Vlastnosti umelého mramoru

Bohužiaľ, nie každý človek má možnosť využiť prírodný mramor ako dekoratívny dizajn. Dôvodom je vysoká cena hotového materiálu a vysoké náklady na výrobu a rezanie požadovanej veľkosti. Ale vďaka moderným technológiám bolo možné vyvinúť analógový prírodný kameň.

Čo to je?

Umelý mramor – dekoratívny materiál, ktorý je vysokokvalitný imitácia prírodného kameňa. Polyesterové živice sa používajú na jeho výrobu, ako aj stavebné sadry a obvyklý betón. Prezentované bázy sa pridávajú farbivá, tvrdidlá a iné komponenty, s pripojením, ktorého existuje škvrnitý vzor s charakteristickými rozvodmi mramoru, plne opakovaný efekt prírodného kameňa.

Avšak, okrem obrazu, ďalšie zložky kompozície poskytujú materiál jedinečné vlastnosti: pevnosť, žiaruvzdorná, environmentálna prívetivosť, odolnosť proti chemickej expozícii, odolnosť proti nárazu a tepelnú odolnosť.

Umelý mramor má značný zoznam výhod, ale dostal hlavnú popularitu za prijateľnú cenu, pestrú farebnú paletu a jednoduchosť starostlivosti. Tieto kvality umožnili rozšíriť rozsah materiálu. Dnes možno nájsť nielen v obytných priestoroch, ale aj v kanceláriách, ako aj v školách, jedální, zdravotníckych inštitúciách.

Niektorí spotrebitelia si vyberú dekoratívny materiál pre konečnú úpravu rôznych povrchov, porovnať umelý mramor, žula a kremeň. Ale určiť, ktorý materiál je lepší a nemôže. Granite sa napríklad vyznačuje silou, trvanlivosťou a bohatou palete farieb. Nevýhodou je nemožnosť použitia abrazívnych detergentov.

Mramor je taký odolný, nespôsobuje alergickú reakciu, príjemnú na dotyk. Minusy – zložitosť odstránenia bodov. Quartz, na rozdiel od umelého mramoru a žuly, je vyrobený z prírodných materiálov, má zvýšenú silu a so správnou starostlivosťou nebude slúžiť ani jeden desať rokov. Takže špecificky povedzte, aký materiál je lepší, nemožný.

Metódy výroby

Urobiť umelý mramor s vlastnými rukami ťažké, ale možno. Hlavnou vecou je rozhodnúť, ktorá technológia je najvhodnejšia pre domácu výrobu.

Marker Marble

Základom tejto metódy je použitie polyesterovej živice a minerálnych plnív, ako je fragmentovaný kremeň. Pre nezávislú výrobu bude potrebné urobiť riešenie pozostávajúce z polymérneho betónu a butakrylu. Prvá zložka sa vyrába zlúčeninou 25% živica a 75% neutrálnych minerálov. Druhý vyžaduje miešanie AST-T a Butakryl v rovnakých sumách, po ktorom nasleduje quartz doplnok. Pre prácu bude tiež potrebovať piesok, pigment požadovaného tieňa, gelkout a zmäkčovadlo.

Pripravte si požadované komponenty, môžete pokračovať v práci:

 • Gelcoat Stears matricu;
 • Zatiaľ čo formulár sa vysuší, roztok sa pripraví;
 • Zmes sa naleje do matricovej formy;
 • Kapacita je pokrytá filmom a nastavená na 10-11 hodín;
 • Vytvrdený kameň zostáva odstránený z maticovej formy a držať sa vzduchu.

Výsledný kus mramoru môže byť spracovaný alebo nechaný nezmenený. Táto domáca metóda si bohužiaľ vyžaduje veľké finančné investície, takže väčšina staviteľov uprednostňuje použitie iných možností.

Metóda remeselnej (Gypsum)

Umelý mramor, ktorý sa vykonáva na súčasnej technológii, je sadrový kus, ktorý je založený na hmotnosti lepidla a vody. Povinná podmienka – Brúsenie hotového kusu omietky, vďaka ktorým sa vytvorí imitácia prírodného mramoru. Je pozoruhodné, že existuje len veľmi málo finančných investícií na vytvorenie sadrovej mramoru. Hlavná vec Nasleduj inštrukcie:

 • vo vodných nádržiach by mali byť hnetené omietky a lepidlo;
 • Roztavená živica sa vleje do zmesi;
 • Hmotnosť sadrovej sa musí byť miešaná pridaním pigmentu v ňom;
 • Potom musí byť zmes dôkladne premiešaná, až kým sa rozvody napodobňujú prirodzený mramorový vzor;
 • Kvapalina by mala byť naliatá do plastovej matrice;
 • Prebytok sa má odstrániť;
 • Zmes vo forme musí byť vrátená na samotné miesto počas približne 10-11 hodín;
 • Po zadanom čase môže byť kus extrahovaný z matrice;
 • Na dodržanie odolnosti voči vode by sa mal povrch sadrového mramoru liečiť bunkami oxidu kremičitého;
 • Ďalej je zamrznutý kameň suchý a leštený;
 • Leštenie by malo byť dokončené len vtedy, keď povrch vyrobeného mramoru dostane zrkadlový efekt.

Tento spôsob nezávislej výroby umelého kameňa je najprístupnejší a najpohodlnejší. Vzhľadom na omietok sa mramorový materiál získal silný, zatiaľ čo má malú hmotnosť.

Metóda plnenia betónu

Navrhovaná výrobná technológia na par s sadrovým spôsobom je veľmi populárna. A všetko z dôvodu jednoduchosti práce a životného prostredia používaných pri výrobe materiálov. Ponúkame sa oboznámiť sa s krokom krok za krokom na výrobu betónového mramoru:

 • Je potrebné mazať matricu gelkuty, potom si zachovať formulár na boku, ktorý čaká na úplné sušenie;
 • Pripraví sa betónová hmota (2 kusy piesku, 1 časť cementu, vody a kamienku);
 • V zmiešanom betóne sa zavádzajú hlinka a nenávidená vápno;
 • Pridá sa pigment, potom dôkladne premiešajte;
 • V horizontálne nainštalovanej matrici sa namazaná zmes naleje malými časťami;
 • Prebytočná zmes sa odstráni s použitím malej špachtle;
 • Naplnená matrica by mala byť pokrytá filmom a ponechať v teplej miestnosti aspoň jeden deň;
 • Po vytvrdnutí, kus betónu by mal byť odstránený z matrice a držať brúsenie.

Keď je akútna otázka potreby ozdobiť jeden alebo iný mramorový povrch, je najlepšie použiť sadry alebo konkrétny spôsob. Samozrejme, ak by produkt mal mať pôsobivé veľkosti, nebude robiť bez pomoci.

No, ak nie je možnosť urobiť kameň sami, môžete si vždy kúpiť, najmä preto, že náklady na imitácia je oveľa nižšia ako cena prírodného kameňa.

Preskúmanie druhov

Dnes v obchodoch sú ponúkané obrovský výber umelého mramoru. Vzorky zobrazené na oknách majú inú farebnú paletu. Okrem toho je každá prezentovaná možnosť klasifikovaná podľa zloženia, odrôd a spôsobu výroby. Hlavná údržba zahŕňa lisované, kvapalné, rýchle a pozemné druhy.

Lytyeva

Najobľúbenejší vzhľad umelého mramoru, ktorý možno zakúpiť buď robiť sám. Ako už bolo uvedené vyššie, bude musieť vynaložiť značnú sumu pre domáce. V srdci injekčného mramoru je založený na plnivách minerálneho typu a polyesterovej živice.

Tekutý

Tento druh možno nazvať relatívne novým. Kvapalný mramor je flexibilný, ľahký a, čo je najdôležitejšie, životné prostredie. To môže byť rezané nožnicami a rozdelený nožom. Pod dodržiavaním pravidiel pokládky bude možné získať absolútne hladký povrch, ktorý nemá spojovacie švy. Preto sa v dizajne neštandardných objektov často používa tekutý mramor.

Počas dekorácie obytných priestorov je tento materiál ideálny pre zdobenie steny namiesto tapety a benátskej omietky.

Nafta

Ako už bolo spomenuté vyššie, tento druh je základná základňa natretá v požadovanej farbe. Povrch materiálu má zrkadlo trblietky. Pri výrobe sadrového mramoru sa k základni pridávajú špeciálne komponenty, spomaľujú proces mrazu. Ako analóg retardérov sa používa rôzne polymérne lepidlo. Charakteristické znaky prezentovanej škály materiálu sú nízkou hmotnosťou a vysokou úrovňou pevnosti.

Hotový kameň môže byť použitý ako dekoratívny nástenný dizajn, strop. S ním môžete dokonca vytvoriť malé štruktúry, ktoré neznamenajú veľké zaťaženie. Ďalšia pozitívna funkcia – vylepšená mikroklíma. Gypsum mramor absorbuje prebytočnú vlhkosť a naopak obnoví vlhkosť, keď sa v miestnosti stane príliš suché.

Udrieť

Tento druh umelého mramoru sa tiež nazýva Kolota. S jeho výrobou sa používa rozdrvená mramorová drvina, takže kameň má ľahký odtieň. Ground mramor sa vyznačuje vysokou úrovňou pevnosti, nízkou chemickou aktivitou. Ľahko prenáša vplyv ultrafialového materiálu. Ale odolnosť vlhkosti korpusového materiálu je dosť nízka.

Ako sa používa?

Počas opravy, keď prichádza otázka interiéru dizajnu, majitelia priestorov čoraz viac uprednostňuje dekorácie s umelým mramorom, ako:

 • Je ľahké vybrať si požadovaný odtieň;
 • Náklady na kameň je pomerne demokratický.

Vďaka rôznorodosti umelých mramorových druhov môže byť tento materiál použitý na upnutie fasády veľkej budovy, ako aj podčiarknuté okná, dvere. Pri navrhovaní vnútra domov a obchodných centier môže byť prezentovaný materiál umiestnený na fáze schodov, zdobia stĺpce.

Mimochodom, moderné technológie pomohli kombinovať umelý kameň a dlažobné dosky do jedného celku. A preto pri vstupe človeka môže stretnúť nádhernú dráhu vo forme vzorovanej mozaiky, na povrchu, na ktorej sa nevyskytuje pri zmrazení.

Oveľa častejšie, umelý mramor sa nachádza v obytných budovách a bytoch, kde hrá dekoratívnu úlohu v kúpeľniach, kúpeľniach, kuchyniach a iných izbách. A ak je v obývacej izbe a spálni, umelý mramor je systémom Windows, v kuchyni bude prezentovaný ako Dosky, panelový stojan, jedálenský stôl a umývanie.

A v kúpeľni Misa pre kúpanie môže byť vyrobený z umelého mramoru. Okrem toho, umelý mramor môže byť nepostrádateľným dekorom oblasti krajiny. Z tohto materiálu možno vykonať Fontána, pazúry, vazy, konferenčný stolík.

Tipy pre starostlivosť

Stojí za to pripomenúť, že umelý mramor vyžaduje osobitnú starostlivosť:

 • Nie je možné používať detergenty na báze oleja;
 • Odstráňte nečistoty z mramorového imitácie s mäkkou handričkou;
 • Nemôžete používať tvrdé kefy na čistenie zrkadla.

A pre umelý mramor na dlhú dobu zachovať svoju krásu, je potrebné počúvať nejaké rady skúsených vlastníkov:

 • Pre vysoko kvalitnú umelú mramorovú starostlivosť by sa mali použiť gélové detergenty;
 • Uložiť lesklý efekt pomôže pri riešení 3 litrov vody a jedného uzáveru tekutého mydla, aby sa trieť, čo by malo byť suchou handričkou.

Dodržiavanie špecifikovaných pravidiel, bude možné zachovať luxus umelého mramoru, dokonca vyrobený s vlastnými rukami.

V ďalšom videu na vás čaká výroba umelého mramoru.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: