Clay Brick: Kompozícia, vlastnosti a výroba technológie

Výroba stavebných materiálov – povolanie je dosť atraktívne a sľubné, pretože tento tovar bude vždy dopyt. Je však dôležité zorganizovať celý proces na prísnych technologických pravidlách. Po chýbajúcom aspoň raz, nie je možné získať aj obyčajnú hlinenú tehlu.

Príprava surovín

Prvým krokom je prirodzeným, je dodávka výrobných zariadení so surovinami. Hľadanie hlinitých vkladov sa vykonáva štandardnými metódami geologickej inteligencie. Keď sa nájdu nádrže, odborníci odhadujú svoju energiu k dispozícii na generovanie zdrojov. Ak sa rozhodnutie urobí na používanie konkrétnej kariéry, vopred (na ďalšie 1-2 roky), terén je zúčtovanie. Musí byť uvoľnený z vegetácie a z vedome zbytočných plemien.

Často sa povrch pôdy uvoľní na zjednodušenie následnej koristi. V rovnakom štádiu sa dopravné a energetické diaľnice predkladajú kariéru (v neprítomnosti pripravenej komunikácie). Odstránenie hlinky sa vykonáva na výdavkoch:

 • Aplikácie rýpadiel;

 • drvenie plemena výbušnými látkami;

 • s použitím relatívne malých vozidiel (buldozéry a tak ďalej).

Typy výrobkov

Výroba rôznych typov tehál zahŕňa významné rozdiely v technológii výroby výrobkov, aj keď hovoríme o produktoch rovnakej hodnoty.

Dvojitá silikátová tehla je lepšia ako keramika na zvukovú izoláciu, ale je nižšia ako neho v takýchto ukazovateľoch:

 • odolnosť voči studeniu;

 • Tepelná stabilita stavby;

 • Absorpcia vlhkosti.

V rovnakej dobe, červená tehla tradičnej vzorky sa ukáže byť drahšie. Jeho výroba vyžaduje drahšie vybavenie, vydrží výrazne dlhšie. Zvýši sa aj spotreba práce, ako aj spotreba energie. Ale v oboch prípadoch, suroviny prechádza postupne niekoľko stupňov. Najprv pripravte hlinitú hmotnosť, čo mu dáva potrebné vlastnosti.

Potom formulujú surové, sušené. A len potom príde čas vypaľovania, to znamená hlavnú technologickú prevádzku. Ak chcete riadne vykonávať prácu, hlinené plemená, ktoré vstúpili do tehlovej továrne, sú zoradené v súlade s GOST 1975.

Zároveň sa zohľadniť:

 • refraktérnych vlastností;

 • spekanie;

 • minerálne zloženie;

 • Plastové vlastnosti;

 • Mechanická odolnosť v suchom stave.

Chemické charakteristiky surovín zahŕňajú definíciu koncentrácie: \ t

 • rozpustné soli;

 • oxid hlinitý;

 • hrubé komponenty;

 • Tenké rozptýlené frakcie;

 • oxid železitý;

 • oxid titaničitý;

 • Silica.

Vlastnosti technologického procesu

Hlinené suroviny, ktoré priniesli z kariéry, je mimoriadne zriedka vhodná na výrobu vysoko kvalitných výrobkov. Na zlepšenie kvality surovín je potrebné vystaviť svojmu počasia – klimatické a mechanizované spracovanie. Prvá etapa zahŕňa opustenie hlinenej zmesi za kontrolovaných podmienok na 1-2 roky. Táto medzera je potrebná na zvlhčovanie, mrazu a rozmrazovanie (niekedy proces mrazenia a rozmrazovania sa vykoná niekoľkokrát) na weklaciu. Keď tento postup končí, produkujú mechanické spracovanie.

Znamená:

 • Starostlivo premýšľal o zmene štruktúry surovín;

 • drvenie hlinky, vonkajšie inklúzie v ňom;

 • čistenie z veľkých inklúzií odpadu a cudzích nečistôt;

 • Íl miešania na homogénny stav.

Technologická príprava hlinitej hmoty sa vykonáva s použitím rôznych špeciálnych strojov. Niektoré voľnejšie hlinky, iní ho trieť, tretie dezintegrácia (čisto z kameňov rôznych veľkostí). Na tehlových továrňach tiež používajú guľôčkové a rotačné mlyny, íly, vrtuľové miešadlá. Existujú aj multifunkčné výrobné zariadenia.

Ale sú schopní nahradiť iba individuálne inštalácie, a nie výrobnú linku ako celok.

Ako clay formuluje

Vo väčšine prípadov sa používa plastová technika. To vám umožní spracovať suroviny strednej plastici, vlhkosť, ktorá sa pohybuje od 18 do 28%. Na tento účel sa použije pásková križovatka. Odporúča sa používať lisy schopné zahrievať hlinitú hmotnosť vo vákuovom režime.

Tento režim spracovania zvyšuje sieťovú silu.

Tam je tiež ťažká technika. Považuje sa za poddruhy spôsobu spracovania plastov. Tento prístup sa používa na relatívne hrubý hlinitý hmotnosť vlhkosťou od 13 do 18%. Pre tuhé hlinené spracovanie používajte lisy hydraulického typu. Môžu sa použiť aj autá s skrutkami a vákuovými komorami. Obaja s plastom, ako aj s tvrdými spôsobmi výroby tehál, nesmierna hmota by mala byť narezaná na kusové bloky po skončení tvorby.

Polosuchá metóda získania polotovarov je relatívne zriedkavá. Používa sa, keď neexistuje žiadna plastová surovina, musí sa spracovať takzvaná hubová hlinka. Táto surovina má vlhkosť 8 až 12%. Celkový čas spracovania sa znižuje. Suchý spôsob výroby znamená tvorbu tehál z hlineného prášku s vlhkosťou od 2 do 6%.

Nie je potrebné ho vyschnúť, z takýchto surovín, ktoré môžete získať najviac hustých keramických výrobkov.

Sušenie

Každopádne, keď sa vytvárajú tehly, zvyčajne ich vysuší. V tejto fáze spracovania sa vlhkosť znižuje až 5-6%. Ak túto požiadavku ignorujete a posielajte viac mokrých výrobkov do rúry, môžu prasknúť a dokonca deformovať. Moderná dynamická výroba už nemôže dovoliť dlhé prirodzené sušenie. Urýchliť proces, komory alebo sušičky tunela.

A aby sa zvýšila technická a ekonomická efektívnosť výroby, čoraz viac zvolili inštalácie nepretržitej akcie.

Posledná fáza spracovania

Potrebná teplota praženia tehly je vytvorená v peciach rôznych druhov – najčastejšie tunel a prstencové.

Pálenie je rozdelené do troch menších etáp:

 1. zahriať pripravený hlinený blok;

 2. vlastne teplotné účinky;

 3. Systematický a postupný pokles teploty.

V prvej fáze sa obrobok zahreje na 120 stupňov. To vedie k odparovaniu fyzických účinkov súvisiacich s vlhkosťou. Produkt sa stáva oveľa menej plastom. Akonáhle teplota rastie až 600 stupňov, táto zmena sa stáva nezvratným. Tam je odparovanie zvyškovej vlhkosti a íl získava amorfnú štruktúru – čoskoro bude organizovanie horieť.

Akonáhle je tehla zahrievaná na 800 stupňov, vonkajšie plochy častíc obrobku sú spolu upevnené. To umožňuje hotové tehly silnejšie ako. Keď teplota rastie na 1000 stupňov, čas ohňa zmrštia prichádza. Hotové výrobky stlačené a stáva sa hustom. Jednoduché tavné látky, ktoré sa menia na kvapalinu, obálku, čo ešte neboli roztavené – v tomto prípade, s výnimkou zníženia objemu o 2-8%, mechanická pevnosť tehál rastú trochu.

Ako urobiť hlinený tehl s vlastnými rukami, pozrite sa na video nižšie.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: