sa takmer nikdy nepoužíva, pri kúpe dyhovaného nábytku je vhodné preštudovať si, čo presne je jej základom a používa sa ako konštrukčný materiál – preglejka, MDF, drevotrieskové dosky, drevovláknité dosky alebo iné spracované výrobky.

MDF

MDF

MDF (drevovláknitá doska strednej hustoty) je produkt spracovania dreva, ktorý predstavuje lisovanú drevotriesku. Zároveň je výrobná technológia trochu odlišná. Niektoré varianty MDF sú „čisto“ lisované, bez pridania spojovacích prostriedkov. V iných prípadoch sa drevná štiepka mieša s močovinovými živicami.

Prídavok močovinových živíc nielen zvyšuje pevnosť MDF dosiek, ale dodáva materiálu aj niektoré dôležité úžitkové vlastnosti. Môže byť napríklad nehorľavý, odolný voči vode alebo biologickým rizikám (huby, plesne, škodcovia).

Spôsob výroby tiež ovplyvňuje výkonnostné parametre. Napríklad neimpregnovaná MDF doska má vynikajúcu priepustnosť vzduchu a pary. Vnútorné dvere z tohto materiálu preto vytvárajú príjemnú klímu v miestnosti a zabraňujú stagnujúcemu vzduchu. Ich mechanická pevnosť je však veľmi nízka. Áno, tento materiál je hygroskopický, rýchlo absorbuje vlhkosť a stáva sa dokonalou živnou pôdou pre huby a plesne.

Impregnované MDF dosky sú bez uvedených nevýhod, keď sú drevené častice lepené živicou pod tlakom. Je odolný, robustný a má dlhú životnosť. odolné voči škodcom, hubám a plesniam. Z impregnovaných MDF dosiek sa dobre vyrába nábytok – je stabilný a spoľahlivý. Živica navyše dokáže zabezpečiť odolnosť stola alebo stoličky voči vode, takže sa dá použiť aj v kúpeľni. a, samozrejme, zvyšuje mechanickú pevnosť materiálu.

Na druhej strane, impregnácia zbavuje MDF dosky priepustnosti vzduchu a pár. Preto by sa nemal používať ako materiál pre vnútorné dvere. Ak je miestnosť dlho zatvorená, môže sa v nej vytvoriť pocit dusna.

Takže si to zhrňme.

Výhody

 • Priepustnosť vzduchu a paropriepustnosť v neimpregnovanom materiáli;

 • Vysoká pevnosť, odolnosť a vynikajúca spracovateľnosť impregnovanej dyhy;

 • Nízka cena.

Nevýhody

 • Nízka mechanická pevnosť a hygroskopické vlastnosti neimpregnovaných

 • Nedostatočná priepustnosť vzduchu a pár v impregnovaných MDF doskách

 • Nepríjemný vzhľad.

Stojí za zmienku, že MDF v čistej forme sa takmer nepoužíva (okrem výroby kontajnerov a reproduktorových skríň) – práve pre svoj neatraktívny vzhľad. Dokonca aj neimpregnované dosky sú buď laminované plastovými fóliami, ktoré imitujú štruktúru dreva, alebo sú jednoducho farebné, alebo dyhované.

Dyha alebo MDF?

dyha

Dýha sú teda dosky z prírodného dreva, ktoré sa používajú ako povrchový materiál v kombinácii s podkladom (alebo sa ďalej spracúvajú na preglejku), a MDF je doska z drevotriesky, ktorá je vhodná ako konštrukčný materiál.

Rozdiely medzi týmito dvoma materiálmi sa však neobmedzujú len na to.

Charakteristika

Dýha

MDF

Substrát

Striehané (lúpané) drevené dosky

Lisované piliny so živicou alebo bez nej

Nepretržité používanie

Dokončenie alebo premena na dyhu

Laminovanie fóliou alebo dyhou

Rozsah použitia

Na dekoratívne účely sa preglejka môže použiť na stavbu

Výroba skriňového nábytku, stenových a stavebných panelov, laminátu, kontajnerov, akustických skriniek

Izolácia proti hluku

Stredné

Superior

Priepustnosť pre vodnú paru

Vysoká

Impregnovaný je nepriepustný, neimpregnovaný je priepustný

Mechanická pevnosť

Nízka

Nízky obsah impregnovanej, vysoký obsah MDF lepenej živicou

Odolnosť voči biologickým škodlivým faktorom

Stredné

Bez impregnácie ľahko napadnuteľné plesňami

Ideálnym riešením je teda MDF s povrchovou úpravou z dyhy. Spája výhody oboch materiálov.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: