12 najlepších midi klávesníc

*Prehľad toho najlepšieho podľa redakcie. Kritériá výberu. Tento materiál je subjektívny, nie je reklamou a nepredstavuje sprievodcu nákupom. Pred nákupom by ste mali požiadať o odborné poradenstvo.

Každý, kto sa chce naučiť hrať na klávesoch, si musí vybrať prvý nástroj. Plnohodnotný klasický klavír môže byť v priamom slova zmysle nedostupný – z hľadiska životných podmienok aj z hľadiska nákladov. Koniec koncov, takéto drastické opatrenia sú často zbytočné a vystačíte si s kompaktným a všestranným syntetizátorom. A midi klávesnica môže byť najlepšou voľbou.

Redakcia časopisu Expertology spolu s naším servisným analytikom pre vás pripravila prehľad najlepších midi klávesníc na trhu v rokoch 2019-2020 s predbežným rozdelením kľúčových vlastností a kritérií výberu.

Ako si vybrať midi klávesnicu

Ak ste v tejto oblasti nováčik, pripravili sme pre vás stručného sprievodcu, ktorý vám vysvetlí základné informácie: čo je midi klávesnica, aké sú jej varianty a na čo je potrebné pri výbere dbať.

Čo je to klávesnica midi

Navonok sa väčšina midi klávesníc veľmi podobá syntetizátorom – rovnaké „klavírne“ klávesy, podobný tvar, podobné ovládacie prvky. Tu sa však podobnosť končí. Samotná midi klávesnica je klávesnica a na rozdiel od syntetizátora nedokáže sama vydávať zvuk.

Midi klávesnica sa stáva hudobným nástrojom až vtedy, keď je pripojená k počítaču (v niektorých prípadoch k prenosnému zariadeniu) a je na nej spustený príslušný softvér. Najbližšou analógiou je počítačová klávesnica, ktorá je sama o sebe nepoužiteľná, ale po pripojení k počítaču dokáže oveľa viac.

Čo sú midi klávesnice

Ako sme už uviedli vyššie, midi klávesy sú svojím „klavírnym“ vzhľadom veľmi podobné syntetizátorom. V skutočnosti je a väčšina midi klávesníc v predaji je práve takáto. Je však užitočné vedieť, že existujú aj iné formálne faktory pre výhľad.

Okrem klasického typu existujú aj klávesnice s tlačidlami, ovládače s podložkami, dotykové klávesnice a dokonca aj verzie s blokom klávesov typu akordeón alebo nožná klávesnica typu organ.

Najbežnejším a najvyhľadávanejším typom je však klasicky vyzerajúca midi klávesnica s „čiernobielymi“ klávesmi. Môžu sa od seba líšiť počtom klávesov: od miniklávesníc s 25 klávesmi až po plnohodnotné klávesnice s 88 klávesmi. Práve na túto formu sa pozrieme v dnešnom tematickom prehľade od spoločnosti Expertology.

Mechanizmus

Po preskúmaní rozdielov v princípe sa musíme zamerať na rozdiely v dizajne, ktoré môžu byť tiež dôležité. Pre začiatočníka sa oplatí o nich aspoň vedieť a výber je osobnou záležitosťou.

Klasické klaviatúry typu midi sa dajú rozlíšiť podľa mechaniky klaviatúry: nevážené (synth-action), polovážené a vážené (f

  l vážená akcia, kladivková akcia).
  1. Vážené kľúče– Ide o variant, ktorý je najbližšie ku klasickému klavíru. Iba midi klávesnica je viac-menej blízkou alternatívou mechanického klavíra pre plnohodnotné učenie. Tu sa používa rovnaký princíp kladiva s úplnou imitáciou klasickej mechaniky. Iba kladivá tu nezasiahnu struny a na senzoroch. Zohľadňuje kontaktnú aj nárazovú silu, rovnako ako skutočný klavír. Tieto modely sú vo všeobecnosti najdrahšie.
  2. Polovzťažené kľúče– Simuluje aj kladivkový mechanizmus, ale v ľahšej verzii. Kľúče majú protiváhu a zotrvačnosť, aby simulovali mechaniku, ale samotné kladivá nie sú. Použitím zotrvačnosti možno dosiahnuť oveľa širší dynamický rozsah. Na takejto klaviatúre sa hrá fyzicky ľahšie ako na váženej a z veľkej časti sa dá použiť na výučbu hry na klavír.
  3. Nevážené– najjednoduchšia, najľahšia a často najlacnejšia možnosť. Takéto midi klávesnice sa nazývajú aj dynamické alebo syntetizátorové klávesnice. Rozhodne nie sú vhodné na správne držanie rúk pri učení sa hry na klavír, ale sú ideálne na precvičovanie nôt, hranie na klávesoch bez väčších ambícií, pre vlastné potešenie a hranie hudby s rodinou. Pre hudobníka môže byť tiež dobrou voľbou nahrať originálnu melódiu, ktorá príde ako prekvapivý impulz.

  rozhranie pripojenia

  Takmer všetky moderné midi klávesnice sú vybavené rozhraním USB. Ak teda plánujete zariadenie používať len po pripojení k počítaču, nepotrebujete nič iné. Aby ste sa však mohli spojiť s inými hudobnými nástrojmi, môže byť potrebný iný typ pripojenia pre midi klávesnicu. Univerzálny typ pripojenia je v súlade s názvom tejto triedy zariadení – midi interface.

  Klasický konektor MIDI používa 5 pinov a na rozdiel od USB nemôže súčasne napájať. Dokonca aj USB je veľmi závislé od zdroja, a ak je to tablet, je to triviálne dosť energie na napájanie midi klávesnice. Preto klávesnica potrebuje na prevádzku cez rozhranie MIDI v každom prípade vlastné napájanie, ale pri pripojení cez USB – v závislosti od zdroja napájania.

  Ďalšie funkcie

  Klávesnice Midi sa môžu líšiť ďalšími vlastnosťami a funkciami. Takže na úrovni samotnej hry môže model podporovať aftershift, mať zabudované modulačné kolieska, podporovať vstup pedálom, obsahovať rôzne plug-in ovládače na moduláciu zvuku priamo v zariadení, ešte predtým, ako sa signál dostane do počítača alebo iného „staršieho“ zariadenia.

  Prítomnosť takýchto funkčných doplnkov vám môže, ale nemusí uľahčiť život a oplatí sa o tom vopred premýšľať, ak budete musieť platiť ďalšie peniaze za takúto dodatočnú funkcionalitu.

  Najlepšie hodnotené midi klávesnice

  Nomináciamiestonázov výrobkucena
  Najlepšie kompaktné midi klávesnice1M-Audio Keystation Mini 32 MK34 839€
  2AKAI MPK Mini MKII6 900€
  3KORG microKEY2-377 400€
  4Nektar Acorn Masterkey 617 990€
  5Novation Launchkey Mini8 253€
  6Arturia MiniLab MkII8 980€
  Najlepšie Midi klávesnice od 10K. Euro1Roland A-4910 930€
  2Nektar Impact LX25+9 990€
  3M-Audio Keystation 88 II17 219€
  4Native Instruments Komplete Kontrol A4919 040€
  5Štúdio Studiologic SL8836 860€
  6Native Instruments Komplete Kontrol S88 MkII92 000€

  Najlepšie kompaktné midi klávesnice

  Prvý výber recenzií je venovaný lacným kompaktným midi klávesniciam, väčšinou známych a uznávaných značiek. Zobrazené modely nemusia byť nevyhnutne najnovšie – Expertology berie do úvahy nielen objektívne ukazovatele, ale aj spätnú väzbu od skutočných používateľov za celú dobu, čo je každý model na trhu.

  M-Audio Keystation Mini 32 MK3

  Hodnotenie: 4.9

  M-Audio Keystation Mini 32 MK3

  Začneme najlacnejšou a najjednoduchšou možnosťou, ktorá sa osvedčila ako šikovná malá midi klávesnica pre „všetky príležitosti“. Výrobca je známy svojím lacným, efektívnym a pomerne spoľahlivým hardvérom.

  M-Audio Keystation Mini 32 MK3 je len o niečo širší ako priemerný notebook a predstavuje skvelé prenosné riešenie, ktoré sa hodí všade – doma, v kaviarni alebo na lavičke v parku. Rozmery – 418x20x105mm, hmotnosť – 0.45 kg. Počet kľúčov 32, malé rozmery a vážený mechanizmus. Pripojenie k hostiteľovi a napájaniu – cez rozhranie USB.

  32-klávesový model je dobrým kompromisom medzi najnižším 25-klávesovým a plnohodnotným 88-klávesovým variantom. Toto pásmo pokrýva dve a pol oktávy a medzi jednotlivými oktávami môžete prepínať stlačením tlačidla na samotnej skrinke. Obsahuje aj mechanický gombík hlasitosti, ktorý možno v prípade potreby preprogramovať na iné funkcie; tlačidlá na ovládanie výšky tónu a aktívne tlačidlo posunu. Používateľská prívetivosť tejto dodatočnej funkcie vyvolala zmiešané reakcie používateľov, ale aspoň je tu. Tlačidlá sú podsvietené a menia farbu v závislosti od režimu.

  Jednou z nevýhod tohto modelu však je, že oktávy sa niekedy nespojia správne. Problém sa vyrieši jednoducho súčasným podržaním tlačidiel „+“, „-“ a oktávového posunu pri odpojení od počítača. Vyriešil sa aj možný problém s sustainom klávesnice.

  Klávesnica spotrebúva veľmi málo energie a je napájaná len cez USB. Viac používateľov považuje absenciu prídavného sieťového napájania za nevýhodu, pretože M-Audio Keystation Mini 32 MK3 čerpá z notebooku podstatne viac energie z batérie.

  Klávesnica sa dodáva s dostatočne dlhým pripojovacím káblom USB a softvérovým balíkom – Ignite a Ableton

 • te. Ableton je značne zjednodušená verzia, ale na základné úlohy je vhodná.

  Podpora GarageBand, takže ho môžete pripojiť k iPadu pomocou hardvérového kľúča. Je pravda, že sa musíte zmieriť s veľmi slabým výberom softvéru a obmedzeniami funkcií, ale to je problém iPadu.

  Výhody

  • kvalita vyhotovenia;
  • Minimálna veľkosť s 32 klávesmi;
  • ďalšie funkcie;
  • Variabilné podsvietenie ovládacích tlačidiel v závislosti od režimu;
  • Podpora GarageBand.

  Nevýhody

  • Zariadenie nemá vlastné napájanie, iba cez USB;
  • Občasné posúvanie oktáv a sustain (možno opraviť).

  AKAI MPK Mini MKII

  Hodnotenie: 4.8

  AKAI MPK Mini MKII

  Pokračuje preskúmanie najlacnejšie midi klávesnice série MPK značky AKAI. Zástupcovia „starej školy“ túto značku s teplom prijímajú, hoci v skutočnosti z legendárnej japonskej spoločnosti nezostalo takmer nič – v roku 2004 AKAI zbankrotovala a značku kúpila čínska spoločnosť Grande Group z Hongkongu.

  Rozmery tohto modelu – 318x45x181mm, hmotnosť – 0.75 kg. Kryt je vyrobený z tvrdého plastu, konštrukcia je pevná a robustná, bez spätných vĺn alebo vŕzgania. Gumové nožičky umožňujú klávesnici pevne stáť na akomkoľvek rovnom povrchu. Ovládacie tlačidlá sú variabilne podsvietené.

  Tu vidíme minimálnu akceptovanú sadu klávesov – 25 na dve oktávy, ale na úkor tejto dodatočnej funkcionality je značne rozšírená. Malé kľúče s mechanizmom bez závažia. Do štandardnej zásuvky možno zapojiť nožný spínač

  S 6.3 mm na zadnej strane zariadenia. Napájanie – cez USB typu B. Klávesnica podporuje trasonizáciu (shift).

  Ďalšie funkcie a ovládacie prvky: modulačný kontrolér, pitch kontrolér, arpeggiator, bicie pady (citlivé na rýchlosť dotyku), joystick Pitch/Mod, oktáva hore/dole. Osem prispôsobiteľných ovládačov s možnosťou uloženia nastavení používateľom – štyri pamäťové banky.

  Tento model určite poteší jednoduchým, ale premysleným usporiadaním ovládacích prvkov, vďaka ktorému je práca s midi klávesnicou mimoriadne pohodlná a príjemná. Klávesy oktávového posunu umiestnené na ľavej strane, hneď nad hlavným blokom klávesov. Veľké pogumované podložky pod bicie citlivé na tlak. Ovládacie prvky sú umiestnené na ľavej strane, zatiaľ čo na pravej strane sú prispôsobiteľné ovládače.

  Pomocou špecializovaného softvéru, ktorý je súčasťou balenia AKAI MPK Mini MKII, môžete konfigurovať jednotlivé pady a prepojiť ich s funkciami DAW. Ovládač Pitch/Mod na tomto modeli nie je vybavený bežnými gombíkmi ako na väčšine iných porovnateľných nástrojov, ale joystickom s červenou krytkou. Používatelia väčšinou považujú toto riešenie za pohodlné a vhodné.

  Výhody

  • kvalita vyhotovenia;
  • Dotykové tlačidlá;
  • Podložky citlivé na rýchlosť;
  • Pohodlne umiestnené ovládacie prvky;
  • Uloženie vlastných nastavení;
  • Jednoduché nastavenie a používanie softvéru.

  Nevýhody

  • Napájanie len cez USB.

  KORG microKEY2-37

  Hodnotenie: 4.7

  KORG microKEY2-37

  Ďalším minidielom v prehľade najlepších midi keyboardov od Expertology je produkt nemenej legendárnej japonskej značky KORG. Len tentoraz spoločnosť zostáva rovnaká, s ktorou sa všetko začalo, a dobré tradície kvality sú rešpektované.

  Tento model je súčasťou radu midi klávesníc KORG microKEY2 s 24, 37, 49 a 61 klávesmi. V tejto časti sa budeme zaoberať nie najmenšou, ale ani nie najväčšou klávesnicou s 37 klávesmi. Rozmery tela tejto modifikácie – 565x54x139 mm, hmotnosť – 1 kg. Zariadenie funguje vďaka napájaniu z pripojenia USB typu B alebo nezávisle od dvoch batérií AA. Na jednu sadu batérií môže fungovať až 20 hodín.

  Klávesy sú malé, bez závažia, ale citlivé na dotyk (Natural Touch). Okrem portu USB typu B sú k dispozícii dve zásuvky USB typu A, ktoré umožňujú pripojenie ďalších zariadení v režime rozbočovača USB. V kontexte špecificky hudobného použitia je tento model často vybavený ďalšími externými funkciami prostredníctvom nanoKONTROL, Korg nanoPAD alebo iných kompatibilných kontrolérov. Navrhnuté na priame pripojenie k iPadu.

  Tento model, rovnako ako oba predchádzajúce, podporuje oktávový posun. Poskytujú prístup k celému rozsahu a umožňujú posúvať nielen celé oktávy, ale aj jednotlivé tóny. Na ovládanie zvuku a expresie sú k dispozícii kolieska Pitch Bend a Mod

   Modulácia.

   KORG microKEY2-37 je rýchlo a ľahko rozpoznaný operačným systémom, často bez potreby ovládačov. Na plné využitie klávesnice však budete potrebovať špecializovaný softvér. Základná časť je bezplatná – môžete si ju stiahnuť z oficiálnej webovej stránky výrobcu. Okrem toho sa tento midi keyboard dodáva s oficiálnou licenciou KORG Gadget a KORG Mod

    e.

    Výhody

    • 37 citlivých tlačidiel;
    • Funkcia rozbočovača USB;
    • Možnosť pripojenia pedálu (futswitch);
    • Možnosť priameho pripojenia k iPadu;
    • Jednoduchá inštalácia do systému;
    • prevádzka vrátane batérií AA.

    Nevýhody

    • neboli identifikované žiadne zásadné nevýhody.

    Nektar Acorn Masterkey 61

    Hodnotenie: 4.7

    Nektar Acorn Masterkey 61

    Teraz zvážte jednu z mála možností na trhu s trojoktávovým pokrytím, a to dokonca s polovičnými klávesmi, ktorú si môžete kúpiť za menej ako 10 tisíc. Euro. Toto je Acorn Masterkey 61 slávnej značky Nektar. Mali by sme vás hneď upozorniť, že tento model sa už nevyrába. Na Slovenskom trhu je stále k dispozícii od februára do marca 2020, ale nie univerzálne.

    Kryt klávesnice má rozmery 965x190x76 mm a váži 2 kg. Vzhľadu dominuje strieborná farba obloženia. Tento model má 61 klávesov, poloľahkých, malých rozmerov, s rýchlou odozvou. Ovládací panel sa nachádza na ľavej strane. Midi klávesnica je pripojená cez rozhranie USB typu B a je napájaná z rovnakého rozhrania. K dispozícii je štandardný konektor 6.3 mm na pripojenie sustain pedálu (samotný pedál nie je súčasťou dodávky).

    Tento model ponúka používateľovi príjemné dodatočné funkcie aj bez softvéru. Štyri priraditeľné gombíky ovládania v reálnom čase, prepínanie oktáv, zmena programu, transpozícia, MIDI fader (priraditeľný). Režimy sa zobrazujú na jednoduchom 3-miestnom LED displeji.

    Tlačidlá na prepínanie oktáv sa nachádzajú priamo nad displejom LED. Rozširujú oktávový rozsah klaviatúry o 4 nahor a 3 nadol. Na tieto tlačidlá možno v prípade potreby naprogramovať ďalšie funkcie (len so štyrmi oktávami): zmena midi kanála, zmena programu, transpozícia.

    Klávesnica sa dodáva spolu s licencovaným softvérom Presonus Studio One Artist. Veľmi výkonná nahrávacia alebo produkčná platforma s flexibilnou, ľahko naučiteľnou a bohatou sadou predfilterov a nástrojov pre všetku vašu prácu so zvukom a dokonca aj s videom.

    Výhody

    • 61 klávesov;
    • Mechanizmus polovážneho kľúča;
    • vysokokvalitná kalibrácia tlačidiel;
    • ďalšie funkcie;
    • výkonný a užitočný softvér;
    • kombinácia ceny a funkcií.

    Nevýhody

    • Neboli zistené žiadne zjavné nedostatky alebo systematické sťažnosti.

    Novation Launchkey Mini

    Hodnotenie: 4.6

    Novation Launchkey Mini

    Ďalšou midi klávesnicou v našom prehľade je menší model z radu Novation Launchkey Mini. Novší, vylepšený a funkčnejší model z tej istej série, o ktorom budeme uvažovať v druhom výbere.

    Je to midi klávesnica s najnižším možným počtom kláves (25). Kľúče sú poddimenzované, nevážené. Rozmery zariadenia – 325x43x175mm, hmotnosť – 0.675 kg. Pripojenie a napájanie cez rozhranie USB typu B. Celkový výkon je slušný, ale trieda ukazuje – stavba nie je najsilnejší alebo najdôkladnejší.

    Tento model okrem svojej základnej funkcie ponúka aj pomerne zaujímavú rozšírenú funkcionalitu. Ovládací panel obsahuje 16 podsvietených tlačidiel s pogumovaným povrchom. Používajte ich na bubnovanie alebo so softvérom Ableton. Podsvietenie môže meniť farbu a navigovať tak po funkciách nastavených na jednotlivých podložkách. Nad padmi je 8 mechanických gombíkov, ktoré možno priradiť filtrom alebo mixéru. Ostatné ovládacie prvky slúžia na posun oktáv, prepínanie medzi režimami atď. .

    Na ďalšie rozšírenie funkčnosti tohto modelu výrobca bezplatne poskytuje vlastný softvér. Synchronizácia je rýchla a bezproblémová a interakcia medzi zariadením a softvérom je blesková.

    Výhody

    • 16 pogumovaných podložiek s premenlivým podsvietením;
    • 8 programovateľných otočných gombíkov;
    • kvalitný bezplatný firmvér pre iOS.
    • Bleskurýchla interakcia klávesnice so softvérom;
    • jednoduché a pohodlné ovládanie.

    Nevýhody

    • nie príliš dôkladné budovanie.

    Arturia MiniLab MkII

    Hodnotenie: 4.5

    Arturia MiniLab MkII

    Prvý prehľad najlepších midi keyboardov od Expertology dopĺňa ďalší 25-klávesový mini model. Ide o druhú generáciu úspešného a obľúbeného laboratória Arturia MiniLab.

    Arturia MiniLab MkII dostal aktualizovaný dizajn, viac vybavenia, nové funkcie a navyše softvér Ableton

   • vo
   • te softvérový balík a licencované virtuálne nástroje UVI Grand Piano Model D a Analog Lab
   • te.

    Rozmery klávesnice – 355x50x220 mm, hmotnosť 1.5 kg. Napájanie a pripojenie – cez rozhranie USB typu B. 25 tlačidiel citlivých na dotyk. Ovládací panel má 8 užívateľsky prívetivých padov, 16 kruhových ovládačov a dotykové ovládače – pitch, modulácia. Je možné pripojiť štandardný 1/4″ dotykový pedál

    S.

    Osobitnú zmienku si zaslúžia otočné gombíky. Všetky sú základné, čo sa nemusí každému páčiť, ale majú svoje výhody. Prvých 9 faderov je zároveň tlačidlami a možno ich použiť na navigáciu v zozname nástrojov a výber predvolieb.

    Používatelia majú trochu ambivalentný názor na používanie dotykových podložiek pre Pitch a Mod

     Dotykový panel nahrádza tradičné mechanické kolieska. Toto riešenie však väčšinou nachádza pozitívnu spätnú väzbu, rovnako ako celé zariadenie. Mimochodom, touchpad je tiež konfigurovateľný – po odstránení prsta sa môže vynulovať alebo sa môže uzamknúť na aktuálnej hodnote až do ďalšej zmeny.

     Softvér Analog LAB

    • te prichádza vo voľnej verzii
    • te a prechod na plnú verziu si vyžaduje ďalší poplatok. Na rozšírenie funkcií klávesnice sa však dá použiť aj odľahčená verzia.

     Ďalšie dodávané príslušenstvo, UVI Grand Piano, premení Arturia MiniLab MkII na skutočný koncertný klavír Steinway (vhodne stvárnený). Virtuálny nástroj obsahuje pôsobivú knižnicu 862 vzoriek. UVI Grand Piano môže vyžadovať značnú časť systémových prostriedkov, preto je žiaduce používať na prácu s programom nie najslabší počítač.

     Výhody

     • Kvalita remeselného spracovania nemá konkurenciu;
     • Jednoduchý, ale príjemný dizajn;
     • vysokokvalitné podložky;
     • Multifunkčné otočné gombíky;
     • Touchpady Pitch a Mod
       Prvý model je lacný, ale nie ten s kolieskami (nie každému sa páči);
      • Súčasťou balenia je užitočný dodatočný softvér;
      • Je možné pripojiť nožný spínač.

      Chyby

      • Počul som niekoľko sťažností na „posúvanie“ otočných gombíkov.

      Najlepšie midi klávesnice od 10K. Euro

      Druhý výber v rámci prehľadu najlepších midi klávesníc Expertology zhruba oddeľuje rozpočtové modely od pokročilejších s ambíciami na poloprofesionálnu a profesionálnu úroveň.

      Roland A-49

      Hodnotenie: 4.9

      Roland A-49

      Najskôr sa pozrime na najlacnejšiu midi klávesnicu od spoločnosti Roland. Ide o 49-klávesový nástroj s niekoľkými ovládacími prvkami. Z hľadiska funkčnosti Roland A-49 trochu stráca na vyššie opísané „plnené“ s podložkami rozpočtových modelov, ale tu kvalita a niektoré priblíženie k profesionálnej úrovni je na prvom mieste.

      Rozmery zariadenia – 836x84x182 mm, hmotnosť – 2.5 kg. Kvalita materiálov a konštrukcie je výnimočná, čo je okamžite zrejmé a je uvedené takmer v každej recenzii skutočných zákazníkov. Profesionáli si všímajú dokonalú mechaniku klávesov (dokonca aj v prípade neodľahčených klávesov), správny tlak prstov a citlivosť na dotyk podobnú skutočnému klavíru. Z ovládacích prvkov

      Pripojenie a napájanie cez štandard USB typu B 3.0. To je dôležitý bod, pretože rýchle USB umožňuje používať klávesnicu s počítačom bez oneskorenia aj bez karty ASIO. K dispozícii je aj výstup MIDI. Modifikácia je k dispozícii v čiernej a bielej farbe a označuje sa farebnými kódmi BK a WH.

      Roland A-49 má tieto ovládacie prvky: tlačidlá S1 a S2 na prepínanie zvukov, priraditeľné gombíky C1 a C2, tlačidlá Function a SuperNatural (ich súčasným stlačením vyvoláte funkciu Visual Control). Funkčné tlačidlo umožňuje prístup k výberu aktívnych kanálov MIDI, zvukovej banky a systémových nastavení. Tlačidlo SuperNatural je už „vynález“ čisto Roland – zapína režim interakcie s pripojeným zvukovým modulom (Jupiter-80, Integra-7 a iné).

      Pomocou jednoduchých tlačidiel „+“ a „-“ môžete transponovať o oktávu vyššie alebo nižšie. Zmeny režimu sa prejavia na indikátore LED vedľa tlačidla.

      Na zadnom paneli klávesnice nájdete okrem konektorov MIDI a USB aj

      Zásuvky HOLD a EXPRESSION na pripojenie bočníka a expression pedálov.

      Výhody

      • Vysoká kvalita vyhotovenia;
      • Dokonalá mechanika kľúčov;
      • Prirodzený pocit z klavíra a následný zásah;
      • Rozhrania USB3.USB0 a MIDI;
      • Práca bez oneskorenia aj bez karty ASIO
      • Dva otvory pre pedále a expression pedále.

      Nevýhody

      • Niektorým používateľom chýba funkčnosť.

      Nektar Impact LX25+

      Hodnotenie: 4.8

      Nektar Impact LX25+

      Druhé číslo vo výbere nasleduje ďalší model od spoločnosti Nektar, tentoraz už serióznejší ako vyššie opísaný Acorn Masterkey 61, a to aj napriek minimálnej sade kláves – 25. Cena tejto klávesnice je porovnateľná s jej predchodcom

      Rozmery zariadenia – 476 x 70 x 267 mm, hmotnosť – 1.8 kg. 25 hlavných tlačidiel má plnú veľkosť, čo môže byť dôležité pre profesionálne použitie. Mechanizmus je stále beztiažový, syntetizátorový. Pripája sa a napája cez USB typu B.

      Ovládací panel Nektar Impact LX25+ ponúka pomerne širokú škálu parametrov a pomocných ovládacích prvkov. Je vybavený 8 podsvietenými padmi, 8 priraditeľnými gombíkmi a štandardným kolieskom Mod

       Pôsobivá atmosféra Impact LX25 je osviežujúco farebný, vzpriamený a funkový nástroj. Je vybavený tlačidlami Transpose a Pitch Bend, pohodlne umiestnenými tlačidlami Transpose a Octave shift, 5 konfigurovateľnými presetmi, tlačidlom Page na prepínanie medzi štandardnými a užívateľskými presetmi atď. .

       Používatelia majú dobrý názor na mechaniku klávesov a podložiek, ale niektoré recenzie uvádzajú mierne nedostatky v citlivosti oboch. Testy ukázali, že takéto tvrdenia nie sú neopodstatnené.

       Nektar Impact LX25+ je klávesnica „nadpriemernej“ úrovne, čo znamená úzku integráciu s takmer všetkými populárnymi DAW softvérmi v hudobných kruhoch. Potenciometre fadera a mixéra umožňujú ovládať toky kanálov požadovanej stopy v DAW a všetkých 8 ovládacích prvkov možno ľubovoľne priradiť v ľubovoľnom poradí a nastaviť na ovládanie tónov a hlasitosti.

       Výhody

       • Vysoká kvalita dielov a montáže;
       • Kľúče plnej veľkosti;
       • širokú škálu ďalších funkcií;
       • Používateľská prívetivosť a intuitívnosť ovládania;
       • Široká kompatibilita so softvérom DAW;
       • flexibilita nastavení a priradení.

       Nevýhody

       • Relatívne slabá citlivosť tlačidiel a podložiek.

       M-Audio Keystation 88 II

       Hodnotenie: 4.8

       M-Audio Keystation 88 II

       Od Mini po Maxi, ďalší model v našom prehľade bude prvý s maximálnym počtom 88 klávesov. Toto je druhé vydanie obľúbeného a osvedčeného zariadenia M-Audio Keystation 88. Aktualizovaná verzia získala ešte pozitívnejšiu spätnú väzbu od používateľov a vysoké hodnotenie od odborníkov.

       Rozmery klávesnice – 136x24x9cm, hmotnosť je už celkom slušná – 7.7 okrem obalu. 88 klávesov plnej veľkosti s polovyváženým mechanizmom a rýchlostnou citlivosťou. Pripojenie a napájanie cez rozhranie USB typu B. K dispozícii je aj štandardný výstup MIDI a dva pedálové konektory. Ešte jedna dôležitá vec – tento model je možné napájať 9V adaptérom, ale samotný adaptér nie je súčasťou balenia.

       Kompaktná klaviatúra s niekoľkými fyzickými ovládacími prvkami: posuvník hlasitosti a modulačné koliesko – obe odnímateľné, tlačidlá +/- oktávového posunu, koliesko Pitch Bend, tlačidlo režimu úprav. Pokiaľ ide o ovládače, existuje široká spätná kompatibilita so systémami Windows až po XP a pre systém Mac OS X.

       Tento model sa dodáva so softvérom Ableton

      • vo
      • te a zapáľte hudobnú tvorbu. 12-mesačná záruka výrobcu.

       Celkovo ide o jedno z najdostupnejších riešení s fyzickým pokrytím všetkých siedmich oktáv. Táto vlastnosť v kombinácii s kvalitou a veľmi rozumnou cenou vám umožní ľahko „odpustiť“ niektoré obmedzené funkcie. A toto obmedzenie je len podmienečné – použitím vhodného softvéru sa možnosti zariadenia M-Audio Keystation 88 II mnohonásobne zvýšia.

       Výhody

       • 88 polovičných klávesov plnej veľkosti;
       • kvalita vyhotovenia;
       • Výstup MIDI;
       • dve rozhrania na pripojenie pedálov;
       • Kompatibilita s mnohými operačnými systémami;
       • Môže byť napájaný adaptérom.

       Nevýhody

       • trochu obmedzená funkčnosť.

       Native Instruments Komplete Kontrol A49

       Hodnotenie: 4.7

       Native Instruments Komplete Kontrol A49

       Teraz sa pozrieme na zástupcu kultovej série Komplete Kontrol od spoločnosti Native Instruments. Ide o midi klávesnicu strednej triedy so 49 klávesmi a niektorými funkciami, ktoré sú dôležité pre profesionálne aplikácie. Existujú aj modifikácie s menším a väčším množstvom kľúčov s podobnou funkčnosťou.

       Najprv stručne o technickej stránke modelu. Rozmery 820x89x257 mm, hmotnosť 4 kg. Pripojenie USB typu B a napájanie. K dispozícii je štandardný 1/4 Jack konektor na pripojenie nožného spínača. Klávesy plnej veľkosti s polovičným mechanizmom. Ovládacie prvky, ako napríklad 8 snímačov, jeden 4-smerový gombíkový snímač a dva dotykové pásy na ovládanie výšky tónu a modulácie, sa nachádzajú priamo na šasi.

       Native Instruments Komplete Kontrol A49 profituje z tesnej integrácie s prakticky všetkými virtuálnymi MIDI nástrojmi a rozšírenej kompatibility s Native KOMPLETE.

       Ale aj bez tejto integrácie je firmvér vybavený úžasnou sadou funkcií – 4500 štandardných zvukov a takmer 10 GB materiálu na tvorbu a úpravu hudby.

       Samostatné pochvaly pre režimy Smart Play a Easy Mode. Ich cieľom je zjednodušiť zadávanie akordov a jednotlivých nôt. Bohatý repertoár si môžete vytvoriť stláčaním jednotlivých klávesov. Režim Easy Mode veci ešte viac zjednodušuje – akákoľvek stupnica sa zobrazuje len na bielych klávesoch.

       Celkovo je Native Instruments Komplete Kontrol A49 pohodlný a výkonný nástroj, ktorý vám umožní jednoducho kombinovať a spravovať plug-iny a naplno využiť bohatú knižnicu. Režimy a stavy sa zobrazujú na kompaktnom displeji OLED pre ešte jednoduchšie používanie.

       Klávesnicu možno používať aj ako sekvencer so softvérom sekvenceru. Takže napríklad v aplikácii Ableton

      • ve môžete ovládať kvantizovanie, prehrávanie, nahrávanie, ako aj zapínanie a vypínanie metronómu, opakovanie alebo zrušenie operácií a mnoho ďalšieho.

       Výhody

       • kvalita materiálov a vyhotovenia;
       • Úzka integrácia s rôznymi softvérovými balíkmi;
       • Úplná podpora pre natívny KOMPLETE;
       • Inteligentná hra;
       • Režim pre začiatočníkov: Jednoduchý režim;
       • najširší rozsah zabudovaného hudobného materiálu.

       Nevýhody

       • Neboli zistené žiadne nevýhody.

       Štúdio Studiologic SL88

       Hodnotenie: 4.6

       Štúdio Studiologic SL88

       Nakoniec sa pozrime na dva modely s plnou veľkosťou klávesov, maximálnym počtom klávesov a kladivkovým mechanizmom. Prvým je najlacnejší model v tejto triede – Studiologic SL88 Studio od renomovaného talianskeho výrobcu Fatar.

       Tento model je v podstate zjednodušenou verziou staršej a oveľa drahšej modifikácie vlajkovej lode Studiologic SL88 Grand. Hlavným rozdielom je použitie ľahkej mechaniky TP/100LR, ktorá mala významný vplyv na cenu. Inak zostáva funkčnosť prístroja nezmenená.

       Rozmery klávesnice – 1260x125x310mm, hmotnosť 13.7 kg. Puzdro je robustné a vyrobené z kovu. Tlačidlá sú citlivé na tlak a obsahujú funkciu aftertouch. Ovládanie: 4-polohový ovládač, 3 funkčné tlačidlá, 3 joysticky. Režimy sa zobrazujú na kompaktnom farebnom displeji s rozlíšením 320×240 pixelov. Klávesnica podporuje rozdelenie zón hlavného bloku klávesnice, 4 rozsahy.

       Pripojenie cez USB typu B. K dispozícii sú aj vstup MIDI a dva výstupy MIDI. Má štyri sloty pre externé pedále. Napájanie pomocou dodávaného adaptéra.

       Pri vývoji tohto modelu a jeho staršej modifikácie Grand sa inžinieri riadili najmä snahou minimalizovať veľkosť, aspoň na šírku. Šírka klávesnice sa takmer rovná šírke samotnej klávesnice. Na ten istý účel boli tradičné modulačné a tónové kolieska nahradené joystickmi. Celkovo sú k dispozícii tri joysticky a tretí ovláda Cutoff a Resonance. Toto je predvolené nastavenie, pretože ak chcete, môžete joysticky preprogramovať.

       Niekoľko slov o mechanike kľúčov. Použitý systém TP/100LR je objektívne najlepšou alternatívou k drahému vlajkovému modelu TP/40WOOD. Je pohodlný, kvalitný a odolný, dostatočne tichý a s kontrolovaným pohybom. Pre veľmi citlivých a skúsených hudobníkov sa však oplatí dotknúť sa klávesnice, pretože dochádza k jej spomaleniu a lepeniu. Opäť to nie sú nevýhody, ale len zvláštnosti, ktoré nemusia mať žiadny význam.

       Výhody

       • 88 klávesov;
       • Kľúče so závažím a kladivkovým mechanizmom;
       • robustné kovové puzdro;
       • Kvalita materiálov a výroby;
       • LCD displej;
       • Štyri konektory pre pedále;
       • Hodnota za peniaze.

       Nevýhody

       • Kľúčová mechanika TP/100LR.

       Native Instruments Komplete Kontrol S88 MkII

       Hodnotenie: 4.5

       Native Instruments Komplete Kontrol S88 MkII

       Najdrahšie profesionálne riešenie od Native Instruments dopĺňa prehľad najlepších midi keyboardov od Expertology. Ide o „staršiu sestru“ vyššie opísaného systému Komplete Kontrol A49, ktorý ho výrazne prevyšuje z hľadiska profesionálnej úrovne a funkcií. Vylepšená verzia populárnej a komerčne úspešnej série Komplete Kontrol S.

       Žiadne polovičaté opatrenia, pokiaľ ide o kľúčovú mechaniku – výrobca používa plnohodnotnú profesionálnu kladivovú mechaniku Fatar. Pozoruhodné je, že každý kláves v hornej časti klávesnice je podsvietený, nie však na vizuálne účely, ale na intuitívnejšie hranie – LED diódy osvetľujú konkrétne oblasti v závislosti od vykonaných nastavení.

       Rozmery klávesnice 1390x115x346 mm, hmotnosť 13.2 kg. Novo modernizovaný ovládač je vybavený pogumovanými mechanickými kolieskami na nastavenie Mod

        Nová klávesnica a Pitch Bend, ktoré predchádzajúci model nemal. Je tiež vybavený touchpadom ako alternatívou k expression pedálu. Dva farebné grafické displeje na zobrazenie režimov a ďalších informácií. Ovládanie pomocou touchpadu, ôsmich smerových ovládačov a navigačného gombíka.

        Tento model možno používať samostatne bez prepojenia so sekvencerom. Medzi funkcie patrí rýchle vyhľadávanie značiek, náhľad nástroja, arpeggio a akordový postup s jednotlivými klávesmi. Klávesnica je úzko integrovaná s väčšinou najobľúbenejších DAW, vybavená plug-inmi podporujúcimi technológie Smart Play a NKS a plne integrovaná do ekosystému Komplete Kontrol a Maschine Essentials.

        Pre pripojenie je k dispozícii rozhranie USB, vstup a výstup MIDI a vstupy pre nožný spínač a/alebo expression pedál. Súčasťou je aj softvér Komplete 12 Select s doplnkami Gentleman, Monark a Massive, ako aj balík 7 000 hotových zvukov a 33 GB efektov a zvukov nástrojov.

        Výhody

        • 88 klávesov, plná veľkosť;
        • Vysokokvalitný kladivkový kľúčový mechanizmus Fatar;
        • Každé tlačidlo má samostatné funkčné podsvietenie;
        • Vysoko profesionálna úroveň.
        • Dodávaný multifunkčný softvér.

        Nevýhody

        • vysoká cena.
Hodnotiť článok
( Zatiaľ žiadne hodnotenia )
Build Buildgans

Zdravím vás všetkých! Som Build Buildgans a som nadšený, že môžem svoju vášeň pre opravy a inštalácie zariadení zdieľať s vami. Ako autor na tejto webovej stránke ma hnala moja láska k technológii a túžba pomáhať ostatným pochopiť a riešiť problémy týkajúce sa zariadení.

Pridať komentáre

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: