Čo je lepšie vybrať – quartzové alebo mechanické hodinky

Existujú dva typy náramkových chronometrov – quartzové a mechanické. A líšia sa nielen cenou. Podobný je len rozsah ich použitia a možno aj prítomnosť rúk.

Quartzové a mechanické hodinky sa líšia v princípe, údržbe a presnosti.

Ako fungujú mechanické hodinky

mechanické hodinky

Mechanické hodinky sú najklasickejšie hodinky. Systém pák, pružín, ozubených kolies a rúk, ktoré používajú, je skutočným umeleckým dielom. Tieto zariadenia sú plne mechanické, neobsahujú žiadne elektronické komponenty, čo znamená, že pri správnej starostlivosti a dostatočnej kvalite materiálov vydržia navždy.

Zdrojom energie v mechanických hodinkách je špeciálna pružina. Keď je navinutý, je natiahnutý a potom počas dňa má tendenciu sa uvoľniť. Akonáhle sa uvoľní, energia z hodinového strojčeka sa stratí a ručičky sa zastavia. Mechanické hodinky sa preto musia naťahovať každý deň (hoci niektoré modely možno na jedno naťahovanie naťahovať dlhšie).

Vnútorná energia pružiny vedie k veľmi vysokému napätiu častí hodinového strojčeka. Keď ste boli malí, určite ste na vlastné oči videli, ako sa po odstránení spojovacieho prvku rozletia súčiastky. V náramkových hodinkách je to rovnaké, preto je mechanizmus vyrobený z materiálov, ktoré vydržia dlhodobé zaťaženie – oceľ, mosadz, Euroín.

Preto sú „mechaniky“ často vybavené kamennými prvkami. Euroínové alebo diamantové (v top modeloch) diely majú vysokú pevnosť v tlaku a pri pokuse o ohýbanie sa nelámu. Čím viac kameňov je v strojčeku, tým dlhšie chronometer vydrží. Cena je však, samozrejme, vyššia.

Hlavnou výhodou mechanických hodiniek je vo všeobecnosti ich vysoká spoľahlivosť. Teoreticky môžu trvať večne. To však vedie aj k ich vysokej cene a potrebe ich každodenného navíjania. Okrem toho je žiaduce, aby boli prevody a páky vyrobené zo spoľahlivých materiálov a aby mali aspoň niektoré kamenné prvky vo svojej štruktúre.

Majú však aj vážnu nevýhodu. K tomu sa dostaneme neskôr.

Ako fungujú quartzové hodinky

quartzové hodinky

Pohyb kremenných chronometrov je podobný ako pohyb mechanických chronometrov s tým rozdielom, že zdrojom energie je batéria. Je doplnený elektronickým riadiacim modulom a kremenným kryštálom.

Keď sa na kremenný kryštál privedie elektrický prúd, vďaka svojim piezoelektrickým vlastnostiam sa rozkmitá extrémne vysokou rýchlosťou. Frekvencia kmitania je vždy rovnaká bez ohľadu na veľkosť prúdu. Špeciálny riadiaci prvok potom presne počíta počet vibrácií, ktoré vytvára kremenný kryštál, a po dosiahnutí určitého počtu vyšle príkaz krokovému motoru na otáčanie mechanizmu. Otočný rámček sa otáča a ručička sa posúva o jednu sekundu.

Kremeň je taký presný, že sa používa nielen v elektromechanických chronometroch, ale aj v elektronických chronometroch a v celom rade ďalších zariadení, ktoré vyžadujú sekundové meranie.

Je zrejmé, že mechanizmus zostáva väčšinu času v pokoji a otáča sa len na príkaz riadiacej jednotky. Preto nemusí byť vyrobený z vysokopevnostných materiálov. Kremenné prevody môžu byť vyrobené z plastu, ako je to často v čínskych budíkoch, a vydržia celý život.

Použitie kremeňa a elektronického pohybu robí hodinky oveľa lacnejšie. Kremenné elektromechanické chronometre môžu byť veľmi lacné. Samozrejme, cena zahŕňa aj materiál puzdra, dizajn a mnoho ďalšieho, ale faktom zostáva, že v masovej výrobe môžu takéto hodinky stáť desiatky Euro.

Kremeň a riadiaca elektronika však potrebujú elektrickú energiu. Batérie v chronometroch je potrebné pravidelne meniť. A obdobie závisí od mnohých faktorov. Niektoré modely majú napríklad batériu, ktorú je potrebné vymeniť každých niekoľko mesiacov, zatiaľ čo iné možno používať niekoľko rokov s jedným tabletom.

Priemerný prevádzkový čas quartzových hodiniek je veľmi ťažké predpovedať. S mechanickými hodinkami je to jednoduchšie: dokonale funkčné prístroje uchovávané v múzeách ukazujú, že pri správnej starostlivosti môže chronometer vydržať stáročia. Na druhej strane sa quartzové hodinky objavili na trhu len pred tromi desaťročiami, takže nie je jasné, či by sa mali odkázať vnúčatám, alebo ešte nie.

Quartzové hodinky však majú jednu veľmi dôležitú výhodu – a nie je to cena. O tomto kryštáli pozri nižšie.

Presnejšie – quartzové hodiny alebo mechanické hodinky?

A tu sa dostávame k hlavnému aspektu porovnania – presnosti. A mechanické chronometre prehrávajú s quartzovými chronometrami.

Vzhľadom na rozdielnu silu navíjania zakaždým, ako aj nestabilný prenos kinetickej energie z napnutej špirály, „mechanika“ vykazuje mimoriadne priemernú presnosť. Dobrý výsledok pre takéto chronometre je odchýlka ±20 sekúnd za deň, výborný výsledok – ±5 sekúnd. Lacné modely môžu tiež zaostávať alebo sa ponáhľať vôbec na minútu za deň! Je to veľa a mechanické chronometre potrebujú pravidelné kontroly.

Quartzové hodinky môžu tiež meškať alebo sa oneskoriť – ale to je spôsobené chybou alebo stratou energie v mechanizme. Dobrý výsledok pre takéto chronometre je ±20 sekúnd za mesiac, vynikajúci výsledok je ±5 sekúnd za rok. Kvalitné quartzové hodiny nie je potrebné pravidelne kontrolovať, pretože ukazujú čas s dostatočnou a potrebnou presnosťou.

Čo je lepšie – quartzové alebo mechanické hodinky??

Tak sme sa konečne dostali k porovnávacej tabuľke, v ktorej tieto dva typy chronometrov navzájom porovnávame.

Aspekt porovnania

Mechanické hodinky

Quartzové hodinky

Potreba starostlivosti

Musia sa pravidelne navíjať, inak sa jednoducho zastavia

Batériu musíte pravidelne meniť

Presnosť, štandard

±20 sekúnd za deň

±1 sekunda za deň

Cena

Od niekoľkých stoviek Euro

Od niekoľkých desiatok Euro

Trvanlivosť

Nie je obmedzená správnou údržbou

Neznáme. Ale pri správnej starostlivosti – niekoľko desaťročí

Do úvahy treba vziať aj ďalší faktor. Mechanické hodinky sú často skôr stavovým zariadením než výlučne funkčným. Chronometre od spoločností ako Montblanc, Tissot, Corum alebo TAG Heuer stoja státisíce alebo milióny Euro – a vyzerajú ako umelecké diela. Môže sa použiť aj ako investícia, aj keď nie veľmi bezpečná, alebo sa môže odovzdať vašim vnúčatám. S kremeňom sa to nedá.

Vo všeobecnosti sa oplatí vybrať si hodinky podľa vlastných preferencií. Kremenné aj mechanické chronometre sú rovnako dobré. Samozrejme, nevýhodou tohto času je jeho odchýlka od referenčného času, ale v dnešnom svete nie je rozdiel pár minút vždy dôležitý. A ak nosíte na zápästí štýlový, drahý chronometer, ste to vy, kto rozhoduje o čase, a nie čas o vás.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: