Ako si vybrať tablet na prácu – tipy odborníkov

Pri výbere tabletu na prácu by ste mali najprv určiť, čo s ním plánujete robiť. Tým sa určia najvhodnejšie špecifikácie.

obsah

 1. Ako si vybrať tablet na prácu: na čo sa treba zamerať
 2. Hlavné kritériá výberu tabletu
 3. Výber tabletu pre vašu taxislužbu
 4. Výber tabletu na prácu s dokumentmi
 5. Najlepší výrobcovia tabletov
Ako si vybrať tablet na prácu

Ako si vybrať tablet na prácu: na čo sa zamerať

Najdôležitejšie kritériá, ktoré treba zohľadniť pri výbere tabletu na prácu, sú:

 1. Veľkosť a rozlíšenie obrazovky;
 2. Prítomnosť slotu na kartu SIM, podpora mobilného internetu;
 3. Celkový výkon;
 4. Vnútorná kapacita pamäte;
 5. Kapacita batérie;
 6. Operačný systém.
 7. Dôležitý je aj výrobca zariadenia.

Hlavné kritériá výberu tabletu

Veľkosť a rozlíšenie obrazovky

rozlíšenie obrazovky

Uhlopriečka a rozlíšenie obrazovky priamo určujú praktické možnosti tabletu. Stojí však za to vybrať správne parametre na základe plánovaného použitia zariadenia.

Obrazovky s malou uhlopriečkou (6-8 palcov) sú vhodné na „statickú“ prácu. Môžu sa napríklad používať v taxíkoch ako navigátor a zariadenie na spustenie klienta taxislužby alebo v systémoch videodohľadu ako vzdialený displej a v ďalších podobných aplikáciách.

Veľké uhlopriečky obrazoviek sú vhodné na „aktívnu“ prácu. Možno ich použiť na prezeranie a úpravu dokumentov, spúšťanie špeciálnych aplikácií a katalógov (pre obchodníkov a obchodných zástupcov), pripojenie k databázam, vzdialené monitorovanie rôznych digitálnych systémov atď..

Ďalším parametrom je rozlíšenie obrazovky. Vo väčšine prípadov na tom nezáleží. Nie však pri výbere tabletu pre dizajnérov, mobilných fotografov, operátorov, umelcov, architektov a ďalších profesionálov v oblasti grafiky. Na takéto účely sú dôležité najmä obrazovky s vysokým rozlíšením – 2K, QHD (presne QHD, nie qHD), ako aj 4K. Displeje Retina používané v tablete Apple iPad budú fungovať aj.

Prítomnosť slotu na kartu SIM, podpora mobilného internetu

Keďže tablet je mobilné zariadenie, jeho účelom je používať ho mimo domova alebo kancelárie. Pre nepretržitý prístup na internet je teda potrebné, aby bol vybavený slotom na kartu SIM a podporou mobilných sietí 3G a 4G.

Používaný štandard mobilnej siete ovplyvňuje rýchlosť, akou môžete dosiahnuť maximálnu rýchlosť prenosu údajov. Najmä:

 1. 3G – dostatočne rýchly mobilný internet, ktorý stačí na prezeranie e-mailov, prístup k messengerom, otvorenie vzdialeného ovládania cez SSH a podobné štandardy a t..;
 2. 4G je veľmi rýchly mobilný internet – dostatočný na streamovanie videa, videokonferencie, RAdmin, Teamviewer a ďalšie účely.

Na pracovné použitie sa preto odporúča kúpiť tablet, ktorý je vybavený slotom na kartu SIM a podporuje mobilný internet podľa moderných štandardov.

Celkový výkon

Celkový výkon tabletu – z hľadiska vykonávania jednotlivých úloh náročných na zdroje aj prepínania medzi viacerými aplikáciami – ovplyvňujú dva parametre: výkon procesora a kapacita pamäte RAM.

Procesor

Procesor

Procesor je najdôležitejším funkčným prvkom tabletu. Okrem toho sú takmer všetky zariadenia so systémom Android založené na takzvaných SoC, v ktorých sú umiestnené výpočtové jadrá (samotný procesor) a ďalšie moduly, ako napríklad grafický akcelerátor a modem. Čím vyšší je teda celkový výkon tohto čipu, tým lepšie tablet funguje.

 1. Najvýkonnejšie sú čipy Qualcomm Snapdragon série 800 a najvýkonnejší od jesene 2017 je Qualcomm Snapdragon 835. Ak teda potrebujete výkonný tablet, mali by ste zvážiť tieto procesory. Nevýhodou čipov je vysoká cena, preto by ste si zariadenie s nimi mali kúpiť len vtedy, ak je to priamo potrebné – napríklad ak plánujete zariadenie používať na vzdialenú správu systému alebo rýchle riadenie podnikových procesov.
 2. Na menej náročné úlohy, ako je napríklad použitie ako navigátor alebo vzdialená obrazovka, sú určené vlajkové procesory čínskej spoločnosti MediaTek radu He
 3. o. Tie síce nie sú tak „rýchle“ ako čipy Snapdragon, ale väčšine používateľov poskytujú dostatočný výkon.
 4. Rozpočtová alternatíva k čipom MediaTek sú procesory Qualcomm Snapdragon série 600. Ich hlavná nevýhoda – nie je to najlepší modem. Preto ak chcete najvyššiu rýchlosť prístupu na internet, neodporúča sa vyberať tieto čipy.
 5. Ale ultra rozpočtové tablety založené na starých čipoch MediaTek, ako aj série Qualcomm Snapdragon S a 400, možno zakúpiť len vtedy, ak máte veľmi obmedzený rozpočet. Mohli by ste žiadať vyšší výkon – ale bude rýchlejší ako v zariadeniach poháňaných čipmi Allwinner alebo Rockchip.

To však platí len pre tablety so systémom Android. Zariadenia iPad od spoločnosti Apple využívajú vlastný rad A, zatiaľ čo zariadenia so systémom Windows bežia na procesoroch Intel. Väčšinou majú tieto tablety pomerne vyváženú hardvérovú a softvérovú zložku, takže procesor môžete ignorovať.

Kapacita pamäte RAM

Druhým parametrom, ktorý určuje výkon tabletu, je množstvo pamäte RAM. Čím je vyššia, tým rýchlejšie zariadenie prepína medzi rôznymi úlohami.

Minimálne požadované množstvo pamäte RAM pre „pracovné“ tablety so systémami Android a Windows 10 (od jesene 2017) je 2 GB. Iba pri takomto množstve pamäte RAM sa rôzne oneskorenia a „spomalenia“ prejavia len zriedkavo. Samozrejme, ak to váš rozpočet umožňuje, je vhodnou voľbou tablet s 3 až 4 GB pamäte RAM.

Pre pracovné tablety s operačným systémom Windows, ktoré sa plánujú používať na mobilné riadenie podnikových procesov, úpravu grafiky alebo dokonca trojrozmerný dizajn, budete potrebovať ešte viac pamäte RAM – od 6 GB.

V prípade tabletov Apple možno tento parameter tiež ignorovať, pretože majú vyváženú hardvérovú a softvérovú zložku a sú vysoko optimalizované pre softvér tretích strán.

Vnútorná kapacita pamäte

Na prvý pohľad sa zdá, že na veľkosti interného úložiska pri pracovných tabletoch príliš nezáleží. Ale to nie je tento prípad. Napríklad súbor máp pre navigačný systém Navitel zaberá približne 2 GB internej pamäte, zatiaľ čo plnohodnotný desktopový klient Microsoft Office 365 zaberá približne 8 GB. Okrem toho ten istý „flash disk“ obsahuje operačný systém a ďalšie programy.

V dôsledku toho je minimálna požadovaná veľkosť trvalého úložiska pre tablety so systémom Android a iOS – 16 GB. Na druhej strane tablety so systémom Windows majú 32 GB. Určite je vhodné zvoliť extra pamäť RAM, aby ste sa nemuseli starať o inštaláciu ďalšieho softvéru.

Okrem toho nie je nerozumné uprednostniť modely, ktoré sú vybavené slotom na pamäťové karty. Vďaka tomuto rozšíreniu môžete kedykoľvek pripojiť pamäťovú jednotku MicroSD a skopírovať na ňu časť používateľských údajov.

Kapacita batérie

kapacita batérie

Kapacita batérie priamo ovplyvňuje životnosť batérie tabletu. Čím vyššia je, tým dlhšie bude vaše zariadenie „žiť“ bez dobíjania. Aj keď presná výdrž batérie závisí od spôsobu prevádzky tabletu, napríklad v režime navigácie sa batéria vybíja, ale v režime samostatného prezerania bude spotrebovávať energiu veľmi úsporne.

SOT – čas zapnutia obrazovky – sa používa na viac či menej konkrétne posúdenie výdrže batérie. Tablet spotrebúva pomerne „žravú“ energiu, keď je displej aktívny. Autonómiu samozrejme ovplyvňujú aj ďalšie parametre, ako je prenos údajov, synchronizácia, prevádzka GPS a ďalšie.

Napriek tomu môžeme odhadnúť výdrž batérie na základe jednoduchej korelácie – „1000 mAh v batérii poskytuje 1 hodinu SOT“. Takže tablet s batériou s kapacitou 4000 mAh sa nabije približne za 4 hodiny aktívneho používania a tablet s kapacitou 6000 mAh približne za 6 hodín.

Keďže sa tablety zvyčajne používajú mimo kancelárie a jednoducho mimo nabíjačky, oplatí sa vyberať modely s čo najvyššou kapacitou batérie.

Operačný systém

Mnohé funkcie operačného systému závisia od nainštalovaného operačného systému. Tri najpoužívanejšie na trhu sú dnes Windows 10, Android a iOS.

 1. Windows 10 je pravdepodobne najlepší operačný systém pre kancelárskych pracovníkov a profesionálov. Známe prostredie, možnosť spúšťať desktopové aplikácie (vrátane balíka Microsoft Office) a ďalšie funkcie pre správcov systému z neho robia ideálne prostredie pre tablety na vzdialenú správu rôznych podnikových procesov.
 2. Android je pomerne univerzálny operačný systém. V službe Google Play Market nájdete širokú škálu aplikácií od navigácie (dôležitej pre taxikárov, doručovateľov alebo logistikov) až po vývoj aplikácií v špecializovanom mobilnom vývojovom prostredí IDE. Je preto vhodný pre takmer všetky typy pracovných postupov.
 3. Operačný systém iOS ideálny pre kreatívnych profesionálov. Vďaka obrovskému množstvu grafických editorov, editorov videa a ďalších nástrojov je pravdepodobne najlepšou platformou pre dizajnérov, tvorcov layoutu, fotografov atď.. Je vhodný aj na prácu s dokumentmi, aj keď samozrejme nie tak dobre ako systém Windows.

Výber tabletu na prácu v taxíku

tablet pre prácu v taxislužbe

Z uvedeného je zrejmé, že na prácu v taxíku sú vhodné tieto zariadenia:

 1. Uhlopriečka obrazovky 6-8 palcov. Tablet možno tiež pripevniť na palubnú dosku vozidla, aby vám nezakrýval výhľad cez čelné sklo;
 2. Slot na kartu SIM a mobilný internet – potrebné. Hoci takmer všetky navigátory, od Navitelu po Yandex.Navigátor“ – podpora offline máp. Nahráva aktuálne dopravné informácie z internetu a v prípade potreby upravuje trasu. Na prácu s niektorými taxislužbami potrebujete aj sieťové pripojenie;
 3. Procesor. MediaTek He
 4. o. Ak to rozpočet dovoľuje, použite rad X, ak je obmedzený, rad P;
 5. Kapacita pamäte RAM. aspoň 2 GB, ale ak máte veľmi obmedzený rozpočet a ste ochotní znášať početné „brzdy“ – môžete získať zariadenie za 1-1.5 GB;
 6. Vnútorná kapacita pamäte. Aspoň 16 GB – navigátory ukladajú do vyrovnávacej pamäte veľa údajov;
 7. Kapacita batérie. Čím väčšie, tým lepšie;
 8. Operačný systém je Android. Je v ňom k dispozícii viac navigácií, klientskych aplikácií taxislužby a ďalších nástrojov potrebných pre taxikárov ako v systéme iOS.

!

Kúpe tabletu so systémom Windows sa však radšej vyhnite.

Výber tabletu na prácu s dokumentmi

Najlepším riešením pre prácu s dokumentmi bude nasledujúca konfigurácia:

 1. Uhlopriečka obrazovky 10-11 palcov. Viac je možné, ak sa to nezdá byť nepohodlné;
 2. Potrebný slot na kartu SIM a mobilný internet. Napríklad na rýchle otváranie dokumentov, ktoré vám prídu e-mailom;
 3. Procesor. Pre tablety so systémom Android je najlepší výkonný procesor Qualcomm Snapdragon. V prípade tabletov so systémom iOS a Windows na tom nezáleží;
 4. Kapacity pamäte RAM. Najmenej 4 GB – len vtedy sa obrovské tabuľky alebo súbory PDF s množstvom obrázkov nebudú spomaľovať. Na druhej strane, ak máte obmedzený rozpočet, môžete mať 2 GB, ale pripravte sa na menšie (ale nemenej nepríjemné) oneskorenia;
 5. Vnútorná kapacita pamäte. K dispozícii je 16 GB pre Android a iOS a 32 GB pre Windows;
 6. Kapacita batérie. Podobne platí, že čím väčší, tým lepší.

A tu je najkontroverznejšia otázka – operačný systém.

Windowsponúka takmer neobmedzené možnosti práce s dokumentmi vďaka natívnemu režimu viacerých okien a podpore desktopových aplikácií. Ak je váš tablet vybavený plnohodnotným portom USB, môžete k nemu pripojiť klávesnicu, tlačiareň, skener, myš alebo iné kancelárske zariadenia. Rozhranie operačného systému Windows je však pomerne slabo optimalizované na dotykové ovládanie.

Androidje oveľa lepšie optimalizovaná pre dotykové ovládanie, ale má obmedzené funkcie na úpravu dokumentov. Ani kancelárske balíky neponúkajú dostatok funkcií a pohodlia. Okrem toho bol režim viacerých okien zavedený len v systéme Android 7.0 alebo novšie.

Operačný systém iOSRelatívne dobré na prácu s dokumentmi. Na druhej strane je však súbor jeho editorov dosť obmedzený a takýchto aplikácií je menej ako pre systém Android. Režim viacerých okien bol zavedený len v systéme iOS 10 a neskôr a v systéme iOS 11 sa zavádza veľmi zaujímavá funkcia Drag’n’Drop, ktorá ešte viac uľahčuje prácu s týmito tabletmi.

Najlepší výrobcovia tabletov

Medzi najlepších výrobcov tabletov naAndroidje možné prideliť:

 1. Spoločnosť Lenovo;
 2. Huawei;
 3. Spoločnosť Samsung;
 4. Xiaomi.

Vysokokvalitný hardvér v operačnom systémeWindowsotázka:

 1. Spoločnosť Lenovo;
 2. Spoločnosť Acer;
 3. Asus;
 4. Microsoft.

Tablety so systémom iOS vyrába len jedna spoločnosť – Apple.

!

V nasledujúcich článkoch vám naši odborníci prezradia, ako vybrať tablet na internet, tajomstvá výberu tabletu pre vaše dieťa a kompletného sprievodcu výberom 10-palcového tabletu.

Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: