Ako odstrániť škrabance z nábytku: 9 jednoduchých a účinných spôsobov

Výskyt škrabancov a drobných triesok na povrchu nábytku je nepríjemná vec, ktorá si vyžaduje okamžité riešenie, aby sa poškodenie nezhoršilo. Ak chcete odstrániť škrabance z nábytku, jednoducho použite jednu z osvedčených a jednoduchých metód, o ktoré sa s vami radi podelia naši odborníci.

Poškriabanie nábytku

Metóda č. 1. Vezmite si vlašské orechy

Lúpaný orech sa ľahko aplikuje a účinne pôsobí a pomáha rýchlo odstrániť škrabance z nábytku. Oriešky vylúpnite zo škrupiny, rozrežte ich na polovicu alebo na niekoľko častí a dobre potrite poškodené miesto. Pri oddebňovaní nie je potrebné drevo silno stláčať: cieľom je vyplniť dutinu, ktorá vznikla na povrchu dreva, olejmi uvoľnenými z orecha. Po nanesení arašidovej farby jednoducho nechajte postihnutú oblasť zaschnúť. Škrabance by mali byť prakticky nepostrehnuteľné.

Metóda č. 2. Použite zmes olivového oleja a octu

Zmes z akéhokoľvek rastlinného oleja v kombinácii s obyčajným stolovým octom pomôže odstrániť škrabance a malé praskliny na svetlom leštenom dreve. V praktickej nádobe zmiešajte olej a 9% ocot v rovnakom pomere. Naneste malé množstvo zmesi na poškodené miesto a nechajte pôsobiť niekoľko hodín. Potom ho dobre vyleštite suchou handričkou.

Metóda č. 3. Testovanie vosku na nábytok

vosk na nábytok

Mäkký vosk na nábytok – ideálny na renováciu povrchov z drevotriesky, MDF a masívneho dreva. Pred voskovaním sa uistite, že je poškriabané miesto riadne očistené od nečistôt a prachu. Potom drevo krúživými pohybmi navoskujte handričkou, ktorá nepúšťa vlákna. Nechajte plochu s voskom dobre zaschnúť (zvyčajne 10-20 minút – výrobca to vždy uvádza na obale). Po starostlivom vyleštení povrchu mäkkou bavlnenou handričkou.

TIP. Nábytok odporúčame leštiť len vtedy, ak je lesklý. Jednoducho jemne odstráňte prebytočný vosk, aby ste dosiahli matný povrch.

Metóda č. 4. Použitie jódu ako farbiva

Jód je jednoduchý a cenovo dostupný prostriedok, ktorý dokáže rýchlo odstrániť škrabance z nábytku z tmavého dreva. Pripravte jemný roztok jódu a naneste ho na poškodenie. Vezmite si vhodný „nástroj“, ktorý vám uľahčí aplikáciu. Ak je napríklad škrabanec malý, stačí použiť obyčajný vatový tampón. Na väčšie poškodenia alebo dokonca triesky je vhodnejší vatový tampón alebo stará zubná kefka.

Metóda č. 5. Testovanie cigaretového popola

Zmiešajte cigaretový popol s trochou vody, aby ste vytvorili hustú pastu. Pripravenú zmes dôkladne votrite do škrabancov na povrchu nábytku. Nechajte ho vyschnúť. To pomôže odstrániť poškodenie.

Metóda č. 6. Použite čajový výluh

Zdalo by sa to triviálne, ale nie – jednoduchý čaj môže ľahko odstrániť škrabance z nábytku. Nie je potrebné používať sypaný čaj. Jednoducho zalejte 1 vrecúško čierneho čaju 30 ml vriacej vody. Nezabudnite nechať zmes vytvrdnúť. Potom postihnuté miesto jemne potrite vatovým tampónom.

Metóda č. 7. Zariaďovanie nábytku

dotyk nábytku

Optimálne riešenie pre tých, ktorí nemajú čas alebo sa nechcú trápiť s výrobou domácich „receptov“. Pruh je ideálny na odstraňovanie škrabancov nielen z nábytku, ale aj z dverí, podláh a podobne. Pred použitím výrobok dobre pretrepte, potom ho naneste v 2-3 vrstvách, nechajte zaschnúť a až potom odstráňte prebytok z dreva.

Metóda č. 8. Kúpa škvrny

škvrny

Tekutina je špeciálne určená na obnovu pôvodného vzhľadu dreva. Ide o jedinečný a hlavne cenovo dostupný prostriedok, ktorý nielen pomôže škrabanec natrieť, ale ho aj skutočne odstráni. Väčšina výrobkov totiž len zakryje poškodenie tým, že stmaví vrchnú vrstvu povrchu, zatiaľ čo moridlo zafarbí samotné drevo. Odporúčame vám aplikovať zmes veľmi opatrne a v malých množstvách.

Metóda č. 9. Vyrobte si vlastný tmel

Samovarný tmel je ideálny aj na drobné opravy nábytku. Na tento účel budete potrebovať len 3 prísady: lieh, terpentín a včelí vosk. Najprv musíte roztopiť 50 g vosku (na tento účel použite kovovú nádobu). Potom opatrne pridajte terpentín (40 g). Zložky dôkladne premiešajte, kým nevznikne homogénna hmota. Prilejte 1 lyžičku. lyžice alkoholu a opäť všetko dobre premiešajte. Naneste tenkú vrstvu zmesi na škrabanec, kým je ešte teplý. Opatrne vyleštite predmet mäkkou prírodnou handričkou.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: