30+ najlepších lodných motorov

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Informácie o výberových kritériách. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred nákupom je potrebné poradiť sa s odborníkom.

Lodné motory sú špecializovaným typom spaľovacieho motora s nohou a vrtuľou na pohon člnov a iných menších plavidiel. Historicky, rovnako ako všetky motory, podlieha klasifikácii podľa počtu spaľovacích zdvihov, rozdelených na dvojtaktné a štvortaktné. Tieto sú technicky lepšie, pretože umožňujú vyššiu rýchlosť vďaka vyššiemu výkonu a krútiacemu momentu a môžu po vode pohybovať väčšími loďami. Otázky spoľahlivosti však nie sú také jednoznačné, ako podrobne opíšeme v odporúčaniach pre výber a porovnanie bodu.

Pokiaľ ide o predmet článku, ten spočíva výlučne v množstve modelov motorov v príslušnom segmente trhu, ako aj v spoločnostiach, ktoré ich vyrábajú. Vzhľadom na vysokú úroveň konkurencie (viac ako tisíc jednotiek bojujúcich o dominanciu v rôznych oblastiach) je niekedy ťažké rozoznať produkt, ktorý sa skutočne oplatí vybrať. Preto časopis Expertology po vykonaní vlastného prieskumu trhu vyberá 30 najperspektívnejších lodných motorov rozdelených do ôsmich tematických kategórií. Ako kritériá slúžili názory skupiny interných odborníkov, ako aj spätná väzba od používateľov, ktorí modely vyskúšali v rôznych klimatických a prevádzkových podmienkach.

Ako si vybrať lodný motor

Postup výberu lodného motora zahŕňa niekoľko základných a špecifických nuáns, ktoré by mali byť bezpodmienečne zohľadnené. Odborníci nášho časopisu vybrali 7 takýchto položiek v oblasti motorových člnov:

Typ motora.Podľa tohto aspektu sa všetky motory pre lode delia na benzínové a elektrické.

Benzínsú štandardné spaľovacie motory, ktoré premieňajú energiu spaľovania paliva na rotačný pohyb vrtule a následný pohon lode. Rozdelenie na dvojtaktné a štvortaktné, ako je uvedené v úvode.

 1. Dvojtaktné motory sú technicky jednoduchšie jednotky so vstrekovaním paliva, kompresiou, detonáciou, spaľovaním a výfukom v dvoch taktoch. takmer vo všetkých zložkách prevádzky sú horšie ako štvortaktné motory, ale z hľadiska nákladov a ergonómie sú ďaleko pred nimi. Považujú sa za spoľahlivejšie z hľadiska jednoduchosti konštrukcie, ale pracujú v podmienkach stálych vysokých vibrácií a nízkeho vplyvu prostredia, čo tiež ovplyvňuje spoľahlivosť z dlhodobého hľadiska so znamienkom mínus;

 2. Štvortaktné motory sú najnovším vývojom spaľovacích motorov, ktorých pracovný cyklus pozostáva zo štyroch zdvihov (vstrekovanie, kompresia, detonácia (spaľovanie), výfuky – každému úkonu zodpovedá jeden pracovný zdvih). je to zložitejšia konštrukčná jednotka, čo má negatívny vplyv na parametre spoľahlivosti. Avšak vďaka zníženému zaťaženiu vibráciami, lepšej ekologickosti prevádzky a zvýšenej kvalite spaľovania paliva sa kompenzujú ukazovatele životnosti (jedna zo zložiek spoľahlivosti). Sú úsporné, ale stoja viac ako dvojtaktná verzia, sú nepohodlné na prepravu a vyzerajú oveľa priestrannejšie.

Elektrické motoryboli pre domácich spotrebiteľov výsadou relatívne nedávno, ale dokázali sa pevne a úspešne presadiť na trhu v Európe a Severnej Amerike. Ich hlavnými výhodami sú prakticky úplná absencia hluku vďaka eliminácii veľkého počtu trecích jednotiek v konštrukcii (podobne ako pri benzínových motoroch), ako aj vysoká ekologickosť vďaka využívaniu elektrickej energie. Mnohí odborníci označujú ukazovatele nákladov za výhodu, ale v skutočnosti je nákup takéhoto motora takmer drahší ako jednoduchý benzínový ekvivalent. Okrem samotnej pracovnej jednotky je potrebné zakúpiť batériu a nabíjačku, čo navyše negatívne ovplyvňuje celkovú hmotnosť zariadenia.

Napájanie.V tomto prípade by ste mali vybrať motor na základe rozmerov lode a maximálneho počtu osôb, ktoré sa na nej budú nachádzať. Ak teda plánujete uskutočňovať jednosmerné cesty bez hromadenia nákladu (ako je náčinie, rotačné prúty a iné rybárske vybavenie), ideálnou voľbou je jednotka s výkonom 5 koní. je vhodný aj na krátke prechody z jedného „kúska“ vody na druhý s pár ľuďmi v člne s malým množstvom vybavenia.

Ak má loď prepravovať 2-3 osoby a malé množstvo nákladu, optimálny výkon zakúpeného motora by bol 10 koní.

Pre masové pádlovanie vo veľkých člnoch a kovových lodiach (pre 6-8 osôb) by bolo potrebné „minimum“ veľmi silný motor s výkonom 20-25 koní.

Rozmery.Uistite sa, že veľkosť závesného voči lodi. Nesprávne prispôsobenie jedného k druhému predstavuje riziko, že zadná časť lode bude mať veľký uhol náklonu, čo bude mať za následok otázny komfort na palube. Kompaktný motor (dvojtaktný alebo štvortaktný – o tom rozhodnite sami) s palivovou nádržou s objemom 1 – 2 litre bude pre malý čln postačujúci. Vždy sa na nákup pozerajte s mierou, aby ste zistili, či jeho schopnosti budú postačovať na zabezpečenie správnej úrovne výkonu.

Hĺbka ponorenia vrtule.Dĺžka záďovej rúry (v bežnej reči je to dĺžka oblúka od motora po lodný šroub) je veľmi dôležitým aspektom lodného motora. Od správnej voľby tu závisí nielen miera výnosu, ale aj efektívne využitie efektívneho výkonu. výber môže byť založený na výške ponoru lode a hĺbke vody. Ak si napríklad vyberiete motor s krátkou mŕtvou časťou, vrtuľa sa nemusí ponoriť až do vody, čím pri voľnobehu stráca veľa výkonu vrátane prekonávania odporu pri prechode zo vzduchu do vody. Naopak, pri dlhom kľukovom hriadeli sa vrtuľa ponorí hlbšie a pracuje s mierne vyššími hodnotami odporu, čím sa výrazne zníži výkon. Tomuto faktoru venujte zvýšenú pozornosť.

Typ riadiaceho systému.Systémy riadenia lodného motora sa delia na diaľkové a priame ovládanie. Prvý z nich je charakteristický pre dlhé lode a motorové člny, v ktorých je riadiaca časť inštalovaná v strede boku. Ovládanie zabezpečuje súprava prevodov, ktoré plynule, ale s miernym oneskorením reagujú na manipuláciu pilota.

Priame ovládanie motora sa dosahuje vďaka riadiacej páke, ktorá je povinnou súčasťou konštrukcie zariadenia. Treba povedať, že systém rumpálu je spoľahlivejší, pretože nie je tak preplnený článkami a prevodmi. Považuje sa za základný systém pre malé a stredne veľké lode, kde vzdialenosť od riadiaceho orgánu nie je taká veľká.

Výrobné podniky.Nepriamy parameter, ktorý však môže do značnej miery predurčiť sklon lodného motora k nepretržitej prevádzke. Špecifikom tohto bodu je orientácia tipov na dve veľké skupiny spotrebiteľov.

Pre nováčikov dôrazne odporúčame uprednostniť motory lídrov v segmente: výrobcov všeobecne známych na svetovom trhu: Mercury, Yamaha, HDX, Tohatsu, Honda atď. Po prvé, tieto spoločnosti sú známe svojimi spoľahlivými výrobkami, ktoré vydržia celú sezónu bez prestojov a reklamácií. Po druhé, na internete nájdete množstvo príručiek a iných materiálov na ich údržbu a opravy, ako aj desiatky predajcov.

Pre skúsených používateľov existuje oveľa menej obmedzení: hoci lídri na trhu sú dominantným článkom predajného reťazca, môžete sa pozrieť aj na rozvíjajúce sa spoločnosti. Najmä ruské a čínske, ktorým sa podarilo dostať výrobu na prijateľnú úroveň. Určite ide skôr o možnosť opraviť si motory v prípade poruchy sám bez odkazu na materiály (ktorých pre menej známe modely nie je veľa) a príručky. Ale pre lásku k občasnému hĺbaniu v detailoch vyzerá dohoda celkom dobre – suma vynaložená na motor bez mena nie je ani zďaleka taká dobrá ako cena tých veľkých.

Správna metóda na zníženie nákladov.Pre tých, ktorí by napriek tomu chceli zariadenie od renomovaného výrobcu, ale nemajú dostatok peňazí, je tu alternatívna cesta na trh s náhradnými dielmi. Vo všeobecnosti je veľa exponátov odpad, ale aj medzi nimi môžete naraziť na celkom zaujímavé kúsky.

Pri nákupe motora z náhradných dielovAk máte možnosť, je dôležité skontrolovať jeho stav a výkon. Buď si dajte načas, aby ste motor „zabehli“. Obvykle je čas kontroly 3-7 dní, ale aj tieto lehoty predajcovia používajú len zriedkavo.

Ak si musíte vybrať medzi kúpou použitého alebo nového lodného motora, ale na ten druhý vám chýbajú finančné prostriedky, má zmysel nákup odložiť a získať dostatok peňazí na novú jednotku. Ak vám však záleží na čase, kupujte na trhu s použitými výrobkami iba kvalitné modely od renomovaných výrobcov, ktorí získali stovky a tisíce pochvál od používateľov a odborníkov.

Ktorý prívesný motor je lepší s dvojtaktným alebo štvortaktným motorom?

Ako bolo uvedené v úvode, benzínové lodné motory sa delia na dvojtaktné a štvortaktné. Hoci sú si v zásade funkčne a konštrukčne podobné, existuje mnoho rozdielov a s nimi spojených výhod a nevýhod. Ktorý z nich je však lepší?? Odpoveď nájdete v porovnávacej tabuľke:

Typ motora lode

Výhody

Nevýhody

Dvojtakt

+ Jednoduchá konštrukcia, ale s vysokou mierou spoľahlivosti

+ Nízka nákupná cena

+ Malé rozmery a hmotnosť

+ Pohodlnosť dopravy

– Vyššia spotreba paliva ako pri štvortaktnom motore

– Hlučný, najmä pri vysokých otáčkach motora

– Vibračne nestabilné pri nízkych rýchlostiach

– Výfukové plyny, ktoré vyvolávajú obavy o životné prostredie

– Dizajn je známy ako zastaraný, čo má negatívny vplyv na životnosť

Štvortaktný

+ Vylepšený princíp fungovania, ktorý vedie k menšiemu opotrebovaniu a dlhšej životnosti

+ Nízke vibrácie pri nízkych otáčkach

+ Oveľa nižšie emisie, menej dymu

+ Nižšie emisie hluku pri práci pri vysokých otáčkach

+ O niečo úspornejšie ako dvojtaktné verzie

– Komplikovaná konštrukcia, väčšia pravdepodobnosť poruchy ako pri dvojtaktnom systéme

– Vysoká cena

– Väčšie rozmery a hmotnosť, problémy s prepravnými metódami

Hodnotenie najlepších prívesných motorov

Nomináciamiestonázov výrobkucena
Najlepšie dvojtaktné 5L motory. .1Tohatsu M5BDS61 900€
2HDX T 5 BMS42 500€
3Merkúr 5M62 500€
4NISSAN MARINE NS 5 B D163 900€
5Toyama T5BMS46 900€
Špičkové štvortaktné motory s objemom 5 l. .1Yamaha F5AMHS72 100€
2Honda BF5DH SHU105 900€
3HDX F 5 BMS47 000€
4Merkur F5M62 500€
NAJLEPŠIE 2-TAKTNÉ LODNÉ MOTORY DO 9.9 . .1Mikatsu M9.9FHS159 900€
2Merkúr ME 9.9 M106 100€
3Tohatsu M9.8BS76 900€
4HDX T 9.9 BMS73 900€
5Nissan Marine NS 9.8 BS90 500€
Najlepšie 4-taktné prívesné motory do 15 litrov. .1Honda BF15DK2SHU190 500€
2Yamaha F15 CEHS177 200€
3Merkúr ME F 15 MH150 100€
4HDX F 15 FWS109 900€
Špičkové lodné motory od 15 do 40 litrov. .1Yamaha F40 FET410 000€
2Honda BF30DK2 SRTU (BF30D4 SRTU)364 900€
3Merkur 40M213 200€
4HDX F 20 BMS112 900€
Najlepšie vysokovýkonné lodné motory1Yamaha F350 AETX1 844 000€
2Mercury 150 PRO XS L OptiMax816 200€
3HDX T75FEL-T256 700€
4Tohatsu M50D2EPTOS317 000€
Top čínske lodné motory1Sea-Pro OTH9.9S64 900€
2Golfstream T15BMS72 900€
3HANGKAI M3.5HP11 900€
Špičkové elektrické lodné motory1HDX 86X19 500€
2Minn Kota Endura C2 3016 640€

Špičkové dvojtaktné motory 5 litrov. .

Tohatsu M5BDS

Hodnotenie: 4.9

Tohatsu M5BDS

Jednovalcový závesný motor Tohatsu je úsporný dvojtaktný motor na plavbu na otvorenej vode. Napriek kompaktným rozmerom má motor výkon 5 koní a integrovanú palivovú nádrž s objemom až 2 litre benzínu. Je možné pripojiť aj externú nádrž s objemom 12,5 litra, ktorá pojme dostatok paliva (pri štandardnej spotrebe 1,8 litra za hodinu) na viac ako 6 hodín nepretržitej prevádzky.

Tohatsu M5BDS má trojrýchlostnú prevodovku s režimami vpred, vzad a neutrál. Integrovaný a celkom rozumný systém ochrany pri rozbehu v prevodovke, ktorý zaisťuje bezpečnosť používateľa a osôb v oblasti vrtule. Tým však pozitívne vlastnosti nekončia. Japonskí výrobcovia nezabudli na vybavenie jednotky a záchranné lano, pomocou ktorého môžete núdzovo zastaviť motor. Celkovo model neponúka žiadne jedinečné technické riešenia, čo dáva zákazníkom možnosť riešiť vlastné problémy s opravami a údržbou. Prvé miesto bez akýchkoľvek pochybností.

Výhody

 • Kompaktný mechanický systém s externou palivovou nádržou s objemom 12,5 litra
 • Použitie zjednodušených technických riešení, ktoré umožňujú, aby motor mohli servisovať spotrebitelia;
 • Dva zabudované bezpečnostné systémy (núdzové vypnutie vrtule, štartovanie s prevodovkou);
 • Vysoký stupeň spoľahlivosti;
 • nízka cena.

Nevýhody

 • nenájdené.

HDX T 5 BMS

Hodnotenie: 4.8

HDX T 5 BMS

HDX T 5 je veľmi podobný motoru Toyama 5hp až po konštrukčné nuansy a výkon. Do hodnotenia sa dostal vďaka vynikajúcim údajom o spoľahlivosti pri dlhodobom používaní, ako aj nízkej (aj na pomery dvojtaktov) trhovej cene. Jeho silné stránky sú zrkadlovým obrazom jeho japonského náprotivku, vrátane stability vo vysokých rýchlostiach (motor sa nedusí pri dostatočnom výkone), prijateľnej úrovne hluku a malých vibrácií pri plavbe.

Konštrukcia HDX T 5 má však niekoľko konštrukčných nedostatkov, na ktorých sa zhodujú používatelia aj odborníci. Po prvé, neexistuje mechanizmus núdzového vypnutia lodného motora, takže náhodné zablúdenie v plytkej vode môže nielen pripraviť vrtuľu o lopatky, ale aj zlomiť prevodovku, čo spôsobí nárazové zaťaženie a vylomenie prevodov. Po druhé, trochu nelogický nápad vybaviť motor palivovou nádržou na 1,5 litra, pretože pri plnom plyne na otvorenej vode to sotva stačí na cestu tam a späť… takže je lepšie mať náhradný kanister… alebo pravidelné pádlo.

Výhody

 • Optimálna kombinácia ceny a kvality;
 • Úroveň hluku a vibrácií je v normálnych medziach;
 • stabilný pri zrýchlení;
 • malá palivová nádrž má pozitívny vplyv na hmotnosť;
 • stredne vysoká spoľahlivosť na čínsky dvojtakt.

Nevýhody

 • nízka kapacita palivovej nádrže a následne nízky dojazd;
 • žiadne núdzové vypnutie kormidla.

Merkúr 5M

hodnotenie: 4.7

Merkúr 5M

Zástupca technicky silného Mercury, ktorý je jednou z modifikácií prenosných motorov radu 5. V podstate jediným rozdielom oproti originálu je tu vybavenie vzdialenou palivovou nádržou na 12 litrov a možnosť inštalácie 50-wattového alternátora s prúdom 4 ampéry. Inak sú konštrukčné rozdiely minimálne: rovnaký výkon 3,86 koní v nominálnej hodnote, tri prevodové stupne a prevádzka pri otáčkach od 4 do 5 tisíc ot.

Podľa slov zákazníkov je Mercury 5M skutočný oráč, ktorý poctivo a dôsledne plní svoje sľuby s úctyhodnou životnosťou. Odporúčaná výška priečnika pod ním je 381 mm, čo spôsobuje určité obmedzenia pri jeho používaní. Ale 20 kilogramov sa nezdá byť ničím výnimočným, čo plne zodpovedá pojmu „prenosný“. Vzhľadom na to, že jeho cena nie je najvyššia na trhu, je tento motor prvou voľbou pre širokú škálu zákazníkov, najmä vzhľadom na jednotku núdzového vypnutia a obrovskú základňu premyslených detailov, až po zjednodušené kontúry tela a všetky druhy vylepšení pre pohodlnú prevádzku.

Výhody

 • optimálny pomer ceny a kvality;
 • Dômyselný prístup k odvodu spalín (pomocou slučky na odvod spalín);
 • kompaktné celkové rozmery, hmotnosť 20 kg;
 • možnosť doplnenia externou palivovou nádržou na 12 litrov (objem vlastnej nádrže – 2,5 litra).

Nevýhody

 • časom sa stáva nevyhnutnou údržba jednotlivých komponentov – prevodovky a piestnej sústavy;
 • Zvýšená spotreba paliva z dôvodu špeciálneho továrenského nastavenia druhého cyklu – krútiaci moment vstrekovania/výfuku.

NISSAN MARINE NS 5 B D1

Hodnotenie: 4.6

NISSAN MARINE NS 5 B D1

Veľká japonská automobilka je tiež dodávateľom motorov pre lode dvoj- a štvortaktného typu. Je to dodávateľ, pretože najstaršia značka v segmente vyvinula doslova jednotlivé koncepty sama, pričom väčšinu motorov nakupuje od spoločností Honda a Tohatsu. Tak sa stalo, že NISSAN MARINE NS 5 B D1 je takmer úplný analóg (okrem kozmetických nuáns) Tohatsu dvojtaktný, ktorý má tradične 102 kubických centimetrov zdvihového objemu.

Ďalšími vlastnosťami lodného motora je integrovaná palivová nádrž s objemom 2,5 litra, ktorú možno zväčšiť pripojením voliteľnej externej nádrže na 12 litrov. Spotrebitelia tiež vyzdvihujú jednoduchosť nastavenia a samoobsluhy: konštrukcia je taká jednoduchá, že sa dá ľahko opraviť v prípade poruchy alebo slabého výkonu aj v garáži. To všetko je určite dobré, ale nezabúdajme na skutočnosť, že náklady NISSAN MARINE NS 5 B D1 dvakrát toľko ako rovesníci, a preto distribuované v maloobchodnom predaji je oveľa menej ako ostatní.

Výhody

 • motor sa môže používať v morskej vode (soľ nemá vplyv na výkon);
 • k dispozícii sú nádrže na palube aj mimo nej (2,5 + 12 litrov);
 • Jednoduchá konštrukcia, ktorá umožňuje používateľom vykonávať servis motora samostatne;
 • dobrá spoľahlivosť.

Nevýhody

 • Vysoká cena vzhľadom na popularitu značky;
 • nízky výskyt v maloobchode.

Toyama T5BMS

Hodnotenie: 4.5

Toyama T5BMS

hodnotenie otvára pomerne starý zástupca dvojtaktného trhu, ktorý dokázal stratiť pozíciu najobľúbenejšieho dvojtaktného motora v segmente nízkovýkonných motorov. Toyama T5BMS sa postupne stáva relikviou minulosti, ktorá sa drží zvyškov svojej bývalej popularity s vysokou distribúciou v Slovenskách maloobchodných predajniach. Koncepčne ide o rovnakú kompaktnú jednotku ako Mercury 5M s hmotnosťou 20 kg a motorom s objemom 102 cm3 (výkon 5 k). Prevodovka je trojtaktná, klasická dvojtaktná, s režimami vpred, vzad a neutrál. Montuje sa na priečnik pomocou skrutkovej svorky a jeho odporúčaná výška je 380 milimetrov.

Napriek takýmto obyčajným, z pohľadu uvažovaných konkurentov, parametrom Toyama T5BMS sa stáva extrémne nehospodárny a hlučný lodný motor, osobná rezerva paliva, v ktorej (2,7 litra) sotva stačí na dlhé plávanie. Ako hovoria odborníci, nerobte si ilúzie o jeho pôvode – časy, keď Toyama sústredila výrobu v Japonsku, sú dávno preč a teraz sa výroba jednotiek pre lode zaoberá … samozrejme, Čína. Žiadne sťažnosti na kvalitu montáže, nemôžeme sa sťažovať – na zabezpečenie prísnej úrovne kontroly sa Japoncom stále darí.

Výhody

 • Vysoká kvalita vyhotovenia aj napriek tomu, že výroba prebieha v Číne;
 • Dlhá životnosť komponentov;
 • Kompaktné rozmery, hmotnosť iba 20 kg
 • ľahko dostupné v Slovenskách maloobchodných predajniach.

Nevýhody

 • 2,7 litra sotva stačí na hodinu jazdy maximálnou rýchlosťou;
 • Veľmi drahé pre starnúci model;
 • vysoká hladina hluku.

Najlepšie 5L štvortaktné motory. .

Yamaha F5AMHS

hodnotenie: 4.9

Yamaha F5AMHS

úsporný lodný motor s obrovským potenciálom zaťaženia, s pracovným objemom 139 cm3. Optimalizáciou prívodu paliva do spaľovacej komory sa spoločnosti Yamaha podarilo znížiť spotrebu na 1,7 litra za hodinu, čo malo pozitívny vplyv na náklady na údržbu. Vo všeobecnosti by sa F5AMHS dal nazvať perfektným nákupom, s výnimkou možno ceny 80 tisíc Euro, ktorá vyzerá jednoducho ako lúpež na pozadí výkonu 5 koní pri maximálnom. Medzi voliteľné doplnky patrí generátor, samoobslužná súprava náradia, manometer tlaku oleja a ochrana štartéra. Nakoniec je to typ produktu, ktorý by vyhovoval niekomu, kto si užíva rybárčenie trochu iným spôsobom ako len ako obyčajné hobby, pričom zisky sú vo forme miniaplikácií, peňažných cien alebo odmien.

Výhody

 • Voliteľné trupy umožňujú prestavbu motora na kompletnú jednotku na dlhšie plavby;
 • optimálna spotreba paliva (1,7 litra za hodinu pri maximálnej rýchlosti)
 • vysoký stupeň kvality a konštrukčnej spoľahlivosti;
 • Nízka hlučnosť a nízke vibrácie.

Nevýhody

 • vysoká cena.

Honda BF5DH SHU

Hodnotenie: 4.8

Honda BF5DH SHU

vysoká cena tohto lodného motora je spôsobená známym menom výrobcu, ale na rozdiel od spoločnosti NISSAN je vyvinutý úplne pod záštitou spoločnosti Honda. Výkon motora 127 cm3 5 koní je vynikajúci výsledok, najmä vzhľadom na nízku spotrebu paliva (len 1,5 litra za hodinu) pri jazde maximálnou rýchlosťou. Vstavaná nádrž je skutočne určená na toto množstvo benzínu, ale používatelia majú možnosť rozšíriť ju vložením externej nádrže na štandardných 12 litrov, ktoré vystačia na 8 až 16 hodín jazdy.

Dôležitou výhodou modelu Honda BF5DH SHU oproti konkurencii bola prítomnosť 6-ampérového alternátora, ktorý príjemne kompenzuje jeho vysokú cenu. elektrické štartovanie, iba vodné chladenie (nie termostaticky prepojené hybridné chladenie), ale s manometrom tlaku oleja. Celkovo ide o kompletný balík, a pritom v takej vysokej kvalite. V niektorých bodoch vyzerá tento model dokonca lepšie ako jeho priamy konkurent Yamaha, ale kvôli vyššej cene a menšej popularite na Slovenskom trhu sa umiestňuje na druhom mieste.

Výhody

 • prítomnosť prídavných ochranných prvkov, ktoré sa zvyčajne dodávajú ako voliteľné príslušenstvo za príplatok (alternátor, tlakomer oleja, elektrické zapaľovanie atď.).);
 • perfektná kvalita vyhotovenia a vysoká spoľahlivosť komponentov;
 • Nízka spotreba paliva (1,5 litra za hodinu);
 • Skvelé uchytenie dielov, takže prakticky nedochádza k hluku a vibráciám.

Nevýhody

 • Veľmi vysoká cena za lodný motor.

HDX F 5 BMS

Hodnotenie: 4.7

HDX F 5 BMS

Čínsky výrobca Hondex už niekoľko rokov agresívne propaguje svoje výrobky na domácom trhu a v povedomí spotrebiteľov sa etabloval ako dodávateľ najlacnejšieho výrobku s prijateľnou kvalitou. Štvortaktný lodný motor HDX F 5 BMS nie je výnimkou, pretože cenový rozdiel oproti jeho dvojtaktnému náprotivku (T 5 BMS) je len 10 tisíc Euro. Ak by sme mali hovoriť z pozície dizajnéra, rozhodnutie vtesnať rozmerný motor do starého plastového puzdra sa nezdá byť rozumné, dôvodom je ešte globálnejšie zníženie objemu palivovej nádrže na 1,3 litra. Na pozadí nie najobjemnejšej spaľovacej komory (112 cm3), ako aj prekvapivo dobrého nastavenia krútiaceho momentu je však stále možné nejako existovať na tomto.

Ale možno najpôsobivejšou vlastnosťou F 5 BMS je vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach motora, ktorý umožňuje zrýchliť aj silne naloženú loď až na 18 až 22 kilometrov za hodinu, aj keď za dlhší čas. Na zariadení neponúka ani žiadne veľké prekvapenia a umožňuje spotrebiteľom vykonávať vlastné opravy podľa potreby. Celkovo ide o dôstojného člena svojej kategórie, ktorý vyzerá najzaujímavejšie z hľadiska nákladov v porovnaní s okolitými konkurentmi.

Výhody

 • nízka cena v porovnaní s konkurenciou;
 • Úsporná a jednoduchá konštrukcia (jednoduchá údržba vlastnými silami);
 • vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach.

Nevýhody

 • nedomyslený „stiesnený“ dizajn s malou nádržou na plyn (1,3 litra).

Merkur F5M

Hodnotenie: 4.6

Merkur F5M

Ďalší zástupca americkej spoločnosti Mercury je v hodnotení s neuspokojivým indexom kapacity zabudovanej palivovej nádrže, ktorá je len 1 liter. Je to škoda, ale je jasné, prečo sa výrobcovia rozhodli to urobiť – voliteľné obstaranie 12-litrovej externej nádrže vyzerá z dlhodobého hľadiska oveľa atraktívnejšie ako pomalá jazda na nádrži s pádlom v pohotovosti.

To však neruší skutočnosť, že výroba modelu je vysoko kvalitná, ako aj to, že má prijateľné ukazovatele výkonnosti. Výkon 5 koní z valca s objemom 123 cm3 vám poskytuje dostatok krútiaceho momentu a schopnosť rýchlej akcelerácie pri veľkom zaťažení. Je chladený vodou a výfuk ide priamo do atmosféry, čo spôsobuje, že je o niečo hlučnejší ako konkurencia. Nemali by sme zabúdať na vysoké náklady na americký vývoj, v ktorom konkurencia aj s čínskymi zástupcami prehráva míľovými krokmi. Ale aj napriek hromade čisto porovnávacích nevýhod môžeme povedať, že Mercury F5M stojí za to kúpiť, a to z dôvodu vysokej spoľahlivosti spolu s vysokou životnosťou komponentov.

Výhody

 • dobrá kvalita vyhotovenia;
 • vysoká životnosť jednotiek a detailov v motore;
 • optimálne charakteristiky krútiaceho momentu;
 • schopnosť manévrovať v plytkej vode.

Nevýhody

 • vysoké náklady napriek nedostatkom;
 • malá kapacita palivovej nádrže;
 • hlučnejšie ako konkurencia.

Najlepšie 2-taktné lodné motory do 9.9 . .

Mikatsu M9.9FHS

hodnotenie: 4.9

4325687654.jpg

Výhody

 • trojitý továrenský test každého modelu;
 • jednoduchosť údržby;
 • úsporná spotreba paliva;
 • Prijateľná cena za takú vysokú kvalitu.

Nevýhody

 • ťažká montáž samotného motora.

Mercury ME 9.9 M

Hodnotenie: 4.9

Mercury ME 9.9 M

Jedným z lídrov v hodnotení je nečakane produkt americkej spoločnosti Mercury s vynikajúcimi výsledkami z hľadiska výkonu, krútiaceho momentu a kvality konštrukcie. Zvonka, ME 9 loď motor.9 M vyzerá skvele, podčiarkuje prvý dojem z dobrého výkonu na vode. Agregát s deklarovaným výkonom 9,9 koní využíva 262 kubických metrov zdvihového objemu v dvoch valcoch a jeho otáčky sú obmedzené na 6 000 otáčok za minútu.

Zdá sa, že malá konštrukčná chyba je vybavená externou nádržou s objemom 12 litrov, čo sotva stačí na dobrý rybársky výlet bez rozptýlenia tankovania. Chladiaci systém obsahuje termostat a zabezpečuje dodatočný odvod tepla cirkuláciou vody v systéme. Používatelia upozorňujú, že tento model možno použiť aj na plavbu v morskej vode, ale odporúčame to nerobiť, ak to nie je absolútne nevyhnutné. Ale vybaviť Mercury ME 9.9 M môže poháňať krátke aj dlhé lode – má kormidlo aj diaľkové ovládanie. Cenovo výhodnejší ako menej výkonný Nissan Marine, ale stále prekonáva všetky ostatné vozidlá v kategórii z hľadiska výkonu.

Výhody

 • veľmi dobrý súbor výkonnostných charakteristík;
 • prítomnosť termostatického a vodného chladenia v systéme;
 • rumpál a možnosť diaľkového ovládania;
 • vynikajúca kvalita vyhotovenia;
 • vysoká cena, ale adekvátna schopnostiam motora.

Nevýhody

 • Neprimerane malá palivová nádrž (iba 12 litrov).

Tohatsu M9.8BS

Hodnotenie: 4.8

Tohatsu M9.8BS

Rovnaký pôvodný Tohatsu lodný motor, ktorý bol zakúpený a mierne upravený na produkt Nissan Marine. Jeho legendárny status je výsledkom kombinácie kvality, odolnosti a množstva voliteľných doplnkov, ktoré oslovili tisíce miestnych používateľov. S hmotnosťou 26 kilogramov dosahuje výkon 9,8 koní a využíva dva valce s celkovým zdvihovým objemom 169 cm3.

Ako palivová nádrž v modeli Tohatsu M9.8BS využíva externú nádrž s objemom 12 litrov s dostatočnou rezervou na 6-8 hodín plavby na otvorenej vode pri maximálnej rýchlosti. Možno s ním jazdiť v plytkej vode a na trávnatých miestach, čo je rovnako dobré pre rybárov aj poľovníkov. Nakoniec, ako príslušenstvo je k dispozícii generátor a otáčkomer, ktoré umožňujú ľahko monitorovať otáčky motora, aby sa zabránilo prehriatiu a dlhodobej námahe.

Výhody

 • skvelá kombinácia ceny a kvality;
 • dostupnosť ďalších možností nákupu;
 • 12-litrová palivová nádrž, ktorá pri nízkej spotrebe paliva umožňuje plávať tucet hodín;
 • pevná konštrukcia bez vŕzgania a hluku;
 • Veľmi obľúbený u spotrebiteľov – ľudová voľba.

Nevýhody

 • žiadne zistiteľné.

HDX T 9.9 BMS

Hodnotenie: 4.7

HDX T 9.9 BMS

Hondex T 9 dvojtaktný lodný motor.9 BMS – skutočná lahôdka pre tých, ktorí sa radi pohybujú rýchlo a dlho v otvorenej vode bez toho, aby sa brodili v trávnatých a plytkých oblastiach. Bez žartu, ale 9,9 koní sa tu generuje prostredníctvom motora, ktorého pracovný objem je 246 kubických centimetrov. Na prvý pohľad veľmi nehospodárne, ale pretože je použiteľný pre lode s krátkym priečnikom (381 mm), krútiaci moment je vo veľkom prebytku. Z toho vyplýva slušná akcelerácia a schopnosť niesť veľkú hmotnosť vozidla, ktoré postupne zrýchľuje na slušnú rýchlosť.

Za zmienku stojí aj to, že HDX T 9.9 BMS je zatiaľ prvým modelom v prehľade, ktorý má externú 24-litrovú nádrž na benzín, čo umožňuje dlhé cesty bez toho, aby ste sa museli pozerať na breh. Ako poznamenali používatelia, prevádzkový výkon modelu sa ukázal byť väčší, ako tvrdil výrobca, a to o 50 %. Vďaka tomuto zvýšenému výkonu sa drobné montážne nedokonalosti zdajú byť len maličkosťou. Vzhľadom na cenu je jedným z najlepších v segmente.

Výhody

 • skutočný výkon je vyšší, ako sa uvádza v reklame;
 • Motor môže byť vybavený 24-litrovou externou palivovou nádržou;
 • skvelá dynamika zrýchlenia;
 • Vysokokvalitné diely a následne dlhšia životnosť.

Nevýhody

 • Ťažký model (36 kg)
 • montáž sa nemôže pochváliť tichou prevádzkou.

Nissan Marine NS 9.8 BS

Hodnotenie: 4.6

Nissan Marine NS 9.8 BS

Krátky priečny lodný motor s prevádzkovým objemom 169 cm3. Na karburátorový dvojtakt s hmotnosťou 26 kilogramov je to veľmi, veľmi slušná hodnota, najmä vzhľadom na možnosť zrýchliť až na 30 kilometrov za hodinu (a to nie je limit). NS Marine NM 9.8 BS je v spotrebiteľských kruhoch veľmi obľúbená a dôvodom je šikovné maskovanie ikonických vecí pod úplne novou značkou. Skutočnosť, že tento model nie je ničím iným ako rovnomenným motorom Tohatsu, ktorého podobnosť možno vysledovať aj v najmenších detailoch.

Pokiaľ ide o výkonnostný potenciál NS Marine NM 9.8 BS, je schopný ťahať dve osoby na klzáku s lusknutím, alebo tri, ale bez ooe, postupne naberá rýchlosť až na spomínaných 30 kilometrov za hodinu. Bohužiaľ, pokiaľ ide o náklady, lodný motor je výrazne horšie ako priami konkurenti: spotrebitelia sú oveľa jednoduchšie kúpiť pôvodný Tohatsu, ktorý zaplatil za to 1,5 (približne) krát menej.

Výhody

 • Objem motora (169 cm3);
 • vysoká kvalita vyhotovenia;
 • 26 kilogramov mŕtvej váhy;
 • vyvíja vysoký krútiaci moment pri nízkych otáčkach.

Nedostatky

 • nič menej ako Tohatsu M9 analóg.8BS;
 • vysoké náklady.

Najlepšie 4-taktné lodné motory do 15 litrov. .

Honda BF15DK2SHU

Hodnotenie: 4.9

Honda BF15DK2SHU

Podľa mnohých používateľov je Honda BF15DK2SHU najúspornejším štvortaktným motorom s dostatočným množstvom paliva na prejdenie 7,3 km pri maximálnej rýchlosti. Znie to mýticky, ale dôvodom je dobré načasovanie paliva a nastavenie dávky, v ktorom Honda určite rozumie veľa. Vďaka tomu a 12,5-litrovej nádrži postačuje na dlhý a produktívny rybolov.

Dva valce štvortaktného motora majú kombinovaný zdvihový objem 350 cm3, ako nejaký dobrý malý motocykel na každodenné použitie. Vyzerá model pevnejšie?? Určite, rovnako ako krútiaci moment, ktorý unesie veľmi veľkú pohotovostnú hmotnosť (s ľuďmi a vybavením). Medzi ďalšie výhody modelu Honda BF15DK2SHU patria indikátory prehriatia a tlaku oleja, integrovaný 6-ampérový alternátor a jednotka núdzového vypnutia a obmedzovač otáčok (s tachometrom). Nakoniec je tu len jedna dôležitá skutočnosť, ktorá oddeľuje spotrebiteľa od nákupu – cena, ktorá sa za posledné štyri roky zvýšila takmer o 50 %. To však neuberá na skutočnosti, že tento model je veľmi dobrý, najmä v porovnaní s konkurenciou.

Výhody

 • vynikajúca kvalita vyhotovenia;
 • Najúspornejší spomedzi konkurentov (1 liter paliva na 7,3 km)
 • Množstvo prídavných ukazovateľov, prítomnosť zabudovaného alternátora, otáčkomer a obmedzovač otáčok;
 • vysoký stupeň konštrukčnej spoľahlivosti;
 • Schopnosť plavby v plytkej vode.

Nevýhody

 • veľmi vysoká cena.

Yamaha F15 CEHS

Hodnotenie: 4.8

Yamaha F15 CEHS

Hlavný konkurent Hondy v oblasti 15-koňových štvortaktov má totiž stále (rovnako ako pred niekoľkými rokmi) problémy s výraznými cenovými rozdielmi medzi jednotlivými distribútormi. Motor F15 CEHS má zdvihový objem 362 cm3, takže je menej účinný ako motor Honda BF15DK2SHU. Z toho vyplýva jeho vysoká hmotnosť (53,7 kg) a nízka spotreba paliva (5,4 litra za hodinu), ktorá je v porovnaní s výbavou modelu s 25-litrovou externou nádržou sotva badateľná.

Napriek svojej malej veľkosti je Yamaha F15 CEHS vynikajúcou voľbou pre rybárov aj poľovníkov, pretože je schopná brodiť sa plytkou vodou a v prípade potreby má núdzovú vypínaciu jednotku. Najčastejšie uvádzanou výhodou pre zákazníkov je životnosť modelu a jeho schopnosť vydržať niekoľko rokov bez jedinej poruchy (pri správnej údržbe). Bohužiaľ, F15 CEHS sa stal rukojemníkom cenového drancovania prevládajúceho v predajniach a trhových podmienkach v Rusku. Niekedy sa situácia dostáva až do absurdity, keď sa ceny v rámci regiónu líšia až o 40-50 %. Ďalšie a ďalšie príplatky k už aj tak výraznému zvýšeniu cien odrádzajú zákazníkov a majú negatívny vplyv na imidž spoločnosti.

Výhody

 • Veľmi vysoká úroveň spoľahlivosti;
 • optimálny výkon;
 • 25-litrová palivová nádrž je súčasťou dodávky;
 • schopnosť prekonávať plytké vody a nastavovať sklon motora a kormidla;
 • Systém elektrického štartovania a núdzového vypnutia motora.

Nevýhody

 • Na Slovenskom trhu je mimoriadne veľké rozpätie cien – prirážka môže dosiahnuť 40-50 %.

Merkur ME F 15 MH

Hodnotenie: 4.7

Merkur ME F 15 MH

ME F 15 MH je výrobok vysokej kvality a strednej ceny (v porovnaní s ostatnými konkurentmi), ktorý spĺňa potreby poľovníkov a rybárov. Motor s objemom 352 kubických palcov produkuje 15 koní s deklarovanou maximálnou spotrebou paliva z 12-litrovej nádrže. K dispozícii je celý rad indikátorov, ktoré monitorujú nielen otáčky hriadeľa, ale aj teplotu motora a tlak oleja. Je vybavený dôležitým bezpečnostným prvkom, ako aj možnosťou brodiť sa plytkou vodou bez rizika zlomenia vrtule alebo zamotania sa do trávy.

Odhliadnuc od technických záležitostí, odhaľujeme veľmi diskutabilný parameter, ktorý má negatívny vplyv na ergonómiu. Je to samozrejme ťažká váha Mercury ME F 15 MH. Ak v prípade HDX F 15 FWS je táto skutočnosť spôsobená integráciou veľmi objemnej palivovej nádrže, tu je fenomén takejto ťažkej konštrukcie (52 kg) nejasný a vyzerá veľmi sporne. Ale nemôžete obviniť model v ničom inom, ale na vedomie, napríklad, dostupnosť 12-ampérového alternátora je skutočným prínosom. Náklady, v súlade s celou kategóriou zastúpenie, uhryzne, ale dokonale zodpovedá kvalitatívnym parametrom.

Výhody

 • HDX F 15 FWS má bezkonkurenčný pomer cena/výkon;
 • dostupnosť 12-ampérového alternátora;
 • množstvo snímačov (otáčkomer, tlak oleja, prehriatie);
 • Dostupnosť funkcie núteného vypnutia a možnosť plavby v plytkej vode;
 • vysoká konštrukčná spoľahlivosť

nevýhody

 • Objemný a ťažký (52 kg).

HDX F 15 FWS

Hodnotenie: 4.6

HDX F 15 FWS

Čínska spoločnosť Hondex aj so svojou 15-koňovou modelovou radou naďalej pôsobí ako nízkorozpočtový výrobca, ktorý bojuje o zákazníkov kvalitou a prijateľnými cenami. HDX F 15 FWS je vynikajúca hodnota, ktorá je porovnateľná s prémiovým dvojtaktným motorom rovnakého výkonu.

V skutočnosti, ak neberieme do úvahy kvalitatívne parametre (ktoré sú u japonských jednotiek určite vyššie ako u čínskeho zázraku), má model všetky predpoklady na to, aby bol považovaný za skutočného lídra kategórie. Dôvod je jednoduchý: motor s objemom 323 cm3 stále produkuje rovnaký výkon 15 k ako konkurencia, a preto je z hľadiska účinnosti oveľa účinnejší. Aj hmotnosť 51 kilogramov sa dá vysvetliť logicky, pretože HDX F 15 FWS má 24-litrovú palivovú nádrž, ktorú možno podľa želania používateľa zväčšiť o ďalších 12 litrov. Môže jazdiť v plytkej vode, má dva spôsoby štartovania (manuálne a elektrické) a systém núdzového vypnutia. Táto zostava by bola referenčná, keby nebolo niektorých drobných konštrukčných nedostatkov.

Výhody

 • Dostupnosť ručného a elektrického štartovania;
 • vysoká účinnosť;
 • celkový objem palivovej nádrže môže byť až 36 litrov;
 • Schopnosť navigácie v plytkej vode;
 • atraktívne, v porovnaní s konkurenciou, cena.

Nevýhody

 • Cudzie zvuky sa ozývajú pri úplne hladkom chode motora.

Špičkové lodné motory s výkonom od 15 do 40 litrov. .

Yamaha F40 FET

Hodnotenie: 4.9

Yamaha F40 FET

Vynikajúci všetkými parametrami výkonnej série motorov od spoločnosti Yamaha, pracovný objem trojvalca (!), z ktorých je k dispozícii 747 cm3. Je žiadaný najmä medzi profesionálnymi rybármi, pretože náklady na takmer 400 tisíc Euro a trakčné vlastnosti sú zdokonalené pohodlným úlovkom z veľkého plavidla a schopnosťou rýchlo sa pohybovať na otvorenej vode. Yamaha F40 FET ponúka aj všetky vymoženosti pre tých, ktorí radi lovia v tŕstí a plytkej vode: súčasťou je elektrické zdvíhanie motora a nastavenie sklonu a samotní výrobcovia uvádzajú schopnosť pohybovať sa v nízkej vode.

94-kilogramová hmotnosť modelu je pomerne náročná, a to tak pri preprave, ako aj pri montáži na priečnik. Je zrejmé, že časť hmotnosti zaberá motor a druhú časť pohonné ústrojenstvo s trojlistou vrtuľou. V záujme aspoň určitého zníženia vlastných rozmerov a hmotnosti sa inžinieri spoločnosti Honda rozhodli pre trik, ktorým vyradili 25-litrovú palivovú nádrž zo systému. Pri spotrebe viac ako 10 litrov za hodinu však nie je dostatočne dlhá – a tu spotrebiteľ stojí pred veľmi vážnou voľbou: byť „pripútaný“ k brehu alebo si kúpiť inú nádrž. Vzhľadom na už vysoké náklady na jednotku vyzerajú dodatočné výdavky úprimne zle, ale pre možnosť pohodlne loviť ryby sú niektorí pripravení dať oveľa viac.

Výhody

 • Bohaté doplnkové vybavenie (snímače, alternátor na 17 ampérov, systém ochrany a vypínania motora);
 • 40 koní z trojvalcového štvortaktného motora;
 • schopnosť plávať v plytkej vode;
 • Vysoká kvalita vyhotovenia a dlhá životnosť.

Nevýhody

 • mimoriadne vysoká cena.

Honda BF30DK2 SRTU (BF30D4 SRTU)

Hodnotenie: 4.8

Honda BF30DK2 SRTU (BF30D4 SRTU)

Ďalší špičkový stroj od japonskej spoločnosti Honda, ktorý ponúka tichú prevádzku a plynulú jazdu na otvorenej vode. Poskytuje vynikajúcu ťažnú kapacitu pre lode s celkovou pohotovostnou hmotnosťou pod 700 kg, čo zodpovedá 5 až 6 osobám s výstrojom a vybavením. Vysoký výkonový potenciál BF30DK2 SRTU vyžaduje karburátorovú skupinu a posilňovacie čerpadlo na zvýšenie tlaku v palivovom systéme. Čo sa týka spotreby, pri maximálnych otáčkach motora nespotrebuje viac ako 9 litrov za hodinu, čo je v priemere o 18 % menej ako priami konkurenti od spoločností Yamaha a Tohatsu.

Pokiaľ ide o integráciu pomocných systémov, Honda BF30DK2 SRTU sa líši len pozitívne. Do aktív možno započítať napríklad elektronický systém zapaľovania, vodné chladenie, elektrický zdvihák motora, ako aj spätný chod a funkciu núdzového vypnutia. Jedinou výčitkou z ponuky funkcií japonskej jednotky je jej spotreba – palivová nádrž vydrží sotva na 1,5 hodiny prevádzky. Otázka nákladov v tomto prípade ustupuje do pozadia, ale jej získanie je väčšinou adresované profesionálnym rybárom.

Výhody

 • veľmi kvalitný motor s vysokou úrovňou montáže;
 • nižšia spotreba paliva vďaka vylepšeným princípom podávania zmesi benzínu a vzduchu
 • množstvo ďalších senzorov a prvkov;
 • vysoký potenciál zaťaženia;
 • Výber odborníkov.

Nevýhody

 • nízky objem palivovej nádrže (12 litrov).

Merkur 40M

Hodnotenie: 4.7

Merkur 40M

Extrémne výkonný motor pre väčšie lode, produkujúci až 40 koní prostredníctvom dvoch valcov s celkovým objemom 644 cm3. Z hľadiska účinnosti je efektívnejší ako najlepšie hodnotená Yamaha, ale pri prevádzke na maximálnu rýchlosť rýchlo dosiahne stav opotrebovania jednotlivých komponentov.

Ďalším zásadným pozitívnym rozdielom oproti hlavnému konkurentovi je ukazovateľ ceny: je prakticky dvakrát nižší, čo priťahuje zákazníkov z radov bežných rybárskych fanúšikov – skôr skúsených ako profesionálnych, ktorí sa zúčastňujú športových šampionátov. Ako voliteľná výbava je Mercury 40M vybavený 10-ampérovým alternátorom spolu so snímačmi prehriatia, teploty a tlaku oleja. Celková hmotnosť konštrukcie je 75 kg bez nádrže s objemom 24 litrov. Celková spotreba paliva na hodinu plavby je sotva 10 litrov, takže jedna plná nádrž paliva vystačí na 2,5 hodiny nepretržitej plavby. Výsledkom je vynikajúci model s optimálnym súborom funkcií, ktorý síce vyzerá cenovo lepšie ako jeho japonský konkurent, ale nemôže s ním bojovať z hľadiska výkonu.

Výhody

 • optimálna účinnosť;
 • Vynikajúca úspora paliva v porovnaní s konkurenciou;
 • množstvo ďalších komponentov a generátor;
 • relatívne nízka cena.

Nevýhody

 • nie je zistená.

HDX F 20 BMS

Hodnotenie: 4.6

HDX F 20 BMS

Lodný motor s výkonom 20 koní, ktorý sa stal skutočným hitom medzi profesionálnymi rybármi vďaka abnormálne nízkej cene takejto produktívnej jednotky. S hmotnosťou 66 kg je určený na použitie s ťažkými člnmi a loďami s kapacitou do 5 osôb. Spotreba paliva pri maximálnom výkone je 7,3 litra za hodinu a pri tejto spotrebe má F 20 BMS dojazd 3 hodiny, pretože vonkajšia palivová nádrž má objem 24 litrov benzínu.

Treba spomenúť, že veľké rozmery súvisia s veľkosťou valcov, ktorých pracovný priestor je 498 cm3. Medzi funkcie patrí systém núdzového zastavenia, obmedzovač rýchlosti, ktorý zabraňuje prehriatiu, a výfuk, ktorý prechádza cez vrtuľu, čím sa výrazne znižuje hluk. Nastaviteľný sklon, ale neodporúča sa na plavbu v plytkej vode. Nakoniec je používateľ dôstojným zástupcom kategórie silných jednotiek, ktoré dokážu vydržať naozaj veľa a stoja za svoje podmienky len cent.

Výhody

 • Nízka spotreba pri takom výkonnom motore (7,3 litra za hodinu);
 • Externá palivová nádrž s objemom 24 litrov benzínu (AI-92);
 • veľmi atraktívna cena;
 • optimálne rozmery vo vzťahu k podmienkam výkonu.

Nevýhody

 • žiadne.

Najlepšie lodné motory s vysokým výkonom

Yamaha F350 AETX

Hodnotenie: 4.9

Yamaha F350 AETX

A nakoniec, lídrom rebríčka je lodný motor s ohromujúcim výkonom, ktorého pracovný objem je 5330 cm3. Tento námorný „monštrum“ je vývoj dokončiť veľmi drahé závodné alebo rekreačné lode, schopný vrátiť obrovské náklady na obstaranie a prevádzku. Výkon 350 koní v modeli Yamaha F350 AETX sa dosahuje prostredníctvom ôsmich valcov v tvare písmena V, ktoré šetria priestor a zmenšujú lineárne rozmery. Vstrekovací palivový systém s nastaviteľným vstrekovaním paliva, ktorý zvyšuje akceleračný potenciál pre súťažné nároky.

Samostatným bodom je prístup k vybaveniu modelu Yamaha F350 AETX rôznymi snímačmi, ktoré umožňujú monitorovanie takmer každého parametra motora v reálnom čase. Na model môžete namontovať (t. j. pripojiť) 13 z nich: napr. rýchlomer, otáčkomer, snímač spotreby a hladiny paliva, polohy škrtiacej klapky, polohy trimovania atď. Nie je možné opísať takýto komplexný systém niekoľkými slovami, takže posledná vec, ktorú potrebujete vedieť, je, že cena takejto jednotky je 1,5 milióna Euro. Nespochybniteľný líder kategórie.

Výhody

 • Stroj na plavbu alebo preteky;
 • Výkon 350 koní z motora 5330 cm3;
 • Monitorovať možno prakticky všetky výkonnostné parametre;
 • Plne elektrický systém, ktorý umožňuje ovládanie motora z počítača;
 • Najvyššie parametre kvality a spoľahlivosti.

Nevýhody

 • mimoriadne vysoká cena.

Mercury 150 PRO XS L OptiMax

Hodnotenie: 4.8

Mercury 150 PRO XS L OptiMax

O krok ďalej od najvyššej pozície v rebríčku sa zastavil americký motor Mercury 150 PRO XS L OptiMax, vydávanie ohromujúci 150 koní, nie je príliš potrebné pre masového spotrebiteľa. vytvára ho šesť valcov v tvare písmena V s pracovným objemom 2500 cm3. Táto jednotka sa inštaluje najmä na kovové športové lode, ktoré sa používajú ako výletné alebo rybárske lode (čo je veľmi zriedkavé) v morských podmienkach.

Namiesto karburátora je systém priameho vstrekovania 2-fázového vstrekovania Mercury 150 PRO XS L OptiMax nakonfigurovaný na prísne stanovenú spotrebu benzínu na vytvorenie zmesi vzduchu a paliva. To je veľmi dôležité v systéme, ktorý „spotrebuje“ litre paliva. Prirodzene, pri takejto úrovni výkonu a nákladov sa musí venovať osobitná pozornosť bezpečnostným prvkom. Sú tu štyri z nich, ale na základe vysokoprofilovej pokročilej technológie výrobcu. Technológia Guardian spoločnosti SmartCraft je zodpovedná za ochranu motora pred prehriatím a inými poruchami. Snímače otáčok a hladiny oleja sú podobne „zoradené“. Nakoniec môžeme konštatovať, že 150 PRO XS L OptiMax je vynikajúci motor vytvorený pre malú skupinu spotrebiteľov a zaslúžil si miesto v rebríčku najlepších.

Výhody

 • Najvyššia kvalita spracovania s továrensky montovanými ovládacími prvkami;
 • 150 koní pri zdvihovom objeme motora 2 500 cm3;
 • maximálna rýchlosť presahuje 100 kilometrov za hodinu;
 • množstvo ochranných systémov.

Nedostatky

 • neboli zistené žiadne poruchy.

HDX T75FEL-T

Hodnotenie: 4.7

HDX T75FEL-T

Tretia najsilnejšia jednotka pre lode, ktorá má 75 koní, ale stojí oveľa menej ako rádovo slabšie japonské motory. Veľmi zvláštna skutočnosť, ktorá robí dôstojnú reklamu už populárnemu HDX T75FEL-T. Jeho zdvihový objem je 1 141 cm3 a je rozdelený do troch valcov. Drobnou nepríjemnosťou je dvojtaktný systém skupiny valec – piest, ktorý spôsobuje malé straty paliva (približne 5-7 %) pre výfukové plyny. 24-litrová nádrž integrovaná do systému preto sotva vystačí na 1,5 hodiny prevádzky, takže používateľ musí motor vybaviť ďalšou nádržou.

Je pozoruhodné, že tento model Hondex bol implementovaný systém elektrického štartovania motora a diaľkového ovládania, pretože sa používa hlavne v kombinácii s veľkými člnmi a loďami, ktoré môžu pojať 10 osôb. Celková hmotnosť motora je 119 kilogramov, takže je veľký problém ho prepraviť a nainštalovať/odobrať z lode. Práve tu sa nachádza množstvo funkcií obsiahnutých v HDX T75FEL-T. Vynikajúca možnosť nákupu pre tých, ktorí chcú lacný „pracovný kôň“ pre skupinovú plavbu.

Výhody

 • Vysoký výkon, ktorý umožňuje prepravu až 10 osôb so zariadením;
 • nízka cena za špičkový model
 • Voliteľné doplnky vrátane jednotky núdzového vypnutia
 • veľmi vysoká konštrukčná spoľahlivosť.

Nevýhody

 • Objem palivovej nádrže vystačí na 1,5 hodiny jazdy na bicykli.

Tohatsu M50D2EPTOS

Hodnotenie: 4.6

Tohatsu M50D2EPTOS

V tejto časti rebríčka bude rozdelenie konkurentov čisto na základe ukazovateľa výkonu, a preto Tohatsu M50D2EPTOS obsadí úctyhodné štvrté miesto. Táto jednotka s výkonom 50 k je pre svojich rovesníkov vzorom kvality, šikovne pracuje s objemom 697 cm3 v troch valcoch a váži 85 kg. Vybavený elektrickým štartérom a diaľkovým ovládaním, ktoré možno použiť pri montáži motora na priečnik dlhých lodí a člnov (výška 381 mm).

Pre poskytovanie motorového paliva zodpovedné priestranná nádrž 25 litrov, ktorej objem však nestačí na dlhú dobu: v maximálnom pohone benzín horí po dobu 2 hodín, takže dodatočná nádrž na dlhé plávanie by sa mala postarať vopred. Ako doplnok k súčasnej cene (330 tisíc Euro) je model vybavený automatickým hydraulickým výťahom, snímačom prehriatia, tlakomerom a otáčkomerom. Na predĺženie životnosti zariadenia bolo vodné čerpadlo a ostatné prvky, ktoré prichádzajú do styku s vodou, vyrobené z chrómovanej nehrdzavejúcej ocele a bolo prijatých niekoľko technologických opatrení na zabránenie usadzovaniu soli (pri používaní v mori) a poškodeniu v dôsledku plávania v plytkej vode. Celkovo je motor naozaj dobrý a nemožno poukázať na žiadne závažné chyby.

Výhody

 • množstvo prostriedkov na kontrolu prevádzkových parametrov motora;
 • ochrana vodovodného systému vrátane dielov z nehrdzavejúcej ocele;
 • Optimálna kombinácia ceny a kvality spracovania;
 • nízka hmotnosť s veľmi zložitou a objemnou konštrukciou;
 • Vysoká popularita na trhu.

Nedostatky

 • nie je identifikovaný.

Najlepšie čínske lodné motory

Sea-Pro OTH9.9S

Hodnotenie: 4.7

Sea-Pro OTH9.9S

Špičkový produkt od prémiovej čínskej značky Sea-Pro, uznávaný ako najúspešnejšia kópia dvojtaktného lodného motora zodpovedajúceho výkonu (9,9 k) od spoločnosti Yamaha. Slovensko OTH9.9S dokonale vyhovoval rybárom: zdá sa, že veľká časť publika doslova túžila po lacnejšom náprotivku japonských jednotiek, ktorý by nebol horší ako ten druhý v manévrovateľnosti aj v pomere cena/kvalita (aj keď na jeho úrovni).

Prvou vecou, na ktorú si treba dať pozor, je nízka spotreba paliva, ktorá pri maximálnej rýchlosti a otáčkach dosahuje len niečo vyše 5 litrov za hodinu. Druhou zložkou je rýchlosť. Napriek tomu, že k celkovej hmotnosti lode pribudlo 36 kilogramov, je schopná zrýchliť loď až na 35 kilometrov za hodinu a núti používateľa pevne uchopiť kormidlo. Kapacita palivovej nádrže je 12 litrov, ručné zapaľovanie, možnosť plávať v plytkých vodách. Celkové, Sea-Pro OTH9.9S je vynikajúci motor, ktorý pri správnej údržbe vydrží roky.

Výhody

 • Výhodná cena (v porovnaní s prémiovými japonskými konkurentmi a najmä originálom);
 • nízka spotreba paliva (5 litrov za hodinu);
 • Kvalitné remeselné spracovanie a spoľahlivosť;
 • schopnosť pracovať v plytkých vodách.

Nevýhody

 • nenájdené.

Golfstream T15BMS

Hodnotenie: 4.6

Golfstream T15VMS

blízka replika motora s výkonom 15 koní od spoločnosti Mercury, ktorého cena je určite nižšia ako cena pôvodného výrobku. Má zdvihový objem 246 cm3, rozdelený do dvoch valcov s priemerom 56 milimetrov. Hmotnosť 37,5 kilogramu, z čoho časť pripadá na veľkú 24-litrovú palivovú nádrž, čo je dostatok benzínu na dlhé plavby naprieč krajinou. Maximálna hodinová spotreba pri maximálnej rýchlosti tu môže dosiahnuť 7,9 litra, pričom čistý dojazd môže byť niečo vyše dvoch hodín.

Tento dvojtaktný motor bol navrhnutý pre lode s výškou priečnika 381 mm, ale možno ho použiť aj na lodiach s výškou priečnika 508 mm. Riadenie pomocou kormidla, čím sa eliminuje potreba diaľkového ovládania, ktoré vo všeobecnosti nepoškodzuje celkový dojem. Výrobcovia ubezpečujú, že všetky vozidlá Golfstream T15VMS určené na predaj v Rusku prechádzajú špeciálnym nastavením karburátora pre parametre vstrekovania a podávané dávky s ohľadom na špecifiká domáceho paliva. Odborníci však tvrdia, že nejde o nič iné ako o marketingový ťah a pri nákupe by sa mal upraviť.

Výhody

 • Vysoký výkon v kombinácii s veľkou palivovou kapacitou na dlhý lov a rybolov;
 • optimálnu cenovú úroveň;
 • Továrenská kvalita;
 • Nastaviteľná výška motora k priečniku 381 a 508 milimetrov

nevýhody

 • žiadne možnosti.

HANGKAI M3.5HP

Hodnotenie: 4.1

HANGKAI M3.5HP

Lacný dvojtaktný motor z Číny s objemom 49 cm3 a výkonom 3,5 koní. Nepovažuje sa za etalón kvality, ale poskytuje pomerne stabilné používanie počas dvoch až troch rokov, potom začne vyžadovať pravidelnú údržbu a opravy. Určené na použitie v malých gumových člnoch pre jednu alebo dve osoby s výškou priečnika 381 milimetrov.

Silné stránky zariadenia HANGKAI M3.5HP je považovaný spotrebiteľmi za kompaktné rozmery, hmotnosť 9,56 kg a integrovanú 1,3-litrovú palivovú nádrž, ktorá postačuje na približne 4-5 hodín plavby. Pri takejto nízkej cene je pochopiteľné, že základné funkcie, ako je povinné vypínanie motora, monitorovanie tlaku oleja, otáčkomer a alternátor, nie sú súčasťou dodávky. Čo však výrazne šetrí jednotku, znižuje zložitosť jej výroby a nepriamo zvyšuje spoľahlivosť.

Výhody

 • úsporná spotreba paliva;
 • Vysoká spoľahlivosť vďaka jednoduchej konštrukcii;
 • veľmi nízka cena.

nevýhody

 • nízkoenergetické, určené na inštaláciu na malé nafukovacie člny;
 • Kvalita zostavenia je veľmi nedostatočná.

Najlepšie elektrické lodné motory

HDX 86X

Hodnotenie: 4.9

HDX 86X

Výhodnejšie z prevádzkového hľadiska je nový vývoj spoločnosti Hondex, ktorý čiastočne rekvalifikoval výrobu elektrických lodných motorov. HDX 86X – vodou chladená elektrická jednotka s výkonom 1,2 koňa a hmotnosťou 13,2 kilogramu. Odporúča sa na inštaláciu do lodí s vlastnou hmotnosťou nižšou ako 1400 kg, čo umožňuje ťah maximálne do 37,8 kg.

Na rozdiel od Minn Kota Endura C2 30 je odber prúdu z batérie pri maximálnej rýchlosti 84 ampérov. HDX 86X je preto schopný zrýchliť na vyššie hodnoty, konkrétne až na 15 kilometrov za hodinu, čo závisí aj od hmotnosti poháňanej lode. V skutočnosti nevýhody z hľadiska batériového vybavenia ani v tomto prípade nezmizli. Okrem toho: aby ste mohli jazdiť vo vode dlhší čas, odporúča sa kúpiť batériu s vyššou kapacitou (100 Ah a viac). Náklady budú tiež vyššie, ale vzhľadom na kvalitu a výkon sú opodstatnenejšie. Z nedostatku lepších možností sme teda čínsky motor umiestnili na prvé miesto v hodnotení v tejto kategórii – zaslúžene.

Výhody

 • Výkon 1,2 hp;
 • Nízka hladina hluku dvojlopatkového motora a žiadny výfuk;
 • možnosť inštalácie na lode s hmotnosťou do 1400 kilogramov (s výškou priečnika do 920 milimetrov)
 • dobrý pomer ceny a kvality.

nevýhody

 • potreba vybaviť a prepravovať batériu priamo v lodi.

Minn Kota Endura C2 30

Hodnotenie: 4.8

Minn Kota Endura C2 30

Kvalitná alternatíva k „špinavému“ benzínovému motoru, vhodná na použitie s malými gumovými člnmi a jachtami na rekreačnú plavbu a rybolov na vode. Minn Kota Endura C2 30 je navrhnutý s jasným dôrazom na kompaktnosť, ktorá je cítiť doslova v celom dizajne, a to aj napriek jeho veľkosti. Dvojlistá vrtuľa si výborne poradí s prechodom trávnatými miestami a aj v prípade uviaznutia sa dá ľahko dostať zo živého plota zapnutím spiatočky. Jediná vec je, že jeho rýchlosť otáčania a veľkosť nestačí na zrýchlenie lode viac ako 5 kilometrov za hodinu – to je maximálna rýchlosť pre 5. predný prevodový stupeň, pri ktorej motor spotrebuje 30 ampérov prúdu.

Súdiac podľa recenzií niekoľkých používateľov (technológia práve prichádza na domáci trh, takže o tom nie je veľa vzrušenia), motor a všetky sprievodné zariadenia je veľmi ľahké umiestniť do kufra auta. Nerobte si však ilúzie o nízkej hmotnosti tohto „radostného“ vozidla – motor síce váži 7 kg, ale 100 Ah batéria chýbajúcu hmotnosť viac než vynahradí. Stojí takáto vec za nákup? Posúďte sami, ale skutočnosť, že neexistuje žiadny výfuk a skutočná absencia hluku sú dobrými dôvodmi.

Výhody

 • veľmi nízka hladina hluku a žiadny výfuk
 • kompaktný dizajn, ktorý umožňuje prepravu motocykla v batožinovom priestore vozidla bez prekážok
 • je veľmi kvalitný kus spracovania;
 • nízka cena.

Nevýhody

 • nutnosť batérie (gélovej alebo kyselinovo-alkalickej) v lodi;
 • nízka maximálna rýchlosť (do 5 kilometrov za hodinu).
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: