Ako vyprať džínsy, aby sa leskli

Džínsy predávané na trhoch a v obchodoch môžu rýchlo stratiť svoj pôvodný vzhľad. Často sa roztiahnu a sú pre nositeľa príliš veľké alebo vyzerajú škaredo už po niekoľkých škvrnách a praniach. V takejto situácii si môžete buď kúpiť nový tovar, alebo sa pokúsiť prispôsobiť džínsy, prípadne ich zašiť. Dobrou vlastnosťou džínsoviny je, že sa pri vystavení teplu zmršťuje. Táto vlastnosť sa dá prakticky využiť tak, že pomôže nohaviciam zmenšiť sa do pôvodného tvaru. Tento článok sa zaoberá presnými metódami prania a sušenia, ktoré potrebujete na zmenšenie svojho obľúbeného odevu o jednu alebo dve veľkosti.

Ako vyprať pár džínsov, aby sa zmenšili

Typy látok na výrobu džínsov

Pred praním džínsových nohavíc z dôvodu krčenia vždy skontrolujte, z akého druhu tkaniny sú vyrobené. Nie všetky textílie sa môžu prať pri vysokej teplote a nie všetky textílie sa po takomto pôsobení zrazia. Zistite, z akého materiálu boli nohavice vyrobené,Môžete to urobiť tak, že skontrolujete visačky a vzhľad odevu:

 1. Džínsovina je na prednej strane farebná, ale na spodnej strane je takmer celá biela. Tieto džínsy by ste mohli vyprať v horúcej vode a dúfať, že sa zmenšia.

 2. Nohavice z mäkkej bavlnenej tkaniny sú často farbené úplne rovnako na oboch stranách tela aj na vnútornej strane. Vyžaduje si veľa úsilia, aby sa zmestili, pretože tkanina sa ťažko zmršťuje.

 3. Džínsy z elastickej tkaniny majú vynikajúce strečové vlastnosti. Tkanina obsahuje lycrové vlákna, ktoré veľmi zle reagujú na teplo. Po takomto praní sa môžu ešte viac roztiahnuť, pretože tkanina stráca svoju pružnosť.

 4. Džínsy zo šambránovej tkaniny sa nesmú prať v horúcej vode. Zmršťovanie akýmkoľvek iným spôsobom môže zmenšiť nielen šírku, ale aj dĺžku.

Znalosť vlastností tkaniny vašich džínsov môže pomôcť minimalizovať ich veľkosť. Nezabudnite, že odolné džínsy z bavlny alebo džínsoviny čistite len v horúcej vode s obsahom najmenej 70 % bavlny.

Ako vyprať pár džínsov v práčke bez toho, aby sa zmenšili

Postupnosť krokov je v tomto prípade čo najjednoduchšia:

 1. Do bubna práčky vložíme iba oblečenie, ktoré chceme zmenšiť. Pridávajte prací prostriedok, nie zmäkčovač.

 2. Spustite prací program pri najvyššej teplote (90 °C).

 3. Po praní použite maximálnu rýchlosť odstreďovania.

 4. Džínsy sušte v sušičke pri najvyššej teplote. Ak takýto prístroj nemáte, môžete odev umiestniť vonku na horúcom slnku, ak je to možné. Ak je vonku chladno, môžete si džínsy vysušiť pri radiátore alebo pomocou sušiča vlasov.

Ide o veľmi účinnú metódu, ktorá môže pomôcť zmenšiť veľkosť odevu. Tkanina však môže vyblednúť v dôsledku prania v horúcej vode, preto sa vopred uistite, že má odolné farbivo. Stačí ponoriť okraj nohavíc do horúcej vody na približne 20 minút. Ak voda prestane modrieť, mali by ste byť schopní vyprať džínsy bez vyblednutia.

Ak chcete džínsy zmenšiť, použite varenie

Ako vyprať džínsy, aby sa zmenšili

Túto metódu použite len vtedy, ak si je majiteľ odevu stopercentne istý, že látka ošetrenie prežije a že farbenie nevybledne. Kategoricky si nemôžete obliecť veľmi tmavé nohavice alebo tenké, elastické látky s kamienkami, nášivkami alebo výšivkami.

Vyváranie oblečenia, aby sa zmenšilo, nie je zložité. Potrebujete priestranný hrniec a vodu, ako aj plynový alebo elektrický sporák. Dajte džínsy na sporák, pridajte toľko vody, aby boli celé pokryté, a priveďte ich do varu. Potom kúsok varte ďalších 30 minút a opatrne, aby ste ho neoparili, ho pomocou klieští opatrne vyberte a vložte do misky so studenou vodou. Keď nohavice vychladnú, vyberte ich, vyžmýkajte a potom ich vysušte na slnku alebo iným spôsobom.

Pranie džínsov z elastických alebo ľahkých elastických tkanín

Ak sú vaše džínsy vyrobené z tenkého elastického materiálu, perte ich vo veľmi horúcej vode a neodstreďujte na príliš vysokých otáčkach. Preto sa zmršťovanie vykonáva ručným praním.Ako sa to robí:

 1. Ohrejte vodu na teplotu 50-60 °C, mala by byť horúca, ale mierna, aby ste sa necítili nepríjemne pri umývaní v gumených rukaviciach.

 2. Nalejte vodu do umývadla alebo inej nádoby na pranie, pridajte trochu pracieho prostriedku, ale lepšie je použiť hobliny mydla na pranie.

 3. Obráťte látku naruby a ponorte ju do mydlovej vody približne na 20 minút.

 4. Umyte bežným spôsobom a opláchnite v studenej vode. Mali by ste plákať v čo najchladnejšej vode, aby sa látka nezrážala, takže môžete pridať ľad z mrazničky.

Oblečenie nechajte schnúť na vodorovnom povrchu, napríklad na stole na balkóne alebo na stojanoch sušičky.

Ako zmenšiť odev

Dômyselný spôsob, ako si prispôsobiť úzke džínsy, je dať ich do vane. V skutočnosti nejde o pranie, pretože sa nepoužíva prášok ani mydlo, takže táto metóda sa vzťahuje na čisté oblečenie. Cieľom je naplniť vaňu takým množstvom vody, aké potrebujete, aby jej hladina siahala po pás, keď si sadnete. Voda by mala byť horúca, ale nie horúca. Majiteľ si oblečie zapnuté džínsy, sadne si do vane a sedí v nej asi 20-30 minút, kým voda nezačne chladnúť. Potom sa postavte a rukami vyžmýkajte látku čo najviac bez toho, aby ste si vyzliekli nohavice. Džínsy by sa potom mali ponechať, kým úplne nevyschnú. Ak chcete proces urýchliť, môžete sa prejsť na horúcom slnku (v lete) alebo stáť (nesedieť, inak sa vám natiahnu kolená) pri radiátore (v zime). Džínsy by sa potom mali zmrštiť, ale nebude to trvať dlho a vydrží to do ďalšieho prania. Počas nosenia sa tiež po niekoľkých cykloch obliekania/vyberania postupne roztiahne.

Striedanie studenej a teplej vody

Pripravte si dve umývacie misky. Do jednej nalejte horúcu vodu (60-90 stupňov, v závislosti od typu tkaniny), do druhej veľmi studenú vodu, podľa možnosti s kockami ľadu. Nohavice si vyhrňte, aby ste ich mohli ľahšie premiestniť z umývadla. Vložte výrobok na 5 minút do horúcej vody a potom na rovnaký čas do ľadovej vody. Vezmite položku kliešťami, aby ste sa nepopálili, použite gumové rukavice na ochranu pokožky rúk. Ak je to možné, stlačte vec druhými kliešťami, aby sa horúca a studená voda pri prelievaní z misky do misky nemiešali. Cyklus vody opakujte 5 až 7-krát, kým sa v nádobách neudrží teplota kvapaliny.

Mydlo neoplachujte

Pomôcť vám môžu o niečo kratšie nohavice. Po prvom nosení sa opäť roztiahnu. V prípade núdze sa však môže použiť. Najskôr džínsy vyperte bežným spôsobom a potom naplňte vedro vodou a rozpustite v ňom 3-4 lyžice nastrúhaného mydla. Ponorte džínsy na 5 minút do mydlového roztoku, vyberte ich, vyžmýkajte rukami a vysušte bez oplachovania. Roztok mydla na pranie môže zmäkčiť vlákna, čím sa tkanina zmrští a na chvíľu sa prestane naťahovať. Prírodné pracie mydlo však nepoškodzuje tkaninu ani pokožku nôh, s ktorými prichádza do kontaktu počas nosenia.

Ďalšou metódou, ktorá môže pomôcť na krátky čas vrátiť natiahnutým nohaviciam ich pôvodný vzhľad, je namáčanie látky zmäkčovačom. V takomto prípade nie je zaručený úspech, ale môžete vyskúšať túto alternatívu.Tu je algoritmus:

 1. Vezmite 1 diel zmäkčovadla a 3 diely vody. Môžete si vziať 1 a 3 šálky, pretože roztok by mal byť dostatočný.

 2. Nalejte roztok do striekacej pištole, položte džínsy na stôl a postriekajte ich po celej dĺžke. Uistite sa, že je bielizeň nasiaknutá.

 3. Vezmite si sušič vlasov, nastavte maximálnu teplotu a vysušte nohavice.

Táto metóda je vhodnejšia pre jemné a elastické tkaniny ako pre džínsoviny a bavlnu. Nevýhodou tejto metódy je, že môže zanechať na tkanine šmuhy, ale ak nie ste s výsledkom spokojní, vždy môžete bielizeň vyprať.

Správny spôsob sušenia džínsov

Ako vyprať pár džínsov, aby sa zmenšili

Ako umývať vec, aby sa dosiahol aspoň krátkodobý efekt zmrštenia, sme povedali. Aby si však udržali vlhkosť, musíte ich aj správne vysušiť.Tu je niekoľko tipov:

 1. Oblečenie nevešajte na šnúrku ani do sušičky. Mokrá tkanina je ťažká a pod vlastnou váhou sa ešte viac roztiahne.

 2. Nedávajte pod ňu froté uterák, aby sa vlhkosť rýchlejšie vstrebala. Najlepšou metódou sušenia je umožniť voľnú cirkuláciu vzduchu okolo odevu.

 3. Sušenie žehličkou nie je dobrý nápad. Pri pohybe žehliacej dosky sa vlákna rozťahujú, takže sa môže stratiť efekt zmrštenia.

Najlepšou možnosťou sušenia nohavíc, aby sa prispôsobili a udržali si svoj tvar aspoň niekoľko dní, je použitie špeciálnej sušičky. Horúci vzduch spôsobí zmenšenie odevu o 1-2 veľkosti.

Záver

Ak sa vaše obľúbené džínsy roztiahli na kolenách alebo stratili tvar, nezúfajte a pripravte sa na kúpu nového oblečenia – stále sa ich môžete pokúsiť zachrániť. Pranie pri vysokej teplote, striedanie teplej a studenej vody, správne sušenie a položenie na rovnú plochu sú techniky, ktoré vám pomôžu, aby vám nohavice sedeli a aby ste v nich vyzerali na 100 %.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: