5 jednoduchých spôsobov odstránenia plastelíny z koberca

Plastelína je obľúbená najmä v rodinách s malými deťmi. Na rozdiel od hračiek a iných detských hračiek sa však nedá vždy ľahko odstrániť z podlahy, najmä ak sa dieťa snažilo a urobilo neporiadok nielen na podlahe, ale aj na koberci. Ako odstrániť plastelínu z koberca bez poškodenia? Naši odborníci majú niekoľko cenných tipov.

Plastelína

Metóda č. 1. Mechanické čistenie

Skôr ako sa pustíte priamo do koberca, najprv odstráňte všetky veľké kusy plastelíny, ktoré sa mohli voľne prilepiť na vlas. Môžete použiť obyčajný kuchynský nôž alebo pero. Skúste odstrániť zvyšky nečistôt mydlovým roztokom z vody a pracieho mydla. Nepoužívajte veľmi tvrdý štetec ako „nástroj“. Potom miesto utrite suchou handričkou.

Metóda č. 2. Používanie chladu

Je známe, že chlad pôsobí na mnohé nečistoty depresívne, takže na odstránenie plastelíny z koberca môžete bezpečne použiť ľad alebo mrazené potraviny. Na výrazné ochladenie znečisteného miesta vezmite mrazený ľadový obklad, vložte ho do celofánového vrecka a priložte ho na čistené miesto. Nechajte ho pôsobiť 15-20 minút.

TIP.Niektorí odporúčajú na odstránenie plastelíny použiť ohrievacie zariadenie (napríklad sušič vlasov/žehličku). Túto metódu by ste v praxi rozhodne nemali skúšať, najmä ak sa snažíte zachrániť svetlú podlahovú krytinu.

Metóda č. 3. Špecializované produkty

Tento jednoduchý spôsob riešenia škvŕn od plastelíny ocenia majitelia automobilov. Ak používate špecifické produkty na čistenie interiéru auta, môžu vám pomôcť zbaviť sa nečistôt aj na domácom koberci. Jednoducho naneste zmes v miernom množstve na výrobok a nechajte ju niekoľko hodín účinne pôsobiť. Prípravok bezpečne rozpustí plastelínu. Zostáva len jemne utrieť „poškodenú“ oblasť koberca vlhkou handričkou alebo tkaninou.

Metóda č. 4. Rozpúšťadlá

Ak sa škvrna od plastelíny usadila v koberci a nemôžete ju ani zoškrabať, musíte použiť radikálnejšie prostriedky, ako sú rozpúšťadlá. Stačí, čokoľvek nájdete v domácnosti. Pred samotným použitím rozpúšťadla je dobré ho vyskúšať, aby nedošlo k jeho poškodeniu: naneste malé množstvo rozpúšťadla na nenápadnú časť koberca a nechajte ho pôsobiť približne 15 minút. Ak všetko pôjde dobre, môžete začať čistiť. Jemne namočte špongiu do odstraňovača škvŕn a opatrne utrite postihnuté miesto. Postupujte od okrajov škvrny smerom k jej stredu, aby ste ju odstránili. Postup niekoľkokrát zopakujte (samozrejme, ak je to potrebné). Zvyšky nečistôt zotrite suchou handričkou.

Metóda č. 5.

Najjednoduchšou a najzrejmejšou možnosťou je vyskúšať špecializovaný čistič kobercov. Tekutý roztok sa musí najprv naniesť na špongiu a potom jemne votrieť do povrchu koberca. Aerosól sa dá nastriekať aj naraz. Potom ho nechajte nejaký čas pôsobiť. Potom opatrne odstráňte všetky zvyšné nečistoty čistou, suchou handričkou. V prípade potreby je možné celý postup zopakovať 2-3-krát, aby sa škvrna z koberca úplne odstránila. Po manipulácii s výrobkom počkajte, kým škvrna úplne vyschne.

TIP.Ak sa plastelína dostala na drahý koberec z drahých materiálov, a to aj ručne, odporúčame nepokúšať osud a dať výrobky profesionálom: špecializovaná čistiareň vyberie najlepšie zloženie, ktoré rýchlo odstráni plastelínu z koberca.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: