Porovnanie ekokože a imitácie kože | Čo je lepšie

Moderný textilný priemysel pravidelne používa najnovšie polymérne materiály. Sú totiž lacnejšie a často krajšie ako prírodné kože a majú rovnaké úžitkové vlastnosti ako „originál“. To je zrejmé najmä pri výrobkoch z „kože“.

Napríklad oblečenie, obuv a doplnky z prírodnej kože sú atraktívne a odolné, ale veľmi drahé a nevhodné pre oddaných vegetariánov a vegánov. Na odstránenie týchto dvoch problémov textilný priemysel často vyrába alternatívy, ktoré si zachovávajú dizajn aj kvalitu svojich predchodcov. Najobľúbenejšie sú ekokoža a imitácia kože (koženka).

V tomto článku preskúmame rozdiely medzi ekokožou a umelou kožou a zistíme, ktorú z nich je lepšie používať.

Eko-koža

Pánska taška z ekokože

Ekokoža je pomerne nový materiál, ktorý je technologicky veľmi vyspelý. Jeho základom je polyuretán, ktorý však nie je jedinou látkou v štruktúre. Ekokoža je viacvrstvový materiál s pomerne dobrými úžitkovými vlastnosťami.

Napríklad ekokoža je charakterizovaná takto:

 1. Je veľmi odolný voči oderu. Časom sa nedrobí, neopotrebováva ani nemení farbu. Odolnosť voči slnečnému žiareniu – v prítomnosti ultrafialového svetla nedochádza k vysychaniu ani žltnutiu;

 2. Je priedušný. To znamená, že má „dýchací“ účinok. To zabraňuje poteniu a „zaparovaniu“ tela pod oblečením pri vysokých teplotách. Je tiež užitočný pri výrobe obuvi;

 3. Je pružný a. Oblečenie a obuv sa „prispôsobujú“ individuálnej anatómii nositeľa bez toho, aby mu spôsobovali nepohodlie alebo diskomfort. Samozrejme, nie je to dôvod na to, aby ste si vzali topánky o dve čísla menšie, ale tenisky alebo tenisky z ekokože budú oveľa príjemnejšie;

 4. Napodobňuje textúru pravej kože. nie je vizuálne alebo fyzicky odlišný od prírodných materiálov. Zachováva si však určitú mäkkosť, ktorá ju robí ešte pohodlnejšou;

 5. Je hypoalergénny;

 6. Je lacný.

Ekokoža obsahuje okrem polyuretánu alebo polypropylénu aj bavlnené alebo prírodné kožené hobliny. Polyméry slúžia len ako spojivo. A hlavne – polyuretán a polypropylén, ktoré sú súčasťou ekokože, sú ekologicky bezpečné a nespôsobujú podráždenie.

Jedinou nevýhodou polymérneho podkladu je relatívne nízky teplotný rozsah použitia. Pri každodennom používaní však pravdepodobne neprekročí svoje limity. Polyméry sa začínajú kaziť pri teplotách pod -35 stupňov alebo nad 100 stupňov.

To všetko poskytuje veľmi široké možnosti využitia ekokože. Používa sa na výrobu odevov, nábytku a čalúnenia predmetov (napr. autosedačiek), doplnkov a obuvi. Triedy pánskej ekokože sa líšia svojou mäkkosťou. Napríklad tie galantérne sú tuhšie, takže kabelky a peňaženky lepšie držia tvar.

Dovoľte nám teda zhrnúť.

Výhody

 • Realistická textúra, prakticky nerozoznateľná od prírodnej verzie;

 • Mäkkosť, pružnosť a elasticita. To všetko zvyšuje spoľahlivosť a životnosť výrobkov;

 • Niektoré rodiny ekokoží používajú pravú drvenú kožu.

Nevýhody

 • Ľahko sa poškriabe, najmä pri kontakte s abrazívnymi prostriedkami – vrátane čistiacich alebo podobných prípravkov

 • Vysoko odolný voči strihu a ľahko prepichnuteľný;

 • Vrstvená štruktúra ekokože môže spôsobiť, že vady na vrchnej dekoratívnej fólii odhalia základnú látku.

Výrobky z ekokože sú vo všeobecnosti pohodlné, praktické a odolné. Jediná sťažnosť na materiál je, že jeho vrchná vrstva nie je dostatočne pevná, čo uľahčuje jeho rezanie a poškriabanie brúsnymi materiálmi. Pri starostlivom nosení alebo používaní však bude oblečenie z ekokože dlho robiť radosť.

Mimochodom, ekokoža môže byť „upravená“ rôznymi prísadami. To znamená, že existujú druhy odolné voči chladu, vysokopevnostné, žiaruvzdorné, odolné voči kyselinám a zásadám, zosilnené a niekoľko ďalších druhov.

Umelá koža

Umelá koža

Umelá koža (koženka alebo imitácia kože) je tiež polymérny materiál, ale ako podklad sa používa PVC. Je relatívne bezpečný a môže mať akúkoľvek štruktúru. Hlavnou výhodou PVC je však jeho prirodzená povrchová úprava s nízkym leskom.

Umelá koža je tiež viacvrstvový materiál. Na tkaninovú výstuž sa položí fólia z PVC peny. Z tohto dôvodu je koženka dostatočne pevná a pružná.

Umelá koža sa vyznačuje týmito vlastnosťami:

 1. Priemerná odolnosť proti opotrebovaniu. PVC, dokonca aj penové, je pomerne krehký materiál. Preto povrch koženky v ohyboch a spojoch časom popraská a niekedy sa dokonca odlupuje po kúskoch;

 2. Vysoká hustota. Umelá koža nie je priedušná, čo znamená, že oblečenie a obuv z nej vyrobené môžu spôsobiť nepohodlie a diskomfort. Jedným z najdôležitejších problémov je, že ľudia sa v takomto oblečení začnú potiť bez ohľadu na vonkajšiu teplotu (inými slovami, naruší sa prirodzená termoregulácia pokožky);

 3. Nízka mäkkosť a pružnosť. Koža je na dotyk dosť hrubá a drsná, čo je porovnateľné s vysušenou a „scvrknutou“ prírodnou kožou. Problémom nie je len nepríjemný hmatový kontakt, ale aj drsnosť samotného materiálu. Koža sa tiež nerozťahuje;

 4. Pomerne realistická imitácia štruktúry prírodnej kože. Umelá koža vďaka pružnosti PVC ľahko reprodukuje prirodzenú štruktúru – všetky tie chlpy a krvné kanáliky, hrbolčeky a dutinky. Výrobcovia však túto výhodu využívajú len zriedka, pretože vytvárajú príliš jednotné a nekomplikované vzory – teda lacnejšie;

 5. Hypoalergénne;

 6. Nízka cena.

Stojí za zmienku, že teplotný rozsah umelej kože – ešte nižší ako jej ekologická verzia. PVC je veľmi krehké aj pri -15 stupňoch a v chlade dosť silno „štupľuje“, takže ovčie kožušiny a bundy z tohto materiálu je lepšie nosiť v jesenno-jarnom období a v zime sa ich nedotýkať. Polyvinylchlorid je tiež veľmi citlivý na vysoké teploty – pri 60 stupňoch sa začína deformovať a pri 65 stupňoch uvoľňovať škodlivé látky. Samozrejme, že v domácom prostredí sa s takýmto teplom nedokážete vyrovnať – ale topánky z imitácie kože by sa nemali pri sušení približovať k ohrievaču.

Syntetická koža sa kvôli pomerne nízkym parametrom nepoužíva na výrobu odevov a obuvi, pokiaľ nejde o nízkokvalitný a nízkorozpočtový model. Často sa však používa na čalúnenie čalúneného nábytku a nábytku. Pred niekoľkými desaťročiami boli rozšírené dvere z umelej kože.

Takže, ak to zhrnieme.

Výhody

 • Nízka cena. Umelá koža je jednou z najlacnejších možností vo svojom segmente;

 • Vodotesné. Oblečenie alebo obuv zo syntetickej kože nemôže zmoknúť. Rozliatu tekutinu na pohovke alebo kresle čalúnenom koženkou možno jednoducho odstrániť suchou handričkou;

 • Odolnosť voči vonkajším agresívnym faktorom. Koža je veľmi odolná voči kyselinám, zásadám, farbivám a iným chemikáliám.

Nevýhody

 • Strnulosť a nedostatočná pružnosť. To spôsobuje, že ich nosenie je prinajmenšom nepohodlné;

 • Krehké. Umelá koža v mnohých prípadoch praská. Ide o prirodzený proces, napr. v záhyboch a švoch. Okrem toho sa pri častom kontakte s abrazívnymi látkami „drobí“ a nevydrží dlhodobé trenie;

 • V chlade sa „zmršťuje“, v mrazoch od -5 stupňov ľahko praská.

Syntetická koža je v zásade porovnateľná s materiálom, ako je linoleum. Lenže má ochrannú vrstvu odolnú proti oderu, zatiaľ čo koženka nie. Inak je štruktúra oboch materiálov veľmi podobná.

Z dôvodu všetkých uvedených nevýhod a v zásade veľmi priemerných vlastností sa umelá koža v súčasnosti používa okrem čalúnenia čalúneného nábytku a drogistického tovaru. Oblečenie a obuv sa z neho takmer nikdy nevyrábajú.

Čo je lepšie – ekokoža alebo imitácia kože?

Čo je lepšie

Ekokoža je teda moderný technologický materiál, ktorý pozostáva zo 75 % z prírodných surovín, je praktický a pohodlný. Syntetická koža sa však môže pochváliť len nízkou cenou a odolnosťou voči agresívnym faktorom. To však nie je jediný rozdiel medzi týmito dvoma materiálmi.

Charakteristika

Eko-koža

Imitácia kože

Štruktúra

75% prírodný materiál (bavlna, drvená koža), 25% polymér

Viac ako 75 % vinylchloridovej peny, zvyšok tvorí výstužná vrstva tkaniny

Odolnosť proti oderu

Iba ak nedošlo k odreniu

ľahko sa poškodí

Odolnosť voči teplote

Dá sa nosiť pri teplotách pod bodom mrazu

Nemožno nosiť v mrazivom počasí

priepustnosť

Áno, je porézny

Nie, spôsobuje potenie

Priepustnosť vody

Áno, priepustné pre vodu

Nie, odpudzuje vodu

Odolnosť voči vonkajším agresívnym faktorom

Odolný voči slnečnému žiareniu, nie je odolný voči chemikáliám

Neudržateľný voči slnečnému žiareniu, odolný voči „chemikáliám

Oblasti použitia

Oblečenie, obuv, galantéria, nábytok

Základný tovar, nábytok

Vo všeobecnosti je lepšie nevyberať si oblečenie a obuv zo syntetickej kože (koženka, imitácia kože). Je to však dobrá voľba na čalúnenie – až na krehkosť a ošúchanosť materiálu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: